Σεβόμαστε την ιδιωτικότητά σας

BASKETBALL CH. LEAGUE

Η πρόκριση της ΑΕΚ στο Final Four βήμα-βήμα

CHAMPIONS LEAGUE / ΑΕΚ - ΝΙΜΠΟΥΡΚ (ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ: ΘΑΝΑΣΗΣ ΔΗΜΟΠΟΥΛΟΣ / EUROKINISSI) EUROKINISSI

Το Sport24.gr παρουσιάζει την πορεία της ΑΕΚ προς το Final Four του BCL βήμα-βήμα. Από την απογοητευτική πρεμιέρα, στις δύσκολες νίκες, τα μεγάλα σουτ και τη μεγάλη πρόκριση.

Η ΑΕΚ έχει ζήσει τα... πάντα φέτος από άποψη συναισθημάτων. Οι χαρές και οι λύπες ερχόντουσαν εναλλάξ με ρυθμό που ένας φυσιολογικός άνθρωπος δεν θα μπορούσε να τις αντέξει. Βέβαια και η ΑΕΚ δεν είναι μία φυσιολογική ομάδα, κάτι που έχουν παραδεχθεί και οι παίκτες της πολλές φορές.

Η “Ένωση” χρειάστηκε να περάσει πολλά για να φτάσει μέχρι το Final Four (4-6/5). Σε μία χρονιά ορόσημο για αυτήν λόγω της επετείου της κατάκτησης του Κυπέλλου Κυπελλούχων το 1968, η ΑΕΚ έχασε πολλές φορές την Γη κάτω από τα πόδια της, αλλά άλλες τόσες έφερε τα... κάτω-πάνω για να φτάσει στον στόχο της.

Το Sport24.gr παρουσιάζει όλη την πορεία της ΑΕΚ μέχρι το Final Four. Από την “παγωμένη” πρεμιέρα μέχρι τις μεγάλες νίκες, τις απογοητεύσεις, τα μεγάλα σουτ και την πρόκριση.

“ΨΥΧΡΟΛΟΥΣΙΑ” ΣΤΗΝ ΠΡΕΜΙΕΡΑ

Αθήνα, 10 Οκτωβρίου 2017. Η ΑΕΚ υποδέχεται την Εστουδιάντες, η οποία παραπαίει στην Ισπανία. Αρκετοί κάνουν λόγο για εύκολη νίκη. Οι Ισπανοί όμως δεν είναι τόσο κακή ομάδα όσο υποδηλώνει το ρεκόρ τους στη ACB. Τουναντίον είναι ένα εξαιρετικό σύνολο και το αποδεικνύουν κυριαρχώντας απόλυτα στην πρεμιέρα του BCL, κερδίζοντας εύκολα με 87-79 την ΑΕΚ με ηγέτη τον Λάντεσμπεργκ, ο οποίος σταματάει στους 28 πόντους. Όχι ακριβώς το καλύτερο ποδαρικό για την “Ενωση”.

ΑΜΕΣΗ ΑΝΤΙΔΡΑΣΗ ΣΤΗΝ ΙΤΑΛΙΑ

Βενετία, 17 Οκτωβρίου 2017. Το κλίμα είναι βαρύ. Η ΑΕΚ πάει στην Ιταλία για να αντιμετωπίσει την πρωταθλήτρια Ιταλίας, Βενέτσια. Λίγοι της δίνουν τύχη. Η “Ένωση” όμως δεν είναι απλώς ανταγωνιστική, αλλά κερδίζει κιόλας με 103-101 στην παράταση χάρη σε ένα τρομερό κάρφωμα του Ντελρόι Τζέιμς! Οι Γκριν (23 πόντοι), Μαυροειδής (18 πόντοι) και Λαρεντζάκης (14 πόντοι) δείχνουν τον δρόμο για τους “κιτρινόμαυρους”, που δείχνουν για πρώτη φορά μέσα στην σεζόν χαρακτήρα.

