X

Σεβόμαστε την ιδιωτικότητά σας

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ

Η κριτική των παικτών

Το SPORT 24 αναλύει την ατομική απόδοση των παικτών του ΠΑΟ και του Ολυμπιακού στον δεύτερο τελικό

Παναθηναϊκός

Σαρούνας Γιασικεβίτσιους:

Αν κι έπαιξε μόλις 16 λεπτά η προσφορά του ήταν σημαντική. Στο πρώτο ημίχρονο έβαλε τα σουτ που άνοιξαν την άμυνα του Ολυμπιακού, ενώ στην επανάληψη ήταν στην πεντάδα που "εκτόξευσε" τη διαφορά. Είχε συνολικά 13 πόντους (2/2 δίποντα, 3/4 τρίποντα), 2 ασίστ, 2 κλεψίματα ακόμη και κόψιμο! Το 1.000 στο tendex είναι ενδεικτικό, αλλά δεν μαρτυρά και τη μεγάλη προσπάθεια που έκανε στην άμυνα.

Ντούσαν Κέτσμαν: Έπαιξε σχεδόν 11 λεπτά στο τέλος του αγώνα και συγκεκριμένα όταν το παιχνίδι είχε κριθεί. Δεν σκόραρε, αλλά δεν... σούταρε κιόλας. Είχε 3 ριμπάουντ και 2 κλεψίματα.

Βασίλης Σπανούλης:
Δεν είχε τυχαίο ότι είχε και πάλι τον μεγαλύτερο χρόνο συμμετοχής (27:25), παρά το γεγονός ότι δεν σκόραρε όπως άλλες φορές. Είχε 2/2 βολές, 3/10 σουτ, 1 ασίστ και 3 λάθη. Δημιούργησε πολλά ρήγματα, δεν μονοπώλησε επιθέσεις και έκανε εξαιρετική δουλειά στην άμυνα.

Στράτος Περπέρογλου: Ξεκίνησε στα δύο ημίχρονα, αλλά έπαιξε κάτι παραπάνω από 8 λεπτά. Είχε 4 πόντους (2/2β, 1/2β) κι όχι καθοριστική συμβολή στο παιχνίδι.

Μάικ Μπατίστ:
Ο Αμερικανός σέντερ ήταν και πάλι η αιχμή του δόρατος. Τέλειωσε τις περισσότερες από τις 17 ασίστ των συμπαικτών του, κερδίζοντας τον τίτλο του πρώτου σκόρερ με 18 πόντους (6/7 βολές, 6/8 δίποντα), 4 ριμπάουντ, 2 λάθη, 1 ασίστ κι 1 κόψιμο σε λιγότερο από ένα... ημίχρονο.

Αντώνης Φώτσης; Ξεκίνησε στην πεντάδα στην αρχή των δύο ημιχρόνων. Στην επανάληψη έκανε αμέσως τρία φάουλ με αποτέλεσμα να καθίσει στον πάγκο και να μη χρησιμοποιηθεί ξανά. Δεν ήταν στα... καλύτερα του. Είχε 4 πόντους και 4 ριμπάουντ σε 15 λεπτά συμμετοχής. Είχε όμως προβλήματα στην άμυνα απέναντι στον Πρίντεζη και δεν βρήκε τα αμαρκάριστα σουτ που είναι κι η σπεσιαλιτέ του.

Νίκος Χατζηβρέττας: Η συνεισφορά του δεν αποτυπώνεται στην στατιστική, καθώς καμιά κατηγορία δεν αποδεικνύει την καλή άμυνα που έπαιξε στον Γκριρ, ειδικά στο πρώτο ημίχρονο όταν τον κράτησε στο μηδέν κι ουσιαστικά χωρίς προσπάθεια. Έπαιξε και στο δεύτερο τελειώνοντας το ματς με 2 πόντους (1/4 σουτ), 2 ασίστ κι 1 κλέψιμο σε 10:21.

