Σεβόμαστε την ιδιωτικότητά σας

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ

Η κριτική των παικτών

φαση

Το SPORT 24 αναλύει τους παίκτες του Ολυμπιακού και του Παναθηναϊκού μετά τον πρώτο τελικό

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ

Θοδωρής Παπαλουκάς: Έδωσε 7 ασίστ, αλλά έκανε 6 λάθη και μάλιστα σε σημεία που ο Ολυμπιακός είτε προσπαθούσε να ξεφύγει στο σκορ, είτε έπρεπε να κρατήσει το πάνω χέρι. Στο τέλος έχασε και το λέι απ και όντως φαίνεται να του γίνεται φάουλ, αλλά όπως και να 'χει πήρε το ρόλο του μοιραίου. Επί της ουσίας, δεν έπαιξε καλά, για αυτό και ο Ολυμπιακός δεν κατάφερε ποτέ να κάνει ένα ξέσπασμα.

Μιχάλης Πελεκάνος: Έπαιξε ελάχιστα και δεν μπορούμε να τον κρίνουμε.

Τζος Τσίλντρες: Ήταν μακράν η καλύτερη εμφάνιση του από τότε που ήρθε στον Ολυμπιακό. Με 23 πόντους, 5 ριμπάουντ και κυρίως με καθαρό μυαλό σε όλη τη διάρκεια του ματς, ήταν αυτός που προσπάθησε να κρατήσει όρθιο τον Ολυμπιακό, αλλά η αποχώρηση του Μπουρούση με πέντε φάουλ τον άφησε μόνο του να παλεύει με τα θηρία.

Νίκολα Βούισιτς: Μέτριος, δεν άντεξε το ξύλο, δεν βοήθησε πολύ στην επίθεση και προσπάθησε με... ντράιβ στο πρώτο ημίχρονο να περάσει τον πιο γρήγορο Μπατίστ. Και όπως συνηθίζεται, όταν ο Κροάτης δεν παίζει καλά, ο Ολυμπιακός κολλούσε.

Μίλος Τεόντοσιτς: Ξεκίνησε, έπαιξε τρία λεπτά, ήταν κακός, αλλά δεν μπήκε ποτέ ξανά στο παιχνίδι. Ήταν κακός, αλλά δεν έκανε και εγκλήματα, για να δει όλο το ματς από τον πάγκο και ενώ ο Ολυμπιακός είχε πρόβλημα στην οργάνωση.

Γιάννης Μπουρούσης: Με 18 πόντους και 14 ριμπάουντ ήταν ο καλύτερος παίκτης του Ολυμπιακού μέχρι να φύγει με πέντε φάουλ από το παιχνίδι. Εξαιρετικός στην επίθεση, σταθερότατος στην άμυνα και από τους ελάχιστους που έδειξαν με πράξεις ότι ήθελαν να πάρει αυτή τη νίκη ο Ολυμπιακός.

Γιοτάμ Χαλπερίν: Η παρουσία του πέρασε απαρατήρητη και δεν είχε καμία επίδραση στο παιχνίδι.

Λιν Γκριρ: Κακός όσο λίγες φορές. Άστοχος, εγκλωβισμένος στα μαρκαρίσματα και την εξαιρετική ομαδική άμυνα που έστησε ο Ομπράντοβιτς απέναντί του. Έβαλε 2 πόντους. Και πολλοί ήταν.

Γιώργος Πρίντεζης: Έβαλε 6 πόντους, αλλά δεν έκανε τίποτα σταθερά καλό και δεν βοήθησε τον Ολυμπιακό.

Ζόραν Έρτσεγκ: Μπήκε αργά στο ματς, έπαιξε πέντε λεπτά και δεν έκανε κάτι που θυμόμαστε.

Σοφοκλής Σχορτσιανίτης: Πέρασε στο παρκέ στο 18, δεν κατάλαβαμε για ποιον ακριβώς... στρατηγικό ρόλο και μέχρι να το σκεφτούμε, δεν τον ξαναείδαμε.

Σαρούνας Γιασικεβίτσιους: Δεν έπαιξε πολύ, λογικά επειδή δεν ήταν σωματικά έτοιμος, αλλά όταν έπρεπε να ευστοχήσει στις βολές το έκανε. Και αυτό μετράει.

Ντούσαν Κέτσμαν: Έπαιξε λίγο και δεν έχουμε κάτι να σημειώσουμε.

Βασίλης Σπανούλης: Έπαιξε 33 λεπτά και με τους Διαμαντίδη-Σάρας να μην είναι σε καλή κατάσταση ανέλαβε το δημιουργικό κομμάτι του Παναθηναϊκού. Όποιος βλέπει πίσω από τα γράμματα, θα είδε ότι τα ντράιβς του Σπανούλη ήταν συνεχόμενες μαχαιριές στην άμυνα του Ολυμπιακού, όχι απαραίτητα επειδή έβαλε 9 πόντους, αλλά επειδή ανακάτευε την άμυνα των ερυθρολεύκων. Καταλυτικός παράγοντας της πράσινης νίκης.

Στράτος Περπέρογλου: Άποντος και χωρίς πρωτοβουλίες, δεν έκανε κάτι σημαντικό για τον Παναθηναϊκό.

Μάικ Μπατίστ: Για μια ακόμη φορά ήταν θετικός για την ομάδα του, έβαλε 10 πόντους και όποτε έμπαινε στο παιχνίδι, ο Παναθηναϊκός γινόταν πιο γρήγορος στην άμυνα και έπαιζε εξαιρετική άμυνα στα πικ εν ρολ του Ολυμπιακού.

Αντώνης Φώτσης: Δύο τρίποντα καθοριστικής σημασίας (το δεύτερο έβαλε τον Παναθηναϊκό μπροστά με 40-41 και άλλαξε την ψυχολογία του ματς) και καλός στην άμυνα.

Ντρου Νίκολας: Με 15 πόντους ήταν από τους διακριθέντες του Παναθηναϊκού και σε πολλές φάσεις "σκότωσε" την άμυνα του Ολυμπιακού. Στο τέλος, έκανε δύο λάθος επιθέσεις και παραλίγο να χρεωθεί την τελευταία αναλαμπή του Ολυμπιακού.

Κώστας Τσαρτσαρής: Με 8 λεπτά και χωρίς πόντο, δεν ήταν και καλός...

Δημήτρης Διαμαντίδης: Δεν ήταν αυτός που έχουμε συνηθίσει να βλέπουμε και στο πρώτο ημίχρονο ήταν πολλές φορές στην άκρη του παρκέ, αμέτοχος στις επιθέσεις της ομάδας του. Προς το τέλος, ανέβασε στροφές, ήταν εύστοχος στις κρίσιμες βολές και έπαιξε με την προσωπικότητά του.

Νίκολα Πέκοβιτς: Και πάλι ήταν ανίκητος από την άμυνα του Ολυμπιακού, έβαλε 16 πόντους, ταλαιπώρησε τους πάντες, άντεξε το ξύλο, κέρδισε φάουλ από τον Μπουρούση και έβγαλε τα λεφτά του, όπως κάνει συνήθως.