Η κριτική των παικτών

To SPORT 24 αναλύει την ατομική απόδοση των παικτών του Ολυμπιακού και του Παναθηναϊκού

Ολυμπιακός

Θοδωρής Παπαλουκάς: Τέλειωσε το παιχνίδι με 9 πόντους (4/8 σουτ), 5 ασίστ και 2 λάθη σε 34 λεπτά. Δεν ήταν... σούπερ, αλλά δεν υστέρησε κιόλας απέναντι σε μια άμυνα προσαρμοσμένη πάνω του. Τα δικά του ξεσπάσματα παρέσυραν τον Ολυμπιακό, αν και θα μπορούσε να είναι πιο επιθετικός δίνοντας πόντους και κερδισμένα φάουλ στην ομάδα του (μόλις 2).

Τζος Τσίλντρες: Ο Αμερικανός άσος ήταν θετικός. Κατάφερε να τελειώσει φάσεις από τελικές πάσες, "έβγαλε" άμυνες και μέχρι να κάνει 4 φάουλ είχε αναλάβει να μαρκάρει τον αντίπαλο πλέι-μέικερ. Είχε 11 πόντους (4/8 σουτ), 4 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα, 2 λάθη και 1 ασίστ.

Νίκολα Βούισιτς: Η δική του άνοδος, συνοδεύτηκε με αυτή του Ολυμπιακού. Στο πρώτο ημίχρονο ήταν μακριά από τον καλό εαυτό του, ενώ στο δεύτερο σκόραρε περισσότερο. Στην άμυνα, ωστόσο, δεν ήταν καθόλου καλός κι ο Παναθηναϊκός "χτύπησε" πάνω του. Είχε συνολικά 14 πόντους με 6/12 σουτ, 0/1 τρίποντα, 2/3 βολές, 4 ριμπάουντ, 3 λάθη και το κυριότερο (για τον Κροάτη) ούτε μια ασίστ σε 27 λεπτά συμμετοχής.

Γιάννης Μπουρούσης: Φάνηκε επηρεασμένος από τον πυρετό που τον ταλαιπώρησε όλη τη μέρα. Για αυτό έπαιξε και μόλις 17 λεπτά. Πρόλαβε να σκοράρει 10 πόντους (2/5 δίποντα κι ένα κρίσιμο τρίποντο στη λήξη της τρίτης περιόδου) και 7 ριμπάουντ. Κατάφερε να "δέσει" στο πρώτο μέρος την άμυνα της ομάδας του, αλλά γενικά δεν πήρε τον αναμενόμενο χρόνο λόγω της ασθένειας.

Γιοτάμ Χαλπερίν: Δεν έπαιξε καταλυτικό ρόλο στο παιχνίδι. Σε 21 λεπτά είχε 4 πόντους (1/5 σοτ), 2 ασίστ και μια λάθη, αν και στην άμυνα ήταν αρκετά καλός. Δεν βρήκε αμαρκάριστα σουτ.

Λιν Γκριρ: Ο κορυφαίος του Ολυμπιακού με 18 πόντους. Στο πρώτο ημίχρονο (15π) κράτησε μόνος του τους Πειραιώτες μες στο παιχνίδι, ενώ στο δεύτερο αντιμετώπισε προβλήματα απέναντι στην άμυνα του Σπανούλη. Παρόλα αυτά πήγε την ομάδα του στις βολές (είχε συνολικά 11 κερδισμένα φάουλ) και ανάγκασε τον αντίπαλο να "κλείσει" πάνω του, ακόμη κι αν ο ίδιος σκόραρε μόνο με βολές. Είναι λάθος του, ωστόσο, ότι δεν τέλειωσε ο ίδιος την τελευταία φάση του "χρεώνεται" ως λάθος.

Ίαν Βουγιούκας: Έπαιξε μόλις 53 δευτερόλεπτα και δεν μπορεί να κριθεί.

Γιώργος Πρίντεζης: Τέλειωσε το παιχνίδι με 9 πόντους (3/4 δίποντα, 3/3 βολές), ενώ είχε 2 ριμπάουντ και 2 ασίστ σε 25 λεπτά συμμετοχής. Κυρίως εκμεταλλεύτηκε τη δημιουργία των συμπαικτών του, αν και με την ταχύτητα του δημιούργησε αρκετά προβλήματα στον αντίπαλο, εκφράζοντας την επιδίωξη των "ερυθρολεύκων" να παίξουν με κοντό σχήμα.

Ζόραν Έρτσεγκ: Παρά το γεγονός ότι αυτή ήταν η πρώτη του συμμετοχή ήταν από τις ευχάριστες εκπλήξεις. Όταν έπαιξε στο "5" (στο τέλος του ημιχρόνου με τον Πρίντεζη στο "4"), οι Πειραιώτες ήταν αρκετά αποτελεσματικοί. Είχε 4 πόντους (1/1 τρίποντο και 1/2β, 1ρ, 1λ) σε 11 λεπτά.

Μίλος Τεόντοσιτς: Έπαιξε για κάτι λιγότερο από τρία λεπτά στην τρίτη περίοδο για να δώσει λίγες ανάσες στον Παπαλουκά. Πρόλαβε να πετύχει 1 τρίποντο.

