ΑΕΚ

Ηλυσιακός-ΑΕΚ: 79-61

Κασελάκης

Ξεκόλλησε από τον πάτο της βαθμολογίας ο Ηλυσιακός που νίκησε με 79-61 την ΑΕΚ

Μεγάλος πρωταγωνιστής της νίκης των γηπεδούχων ήταν ο Ουόρεν Κάρτερ με 23 πόντους, ενώ σημαντικότατη συνεισφορά είχε ο Λεωνίδας Κασελάκης με 14 (4/4 τρίποντα), αλλά και ο... μαέστρος Σάκης Καρύδας.
Πρώτος σκόρερ της "Ένωσης" ήταν ο Τορίν Γκριν με 19 πόντους αλλά και 2/10 τρίποντα, ενώ ο Μάκης Νικολαΐδης προσέθεσε 14. Κάτι παραπάνω από αισθητή ήταν για την ΑΕΚ η απουσία του Περικλή Δορκοφίκη, που περιόρισε σημαντικά τις επιλογές του Πεδουλάκη κοντά στο καλάθι.

Δυστυχώς δεν έλειψαν και τα παρατράγουδα στο κλειστό των Ιλισίων, αφού οπαδοί των δύο ομάδων συνεπλάκησαν κατά τη διάρκεια της ανάπαυλας. Η ένταση συνεχίστηκε και αφού ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο, όταν οι διαιτητές αναγκάστηκαν να διακόψουν αρκετές φορές το ματς εξαιτίας αντικειμένων που έπεφταν στον αγωνιστικό χώρο και υβριστικών συνθημάτων.

Το πρώτο δεκάλεπτο χαρακτηρίστηκε από τις σκληρές άμυνες που επέλεξαν οι δύο προπονητές. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 5-2 αλλά το ματς ισορρόπησε και η ΑΕΚ κατάφερε να προηγηθεί με τον Μακ (9-10) στα μισά της περιόδου. Η απάντηση του Ηλυσιακού ήρθε μ' ένα σερί 5-0 για το 14-10 αλλά ο Τουντζιαράκης έδωσε λύσεις στην "Ένωση" και με δικούς του πόντους της έδωσε το προβάδισμα (14-15). Το ντέρμπι συνεχίστηκε ως το τέλος του δεκαλέπτου που ολοκληρώθηκε με σκορ 18-18.

Η έναρξη της δεύτερης περιόδου έφερε άμεσα στο +5 την ομάδα των Ιλισίων (25-20) με τον Κάρτερ να πρωταγωνιστεί. Ο Μαζέικα μείωσε προς στιγμήν αλλά η εμπειρία του Νίκου Χατζή οδήγησε τον Ηλυσιακό για πρώτη φορά σε διψήφια διαφορά (32-22).

Το τάιμ άουτ που πήρε ο Πεδουλάκης δεν έδειξε να αλλάζει τα δεδομένα αφού ο Νικολαΐδης έδωσε μία ανάσα αλλά οι Κασελάκης, Μπέντον και Ιωάννου απάντησαν με 7-0, δίνοντας στην ομάδας τους "αέρα" 14 πόντων (39-25) ένα δίλεπτο πριν το ημίχρονο. Παρόλα αυτά οι "κιτρινόμαυροι" κατάφεραν να συμμαζέψουν κάπως τη διαφορά ως την ανάπαυλα αφού με ένα επιμέρους 0-7 και τον Φράνσις σε ρόλο πρωταγωνιστή, μείωσε σε 39-32.

Στον Ηλυσιακό άνηκε ολοκληρωτικά η τρίτη περίοδος αφού οι άσχημες επιλογές της ΑΕΚ σε συνδυασμό με τα τρίποντα του "δαιμονισμένου" Κασελάκη, έφερε και πάλι τους παίκτες του Κουφού σε προβάδισμα 10 πόντων (44-34). Με την μπάλα να περνάει στον Φράνσις η ΑΕΚ προσπαθούσε να αντιδράσει αλλά ο Κάρτερ είχε τις απαντήσεις με, έτσι το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με σκορ 55-43.

Όσο κι αν πάλεψε η ΑΕΚ στην τελευταία περίοδο, δεν κατάφερε να ανατρέψει την εικόνα του αγώνα. Παρότι ξεκίνησε με τρίποντο του Γκριν μειώνοντας σε 55-48, ο Κάρτερ είχε τις λύσεις που αύξησαν το προβάδισμα της ομάδας του στους 14 (64-50) με τρία λεπτά για τη λήξη. Οι "κιτρινόμαυροι" πίεσαν για να μειώσουν έστω τη διαφορά, αλλά η ευστοχία των γηπεδούχων στις βολές αλλά και στα τρίποντα έφεραν αντίθετα αποτελέσματα εκτινάσσοντάς την στους 19 (τελικό σκορ: 79-61).

