X

Σεβόμαστε την ιδιωτικότητά σας

Και του χρόνου!

Φώτσης

Με σούπερ-Φώτση (28π. 10 ριμπ.) η Ντιναμό "τελείωσε" τον φετινό Ευρωπαϊο Άρη, νικώντας με 71-69

Πλέον η ομάδα του Ματσόν, η οποία έχει ηττηθεί και στα τέσσερα παιχνίδια, που έχει δώσει μέχρι στιγμής στο top-16, δεν έχει πιθανότητα πρόκρισης στου "8" και μένει με την γλυκόπικρη γεύση, ακόμα μίας καλής εμφάνισης, που δεν συνδυάστηκε με το ροζ φύλλο αγώνα.

Παρά το γεγονός ότι έμεινε πίσω μέχρι και 9 πόντους (19-10), ο Άρης επέστρεψε στο παιχνίδι χάρη στον Σκέιλς (8 πόντοι μέχρι στιγμής) και μείωσε σε 21-17, στο τέλος της πρώτης περιόδου. Η καλή παρουσία της Ντιναμό στην πρώτη περίοδο, οφείλεται κυρίως στον Αντώνη Φώτση, ο οποίος σημείωσε 10 πόντους και είχε 4 ριμπάουντ στο δεκάλεπτο. Με καλάθια του Ουίλκινσον, ο Άρης προηγήθηκε με 3-4 στο ξεκίνημα, αλλά με τον Φώτση να φορτώνει σιγά-σιγά με πόντους το καλάθι του, άρχισε να οικοδομείται μία διαφορά (8-4, 14-9) που έφτασε στο 19-10. Στο τελευταίο λεπτό, όμως, ο Σκέιλς πήρε τ' όπλο του και μείωσε με δύο τρίποντα σε 21-17.

Στο καλάθι μείωσε ο Γιαννούλης, αμέσως μετά την έναρξη της περιόδου και ο Καστλ, με 4 συνεχόμενους πόντους, έριξε τη διαφορά στη μικρότερη δυνατή τιμή (26-25), 6 λεπτά πριν την ανάπαυλα. Η "ερωτική" σχέση του Αντώνη Φώτση με το καλάθι του Άρη, όμως, έδωσε το έναυσμα για τη δημιουργία μίας διαφοράς 8 πόντων (33-25), που ήταν και η μεγαλύτερη στη δεύτερη περίοδο.

Το ροκάνισμα της, ξεκίνησε με τρίποντο του Σκέιλς (33-28), καλάθια του Γιαννούλη (36-30 και 37-32) και την αφύπνιση του Μάσεϊ στο τελευταίο λεπτό του πρώτου μέρους, που έκανε το 38-38 του ημιχρόνου.

Το δεκάλεπτο του Άρη

Οι παίκτες του Ματσόν, ήταν οι κυρίαρχοι του παιχνιδιού στην τρίτη περίοδο. Η πολύ καλή άμυνα στον Φώτση, που σημείωσε μόλις 2 πόντους στο δεκάλεπτο και τα καλάθια των Ουίλκινσον, Καστλ και Μάσεϊ κράτησαν τον Άρη μπροστά (40-44, 47-53, 49-55, 51-57) και με λέι απ του Σιγάλα έκλεισε το δεκάλεπτο στο +6 (53-59).

Η αφύπνιση του Φώτση και η διαιτησία

Δυστυχώς, η κυριαρχία της ελληνικής ομάδας, δεν συνεχίστηκε και στην τελευταία περίοδο, που ήταν ντέρμπι. Αρχικά, οι Ρώσοι ισοφάρισαν σε 59-59 και οι δύο ομάδες εναλλάσονταν στο προβάδισμα.

Τρία λεπτά πριν το τέλος, ο Γιαννούλης, έδωσε το προβάδισμα με 64-65 στον Άρη, αλλά ένα τρίποντο-φαρμάκι του Ντομάνι (67-65), δύο βολές του Φώτση (69-65 στο τελευταίο λεπτό του ματς) και ορισμένες αμφισβητούμενες αποφάσεις των διαιτητών (3 δευτερόλεπτα και επιθετικό φάουλ του Γιαννούλη) έκαναν φαβορί για τη νίκη την ομάδα του Ίβκοβιτς.

