Σεβόμαστε την ιδιωτικότητά σας

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ

Γκολ και φύγαμε...

ΒΟΥΓΙΑΝΙΤΣ

Μια ανάσα από τον τελικό ο Παναθηναϊκός μετά το 65-69 στο Ελληνικό επί του Πανιωνίου

Τα δύο συνεχόμενα τρίποντα του Μπετσίροβιτς, έδωσαν το γρήγορο προβάδισμα με 2-6 στον Παναθηναϊκό, ο οποίος όμως δεν είχε ανάλογη συνέχεια. Ο Περπέρογλου, με εύστοχο τρίποντο έδωσε εκ νέου την πρωτοπορία στην ομάδα του, με 7-6 συμβάλλοντας στο σερί του Πανιωνίου, που έφτασε χάρη και στα καλάθια του Ουίνστον, στο 14-0 και έκανε το σκορ, 16-6. Ο Ομπράντοβιτς, βλέποντας την ομάδα του να μην μπορεί να αμυνθεί σωστά, γεγονός που την επηρέασε και επιθετικά, πήρε τάιμ άουτ και μπαίνοντας στο παρκέ, το τριφύλλι, με ηγέτη τον Τσαρτσαρή (σημείωσε 7 συνεχόμενους πόντους), μείωσε στους 3 (16-13) και στη συνέχεια με τρίποντο του Σισκάουσκας στους 2 (19-17), δύο λεπτά πριν το τέλος της περιόδου.

Η απάντηση των γηεδούχων ήρθε άμεσα, χάρη σε δύο εύκολα καλάθια που προήλθαν από τις κακές επιστροφές στην άμυνα και είχαν δράστες τους Ντραγκοΐλοβιτς και Καυκή, με αποτέλεσμα να κλείσει η πρώτη περίοδος, με σκορ 23-19 για την ομάδα της Νέας Σμύρνης.

Με τον Διαμαντίδη εκτός παρκέ και στην αρχή της δευτέρης περιόδου, οι παίκτες του Παναθηναϊκού δεν κατάφεραν να πλησιάσουν άμεσα στο σκορ και παρότι κέρδισαν αρκετά φάουλ περνώντας την μπάλα μέσα στη ρακέτα, η 1/6 βολές από Ντικούδη και Τομάσεβιτς (0/4 ο Σέρβος), τους κόστισε. Με 5.45 να απομένουν ο ψηλός πήρε εκδίκηση για την αστοχία του από τη γραμμή και σημείωσε το πρώτο εντός πεδιάς καλάθι για τον Παναθηναϊκό, μετά από ασίστ του Μπετσίροβιτς. Η κυριαρχία της ομάδας του Παβίτσεβιτς, όμως, συνεχίστηκε και η διαφορά ανέβηκε μετά από όμορφο πάσινγκ γκέιμ και τρίποντο από τον Μίλκοβιτς (28-22).

Το σχήμα με τρεις κοντούς (Βούγιανιτς, Μπετσίροβιτς, Χατζηβρέττας και στη θέση του Διαμαντίδης), απέδωσε αργά αλλά σταθερά με αποτέλεσμα χάρη σε τρίποντο του Μπετσίροβιτς και γκολ-φάουλ του Διαμαντίδη, να ισοφαρίσουν οι "πράσινοι" 32-32, γεγονός στο οποίο συνέβαλλε και η αστοχία των παικτών του Πανιωνίου, στα τρίποντα. Το τρίποντο του Βούγιανιτς που ακολούθησε, έδωσε για πρώτη φορά το προβάδισμα στους Πρωταθλητές Ευρώπης (32-35), μετά το 2-6 του πρώτου δεκαλέπτου.

Ο Πανιώνιος, όμως, δεν παρέδωσε τα όπλα και με σερί 7-0 (Αγγελόπουλος, Ουίνστον, Χάτσον), κατάφερε να ανακτήσει το προβάδισμα και να κερδίσει τις εντυπώσεις στο τέλος του πρώτου μέρους, που ολοκληρώθηκε με σκορ, 39-36.