ΤΟΥΡΚΙΚΗ ΣΦΑΛΙΑΡΑ

Αθήνα, 24 Οκτωβρίου 2017. Το παιχνίδι που πολλοί κατάλαβαν ότι η φετινή ΑΕΚ μάλλον έχει σκοπό να τρελάνει κόσμο. Η αυτοπεποίθηση της “Ένωσης” βρίσκεται στα ύψη, με την ισχυρή Μπάνβιτ να δείχνει απειλητική. Τελικά αποδείχθηκε κάτι πολύ περισσότερο: Καλύτερη. Στηριζόμενη στην πολυφωνία της στην επίθεση η Τουρκική ομάδα παίρνει τη νίκη με 74-70 και βάζει νέους μπελάδες στην ΑΕΚ, που ψάχνεται.

ΓΛΙΤΩΝΟΝΤΑΣ ΤΟ ΚΑΖΟ

Αθήνα, 1 Νοεμβρίου 2017. Η πιο αδύναμη ομάδα του ομίλου, Ρόζα Ράντομ, έμοιαζε με την ευκαιρία της ΑΕΚ να πάρει μία εύκολη νίκη και να ηρεμήσει. Φευ... Με ηγέτη τον Κέβιν Πάντερ οι Πολωνοί μοιάζουν έτοιμοι να κάνουν... κηδεία στην ΑΕΚ, ξεφεύγοντας με διψήφια διαφορά. Τα πράγματα δείχνουν δύσκολα για την “Ένωση”, ωστόσο στο τέλος με κάποιον τρόπο οι “κιτρινόμαυροι” παίρνουν τη νίκη με 96-92 στην παράταση και ανεβάζουν το ρεκόρ τους στο 2-2.

ΣΟΚ ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ

Γαλλία, 7 Νοεμβρίου 2017. Η ΑΕΚ έχει πάλι την αυτοπεποίθηση στα ύψη. Έχοντας κερδίσει τον Παναθηναϊκό στον ημιτελικό του Κυπέλλου Ελλάδος στις 5 Νοεμβρίου ετοιμάζεται για τον πρώτο της τελικό έπειτα από πολλά χρόνια. Δύο ημέρες αργότερα έχει όμως δύσκολο ματς στο Στρασβούργο κόντρα στην Στρασμπούρ. Η ομάδα είναι εξαντλημένη από την προσπάθεια κόντρα στους “πράσινους”, όμως με κάποιον τρόπο μένει μέσα στο παιχνίδι. Πάει να “κλέψει” τη νίκη χάρη στα τρίποντα των Σάκοτα και Γκριν. Στο τέλος όμως “μίλησε” ο Ζακ Ράιτ, δίνοντας τη νίκη στην Στρασμπούρ με 80-78. Πίσω στο μηδέν η ΑΕΚ.

ΜΙΑ ΕΥΚΟΛΗ ΝΙΚΗ. ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ...

Αθήνα, 15 Νοεμβρίου 2017. Η ΑΕΚ υποδέχεται την Ολίμπια Λιουμπλιάνα και δεν έχει περιθώρια για γκέλα. Φροντίζει λοιπόν να δείξει από την αρχή τις προθέσεις της κόντρα στους Σλοβένους. Με μπροστάρηδες τους Χάρις (26 πόντοι), Μαυροειδή (15 πόντοι, 11 ριμπάουντ) και Λαρεντζάκη (13 πόντοι) παίρνει τη νίκη με 91-73 και ανεβάζει το ρεκόρ της στο 3-3.

ΚΑΚΟ ΞΕΚΙΝΗΜΑ, ΔΕΝ ΠΡΟΛΑΒΕ ΤΟ ΘΑΥΜΑ

Γερμανία, 6 Δεκεμβρίου 2017. Η ΑΕΚ γνωρίζει την Μπαϊρόιτ. Οι δύο ομάδες είχαν παίξει φιλικό παιχνίδι το καλοκαίρι με την “Ενωση” να κερδίζει. Τα επίσημα παιχνίδια όμως είναι άλλη ιστορία. Η γερμανική ομάδα δείχνει από νωρίς τις προθέσεις της, ξεφεύγοντας με 25-11 στην πρώτη περίοδο. Όλα δείχνουν χαμένα. Η ΑΕΚ όμως δεν τα παρατάει, παρά με επική αντεπίθεση καταφέρνει χάρη στα καλάθια των Χάρις (22 πόντοι) και Σάκοτα (19 πόντοι) να μειώσει σε 75-73 λίγο πριν το τέλος! Αυτή η αντεπίθεση όμως έμεινε στη μέση για την “Ένωση”, που είδε την Μπαϊρόιτ να παίρνει τη νίκη με 80-73.