Τζανίρο Πάργκο: Όπως συνηθίζει ο Παναγιώτης Γιαννάκης τον ξεκίνησε στην πεντάδα, αλλά μετά τα πρώτα 3.21 (έκανε δύο φάουλ) που αγωνίστηκε δεν χρησιμοποιήθηκε ξανά.

Παναθηναϊκός

Ντούσαν Κέτσμαν: Έπαιξε μόλις 7 δευτερόλεπτα και δεν μπορεί να κριθεί.

Βασίλης Σπανούλης: Σε 36 λεπτά είχε 18 πόντους (4/8 δίποντα, 2/2 τρίποντα), 3 ριμπάουντ, 1 κλέψιμο, 2 ασίστ και 3 λάθη. Στο πρώτο δεκάλεπτο "τιμώρησε" με πικ-εν-ρολ την άμυνα του Ολυμπιακού, αλλά από εκεί και πέρα δεν ήταν το ίδιο αποτελεσματικός. Στα "συν" του το τρίποντο που πέτυχε απέναντι στη ζώνη στην τελευταία περίοδο, αλλά κι η άμυνα που έπαιξε πάνω στον Γκριρ στο δεύτερο ημίχρονο.

Στράτος Περπέρογλου: Ξεκίνησε πεντάδα, αλλά από εκεί και πέρα δεν χρησιμοποιήθηκε για πολύ ώρα, αντιμετωπίζοντας και πρόβλημα με τα φάουλ. Τέλειωσε το παιχνίδι με 4 πόντους (2/2δ, 0/1τρ), ενώ είχε ακόμη 2 κλεψίματα και 2 λάθη.

Αντώνης Φώτσης: Παρά το γεγονός ότι σε 30 λεπτά έκανε μόλις 4 σουτ, η παρουσία του ήταν καθοριστική. Με τη δεδομένη έφεση του στο σουτ "άνοιξε" την αντίπαλη άμυνα, βοήθησε στην εκμετάλλευση του Πέκοβιτς και τα πήγε πολύ καλά σε άμυνα και ριμπάουντ (πρώτος ριμπάουντερ με 6). Η προσφορά του ήταν σημαντική, πλην αθόρυβη.

Ντρου Νίκολας: Χρησιμοποιήθηκε 15 λεπτά, αλλά δεν πέτυχε πόντο. Είχε 0/3 σουτ. Ο Οπράντοβιτς τον χρησιμοποίησε κυρίως απέναντι στις ζώνες του Ολυμπιακού. Δεν αποτέλεσε παράγοντα στη διαμόρφωση του αποτελέσματος.

Κώστας Τσαρτσαρής: Σε 9.28' δεν έκανε σουτ κι είχε 1 επιθετικό ριμπάουντ και 1 κλέψιμο. Λογικός ο χρόνος συμμετοχής του αφού Πέκοβιτς-Μπατίστ ήταν πολύ καλοί.

Δημήτρης Διαμαντίδης: Στην επίθεση έμεινε μακριά από τον καλό του εαυτό, καθώς δεν σκόραρε έχοντας έξι χαμένα σουτ. Είχε 3 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 1 κλέψιμο σε 32 λεπτά συμμετοχής. Έπαιξε το περισσότερο, δηλαδή, μετά τον Σπανούλη ακόμη κι αν ήταν αρνητικός σε ότι αφορά τον εκτελεστικό παράγοντας, αρνούμενος να πάρει ακόμη και αμαρκάριστα σουτ, που θα έκανε υπό άλλες συνθήκες. Στην άμυνα, ωστόσο, ήταν πολύ θετικός ειδικά απέναντι στον Θοδωρή Παπαλουκά.

Νίκολα Πέκοβιτς: Αναδείχτηκε πρώτος σκόρερ του αγώνα με 20 πόντους (7/10δ, 6/7β). Είχε ακόμη 2 ριμπάουντ και 2 λάθη σε κάτι λιγότερο από 20 λεπτά συμμετοχής. Ουσιαστικά ήταν η πρώτη επιλογή του Παναθηναϊκού, που έδειξε ξεκάθαρα ότι ήθελε να περάσει τη μπάλα μες στο καλάθι. Τέλειωσε τις φάσεις είτε με πλάτη στο καλάθι, είτε από πικ-εν-ρολ. Εκ των κορυφαίων των νικητών!

Σαρούνας Γιασικεβίτσιους: Είχε 18 πόντους (1/4 δίποντα, 4/6 τρίποντα, 4/4 βολές), 3 ριμπάουντ και 5 ασίστ σε 23 λεπτά. Η δική του παρουσία έπαιξε καταλυτικό ρόλο, διότι "χτύπησε" με πικ-εν-ρολ την αντίπαλη άμυνα. Αρχικά με 2-3 σουτ και στη συνέχεια με τις τελικές πάσες είτε στον Μπατίστ είτε στον Πέκοβιτς. Όταν η μπάλα "έκαιγε" πήρε καλές αποφάσεις και τελικά έκανε τη διαφορά.

Αναλυτικά στατιστικά του Ολυμπιακού θα βρείτε εδώ και του Παναθηναϊκού εδώ .