Η Μπάρτσα έχει το... εισιτήριο

Μάσεϊ

Ο Άρης λύγισε στο Κάουνας από τη Ζαλγκίρις με 77-66 και πλέον θέλει νίκη επί της Μπαρτσελόνα

Η ελληνική ομάδα με νίκη επί της Μπαρτσελόνα στην ουσία δεν θα έχει πρόβλημα για την πρόκριση στην επόμενη φάση. Όμως, αν χάσει, υπάρχει και το σενάριο της τριπλής ισοβαθμίας με τις Ορτέζ και Νάπολι (που νίκησε την Ούλκερ), όπου ο Άρης έχει καλύτερη διαφορά πόντων από την ιταλική ομάδα, όχι όμως και από την Ορτέζ και σε αυτή την περίπτωση θα περάσει ως πέμπτος, πίσω από τη γαλλική ομάδα. Όπως και να 'χει πάντως, τον βολεύει ήττα της Νάπολι την επόμενη αγωνιστική από την Μπενετόν.
Ξεκινώντας με χαμηλό σχήμα, ο Άρης, έμεινε σε κοντινή απόσταση στο σκορ, μέχρι το τέταρτο λεπτό (7-7). Από εκεί και πέρα οι παίκτες του Ματσόν, έδειξαν σημάδια του αγώνα με τον Παναθηναϊκό, αφού το 15-9 τέσσερα λεπτά πριν τη λήξη του δεκαλέπτου, έγινε 24-14 στο 9' και 29-18 όταν ολοκληρώθηκε η περίοδος. Η κάκιστη άμυνα του Άρη που δέχθηκε πόντους από 7 παίκτες (με πρώτο τον Μπερντ), οδήγησε τους γηπεδούχους στην κυριαρχία και αν δεν ήταν ο Ουίλκινσον, ενδέχεται η διαφορά να είχε ανέβει περισσότερο.

Η δεύτερη περίοδος εξελίχθηκε σε εφιάλτη για την ελληνική ομάδα, που παραδόθηκε στις διαθέσεις της Ζαλγκίρις. Αν και ξεκίνησε ελαφρώς βελτιωμένος στην άμυνα, η έξοδος του Ουίλκινσον, που χρεώθηκε με τρία φάουλ οδήγησε στην απόλυτη διάλυση. Το 34-24 του 14ου λεπτού, έγινε 50-29 και με μία βολή του Σκέιλς, 50-30, το οποίο ήταν και το σκορ ημιχρόνου (το χειρότερο του Άρη στη φετινή Ευρωλίγκα).

Μπαίνοντας στο δεύτερο μέρος, οι "κίτρινοι" με ηγέτη και πάλι τον Ουίλκινσον, "ροκάνισαν" τη διαφορά, η οποία έπεφτε σταθερά (58-43, 61-49), για να λήξει το δεκάλεπτο με 64-53. Με τη βελτίωση της άμυνας, την απουσία από την λιθουανική πεντάδα των Μασιούλις και Γιανκούνας και την άνοδο του Μάσεϊ, ολοκληρώθηκε το πρώτο μέρος της επιστροφής του Άρη στο ματς.

Η ολική επαναφορά, λίγο έλλειψε να πραγματοποιηθεί στην τελευταία περίοδο. Γρήγορα η διαφορά έπεσε σε μονοψήφιο νούμερο (64-55) και με εκπληκτική άμυνα ο Άρης, ανάγκασε σε συνεχόμενα λάθη τους Λιθουανούς που έδειξαν να τα έχουν χαμένα, μειθώθηκε μέχρι και στους 4 (70-66) με τρίποντο του Κατλ, τρία λεπτά πριν το τέλος. Η συνέχεια όμως, δεν ήταν ανάλογη. Οι παίκτες του Ματσόν, αυτοκτόνησαν στο τέλος, αφού παρά το γεγονός ότι δεν δέχθηκαν καλάθι, έκαναν κάκιστες επιλογές στην επίθεση. Η Ζαλγκίρις κατάφερε να σκοράρει, και όταν έκανε το 74-66, με βολές του Μασάδο, όλα τελείωσαν.

Τα δεκαλεπτα: 29-18, 50-30, 64-53, 77-66

Οι σκόρερ των δύο ομάδων:

Ζαλγκίρις Κάουνας (Γκρίγκας): Μασιούλις 16 (1), Γιανκούνας 14, Κόλινς 11, Μπέαρντ 12, Μασάδο 9 (1), Καλνιέτις, Γκινεβίτσιους, Πένεϊ 3 (1), Σιλίνσκις, Μότολα 9.