Tα δεκάλεπτα: 18-18, 39-32, 55-43, 79-61

Οι σκόρερ των δύο ομάδων:

Ηλυσιακός (Κουφός): Κάρτερ 23, Καρύδας 6 (1), Κάμινγκς 5, Χατζής 10 (1), Αθανασούλας 6 (1), Σιούτης, Μπέντον 4, Ιωάννου 11 (1), Κασελάκης 14 (4)

ΑΕΚ (Πεδουλάκης): Γκριν 19 (2), Νικολαΐδης 14 (2), Μαζέικα 6, Μακ 8 (1), Παπαντωνίου, Γκιζόγιαννης, Καλλινικίδης 2, Τουντζιαράκης 4, Φράνσις 8

Για τα αναλυτικά στατιστικά του αγώνα πατήστε εδώ .

Κουφός: " Αισθανόμαστε υπερηφάνια"
Υπερήφανος για τον τρόπο που αγωνίστηκαν οι παίκτες του όχι μόνο στο ματς με την ΑΕΚ αλλά και στα περισσότερα του Πρωταθλήματος, δήλωσε ο προπονητής του Ηλυσιακού Στέργιος Κουφός.

" Ευχαριστώ τον Θεό γιατί με τόσες αντιξοότητες και προβλήματα καταφέραμε να κερδίσουμε. Αξίζουν πολλά συγχαρητήρια στα παιδιά για τον τρόπο που αντιμετώπισαν το ματς. Είναι μια νίκη και τίποτα άλλο. Αισθανόμαστε αξιοπρεπείς γιατί παρά τα προβλήματα, σ' όλα τα ματς -πλην λίγων εξαιρέσεων- αισθανόμαστε περήφανοι γι' αυτό που βλέπουμε από τα παιδιά μας. Θα συνεχίσουμε κι αυτό αποτελεί υπόσχεση. Ο Ηλυσιακός στηρίζει τα παιδιά του. Παίξαμε με δύο Αμερικάνους, για να μην πω με έναν".

Για τον Πέτγουεϊ, είπε: " Τιμά την διοίκηση το γεγονός ότι δεν τον έδιωξαν ενώ έπρεπε να κάνει σχεδόν δύο μήνες αποθεραπεία. Ήταν μεγάλη η ζημιά αλλά και ο φόβος της υποτροπής όταν επανέλθει. Κάνει μαζί μας ενδυνάμωση. Έχω την αίσθηση ότι μετά από είκοσι μέρες θα σκεφτόμαστε πότε θα επιστρέψει".

Από πλευράς παικτών, μίλησε ο Λεωνίδας Κασελάκης: " Μας έφυγε ένα πολύ μεγάλο βάρος. Είχαμε πολύ σημαντική πίεση και από τον κόσμο, ενώ είχαμε και μία δύσκολη εβδομάδα. Η ΑΕΚ είναι μεγάλη ομάδα κι εύχομαι να βρει το δρόμο της".

"Τη χρειάζεται το ελληνικό μπάσκετ να διεκδικεί το Πρωτάθλημα κι όχι να βρίσκεται σε αυτή τη θέση. Εμείς θέλουμε να κάνουμε το ίδιο και στη συνέχεια, με σωστή διαχείριση και δουλειά

".

Όσο για τον τεχνικό της ΑΕΚ Αργύρη Πεδουλάκη, τόνισε: " Ήμασταν χείριστοι σε άμυνα κι επίθεση. Χάσαμε όλα τα ριμπάουντ, σχεδόν όλες τις προσωπικές μονομαχίες και στην επίθεση με ομάδες όπως Ηλυσιακός, που παίζουν εδώ και πολλά χρόνια καλά το ραν εντ γκαν, δεν μπορείς να κερδίσεις αν δεν έχεις τον έλεγχο".

"Πρέπει να βελτιώσουμε πολλά στο παιχνίδι και τον τρόπο σκέψης μας. Ξέρουμε ότι έχουμε δύσκολα ματς μπροστά μας και προσπαθούμε να αλλάξουμε κάποια πράγματα

".

Αναφερόμενος στον κόσμο, εξήγησε: " Δεν καταλαβαίνει, δεν θέλει και δεν τον νοιάζουν τα προβλήματα της ΑΕΚ. Με προβληματίζει είναι η αλήθεια, αλλά σκέφτομαι την επόμενη μέρα. Προσωπικά έχω την εμπειρία να το κάνω".

Τέλος, ο Σταύρος Τουντζιαράκης παραδέχθηκε: " Τα λόγια είναι περιττά. Βρεθήκαμε σε πολύ άσχημη μέρα. Μπήκαμε στο ρυθμό του Ηλυσιακού, που πήρε τα ριμπάουντ και έγινε αυτό που έγινε".