Ντέρμπι και το δεύτερο μέρος

Ο Παναθηναϊκός με τα δύο γρήγορα καλάθια από Σισκάουσκας και Μπατίστ, πήρε και πάλι κεφάλι στο σκορ, στα πρώτα δευτερόλεπτα της επανάληψης, αλλά ο Πανιώνιος αντέδρασε γρήγορα και με πόντους που πήρε από τους Χάτσον και Ντόιτσιν, προσπέρασε και πάλι (44-42) . Το παιχνίδι είχε πολύ καλύτερο ρυθμό, από ότι στο πρώτο ημίχρονο και για ακόμα μία φορά οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με τρίποντο του Τσαρτσαρή και εντυπωσιακό κάρφωμα του Μπατίστ στον αιφνιδιασμό.

Ήταν φανερό ότι οι παίκτες του Ομπράντοβιτς, μπήκαν με σκοπό να "καθαρίσουν" το ματς και μάλιστα γρήγορα, γεγονός που αιφνιδίασε τους αντιπάλους τους, που έκαναν συνεχόμενα λάθη, τα οποία επέτρεψαν στο "τριφύλλι" να "βγάλει" δύο αιφνιδιασμούς και ο Διαμαντίδης να κάνει το 44-49, στο πεντάλεπτο του τρίτου δεκαλέπτου, αναγκάζοντας τον Παβίτσεβιτς να καλέσει τάιμ άουτ.

Παρότι και μετά την παύση του παιχνιδιού, οι "κυανέρυθροι", μπήκαν λίγο νευρικά, ο Παναθηναϊκός ήταν άστοχος και δεν μπόρεσε να διευρύνει τη διαφορά. Αντίθετα, ο Πανιώνιος με τρίποντο του Περπέρογλου στα τελευταία δευτερόλεπτα της επίθεσης, που τόνωσε την ψυχολογία των παικτών του και καλάθι του Χάτσον από το λόου ποστ, ισοφάρισε 49-49 και προηγήθηκε με δύο εύστοχες βολές του Περπέρογλου, συμπληρώνοντας ένα σερί 7-0.

Ακολούθησε ένα μίνι-ξέσπασμα του Παναθηναϊκού, που με καλάθι του Τομάσεβιτς και τρίποντο του Βούγιανιτς, πήρε και πάλι την πρωτοπορία, αλλά μία "βόμβα" του Εντέρ Αρσλάν, από τα 7 μέτρα, οδήγησε στο ισόπαλο σκορ τρίτου δεκαλέπτου, 54-54.

Ο εκτελεστής Διαμαντίδης

Με φόρα μπήκαν στην τελευταία περίοδο οι παίκτες του Πανιωνίου, που πέρασαν και πάλι μπροστά, αρχικά με βολές του Καυκή (56-54) και στη συνέχεια με τρίποντο του Ντόιτσιν (59-56). Για ακόμα μία φορά, το παιχνίδι ισοφαρίστηκε με τρίποντο του Τσαρτσαρή, αλλά ο Χάτσον έκανε το 62-59 με κάρφωμα και μία βολή στην επόμενη φάση. Ακολούθησε ένα 0-3 του Παναθηναϊκού (2/2 βολές ο Σισκάουσκας και 1/2 ο Μπατίστ), για να γίνει το σκορ 62-62, 3 λεπτά πριν τη λήξη.

Τα τελευταία δύο λεπτά ήταν δραματικά. Ο Μπετσίροβιτς κέρδισε φάουλ από τον Αρσλάν, που διαμαρτυρύθηκε έντονα και με δύο εύστοχες βολές, έκανε το 62-64 για τον Παναθηναϊκό. Ο Ουίνστον, όμως, με τρίποντο έκανε το 65-64 και έβαλε φωτιά στο παιχνίδι για ακόμα μία φορά.

Τις βάσεις για τη νίκη του Παναθηναϊκού, έβαλε το πολύ δύσκολο δίποντο του Μπετσίροβιτς που έκανε το 65-66. Ο Ουίνστον, δεν κατάφερε να δώσει ξανά το προβάδισμα στην ομάδα του, αφού αστόχησε στο τρίποντο και στην αμέσως επόμενη επίθεση, ο Διαμαντίδης, έδωσε ουσιαστικά τη νίκη στην ομάδα του, με τρίποντο από τη γωνία.

Ο Καυκής, αστόχησε στο τρίποντο που θα μείωνε στον πόντο, καλάθι στα επόμενα 37 δευτερόλεπτα που απέμεναν δεν μπήκε και ο Παναθηναϊκός, έκανε το 2-0 στη σειρά και πλέον χρειάζεται μία νίκη την Κυριακή στο ΟΑΚΑ, για να προκριθεί στον τελικό.

