Σεβόμαστε την ιδιωτικότητά σας

EUROCUP

Γκραν Κανάρια - Πανελλήνιος 75-68

New Image

Ιστορία έγραψε ο Πανελλήνιος. Έχασε από την Γκραν Κανάρια (75-68), αλλά προκρίθηκε στο f4 του Eurocup

Μέσα στο κατάμεστο γήπεδο της Γκραν Κανάρια, ο Πανελλήνιος στάθηκε όρθιος, έμεινε μέσα στο παιχνίδι μέχρι το τέλος και κατέβασε τη διαφορά όταν του δόθηκε η ευκαιρία.
Καταλυτική η παρουσία του Ρόντρικ Μπλάκνεϊ στο τελευταίο δίλεπτο του αγώνα, με τον Αμερικανό να βάζει και τις δύο καθοριστικές βολές στα 17΄΄ κάνοντας το 73-66. Ψύχραιμος και ο Καλαϊτζής στα 9'' πριν τη λήξη που έκανε το τελικό 75-68. Στην επόμενη φάση ο Όουενς έκλεψε την μπάλα και όλα τελείωσαν...

Το τελευταίο σφύριγμα του αγώνα, βρήκε τους παίκτες του Πανελληνίου να γίνονται ένα κουβάρι και να πανηγυρίζουν σαν μικρά παιδιά την ιστορική τους πρόκριση στο Final Four του Eurocup.

Συγκλονιστικός στο τέλος ο Μπλάκνεϊ, ήταν αυτός που ξεκίνησε την αντεπίθεση όταν η διαφορά άγγιξε τους 17 πόντους (64-47) και στο τέλος ψύχραιμος στις βολές. Τελείωσε το ματς με 15 πόντους, ενώ 13 είχε ο καθοριστικός Όουενς.

Ο αγώνας:

Τρία λεπτά χρειάστηκε να περάσουν προκειμένου ο Πανελλήνιος να πετύχει το πρώτο του καλάθι στο αγώνα. Ο Βουγιούκας έκανε το 5-2, με τους φιλοξενούμενους να είναι πολύ νευρικοί στην επίθεση. Με τον Μοράν να φτάνει τους έξι πόντους, η Γκραν Κανάρια προηγήθηκε 10-4 στο 6΄.

Με τους παίκτες του Ηλία Ζούρου να είναι ιδιαίτερα άστοχοι στα σουτ εντός παιδιάς και την άμυνα να... μπάζει νερά, οι γηπεδούχοι έχτισαν από νωρίς μία διαφορά και μόλις στο 8΄είχαν καλύψει το +11 του α' αγώνα με το σκορ να είναι 16-5. Ο Χαραλαμπίδης μείωσε σε 18-10 με τρίποντο και 20-12 με δύο εύστοχες βολές. Το δεύτερο ήταν και το σκορ του δεκαλέπτου, με τους Ισπανούς να έχουν πάρα πολύ μεγάλη στήριξη από τους οπαδούς τους. Με συνολικά 2/10 σουτ, ο Πανελλήνιος δεν μπορούσε να κάνει τίποτα.

Σημάδια ανάκαμψης από Πανελλήνιο

Κάτι που το κατάλαβαν οι παίκτες του Ηλία Ζούρου και αναζήτησαν σουτ με καλύτερες προϋποθέσεις στην β' περίοδο. Με ένα τρίποντο του Όουενς και ένα τετράποντο του Χαραλαμπίδη ο Πανελλήνιος μείωσε γρήγορα σε 20-19. Το σερί των φιλοξενούμενων άγγιξε το 11-0, με τον Όουενς να δίνει για πρώτη φορά το προβάδισμα στην ομάδα του (20-21).

Η αντίδραση της Γκραν Κανάρια όμως ήταν άμεση με τρία συνεχόμενα τρίποντα από τον... καυτό Σάντερς βρέθηκε και πάλι στο +6 (29-23), υποχρεώνοντας τον Ζούρο να καλέσει σε τάιμ άουτ. Με ένα γρήγορο 5-0, οι φιλοξενούμενοι μείωσαν σε 29-28, όμως η Γκραν Κανάρια ανέβασε και πάλι ρυθμό και ξέφυγε 35-28 στο 17΄.

Ο Όστοϊτς που είχε πάρει τη θέση του Βουγιούκα (τρία φάουλ στο 19΄) έγραψε το 39-32 του ημιχρόνου. Ενός ημιχρόνου που βρήκε την Γκραν Κανάρια με 9 (!) επιθετικά ριμπάουντ και τον Πανελλήνιο με 8 λάθη.

