Σεβόμαστε την ιδιωτικότητά σας

ΜΠΑΣΚΕΤ

Ηλυσιακός-Άρης: 82-87

Άρης-Ηλυσιακός INTIME SPORTS

Στο πιο συναρπαστικό παιχνίδι της αγωνιστικής, ο Άρης νίκησε στην παράταση με 87-82 τον Ηλυσιακό στο κλειστό των Ιλισίων. Οι γηπεδούχοι πραγματοποίησαν την καλύτερη φετινή τους εμφάνιση, αλλά δεν ήταν αρκετή αφού η ομάδα της Θεσσαλονίκης, αποδείχθηκε πιο ψύχραιμη στο έξτρα πεντάλεπτο.

Ηγέτες του Άρη στο δεύτερο μέρος ήταν οι Σλούκας και Χρυσικόπουλος, ενώ κορυφαίος ήταν ο Πι Τζέι Τάκερ που σημείωσε 17 πόντους αρκετοί εκ των οποίων, στα κρίσιμα τελευταία λεπτά της κανονικής διάρκειας.

Πρωταγωνιστές για τους γηπεδούχους ήταν οι Αμερικάνοι Μπάξτερ (21 πόντοι) και Πρόγουελ (18), αλλά η προσπάθειά τους δεν ήταν αρκετή για να δώσει τη νίκη στον Ηλυσιακό, ο οποίος κατάφερε στο δεύτερο δεκάλεπτο να προηγηθεί μέχρι και με 12 πόντους.

Το ξεκίνημα των γηπεδούχων στο ματς ήταν πολύ καλό, αφού προηγήθηκαν με 10-2 στο τρίλεπτο, έχοντας επιθετική πολυφωνία και με τον Τόντιτς να δείχνει απόλυτα προσαρμοσμένος στη νέα του ομάδα. Οι παίκτες του Άρη που μπήκαν ελαφρώς... κοιμισμένοι στο ματς, συνήλθαν ελαφρώς στη συνέχεια και με τον Ντάνστον σε ρόλο ηγέτη, πλησίασαν στον πόντο με τον Χαραλαμπίδη (10-9).

Σ' εκείνο το σημείο όμως, ανέλαβε δράση ο Μπάξτερ που ξεκόλλησε την ομάδα του με προσωπικό σερί 5-0. Ο Χατζηβρέττας έδωσε ενέργεια στον Άρη και με τη βοήθεια του Ντάστον ο Άρης ισοφάρισε σε 17-17. Προβάδισμα όμως δεν πήρε αφού οι γηπεδούχοι διατήρησαν την κυριαρχία τους, πήραν βοήθεια από τον Τόμπσον κι έκλεισαν το δεκάλεπτο προηγούμενοι με 24-21.

Απόλυτος κυρίαρχος στο ματς παρέμεινε ο Ηλυσιακός και στη δεύτερη περίοδο, αφού Μπάξτερ, Τόντιτς και Κυρίτσης έδωσαν για πρώτη φορά στην ομάδα τους διψήφιο προβάδισμα (31-21). Οι "κιτρινόμαυροι" της Αθήνας έφτασαν ως το +12 (36-24), πριν οι Θεσσαλονικείς αντιδράσουν.

Ο Χατζηβρέττας και πάλι ξεκίνησε την προσπάθεια αφού οι ασίστ του ήταν αυτές που οδήγησαν τους φιλοξενούμενους σε επιμέρους 2-8. Ένα τρίποντο του Χαραλαμπίδη 1 λεπτό πριν την ανάπαυλα (το πρώτο του Άρη στο ματς) μείωσε ως τους 4 (39-35) πριν ο Πρόγουελ διαμορφώσει το 41-35 του ημιχρόνου.

Σκοράροντας το πρώτο του τρίποντο στο ματς και μόλις το δεύτερο για τον Άρη, ο Ταπούτος μείωσε μετά από πολλή ώρα στους 3 (41-38), με την έναρξη του τρίτου δεκαλέπτου. Έχοντας σαφώς καλύτερο ρυθμό από το πρώτο μέρος, οι παίκτες του Ντρούκερ με επιμέρους 3-9 κατάφεραν μετά από πολλή ώρα να ισοφαρίσουν (44-44) με τον Τσαϊρέλη να... οδηγεί.

