Σεβόμαστε την ιδιωτικότητά σας

ΕΘΝΙΚΗ ΕΛΛΑΔΟΣ

Ιταλία-Ελλάδα: 66-79

Μπόγρης INTIME SPORTS

Η Εθνική ομάδα των Νέων Ανδρών σημείωσε τη δεύτερη νίκη της κερδίζοντας με 79-66 την Ιταλία

Η ελληνική ομάδα είχε τον έλεγχο του παιχνιδιού παρά το γεγονός ότι οι Ιταλοί δεν τα παρατούσαν και παρέμεναν στο παιχνίδι. Οι παίκτες του Κώστα Μίσσα παίζοντας εξαιρετικά κατά διαστήματα διατήρησαν το προβάδισμα μέχρι το τέλο του αγώνα.
Τα δεκάλεπτα: 22-21, 43-39, 56-52, 79-66

Ιταλία (Σακριπάντι): Κούρνο 9 (1), Τζεντίλε 4, Μάρουσιτς, Σατσάτζι 1, Ρασπίνο 7 (1), Κρότα, Ρούλο 14 (1), Σάντρι 8 (2), Ροτόντο 17, Μαρτινόνι 17 (3), Ντα Ρος.

Ελλάδα (Μίσσας): Μάντζαρης 9 (1), Μούρτος, Παππάς 5, Γιαννόπουλος 6 (2), Παπανικολάου 17 (1), Σλούκας 9 (1), Γιάνκοβιτς 11 (1), Μπόγρης 20, Κασελάκης 6 (2)

Ο Κώστας Μίσσας μετά το τέλος του αγώνα είπε: " Η Ιταλία είναι μία ομάδα με την οποία είχαμε παίξει δύο φιλικά και την ξέραμε. Το κύριο χαρακτηριστικό της είναι ότι παλεύει μέχρι τέλος, ένα στοιχείο που δεν το έχουν πολλές ομάδες της χώρας της. Γνωρίζαμε ότι οι αντίπαλοί μας μπορούσαν να σκοράρουν με τρανζίσιον, με τρίποντο γιατί διαθέτουν καλούς σουτέρ και από επιθετικά ριμπάουντ.

Στο πρώτο δεκάλεπτο και ενώ παίξαμε κατά διαστήματα καλά και πήραμε διψήφια διαφορά, δεν ακολουθήσαμε πιστά αυτά που είχαμε πει, να μην δεχτούμε δηλαδή σουτ από τρανζίσιον και χάσαμε την αυτοπεποίθησή μας. Αυτό που κρατάμε είναι η άμυνα στην τρίτη περίοδο. Είναι άμυνα που πρέπει να παίζουμε από την αρχή του αγώνα,. Ήμασταν πολύ σοβαροί στο συσχετισμό χρόνου και σκορ. Το τέταρτο δεκάλεπτο ήταν οδηγός για τη συνέχεια του τουρνουά. Όσον αφορά στη Γαλλία είναι δίχως αμφιβολία ο πιο δύσκολος αντίπαλος που αντιμετωπίζουμε ως τώρα στο τουρνουά. Θα δουλέψουμε κάποια εξτρά κομμάτια αύριο στην προπόνηση. Οι Γάλλοι παίζουν πολύ δυνατό παιχνίδι, είναι γρήγοροι αλλά είναι και λίγο επιπόλαιοι. Εμείς πρέπει να συγκεντρωθούμε και στην ωριμότητα μας και στον έλεγχο του ρυθμού