Ντρου Νίκολας: Πίεσε τον πλέι-μέικερ, έπαιξε πικ-εν-ρολ, εκτέλεσε μετά από ντρίμπλα. Ο Αμερικανός άσος τα έκανε όλα, εκτός από το να βάλει τα μακρινά σουτ (1/4). Δεν απέφυγε τα λάθη (4), αλλά είχε ακόμη 3 ασίστ σε 25 λεπτα συμμετοχής. Από τους κορυφαίους.

Κώστας Τσαρτσαρής: Πήρε περισσότερο χρόνο συμμετοχής από τα προηγούμενα ματς, γιατί "ταίριαξε" πολύ στο σχήμα με τον Μάικ Μπατίστ. Είχε 3 πόντους με ένα μόνο σουτ, 6 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 1 κλέψιμο και 3 λάθη σε 21:25. Έπαιξε σημαντικό ρόλο στην εκμετάλλευση των μις-ματς και στο άνοιγμα του γηπέδου για να γίνει η δουλειά των υπολοίπων ευκολότερη.

Δημήτρης Διαμαντίδης: Στο πρώτο ημίχρονο σημείωσε δύο τρίποντα που βοήθησαν τον Παναθηναϊκό να χτίσει το αρχικό του προβάδισμα. κατά τα άλλα ήταν... αθόρυβος, πλην πολύτιμος! Είχε 8 πόντους (3/4 σουτ), 8 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 1 κόψιμο και 2 λάθη σε 22:23.

Νίκολα Πέκοβιτς: Αντιμετώπισε πρόβλημα με τα φάουλ και έπαιξε 19:31. Τέλειωσε το ματς με 10 πόντους (2/2β, 4/7δ), 6 ριμπάουντ και 2 κοψίματα παίζοντας λιγότερο από ενα 20λεπτο. Είχε και πάλι τον τρόπο του να βάλει τη μπάλα στο καλάθι στο ένας-εναντίον-ενός, ενώ σε σχέση με άλλα ματς έκανε θράυση στα επιθετικά ριμπάουντ. Μοναδικό... μελανό σημείο; Δεν κατάφερε να "φτιάξει" φάσεις για τους συμπαίκτες του όταν του έκαναν double-team.

Ντούσαν Σάκοτα: Η αποκάλυψη του αγώνα! Έπαιξε στα τελευταία 4.17 και κατάφερε να ξεσηκώσει το ΟΑΚΑ σκοράροντας 8 συνεχόμενους πόντους.

Ολυμπιακός

Θοδωρής Παπαλουκάς: Το "τρικ" του Γιαννάκη είχε να κάνει με τη χρησιμοποίηση του στην αρχική πεντάδα. Μπήκε... φουριόζος δίνοντας γρήγορο ρυθμό στην ομάδα του, ωστόσο, η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη. Έμεινε στους 5 πόντους (2/5 σουτ) και δεν ήταν αρκετά δημιουργικός όπως φαίνεται από τις 3 ασίστ και τα 4 λάθη (σε 22:34). Έχασε μάλιστα τη ψυχραιμία του και χρεώθηκε με φάουλ και τεχνική ποινή στην αρχή του ημιχρόνου με αποτέλεσμα να βγει τελείως εκτός παιχνιδιού.

Μιχάλης Πελεκάνος:
Αγωνίστηκε μόλις 35 δευτερόλεπτα και δεν μπορεί να κριθεί

Τζος Τσίλντρες:
Τέλειωσε το παιχνίδι με 8 πόντους (3/5δ, 0/3τρ) σκοράροντας κοντά στο καλάθι. Δεν του βγήκαν οι φάσεις ένας-εναντίον-ενός που επιχείρησε να πάρει και είχε 0/3 τρίποντα όταν ο Διαμαντίδης προτίμησε να δώσει βοήθεια από τον μαρκάρει στην περιφέρεια. Είχε ακόμη 3 κλεψίματα και 1 κόψιμο σε 28 λεπτά. Η απόδοση του δεν είχε καμία σχέση με αυτή του πρώτου αγώνα.