Η εξέλιξη του αγώνα:

1' Έναρξη 1ης περιόδου
1' Τρίποντο Ηλυσιακός Αθανασούλας (3-0)
1' Δίποντο ΑΕΚ Νικολαΐδης (3-2)
2' Δίποντο Ηλυσιακός Κάρτερ (5-2)
3' Τρίποντο ΑΕΚ Μακ (5-5)
4' Δίποντο Ηλυσιακός Κάρτερ (7-5)
5' Τρίποντο ΑΕΚ Νικολαΐδης (7-8)
6' Δίποντο Ηλυσιακός Κάρτερ (9-8)
6' Δίποντο ΑΕΚ Μακ (9-10)
6' Καλάθι και φάουλ Ηλυσιακός Μπέντον (11-10)
7' Δύο βολές Ηλυσιακός Κάμινγκς (14-10)
8' Καλάθι και φάουλ ΑΕΚ Τουντζιαράκης (14-12)
8' Δίποντο ΑΕΚ Τουντζιαράκης (14-15)
10' Λήξη 1ης περιόδου 18-18
Πολύ σκληρό παιχνίδι στα Ιλίσια, με τις δύο ομάδες να είναι ισόπαλες
11' Έναρξη 2ης περιόδου
13' Δίποντο Ηλυσιακός Χατζής (20-18)
14' Δίποντο Ηλυσιακός Κάρτερ (22-18)
14' Δίποντο ΑΕΚ Φράνσις (22-20)
14' Καλάθι και φάουλ Ηλυσιακός Κάρτερ (25-20)
Για πρώτη φορά στο +5 οι γηπεδούχοι
15' Δίποντο ΑΕΚ Μαζέικα (25-22)
15' Δίποντο Ηλυσιακός Χατζής (27-22)
16' Δίποντο Ηλυσιακός Κασελάκης (30-22)
16' Δίποντο Ηλυσιακός Χατζής (32-22)
16' Τάιμ-άουτ ΑΕΚ Πεδουλάκης
Έχει πάρει φόρα ο Ηλυσιακός που ξεφεύγει για πρώτη φορά με 10
17' Τρίποντο ΑΕΚ Νικολαΐδης (32-25)
17' Τρίποντο Ηλυσιακός Κασελάκης (35-25)
18' Δίποντο Ηλυσιακός Μπέντον (37-25)
18' Δίποντο Ηλυσιακός Ιωάννου (39-25)
19' Δίποντο ΑΕΚ Φράνσις (39-28)
19' Τεχνική ποινή Ηλυσιακός Κουφός
19' Δίποντο ΑΕΚ Φράνσις (39-32)
20' Λήξη ημιχρόνου 39-32
Οι γηπεδούχοι έφτασαν ως το +14 (39-25) αλλά ένα σερί 0-7 της ΑΕΚ μείωσε
21' Έναρξη 3ης περιόδου
21' Δίποντο Ηλυσιακός Κασελάκης (41-32)
23' Τρίποντο Ηλυσιακός Καρύδας (44-34)
23' Δίποντο ΑΕΚ Μακ (44-36)
24' Τρίποντο ΑΕΚ Γκριν (44-39)
25' Τρίποντο Ηλυσιακός Κασελάκης (47-39)
26' Σχόλιο 49-39
Στο +10 και πάλι οι γηπεδούχοι
28' Δίποντο ΑΕΚ Φράνσις (49-43)
28' Τρίποντο Ηλυσιακός Κασελάκης (52-43)
30' Δίποντο Ηλυσιακός Κάρτερ (55-43)
30' Λήξη 3ης περιόδου 55-43
Ο Ηλυσιακός δείχνει να ελέγχει το ματς και είναι μπροστά με 12
31' Έναρξη 4ης περιόδου
31' Τρίποντο ΑΕΚ Γκριν (55-48)
34' Δίποντο Ηλυσιακός Κάρτερ (59-48)
35' Δίποντο ΑΕΚ Γκριν (59-50)
36' Δίποντο Ηλυσιακός Αθανασούλας (61-50)
37' Δίποντο Ηλυσιακός Κάρτερ (64-50)
37' Δίποντο Ηλυσιακός Κάρτερ (66-52)
38' Δύο βολές ΑΕΚ Γκριν (68-54)
39' Δύο βολές Ηλυσιακός Ιωάννου (70-54)
39' Δίποντο ΑΕΚ Μαζέικα (70-56)
39' Δύο βολές Ηλυσιακός Ιωάννου (73-59)
39' Δίποντο ΑΕΚ Γκριν (73-61)
40' Τρίποντο Ηλυσιακός Χατζής (76-61)
40' Τρίποντο Ηλυσιακός Ιωάννου (79-61)
40' Λήξη αγώνα 79-61