Η ΑΕΚ ΕΧΕΙ ΣΦΥΓΜΟ

Ισπανία, 12 Δεκεμβρίου 2017. Έχοντας κερδίσει τον Ολυμπιακό δύο ημέρες νωρίτερα για την Stoiximan.gr Basket League, η ΑΕΚ ξέρει ότι κόντρα στην Εστουδιάντες στη Μαδρίτη έχει μόνο μία επιλογή: Τη νίκη. Αν χάσει από τους Ισπανούς τότε μπορεί διακριτικά να αποχαιρετήσει και το όνειρο της ευρωπαϊκής διάκρισης. Τελικά, κέρδισε γιατί... δεν μπορούσε να χάσει. Πραγματοποιώντας μία από τις καλύτερες εμφανίσεις τους μέσα στην σεζόν, οι “κιτρινόμαυροι” παίρνουν τη νίκη με 85-78! Δεν καλύπτουν το -8 της ήττας του πρώτου γύρου, αλλά τουλάχιστον πήραν τη νίκη και έμειναν “ζωντανοί' και αυτό είναι που μετράει.

ΠΑΡΤΙ ΚΟΝΤΡΑ ΣΤΟΥΣ “ΡΑΓΚΑΤΣΙ”

Αθήνα, 20 Δεκεμβρίου 2017. Η ανταγωνιστική Βενέτσια έρχεται στο ΟΑΚΑ έτοιμη να πάρει “εκδίκηση” για την ήττα της στην Βενετία. Θα έμενε με την όρεξη όμως. Η ΑΕΚ βρίσκεται σε τρομερή κατάσταση και χάρη σε ένα τρομερό επιμέρους σκορ 28-11 στην τρίτη περίοδο ξεφεύγει στο σκορ και τελικά κερδίζει με 84-64, έχοντας για κορυφαίους τους Γκριν και Μαυροειδή (από 19 πόντους). Τα πράγματα δείχνουν να φτιάχνουν.

ΑΞΕΠΕΡΑΣΤΟ ΕΜΠΟΔΙΟ Η ΜΠΑΝΒΙΤ

Τουρκία, 10 Ιανουαρίου 2018. Η ΑΕΚ έχει την ευκαιρία για την υπέρβαση. Με νίκη επί της Μπάνβιτ θα κάνει τεράστιο βήμα για την πρόκριση. Αντ' αυτού, παρουσιάζεται κατώτερη των προσδοκιών. Όπως και στον αγώνα του πρώτου γύρου οι Τούρκοι εμφανίζονται πιο έτοιμοι και διαβασμένοι, παίρνοντας τη νίκη με 78-71. Αυτό το αποτέλεσμα δεν θεωρείται γκέλα για την ΑΕΚ. Αλλά ήταν μία χαμένη ευκαιρία.

ΤΟ ΚΑΘΗΚΟΝ ΤΗΣ ΚΟΝΤΡΑ ΣΤΗΝ ΡΟΖΑ

Πολωνία, 17 Ιανουαρίου 2018. Ακόμα ένα must win παιχνίδι για την ΑΕΚ. Η Ρόζα Ράντομ είχε φτάσει κοντά στο να προκαλέσει... εμφράγματα στο ματς του πρώτου γύρου. Στην Πολωνία θα έβαζε εκ νέου μεγάλα εμπόδια στην “Ένωση”, η οποία όμως θα έβρισκε τελικά τον τρόπο, έστω και με το... ζόρι, να κερδίσει με 69-63 και να πάρει βαθμολογική ανάσα στη μάχη για την πρόκριση.