Τα δεκάλεπτα: 23-19, 39-36, 54-54, 65-69

Οι σκόρερ των δύο ομάδων:

Πανιώνιος (Παβίτσεβιτς): Καφκής 5, Μίλκοβιτς 5 (1), Περπέρογλου 12 (2), Ντοίτσιν 9 (3), Αρσλάν 3 (1), Αγγελόπουλος 4, Σιγκούνας, Ουίνστον 11 (3), Ντραγκοίλοβιτς 2, Χάτσον 14

Παναθηναϊκός (Ομπράντοβιτς): Βούγιανιτς 9 (2), Μπετσίροβιτς 15 (2), Μπατίστ 8, Σισκάουσκας 9 (1), Χατζηβρέττας 4, Ντικούδης 1, Τσαρτσαρής 11 (2), Διαμαντίδης 8 (1), Τομάσεβιτς 4

Παβίτσεβιτς: " Η νίκη μας έφυγε από τα χέρια"

Παρά την ήττα, ο Λούκα Παβίτσεβιτς, εξήγησε ότι η ομάδα του έχει ακόμα πράγματα για τα οποία ανυπομονεί, αλλά δεν θεωρεί ότι υπάρχουν μεγάλες πιθανότητες ανατροπής της κατάστασης. Από πλευράς νικητών, ο Ζέλικο Ομπράντοβιτς, τόνισε ότι η άμυνα και των δύο ομάδων έπαιξε ρόλο στην εξέλιξη του παιχνιδιού.

" Θέλω να σκέφτομαι τον Πανιώνιο ως ομάδα που δεν αποτελεί εύκολο αντίπαλο, παρόλα αυτά ο Παναθηναϊκός μας νίκησε για τέταρτη φορά κιι αυτό σημαίνει πολλά. Θέλαμε να γίνουμε οι πρώτοι που θα νικούσαμε τον πρωταθλητή Ευρώπης και όπως παίξαμε ήταν δυνατό να τα καταφέρουμε", είπε αρχικά ο τεχνικός των "κυανέρυθρων".

" Ήμασταν πολύ δυνατοί στην άμυνα και είχαμε συγκέντρωση από την αρχή έως το τέλος. Όταν στα 50’’ πριν το τέλος βρεθήκαμε στο +1 πίστεψα περισσότερο από ποτέ στη νίκη. Ο Παναθηναϊκός, όμως, ήξερε πως θα συμπεριφερθεί για να πάρει τη νίκη που επί της ουσίας μας έφυγε από τα χέρια".

Τέλος, παραδέχθηκε ότι πλέον τα πράγματα είναι δύσκολα, αλλά τόνισε ότι οι παίκτες του έχουν κίνητρο: " Αξίζουν συγχαρητήρια στους παίκτες μου για τη συγκέντρωση και την ομαδική προσπάθεια. Δεν θα είναι εύκολο να επιστρέψουμε από το 0-2, αλλά υπάρχουν πράγματα για τα οποία ανυπομονούμε".

Ακόμα ένα δύσκολο ματς, περιμένει την Κυριακή ο Ζέλικο Ομπράντοβιτς, που έδωσε συγχαρητήρια στους παίκτες του για την απόδοσή τους, στο δεύτερο μέρος: " Ηταν ένα ακόμα πολύ δύσκολο παιχνίδι. Γνωρίζαμε πως ο Πανιώνιος είναι ομάδα που αγωνίζεται και τα 40 λεπτά. Η ιδιαιτερότητα αυτού του αγώνα ήταν πως το σκορ άλλαζε χέρια διαρκώς. Παίξαμε και οι δύο επιθετική και δυνατή άμυνα. Το γεγονός αυτό ουσιαστικά ήταν ένας εκ των λόγων που δεν βρήκαν στόχο πολλά ελεύθερα σουτ".

" Ήμασταν καλύτεροι στην άμυνα, στο δεύτερο ημίχρονο. Με τρεις πολύ καλές προσπάθειες και ανάλογα ριμπάουντ "χτίσαμε" τη διαφορά. Όπως και να ‘χει είναι μια ακόμη σημαντική νίκη για μας. Συγχαρητήρια στους παίκτες για τις συνεργασίες που είχαν ειδικά στο δεύτερο μισό. Χρειαζόμαστε μια ακόμη νίκη για να προκριθούμε. Περιμένουμε ότι και το ματς της Κυριακής θα είναι δύσκολο. Χρειάζεται να είμαστε πολύ συγκεντρωμένοι για να τα καταφέρουμε".

