ΜΑΡΟΥΣΙ

Goldfinger!

Goldfinger!
Έιμπραμς

Με τρίποντο του Ρενάλντας Σεϊμπούτις στην εκπνοή, το Μαρούσι, πήρε τη νίκη με 63-62 επί του Αιγάλεω

Με χαμηλό σκορ και αρκετά νευρικό παιχνίδι ολοκληρώθηκε το πρώτο δεκάλεπτο στο κλειστό του Αγίου Θωμά. Αν και το Μαρούσι κατάφερε να προηγηθεί με 12-6, χάρη στην καθολική υπεροχή του Έιμπραμς, κοντά στο καλάθι, η διαφορά μειώθηκε γρήγορα στον πόντο (14-13) για να ολοκληρωθεί η πρώτη περίοδος, με 16-13 υπέρ των γηπεδούχων.
Ξεκινώντας τη δεύτερη περίοδο, οι φιλοξενούμενοι πήραν μετά από πολλή ώρα το προβάδισμα και με τους Καϊμακόγλου και Χαραλαμπίδη να δίνουν λύσεις η διαφορά για τους "κίτρινους" ανέβηκε στους 8 (30-22), 4 λεπτά πριν την ανάπαυλα.

Στο μέγιστο της διαφοράς της έφτασε η διαφορά στο τέλος του πρώτου μέρους. Το +14 (42-38) ήταν χαρακτηριστικό για την εικόνα του δευτέρου δεκαλέπτου, στο οποίο οι φιλοξενούμενοι πέρασαν αρχικά μπροστά, αλλά στη συνέχεια δεν άντεξαν και ανήμποροι να σταματήσουν τους Σεϊμπούτις και Καϊμακόγλου βρέθηκαν να χάνουν με μεγάλη διαφορά.

Ξανά στο παιχνίδι μπήκε το Αιγάλεω στο τρίτο δεκάλεπτο, αφού η διαφορά έπεσε γρήγορα στους 3. Το παιχνίδι έγινε εκ νέου ντέρμπι, αφού οι φιλοξενούμενοι κάλυψαν στην τρίτη περίοδο τη διαφορά 14 πόντων του Αμαρουσίου.

Αν και στο ξεκίνημα της τελευταίας περιόδου, η διαφορά έφτασε και πάλι στους 6, υπέρ του Αμαρουσίου, το Αιγάλεω, με τη σιδερένια άμυνά του, κατάφερε να επανέλθει. Το 60-57, λίγο πριν το τέλος, έγινε 60-62, 20 δευτερόλεπτα για τη λήξη. στα 7'' για τη λήξη, ο Στεφανίδης, επιχείρησε μπάσιμο, κλείστηκε από τους ψηλούς αλλά είδε τον Σεϊμπούτις που στη γωνία ήταν μόνος του. Αυτός πυροβόλησε και έδωσε στην ομάδα του τη μεγάλη νίκη, που της εξασφάλισε τουλάχιστον την παραμονή, αλλά και μία καλύτερη συνέχεια.

Τα δεκάλεπτα: 16-13, 42-38, 49-48, 63-62

Οι σκόρερ των δύο ομάδων:

Μαρούσι (Ρούσο): Τζάζβιν, Συμεωνίδης, Χαραλαμπίδης 2, Κυρίτσης 10, Σειμπούτις 14(2), Ειμπραμς 17, Στεφανίδης 6, Κολώκας 2, Καιμακόγλου 12, Τσιότρας

Αιγάλεω (Σκουρτόπουλος): Σουρλής, Αντερσον 6,Ισάκι 3, Μάικιτς 2, Παπαδημητρίου, Κλαρκ 10 (2), Αγγελακόπουλος 7, Πέττας 11, Καλλινικίδης 10, Σουλης 13

Ο Θανάσης Σκουρτόπουλος τόνισε μετά το τέλος του αγώνα: "Κάνουμε μια προσπάθεια ως ομάδα, αλλά έχουμε έναν παίκτη που είναι πρώτος σκόρερ του πρωταθλήματος και σκοράρει κατά μέσο όρο έξι βολές σε κάθε παιχνίδι. Αυτό δεν είναι λογικό".

Για το λανθασμένο τάιμ άουτ που πήρε στο τέλος της αναμέτρησης, το οποίο έδωσε το δικαίωμα στον Ντάρκο Ρούσο να σχεδιάσει την τελευταία επίθεση της ομάδας του, τόνισε: "Ήταν λάθος μου, αλλά μέσα στη φασαρία δεν μπόρεσα να το ακυρώσω. Όμως, πιστευω ότι το παιχνίδι δεν κρίθηκε σε κάποια σχεδιασμένη επίθεση, αλλά στη μεγάλη κλάση του Έιμπραμς που έδωσε μια πολύ καλή ασίστ".

Από την πλευρά του, ο Ρουσο είπε: "Είχαμε γενικότερα κάποιον αδικαιολόγητο φόβο. Η φιλοσοφία μου πάντως, δεν είναι να τριπλάρει ο παίκτης, αλλά να πασάρει και γι αυτό βγήκε η τελευταία επίθεση, όπου Σεϊμπούτις βρέθηκε μόνος του".