Άρης (Ματσόν): Σεραπίνας, Ραούφ 3 (1), Μάσεϊ 17, Ηλιάδης 5, Καστλ 13 (1), Σιγάλας 3 (1), Τσαλδάρης, Γιαννούλης 2, Παντελιάδης 2, Ουίλκινσον 18, Σκέιλς 3.

Ματσόν: " Δεν υπήρχαμε στο πρώτο ημίχρονο"

Σε κακή κατάσταση ήταν ο Αντρέα Ματσόν στη συνέντευξη Τύπου και τόνισε ότι η ομάδα του έμφανίστηκε στο δεύτερο μέρος: " Η λέξη απογοητευμένος δεν αρκεί για να περιγράψει το πώς αισθάνομαι. Η ομάδα που είδατε στο πρώτο ημίχρονο δεν ήταν ο Αρης. Ο Αρης έκανε την εμφάνισή του στο παρκέ στο δεύτερο ημίχρονο. Αυτή ήταν η πραγματική ομάδα μου, οι πραγματικοί παίκτες μου. Σε τέτοιους αγώνες όλοι πρέπει να είμαστε προετοιμασμένοι ψυχολογικά".

" Δεν είναι θέμα προπονητή αυτό, είναι κάτι που κάνει ο καθένας μόνος του. Οι παίκτες μου έπρεπε να δείξουν χαρακτήρα στο πρώτο μέρος, όμως χάσαμε πολλά ελεύθερα σουτ και παίζαμε άμυνα με τα μάτια. Ανεπίτρεπτο για τέροιο παιχνίδι. Η Νάπολι έχει κάνει φοβερές νίκες. Εμείς, δεν είναι δυνατόν να συμπεριφερόμαστε έτσι".

Από την πλευρά του, ο καλύτερος παίκτης του Άρη στο παιχνίδι, Μάικλ Ουίλκινσον, είπε: " Στο πρώτο ημίχρονο ήμασταν σαν... υπνωτισμένοι και σε ένα τέτοιο παιχνίδι δεν μπορούμε να παρουσιαζόμαστε έτσι. Κάναμε πολλά λάθη στο πρώτο ημίχρονο, τίποτα δεν λειτούργησε σωστά και το πληρώσαμε. Η νίκη της Νάπολι δεν ήταν καλή, όμως σε τελική ανάλυση πρέπει να κοιτάμε τι κάνουμε εμείς κι όχι οι άλλες ομάδες".

Η εξέλιξη του αγώνα:

1' Έναρξη 10λέπτου
1' Δίποντο Ζαλγκίρις Κάουνας Mαροέλο (2-0)
2' Δίποντο Άρης Καστλ (2-2)
Με πολύ κοντό σχήμα ξεκίνησε ο Άρης, που έχει ως μοναδικό ψηλό τον Ουίλκινσον
3' Δίποντο Άρης Ουίλκινσον (2-4)
3' Καλάθι και φάουλ Ζαλγκίρις Κάουνας Γιανκούνας (5-4)
3' Τρίποντο Άρης Σιγάλας (5-7)
4' Δίποντο Ζαλγκίρις Κάουνας Μπερντ (7-7)
4' Φάουλ Ζαλγκίρις Κάουνας Μπερντ
Συνεχίζεται το πρόβλημα του Άλεξ Σκέιλς από τη γραμμή, αφού χάνει και τις δύο βολές
5' Δύο βολές Ζαλγκίρις Κάουνας Μπερντ (9-7)
5' Δίποντο Ζαλγκίρις Κάουνας Γιανκούνας (11-7)
5' Δύο βολές Άρης Ουίλκινσον (11-9)
6' Δίποντο Ζαλγκίρις Κάουνας Μασιούλις (13-9)
6' Δίποντο Ζαλγκίρις Κάουνας Κόλινς (15-9)
Το πρώτο του καλάθι απέναντι στην πρώην ομάδα του σημειώνει ο Κόλινς, που δίνει διαφορά 6 πόντων στη Ζαλγκίρις
6' Τάιμ-άουτ Άρης Ματσόν
7' Δίποντο Άρης Ουίλκινσον (15-11)
7' Δίποντο Ζαλγκίρις Κάουνας Μπερντ (17-11)
8' Δίποντο Ζαλγκίρις Κάουνας Μασιούλις (19-11)
Για πρώτη φορά στο +8 η Ζαλγκίρις, που έχει επιβάλλει τον ρυθμό της
8' Δίποντο Ζαλγκίρις Κάουνας Μπερντ (21-11)
Στους 8 φτάνει ο Μπερντ, που έχει κάνει τη μεγαλύτερη ζημιά στον Άρη
9' Τρίποντο Άρης Ουίλκινσον (21-14)
9' Τρίποντο Ζαλγκίρις Κάουνας Πένεϊ (24-14)
9' Δίποντο Άρης Ουίλκινσον (24-16)
Το έχει πάρει προσωπικά ο Αμερικανός, αλλά οι συμπαίκτες του δεν τον ακολουθούν προς το παρόν
9' Δύο βολές Ζαλγκίρις Κάουνας Γιανκούνας (26-16)
9' Δύο βολές Άρης Μάσεϊ (26-18)
10' Δίποντο Ζαλγκίρις Κάουνας Μότολα (28-18)
10' Λήξη 10λεπτου 29-18
Πολύ κακή είναι η άμυνα του Άρη στο πρώτο δεκάλεπτο και αν δεν ήταν και ο Ουίλκινσον, η διαφορά θα ήταν μεγαλύτερη. Οι γηπεδούχοι έχουν πάρει σκορ από 7 παίκτες και το γεγονός ότι παίζουν χωρίς άγχος, τους ευνοεί μέχρι στιγμής
11' Έναρξη 10λέπτου
11' Φάουλ Ζαλγκίρις Κάουνας Μότολα
Μόνο μία βολή από τον Σκέιλς που μειώνει στους 10
12' Τρίποντο Ζαλγκίρις Κάουνας Μασιούλις (32-19)
12' Τρίποντο Άρης Ραούφ (32-22)
13' Δίποντο Ζαλγκίρις Κάουνας Γιανκούνας (34-22)
14' Δύο βολές Άρης Καστλ (34-24)
14' Φάουλ Άρης Ουίλκινσον (3ο)
Πρόβλημα για τον Άρη αφού ο καλύτερός του παίκτης, χρεώνεται με τρίτο φάουλ
14' Τάιμ-άουτ Άρης Ματσόν
Προβληματισμένος από την κακή εμφάνιση του Άρη, ο Αντρέα Ματσόν, καλεί εκ νέου τάιμ άουτ. Το 37% στα σουτ εντός πεδιάς δεν επιτρέπουν στους "κιτρίνους" να επιστρέψουν στο ματς, παρά το γεγονός ότι αμυντικά έχει βελτιωθεί
15' Δύο βολές Ζαλγκίρις Κάουνας Μότολα (37-24)
16' Δίποντο Άρης Γιαννούλης (37-26)
16' Φάουλ Άρης Ηλιάδης
16' Δύο βολές Ζαλγκίρις Κάουνας Μασιούλις (39-26)
16' Δίποντο Ζαλγκίρις Κάουνας Μασιούλις (41-26)
Στους 11 και ο Μασιούλις-τραγικός ο Άρης που σε άμυνα και επίθεση δείχνει να παραδίδεται θυμίζοντας το ματς με τον Παναθηναϊκό
17' Δίποντο Ζαλγκίρις Κάουνας Γιανκούνας (43-26)
17' Δίποντο Ζαλγκίρις Κάουνας Κόλινς (45-26)
18' Καλάθι και φάουλ Άρης Μάσεϊ (45-28)
Σπάει το 8-0 της Ζαλγκίρις ο Αμερικανός
19' Τρίποντο Ζαλγκίρις Κάουνας Μασάδο (48-28)
Στους 20 για πρώτη φορά η διαφορά
20' Δίποντο Ζαλγκίρις Κάουνας Μασιούλις (50-29)
20' Βήματα Ζαλγκίρις Κάουνας Πένεϊ