Η εξέλιξη του αγώνα:
1' Έναρξη 1ης περιόδου
1' Τρίποντο Παναθηναϊκός Μπετσίροβιτς (2-3)
2' Τρίποντο Παναθηναϊκός Μπετσίροβιτς (2-6)
3' Τρίποντο Πανιώνιος Περπέρογλου (7-6)
5' Τρίποντο Πανιώνιος Ουίνστον (14-6)
6' Καλάθι και φάουλ Παναθηναϊκός Τσαρτσαρής (16-9)
7' Δίποντο Πανιώνιος Περπέρογλου (18-14)
8' Τρίποντο Παναθηναϊκός Σισκάουσκας (19-17)
9' Δίποντο Πανιώνιος Ντραγκοΐλοβιτς (21-17)
9' Δίποντο Πανιώνιος Καυκής (23-17)
10' Λήξη 1ης περιόδου 23-19
Σούπερ ο Πανιώνιος στην πρώτη περίοδο, προηγήθηκε ακόμα και με δέκα πόντους (16-6), πριν δεχθεί ένα σερί 0-7 από τον Παναθηναϊκό. Ουίνστον, Περπέρογλου και Χάτσον οδηγούν και παρά την αφάνεια στην οποία κινείται μέχρι στιγμής ο Αρσλάν, το προβάδισμα παραμένει "κυανέρυθρο"
11' Έναρξη 2ης περιόδου
11' Δίποντο Πανιώνιος Χάτσον (25-19)
14' Δίποντο Παναθηναϊκός Τομάσεβιτς (25-22)
15' Τρίποντο Πανιώνιος Μίλκοβιτς (28-22)
16' Δύο βολές Παναθηναϊκός Χατζηβρέττας (28-24)
17' Δίποντο Πανιώνιος Αγγελόπουλος (30-26)
17' Δίποντο Πανιώνιος Μίλκοβιτς (32-26)
17' Τρίποντο Παναθηναϊκός Μπετσίροβιτς (32-29)
18' Καλάθι και φάουλ Παναθηναϊκός Διαμαντίδης (32-32)
19' Τρίποντο Παναθηναϊκός Βούγιανιτς (32-35)
19' Δίποντο Πανιώνιος Αγγελόπουλος (34-35)
20' Τρίποντο Πανιώνιος Ουίνστον (37-36)
20' Δίποντο Πανιώνιος Χάτσον (39-36)
20' Λήξη ημιχρόνου 39-36
Συνεχίζει να είναι μπροστά ο Πανιώνιος, που παρότι πιέστηκε και έχασε το προβάδισμα, με σερί 7-0 στο τέλος του ημιχρόνου. Ο Ουίνστον, είναι πρώτος σκόρερ με 8 πόντους ενώ από πλευρας Παναθηναϊκού, 11 έχει ο Μπετσίροβιτς
21' Έναρξη 3ης περιόδου
23' Δίποντο Παναθηναϊκός Μπατίστ (44-47)
25' Δίποντο Παναθηναϊκός Διαμαντίδης (44-49)
27' Τρίποντο Πανιώνιος Περπέρογλου (47-49)
28' Δίποντο Πανιώνιος Χάτσον (49-49)
29' Δίποντο Παναθηναϊκός Τομάσεβιτς (51-1)
30' Τρίποντο Παναθηναϊκός Βούγιανιτς (51-54)
30' Τρίποντο Πανιώνιος Αρσλάν (54-54)
30' Λήξη 3ης περιόδου 54-54
31' Έναρξη 4ης περιόδου
32' Τρίποντο Παναθηναϊκός Τσαρτσαρής (59-59)
34' Δίποντο Πανιώνιος Χάτσον (61-59)
36' Δύο βολές Παναθηναϊκός Σισκάουσκας (62-61)
38' Φάουλ Πανιώνιος Αρσλάν (4ο)
38' Δύο βολές Παναθηναϊκός Μπετσίροβιτς (62-64)
40' Τρίποντο Παναθηναϊκός Διαμαντιδης (65-69)
40' Λήξη αγώνα 65-69
Το 2-0 έκανε ο Παναθηναϊκός, που με νίκη την Κυριακή, προκρίνεται στον τελικό