ΑΚΥΡΟ ΠΗΔΗΜΑ

Αθήνα, 23 Ιανουαρίου, 2018. Ο αγώνας με την Στρασμπούρ έχει χαρακτήρα ΄'τελικού” για την ΑΕΚ. Με τον όμιλό της να έχει γίνει... μπάχαλο – αφού όλες οι ομάδες έμοιαζαν ικανές να κερδίσουν παντού – η ΑΕΚ έπρεπε να κερδίσει οπωσδήποτε την γαλλική ομάδα, αλλιώς θα έμπαινε σε μπελάδες. Οι μπελάδες όμως ήταν στην φύση της φετινής ΑΕΚ, η οποία έπειτα από ένα καλό πρώτο ημίχρονο βλέπει τους Γάλλους να ξεμακραίνουν επικίνδυνα στην τρίτη περίοδο και να ξεφεύγουν με διψήφια διαφορά. Πέντε λεπτά πριν το τέλος το σκορ είναι 72-82, αλλά η ΑΕΚ βρίσκει τα ψυχικά αποθέματα να πάει το παιχνίδι στον πόντο και με το σκορ στο 87-88 να έχει την τελευταία επίθεση. Η μπάλα έφτασε στα χέρια του Κέλσι Μπάρλοου και αυτός ετοιμάστηκε για το σουτ, μόνο που τελικά έκανε... άκυρο πήδημα! Η ΑΕΚ έχασε και η πρόκριση έμοιαζε πλέον με όνειρο.

Ο ΧΑΝΤΕΡ ΣΥΣΤΗΝΕΤΑΙ

Σλοβενία, 30 Ιανουαρίου 2018. Η ΑΕΚ πάει στην Λουμπλιάνα θέλοντας να ξεμπερδεύει με την Ολίμπια, προκειμένου στην συνέχεια να εστιάσει στον ”τελικό” με την Μπαϊρόιτ την τελευταία αγωνιστική. Για ένα ημίχρονο πάντως η γκέλα έμοιαζε με αρκετά πιθανό σενάριο. Στο δεύτερο ημίχρονο ωστόσο ανέλαβε δράση ο νεοαποκτηθείς Βινς Χάντερ. Ο Αμερικανός σέντερ έδωσε πνοή στην ομάδα και τελείωσε τον αγώνα με 20 πόντους και 8 ριμπάουντ, οδηγώντας την στη νίκη με 80-71.

ΠΡΟΚΡΙΣΗ ΜΕ ΘΡΙΛΕΡ

Αθήνα, 6 Φεβρουαρίου 2018. Ο αγώνας που άλλαξε όλη την σεζόν για την ΑΕΚ. Ο αγώνας που έδειξε ότι μπορεί σιγά-σιγά “ξανά, ξανά να γίνει Βασίλισσα”. Παίζοντας κόντρα στην Μπαϊρόιτ για την τελευταία αγωνιστική, η ΑΕΚ έψαχνε τη νίκη και συνδυασμό αποτελεσμάτων στα άλλα παιχνίδια του ομίλου. Τα πράγματα έδειχναν άσχημα. Και έγιναν ακόμα χειρότερα όταν βρέθηκε πίσω στο σκορ με 14 πόντους. Αυτή η ΑΕΚ όμως δεν είχε σκοπό να τα παρατήσει. Παίζοντας το πιθανότατα καλύτερο δεκάλεπτο της χρονιάς, έφερε τα πάνω-κάτω, καταφέρνοντας τελικά να πάρει τη νίκη με 83-81 χάρη σε τρίποντο του Σάκοτα! Την ίδια στιγμή μαθευόντουσαν τα νέα: Η Βενέτσια είχε κερδίσει την Εστουδιάντες και η Στρασμπούρ την Μπάνβιτ, άρα η ΑΕΚ προκρινόταν στην φάση των “16” και μάλιστα ως τρίτη!