Στο όριο των 11 πόντων η διαφορά

Στην επανάληψη, η Γκραν Κανάρια εξακολούθησε να πηγαίνει σε δεύτερες επιθέσεις, καθώς τα μπλοκ άουτ του Πανελληνίου δεν λειτουργούσαν καλά. Με τα συνεχόμενα τρίποντα των Νόρις και Κάρολ, η Γκραν Κανάρια βρέθηκε για πρώτη φορά στο +12 (49-37) που της έδινε την πρόκριση. Ο Όουενς προσπαθούσε μόνος του, όμως ο Πανελλήνιος είχε πρόβλημα μέσα στη ρακέτα, όπου δεχόταν με ευκολία το καλάθι ενώ οι ψηλοί του είχαν φθαρεί από τα πολλά φάουλ.

Ο Ηλίας Ζούρος πέρασε τον Ξανθόπουλο στο παρκέ σε μία προσπάθεια η ομάδα του να έχει καλύτερη οργάνωση, όμως οι παίκτες της Γκραν Κανάρια έβρισκαν τρόπο να φτάνουν στο αντίπαλο καλάθι. Παρ' όλα αυτά, με νύχια και με δόντια ο Πανελλήνιος κράταγε τη διαφορά κάτω από τους 11 πόντους, που του έδινε ελπίδες για την 4η και τελευταία περίοδο.

Γκραν γκινιόλ φινάλε

Το 54-45 άφηνε ανοικτούς λογαριασμούς στο δ' δεκάλεπτο... Ο Ηλίας Ζούρος κόντυνε ακόμα περισσότερο το σχήμα του με Χαραλαμπίδη, Παπαμακάριο, Μπλάκνεϊ στην περιφέρεια, Σμιθ στο "4" και Βουγιούκα στο "5". Με τον Μοράν πάντως να ευστοχεί σε δύο βολές στο 33' η διαφορά άγγιξε για πρώτη φορά τους 13 πόντους 60-47, ενώ ο Μπέλλας εκμεταλλεύτηκε το λάθος του Μπλάκνεϊ και έκανε το 62-47, απομακρύνοντας ακόμα περισσότερο από την πρόκριση τον Πανελλήνιο.

Οι γηπεδούχοι βρέθηκαν και στο +17 (64-47), όμως ο Πανελλήνιος χάρη στον Μπλάκνεϊ έτρεξε ένα επιμέρους σκορ 7-2 και μείωσε σε 66-54. Οι γηπεδούχοι όμως είχαν και την ψυχολογία και τον κόσμο με το μέρος τους και ο Σαβανέ έκανε το 71-56. Ένα τρίποντο του Σμιθ και ένα γκολ φάουλ από τον Μπλάκνεϊ ξανάβαλαν τον Πανελλήνιο στο παιχνίδι της πρόκρισης (71-62).

Ένα ριμπάουντ του Όστοϊτς στο 38.30'' έδωσε ανάσα στον Πανελλήνιο έστω κι αν δεν πέτυχε καλάθι. Ο Σμιθ με δύο βολές κατέβασε τη διαφορά στους επτά πόντους στα 39'' (71-64) και όλα έδειχναν ότι οι παίκτες του Ζούρου κρατούσαν την τύχη στα χέρια τους. Ευτυχώς οι "Ολυμπιονίκες" ήταν ψύχραιμοι από την γραμμή των ελευθέρων βολών και οι Μπλακνεϊ και Καλαϊτζής ευστόχησαν στα 17 και στα 9 δευτερόλεπτα αντίστοιχα. Το 75-68 γράφτηκε από τα χέρια του δεύτερου, καθώς στην επόμενη φάση ο Όουενς έκλεψε την μπάλα.

Τα δεκάλεπτα: 20-12, 39-32, 54-45, 75-68

Γκραν Κανάρια (Μαρτίνεθ): Φίσερ 2, Ογκουστίν 2, Σαβανέ 10, Μπέλας 7(1), Νόρις 7(1), Μοράν 8(2), Κάρολ 17(1), Σάντερς 12(4), ΜακΝτόναλντ 10.

Πανελλήνιος (Ζούρος): Ξανθόπουλος 2, Παπαμακάριος, Χαραλαμπίδης 14(3), Καλαϊτζής 2, Όουενς 13(1), Σμιθ 11(1), Πέτρουλας, Μπλάκνεϊ 15(1), Βουγιούκας 4, Όστοϊτς 7.

Πατήστε για τα στατιστικά της Γκραν Κανάρια και για του Πανελληνίου.