Νίκολα Βούισιτς
: Σκιά του καλού εαυτού του. Είχε 2 πόντους (1/3δ), 3 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 2 λάθη σε 22 λεπτά. Το μεγάλο πρόβλημα του ήταν στην άμυνα, με τους "πράσινους" να τον... σημαδεύουν στα πικ-εν-ρολ για να εκμεταλλευτούν τα αργά του πόδια. Στην επίθεση δεν σκόραρε, ούτε δημιούργησε.

Μίλος Τεόντοσιτς: Από τους παίκτες που διασώθηκαν, κυρίως στο πρώτο ημίχρονο όταν σκόραρε 11 πόντους και κράτησε τον Ολυμπιακό με συνεχόμενα δύσκολα σουτ και προσωπικές φάσεις. Στην επανάληψη, ωστόσο, δεν ήταν το ίδιο αποτελεσματικός όταν "τράβηξε" προσπάθειες. Είχε 15 πόντους (2/4β, 3/4δ, 2/5τρ), 2 ασίστ, 2 κλεψίματα και 3 λάθη σε 26 λεπτα. Πήρε χρόνο συμμετοχής γιατί ήταν σε μέρα. Μόνο οι Τσίλντρες και Μπουρούσης έπαιξαν περισσότερο.

Γιάννης Μπουρούσης: Τέλειωσε το παιχνίδι ως ο πρώτος σκόρερ του Ολυμπιακού. Είχε 15 πόντους (7/10β, 4/8δ, 0/3τρ), 4 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα και 1 κόψιμοσε 27:51. "Μίλησε" κυρίως, όμως, όταν το παιχνίδι είχε κριθεί κι αυτό γιατί στο πρώτο μέρος χρεώθηκε με γρήγορα φάουλ. Στην άμυνα ήταν πολύ καλός, αποτελώντας ουσιαστικά τη μοναδική... απάντηση στην επίθεση του Παναθηναϊκού.

Γιοτάμ Χαλπερίν: Ήταν απών από ένα ακόμη παιχνίδι με τον Παναθηναϊκό. Είχε 7 πόντους με 5/6 βολές επιχειρώντας μόλις 2 σουτ. Η ομάδα δεν κατάφερε να του βγάλει αμαρκάριστες προσπάθειες κι έτσι έπαιξε πολύ με τη μπάλα στα χέρια. Είχε 2 ασίστ, αλλά δεν έπαιξε σημαντικό ρόλο στα 24:38 που χρησιμοποιήθηκε.

Λιν Γκριρ: Ο Παναθηναϊκός είχε θέσει και πάλι ως Νο1 αμυντικό στόχο της ομάδας τον περιορισμό του και τα πήγε περίφημα. Ο Αμερικανός γκαρντ που έπαιξε ακόμη και πλέι-μέικερ είχε 4 πόντους με 1/5 σουτ και 2/2 βολές. Δεν βρήκε χώρο για να κάνει σουτ κι ήταν αρνητικός τόσο στο πρώτο, όσο και στο δεύτερο ημίχρονο.

Γιώργος Πρίντεζης: Μπήκε φουριόζος σκοράροντας 6 γρήγορους πόντους, αλλά η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη. Έπαιξε μόλις 18 λεπτά έχοντας 9 πόντους (3/6δ, 1/2τρ), 3 ριμπάουντ και 1 ασίστ.

Ζόραν Ερτσέγκ: Έμεινε άποντος σε 11 λεπτά συμμετοχής αστοχώντας σε δύο βολές και ένα δίποντο. Έχασε πολλές μάχες στην άμυνα και δεν έδωσε το κάτι παραπάνω από τον πάγκο.

Σοφοκλής Σχορτσιανίτης: Έπαιξε 1.22' στο πρώτο μέρος όταν χρεώθηκε με 3ο φάουλ ο Μπουρούσης και το μόνο που πρόλαβε να κάνει είναι ένα φάουλ.

Για τα αναλυτικά στατιστικά του αγώνα πατήστε εδώ .