ΜΙΑ ΑΝΑΣΑ ΑΠΟ ΤΟΝ ΑΠΟΚΛΕΙΣΜΟ

Αθήνα, 7 Μαρτίου 2018. Η ΑΕΚ βρίσκεται στα σύννεφα. Πριν από μερικές ημέρες κατέκτησε το Κύπελλο Ελλάδος κόντρα στον Ολυμπιακό. Τα νέκταρ ρέει άφθονο. Και μετά ήρθε η Νίμπουρκ και την προσγείωσε στην πραγματικότητα. Η τσεχική ομάδα έμοιαζε με τον ιδανικό αντίπαλο. Αντ' αυτού, καθοδηγούμενη από έναν απίστευτο Κέντρικ Ρέι (30 πόντοι) η πρωταθλήτρια Τσεχίας σοκάρει την ΑΕΚ, κερδίζοντας με 98-88 μέσα στο ΟΑΚΑ! Όλοι είναι παγωμένοι. Η πορεία της ομάδας μοιάζει να φτάνει στο τέλος της.

ΠΑΝΤΕΡ FOR THE WIN!

Τσεχία, 14 Μαρτίου 2018. Πόσο μπορεί να αλλάξει η εικόνα μίας ομάδας σε μία εβδομάδα; Στα τρία πρώτα δεκάλεπτα του επαναληπτικού με τη Νίμπουρκ η απάντηση να είναι “καθόλου”, αφού η ΑΕΚ βρισκόταν κάποια στιγμή στο -8, κάτι που σημαίνει ότι μαζί με το -10 του επαναληπτικού βρισκόταν στο -18! Στην τέταρτη περίοδο όμως όλα άλλαξαν. Η ΑΕΚ δυνάμωσε, πίστεψε στη νίκη και με τον Μάνι Χάρις (36 πόντοι) να τα βάζει... όλα, βρέθηκε να προηγείται με 90-82! Χρειαζόταν ένα ακόμα σουτ για να διαλύσει τα πάντα. Αυτό το σουτ ήρθε από τον Κέβιν Πάντερ ελάχιστα δευτερόλεπτα πριν από το τέλος του αγώνα για το τελικό 93-82! Η ΑΕΚ είχε προκριθεί στα προημιτελικά με τον πλέον τρελό τρόπο!

ΣΤΟ ΚΑΤΑΜΕΣΤΟ ΟΑΚΑ

Αθήνα, 28 Μαρτίου 2018. Στον πρώτο αγώνα της προημιτελικής φάσης η ΑΕΚ υποδέχεται την Στρασμπούρ, από την οποία είχε ηττηθεί δύο φορές στην φάση των ομίλων. Η “Ένωση” ξεκινάει ονειρεμένα το παιχνίδι, αλλά ξαφνικά παθαίνει μπλακ άουτ στην τρίτη περίοδο και βρίσκεται πίσω στο σκορ με 55-57, ενώ στο ξεκίνημα της τέταρτης το σκορ είναι 60-64. Εκεί όμως που όλα μοιάζουν δύσκολα, οι “κιτρινόμαυροι” κάνουν αυτό που ξέρουν καλά: Μία ακόμα ανατροπή. Βγάζοντας τόνους ενέργειας στο παρκέ, η ΑΕΚ κερδίζει τελικά με 78-69 και πάει στην Γαλλία με ένα καλό προβάδισμα.

ΣΤΟ FINAL FOUR ΜΕ ΤΗΝ ΑΥΡΑ 68'

Γαλλία, 4 Απριλίου 2018. Ανήμερα της επετείου της κατάκτησης του Κυπέλλου Κυπελλούχων το μακρινό 1968, η ΑΕΚ απλώς δεν γινόταν να χάσει την πρόκριση στην Γαλλία. Η Στρασμπούρ ήταν μία σκληρή ομάδα, η οποία έδειχνε έτοιμη να ανατρέψει τα δεδομένα, φτάνοντας κάποια στιγμή να προηγείται με 8 πόντους διαφορά. Πάνω όμως που πίστεψε στην πρόκριση ήρθε ο Σάκοτα με δύο τρίποντα να την “τελειώσει”, με την ΑΕΚ να καταφέρνει τελικά να πάρει την... ισοπαλία (83-83) και να προκριθεί πανηγυρικά στο Final Four! Το δικό της Final Four. Στο ΟΑΚΑ. Η συνέχεια, στο παρκέ...