Η απάντηση του Ηλυσιακού ήταν ένα 4-0 με βολές (48-44), αλλά ο Άρης βελτίωσε την άμυνά του και με σερί 2-7 προσπέρασε για πρώτη φορά στο ματς (50-51 με τρίποντο του Χρυσικόπουλου). Από εκείνο το σημείο και μετά οι φιλοξενούμενοι πήραν δύο φορές προβάδισμα 3 πόντων (52-55 και 54-57) αλλά ο Ηλυσιακός κατάφερε να επιστρέψει με αποτέλεσμα να ολοκληρωθεί το τρίτο δεκάλεπτο ισόπαλο (57-57).

Βασιζόμενος, όπως και στην τρίτη περίοδο, στους Σλούκα και Χρυσικόπουλο, ο Άρης κατάφερε να πάρει προβάδισμα με 63-60. Όταν πήρε μπροστά και ο Τάκερ, η ομάδα της Θεσσαλονίκης έφτασε για πρώτη φορά στο +4 (62-66). Ο Ηλυσιακός πάντως δεν τα παράτησε και κατάφερε με σερί 5-0 να προσπεράσει με τον Τόμπσον (67-66).

Την κατάσταση στα χέρια του πήρε ο Τάκερ για να κάνει το 67-70 αλλά το ντέρμπι δεν είχε τελειώσει, αφού οι Αμερικάνοι του Ηλυσιακού οδήγησαν την ομάδα τους σε ένα 4-0 και στο προβάδισμα με 71-70. Ο Ταπούτος ανέλαβε το ρόλο του λυτρωτή για τον Άρη, αφού 28 δευτερόλεπτα πριν το τέλος, ευστόχησε σε τρίποντο και το σκορ έγινε 71-73. Ο Κυρίτσης όμως 13 δευτερόλεπτα πριν το τέλος ήταν ψύχραιμος και ισοφάρισε 73-73. Ο Χατζηβρέττας έχασε την μπάλα στην τελευταία επίθεση και η αναμέτρηση οδηγήθηκε στην παράταση.

Εκεί ο Ηλυσιακός με τον Κυρίτση να είναι ψύχραιμος και με τον Μπάξτερ να σκοράρει, ξεκίνησε καλύτερα και προηγήθηκε με 80-77. Ο Άρης μείωσε με τον Ντάνστον (80-79) αλλά ο Πρόγουελ έκανε το 82-79. Η συνέχεια άνηκε στους φιλοξενούμενους που αρχικά με τον Ταπούτο να σκοράρει με δύσκολο σουτ και στη συνέχεια με τον Σλούκα να είναι και πάλι εύστοχος από τη γραμμή, προσπέρασε με 82-83.

Ο Ηλυσιακός αστόχησε στη συνέχεια και ο Ταπούτος με 13 δευτερόλεπτα για το τέλος έβαλε 2/2 βολές κάνοντας το 82-85. Ο Χατζηβρέττας ήταν αυτός που "σφράγισε" τη νίκη για τον Άρη, αφού στην επίθεση του Ηλυσιακού έκλεψε την μπάκλα, τη "σέρβιρε" στον Τάκερ που κάρφωσε και διαμόρφωσε το τελικό 82-87.

Τα δεκάλεπτα: 24-21, 41-35, 57-57, 73-73, Παράταση: 82-87

Οι σκόρερ των δύο ομάδων:

Ηλυσιακός (Φραγκιάς): Τόμπσον 15 (3), Καρύδας 2, Κυρίτσης 13, Χατζής 2, Παπαντωνίου 6 (1), Κουκουλάς, Τόντιτς 5 (1), Κασελάκης, Μπάξτερ 21 (2), Γαλιώτος, Πρόγουελ 18 (1)

Άρης (Ντρούκερ): Πιρς 3, Ντάνστον 14, Ταπούτος 14 (2), Τάκερ 17, Τσαϊρέλης 4, Χατζηβρέττας 3, Χαραλαμπίδης 8 (1), Κουμπούρας 2, Χρυσικόπουλος 7 (1), Σλούκας 15