20' Τάιμ-άουτ Ζαλγκίρις Κάουνας Γκρίγκας
Για να οργανώσει την τελευταία άμυνα του ημιχρόνου, ο Λιθουανός κόουτς ζητάει τάιμ άουτ. Απομένουν 6 δευτερόλεπτα
20' Λήξη ημιχρόνου 50-30
Ο Ραούφ αστοχεί στην τελευταία επίθεση του ημιχρόνου και το ημίχρονο, λήγει με -20 για την ομάδα της Θεσσαλονίκης που πραγματοποιεί τη χειρότερη φετινή της εμφάνιση στην Ευρωλίγκα
21' Έναρξη 10λέπτου
22' Δίποντο Ζαλγκίρις Κάουνας Γιανκούνας (55-33)
23' Δίποντο Άρης Μάσεϊ (55-36)
24' Δύο βολές Άρης Παντελιάδης (55-38)
24' Τρίποντο Ζαλγκίρις Κάουνας Τζινεβίτσιους (58-38)
25' Δύο βολές Άρης Ηλιάδης (58-40)
26' Δίποντο Άρης Μάσεϊ (58-43)
26' Τάιμ-άουτ Ζαλγκίρις Κάουνας Γκρίγκας
Βλέποντας ότι ο Άρης ξεκίνησε καλύτερα στο δεύτερο μέρος ο Γκρίγκας ζήτησε τάιμ άουτ
26' Βήματα Ζαλγκίρις Κάουνας Μπερντ
27' Φάουλ Ζαλγκίρις Κάουνας Γιανκούνας (4ο)
Καλή εξέλιξη για τον Άρη αφού ο Γιανκούνας είχε κάνει μεγάλη ζημιά
27' Δύο βολές Άρης Ηλιάδης (58-45)
28' Καλάθι και φάουλ Ζαλγκίρις Κάουνας Κόλινς (61-45)
28' Δίποντο Άρης Ουίλκινσον (61-47)
28' Δίποντο Άρης Ουίλκινσον (61-49)
29' Φάουλ Άρης Ουίλκινσον (4ο)
Μεγάλο πλήγμα για τον Άρη που βλέπει τον καλύτερο παίκτη του να χρεώνεται με 4ο φάουλ
30' Δίποντο Άρης Καστλ (64-51)
30' Δίποντο Άρης Μάσεϊ (64-53)
30' Λήξη 10λεπτου 64-53
Πολύ βετλιωμένος ο Άρης στην τρίτη περίοδο, με ηγέτη και πάλι τον Ουίλκινσον και τη βελτίωση της άμυνας, κατάφερε να καλύψει το σχεδόν το μισό της διαφοράς και να ελπίζει στην ολοκλήρωση της ανατροπής. Μεγάλο ρόλο έπαιξε και η απουσία από την πεντάδα της Ζαλγκίρις, των Μασιούλις και Γιανκούνας
31' Δίποντο Άρης Μάσεϊ (64-55)
Για πρώτη φορά σε μονοψήφιο η διαφορά, με τον Μάσεϊ να δίνει ακόμα μία λύση
31' Φάουλ Άρης Σιγάλας (5ο)
31' Δύο βολές Ζαλγκίρις Κάουνας Κόλινς (66-55)
32' Φάουλ Ζαλγκίρις Κάουνας Μότολα (4ο)
33' Δίποντο Άρης Καστλ (66-57)
33' Δίποντο Άρης Μάσεϊ (66-59)
33' Δίποντο Ζαλγκίρις Κάουνας Μπερντ (68-59)
34' Φάουλ Ζαλγκίρις Κάουνας Μασάδο (4ο)
34' Τάιμ-άουτ Άρης Ματσόν
Πολύ καλά πάει ο Άρης στο τελευταίο δεκάλεπτο και έχει χάσει την ευκαιρία να μειώσει πολύ περισσότερο τη διαφορά, αφού η άμυνά του θυμίζει κάτι από τα προηγούμενα ματς
35' Τρίποντο Άρης Καστλ (68-62)
Μπορεί ο Άρης, που μειώνει στους 6
37' Δίποντο Άρης Μάσεϊ (70-64)
37' Δίποντο Άρης Καστλ (70-66)
Κι άλλο κλέψιμο και ο Άρης πλησιάζει στους 4 και πλέον είναι πολύ κοντά στην ανατροπή
38' Φάουλ Άρης Ουίλκινσον (5ο)
38' Δίποντο Ζαλγκίρις Κάουνας Μασιούλις (72-66)
39' Βήματα Ζαλγκίρις Κάουνας Γιανκούνας
39' Τάιμ-άουτ Άρης Ματσόν
40' Φάουλ Άρης Τσαλδάρης
Αυτοκτονεί ο Άρης, που κάνει κάκιστες επιλογές στην επίθεση και δεν μπορεί να εκμεταλλευθεί το γεγονός ότι παίζει πολύ καλή άμυνα
40' Δύο βολές Ζαλγκίρις Κάουνας Μασάδο (74-66)
40' Φάουλ Άρης Σεραπίνας
40' Λήξη αγώνα 77-66
Πάλεψε στο τέλος αλλά δεν τα κατάφερε ο Άρης, που ηττήθηκε από τη Ζαλγκίρις και σε συνδυασμό με τη νίκη της Νάπολι μπαίνει σε περιπέτειες όσον αφορά στην πρόκριση. Πλέον οι "κίτρινοι" πρέπει να νικήσουν την τελευταία αγωνιστική την Μπαρτσελόνα για να μην μπουν σε περιπέτειες