Η εξέλιξη του αγώνα:

1' Έναρξη 10λέπτου
1' Δίποντο Μαρούσι Κολώκας (2-0)
2' Τρίποντο Αιγάλεω Αγγελακόπουλος (2-3)
2' Δίποντο Αιγάλεω Ισάκι (2-5)
3' Δύο βολές Μαρούσι Έιμπραμς (4-5)
4' Δύο βολές Μαρούσι Έιμπραμς (6-6)
5' Δύο βολές Μαρούσι Έιμπραμς (8-6)
6' Δίποντο Μαρούσι Έιμπραμς (10-6)
7' Δύο βολές Μαρούσι Έιμπραμς (12-6)
8' Δίποντο Αιγάλεω Άντερσον (12-8)
9' Δίποντο Αιγάλεω Μάκιτς (12-10)
9' Δίποντο Μαρούσι Έιμπραμς (14-10)
9' Δίποντο Αιγάλεω Αγγελακόπουλος (14-13)
10' Δύο βολές Μαρούσι Σεϊμπούτις (16-13)
10' Λήξη 10λεπτου 16-13
Με χαμηλό σκορ και αρκετά νευρικό παιχνίδι ολοκληρώθηκε το πρώτο δεκάλεπτο στο κλειστό του Αγίου Θωμά. Μεγάλος πρωταγωνιστής για τους γηπεδούχους ο Ντέινα Έιμπραμς, ο οποίος έχει βάλει τους αντιπάλους μέσα στα καλάθια
11' Έναρξη 10λέπτου
12' Δίποντο Μαρούσι Κυρίτσης
13' Τρίποντο Αιγάλεω Κλαρκ (21-20)
14' Δίποντο Αιγάλεω 21-22
Για πρώτη φορά μετά το ξεκίνημα του παιχνιδιού, οι φιλοξενούμενοι περνούν μπροστά με 1 πόντο
14' Τρίποντο Μαρούσι Καϊμακόγλου (24-22)
15' Δίποντο Μαρούσι Έιμπραμς (26-22)
15' Δύο βολές Μαρούσι Χαραλαμπίδης
16' Δίποντο Μαρούσι Σεϊμπούτις (30-22)
Στο +8 για πρώτη φορά το Μαρούσι, το οποίο είναι και το μεγαλύτερο μέχρι στιγμής στο παιχνίδι
17' Δύο βολές Μαρούσι Έιμπραμς (32-24)
18' Τρίποντο Μαρούσι Καϊμακόγλου
19' Δίποντο Μαρούσι Καϊμακόγλου (39-26)
Σταθερά μπροστά είναι οι γηπεδούχοι, που έχουν επιβάλλει τον ρυθμό τους. Η διαφορά για πρώτη φορά στους 13
20' Δίποντο Αιγάλεω Σούλης
20' Τρίποντο Μαρούσι Στεφανίδης (42-28)
20' Λήξη ημιχρόνου 42-38
Στο μέγιστο της διαφοράς της φτάνει η διαφορά στο τέλος του πρώτου μέρους. Το +14 είναι χαρακτηριστικό για την εικόνα του δευτέρου δεκαλέπτου, στο οποίο οι φιλοξενούμενοι πέρασαν αρχικά μπροστά, αλλά στη συνέχεια δεν άντεξαν και ανήμποροι να σταματήσουν τους Σεϊμπούτις και Καϊμακόγλου βρέθηκαν να χάνουν με μεγάλη διαφορά
21' Έναρξη 10λέπτου
22' Τρίποντο Αιγάλεω Κλαρκ (42-31)
23' Δύο βολές Αιγάλεω Καλλινικίδης
24' Τρίποντο Μαρούσι Στεφανίδης (49-40)
Στυος 9 έχει μειώσει το Αιγάλεω
25' Δίποντο Αιγάλεω Καλλινικίδης
Ξανά στο παιχνίδι μπαίνει το Αιγάλεω που είναι μόλις 3 πόντους πίσω και κάνει την αντεπίθεσή του
29' Δίποντο Αιγάλεω Σούλης (49-48)
30' Λήξη 10λεπτου 49-48
Ντέρμπι έγινε το παιχνίδι στον Άγιο Θωμά, αφού οι φιλοξενούμενοι κάλυψαν στην τρίτη περίοδο τη διαφορά 14 πόντων του Αμαρουσίου.
32' Δύο βολές Μαρούσι Έιμπραμς
Στο +6 το Μαρούσι, που παίρνει και πάλι μία διαφορά
35' Δίποντο Πέττας
Στους 3 έχει μειώσει και πάλι το Αιγάλεω
36' Δίποντο Αιγάλεω Πέττας
Στον πόντο και πάλι η ομάδα του Σκουρτόπουλου, με το παιχνίδι να συνεχίζει να έχει μεγάλο ενδιαφέρον
37' Δίποντο Μαρούσι Κυρίτσης (60-57)
40' Τρίποντο Μαρούσι Σεϊμπούτις (63-62)
40' Λήξη αγώνα 63-62
Το τρίποντο του Ρενάλντας Σεϊμπούτις στο τελευταίο δευτερόλεπτο του παιχνιδιού, έδωσε τη μεγάλη νίκη με 63-62 στο Μαρούσι σε ένα παιχνίδι με δραματικό φινάλε. Το Αιγάλεω έφτασε μία ανάσα από την πηγή αλλά δεν ήπιε νερό, αφού του το στέρησε ο ξανθός γκαρντ