Σεβόμαστε την ιδιωτικότητά σας

H πρώτη του Πάργκο

Το SPORT 24 ήταν στο Μιλάνο και αναλύει την -αποτυχημένη- πρώτη εμφάνιση του Τζανίρο Πάργκο

Είναι όμως έτσι; Διότι μπορεί ο πρώην άσος της Ντινάμο να μην εντυπωσίασε στα... χαρτιά, αλλά θα πρέπει να λάβουμε υπόψιν ότι είχε κάνει μόλις μία προπόνηση με τους "ερυθρόλευκους" και είχε γνωρίσει τους συμπαίκτες του αλλά και τον Παναγιώτη Γιαννάκη την Τρίτη.
Δεδομένων των συνθηκών θα μπορούσαμε να χαρακτηρίσουμε την εμφάνισή του ικανοποιητική. Ο έμπειρος γκαρντ μπήκε για πρώτη φορά στο παιχνίδι 8 λεπτά και 15 δευτερόλεπτα πριν το ημίχρονο, σε μία προσπάθεια του "Δράκου" να ανατρέψει την άσχημη κατάσταση που είχε δημιουργηθεί για τον Ολυμπιακό (ήταν πίσω με 6 και φανερά εκτός ρυθμού).

Κέρδισε άμεσα ένα φάουλ ενώ προσπάθησε να τροφοδοτήσει τους συμπαίκτες του με εκπληκτικές πάσες τις οποίες όμως αρκετές φορές δεν περίμεναν, με αποτέλεσμα να χάνεται η μπάλα ενώ θα μπορούσε να μπει ένα εύκολο καλάθι. Γεγονός που δίνει ελπίδα για το μέλλον όταν ο παίκτης θα μπει για τα καλά στο κλίμα της ομάδας, αλλά και οι συναθλητές του θα μάθουν πότε να περιμένουν την μπάλα από αυτόν.

Οι καλύτερες στιγμές του Πάργκο στο ματς ήταν στην τέταρτη περίοδο, όταν αρχικά τροφοδότησε τον Βούισιτς που σκόραρε και ξεκίνησε την αντεπίθεση του Ολυμπιακού και στη συνέχεια σημείωσε τρίποντο μειώνοντας για πρώτη φορά μετά από το πρώτο δεκάλεπτο στον πόντο (65-64). Ενδιάμεσα είχε κάνει μία φορά βήματα και κάτι παραπάνω από 3 λεπτά πριν τη λήξη έχασε δύο βολές.

Στα τελευταία λεπτά του αγώνα ο Γιαννάκης τον απέσυρε (μπορεί και να το μετάνιωσε αν αναλογιστεί κάποιος την επιλογή του Γκριρ στην τελευταία φάση), αλλά σίγουρα έμεινε ικανοποιημένος από την πρώτη εικόνα του Αμερικανού, τηρουμένων πάντα των αναλογιών.

Ο Πάργκο έδειξε πολύ καλά στοιχεία, όπως ταχύτητα, μεγάλη εκρηκτικότητα στο πρώτο βήμα και έφεση στις θεαματικές ασίστ, κάτι που είχε δηλώσει γι' αυτόν και ο πρώην συμπαίκτης του στην Ντιναμό και νυν αθλητής της Μιλάνο, Χόλις Πράις.

Αναμένεται να βοηθήσει και αρκετά στην άμυνα πιέζοντας τον αντίπαλο πλέι μέικερ, κάτι που δείχνουν και τα δύο κλεψίματα που έκανε την Πέμπτη κι όλα αυτά σε μία βραδιά που εκτός των Πρίντεζη και Βούισιτς δεν μπορεί να υποστηρίξει κάποιος ότι υπήρξε παίκτης του Ολυμπιακού που ήταν καλύτερος από τον νεοαποκτηθέντα γκαρντ.

Τα στατιστικά του στο ματς με την Αρμάνι Τζινς Μιλάνο: 5 πόντοι (1/2 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 0/2 βολές), 2 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα και 2 λάθη σε 19:56 λεπτά συμμετοχής.

Το χρονικό της πρώτης εμφάνισης του Πάργκο σύμφωνα με το live του SPORT 24

20:22: Ο Τζανίρο Πάργκο κάνει την πρώτη του εμφάνιση με τα "ερυθρόλευκα" και προθερμαίνεται μπροστά μας.

20:39: Ξεκινάει η παρουσίαση του Ολυμπιακού με πρώτο τον Πάργκο και στη συνέχεια τους υπόλοιπους που δίνουν τα χέρια με το τεχνικό τιμ και χειροκροτούνται από τους οπαδούς τους.

21:06: Αρχίζει η δεύτερη περίοδος με κλέψιμο του Ολυμπιακού και τον πάγκο να ξεσηκώνεται. Ο Γιαννάκης μιλάει στον Πάργκο ο οποίος λογικά σε λίγο θα πάρει την πρώτη του ευκαιρία αφού ο Τεόντοσιτς δεν τα πηγαίνει καλά. Τελικά στη θέση του περνάει ο Γκριρ.

21:09: Το τρίποντο του Τόμας στον αιφνιδιασμό φέρνει στο +6 την Αρμάνι και το γήπεδο σηκώνεται στο πόδι. Η λύση; Τζανίρο Πάργκο. Στο παρκέ για πρώτη φορά με τη φανέλα των "ερυθρολεύκων" 8.15 πριν το ημίχρονο.

21:12: Ο Χόλις Πράις σκοράρει για 3 και κάνει το 30-21. Ο πρώην συμπαίκτης του Πάργκο, παίρνει την μπάλα αμέσως μετά και 6.55 πριν τη λήξη του ημιχρόνου μπαίνει προς το καλάθι και κερδίζει φάουλ από τον Τόμας. Ήρθε η ώρα του τάιμ άουτ και ο Γιαννάκης πριν μιλήσει στους παίκτες του τα λέει στους διαιτητές.

22:10: Ασίστ του Πάργκο, Βούισιτς και 55-62. Καλό ξεκίνημα για τον Ολυμπιακό που παίρνει και επιθετικό φάουλ. Ακόμα ένα καλάθι από τον Κροάτη και έχουμε ματς. Με το σκορ 57-62 ο Μπούκι ζητάει τάιμ άουτ.