Ο Καστλ ευστόχησε σε μία βολή στη συνέχεια, κάνοντας το 69-66, αλλά ένα καλάθι του Πόποβιτς στη συνέχεια, έσβησε κάθε ελπίδα για νίκη. Το τελικό 71-69 διαμορφώθηκε από ένα τρίποντο του Καστλ.

Τα δεκάλεπτα: 21-17, 38-38, 53-59, 71-69

Οι πόντοι των δύο ομάδων:

Ντιναμό (ίβκοβιτς): Φώτσης 28 (3), Ντιν 10 (2), Ντομάνι 5 (1), Μόνια 2, Πόποβιτς 9, Γκιλ 4, Κβόστοβ, Παπαδόπουλος 11, Μπίκοβ, Βασίλιεβ, Τρούσκιν 2

Άρης (Ματσόν): Σκέιλς 25 (4), Τσαλδάρης 1, Ηλιάδης, Σεραπίνας, Κασλ 12 (2), Ουίλκινσον 10, Γιαννούλης 7, Καλαίτζής, Μάσεϊ 12, Σιγάλας 2

Οι δηλώσεις των πρωταγωνιστών:

Ντούσαν Ίβκοβιτς (προπονητής Ντιναμό): "Όπως περιμέναμε, ήταν ένα από τα πιο περίπλοκα παιχνίδια. Η ομάδα μας έπαιξε κάτω από πίεση και αυτό το μαρτυρούν τα 17 λάθη που κάναμε. Οι Πόποβιτς και Γκιλ είχαν προβλήματα στην οργάνωση. Από την άλλη πλευρά, ο Άρης, κρτάτησε ψηλά τον ρυθμό σχεδόν σε όλο το ματς. Ο Φώτσης έπαιξε καταπληκτικά και θέλω να πω ότι τα επόμενα δύο παιχνίδια, θα είναι πολύ σημαντικά και θα πρέπει να είμαστε πολύ συγκεντρωμένοι".

Αντρέα Ματσόν (προπονητής Άρη): "Παίξαμε καλά για 28 λεπτά, αλλά μετά κάναμε κάποια λάθη και στην τέταρτη περίοδο, επιτρέψαμε στην Ντιναμό, να ξαναμπεί στο παιχνίδι. Στα πέντε πρώτα λεπτά του τελευταίου δεκαλέπτου, σταθήκαμε στο ύψος των περιστάσεων, αλλά μετά χαλαρώσαμε. Το τρίποντο του Ντομάνι, ήταν καθοριστικό. Ξέραμε ότι έπρεπε να παίξουμε με έμφαση στο physical game, το οποίο είναι το ατού μας. Προετοιμαστήκαμε καλά, φτάσαμε κοντά στη νίκη, αναγκάσαμε τους αντιπάλους να κάνουν 17 λάθη, αλλά δεν τα καταφέραμε".

Η εξέλιξη του αγώνα:

1' Έναρξη 10λέπτου
2' Δίποντο Άρης Oυίλκινσον (0-2)
2' Τρίποντο Ντιναμό Φώτσης (3-2)
2' Δίποντο Άρης Ουίλκινσον (3-4)
3' Δίποντο Ντιναμό Παπαδόπουλος (5-4)
4' Τρίποντο Ντιναμό Ντιν (8-4)
4' Δίποντο Άρης Σκέιλς (8-6)
6' Δίποντο Ντιναμό Ντομάνι (10-7)
6' Δίποντο Άρης Σκέιλς (10-9)
7' Δίποντο Ντιναμό Παπαδόπουλος (12-9)
7' Δίποντο Ντιναμό Φώτσης (14-9)
8' Δίποντο Ντιναμό Φώτσης (16-10)
9' Δύο βολές Ντιναμό Πόποβιτς (19-10)
9' Τρίποντο Άρης Σκείλς (19-13)
10' Δίποντο Ντιναμό Φώτσης (21-13)
10' Τρίποντο Άρης Σκέιλς (21-17)
10' Λήξη 10λεπτου 21-17
Παρά το γεγονός ότι έμεινε πίσω μέχρι και 8 πόντους (18-10), ο Άρης επέστρεψε στο παιχνίδι χάρη στον Σκέιλς (8 πόντοι μέχρι στιγμής) και μείωσε σε 21-17, στο τέλος της πρώτης περιόδου. Ο Αντώνης Φώτσης, οδηγεί τη ρωσική ομάδα με 10 πόντους και 4 ριμπάουντ, ενώ καλά ξεκίμησε και ο Παπαδόπουλος
11' Έναρξη 10λέπτου
11' Δίποντο Άρης Γιαννούλης (21-19)
Στο καλάθι μειώνει μετά από πολλή ώρα ο Άρης
12' Τρίποντο Ντιναμό Φώτσης (24-19)
12' Δύο βολές Άρης Μάσεϊ (24-21)
13' Δίποντο Ντιναμό Γκιλ (26-21)
Ξανά στους 5 ανεβαίνει η διαφορά, μετά από ένα λάθος του Καστλ
13' Δίποντο Άρης Καστλ (26-23)
14' Δίποντο Άρης Καστλ (26-25)
Ο Αμερικανός με 4 συνεχόμενους πόντους μειώνει τη διαφορά στη μικρότερη δυνατή
14' Δίποντο Ντιναμό Φώτσης (28-25)
Ασταμάτητος ο Φώτσης, που φτάνει γρήγορα τους 15 πόντους. Ο Ματσόν καλείται να βρει σύντομα τρόπο για να τον περιορίσει αφού έχει πάνω από τους μισούς πόντους της ομάδας του
15' Τρίποντο Ντιναμό Φώτσης (31-25)
16' Δίποντο Ντιναμό Πόποβιτς (33-25)
16' Τρίποντο Άρης Σκέιλς (33-28)
Η διαφορά φτάνει και πάλι στη μέγιστη τιμή της, αλλά ο Σκέιλς που παραμένει ζεστός τη ρίχνει γρήγορα στους 5
17' Τάιμ-άουτ Ντιναμό Ίβκοβιτς
17' Δίποντο Ντιναμό Παπαδόπουλος (35-28)
18' Δίποντο Άρης Γιαννούλης (36-30)
19' Δίποντο Άρης Γιαννούλης (37-32)
Χάρη σε 5 συνεχόμενους πόντους του Γιαννούλη ο Άρης μειώνει στους 4
19' Δίποντο Άρης Σκέιλς (37-35)
Ξανά στο καλάθι μειώνει ο Άρης που δεν τα παρατάει
20' Λήξη ημιχρόνου 38-38
Με την αφύπνιση του Μάσεϊ στο τέλος της περιόδου, αλλά και τις καλές επιλογές του Σκέιλς, που έχει 16 πόντους, ο Άρης κατάφερε να φέρει το παιχνίδι στα ίσα, με τη λήξη του ημιχρόνου. Ο Αντώνης Φώτσης είναι ο παίκτης που έχει οδηγήσει μέχρι στιγμής την Ντιναμό, με τους 18 πόντους που έχει πετύχει
20' Δίποντο Άρης Μάσεϊ (38-37)
21' Έναρξη 10λέπτου
21' Δύο βολές Άρης Ουίλκινσον (38-42)
22' Δίποντο Ντιναμό Μόνια (40-42)
22' Δίποντο Άρης Μάσεϊ (40-44)
22' Δίποντο Ντιναμό Παπαδόπουλος (42-45)
24' Δίποντο Ντιναμό Τρούσκιν (44-45)
24' Τρίποντο Άρης Καστλ (44-48)
25' Τρίποντο Ντιναμό Ντιν (47-48)
25' Δίποντο Άρης Καστλ (47-50)
26' Τρίποντο Άρης Σκέιλς (47-53)
26' Δύο βολές Άρης Μάσεϊ (47-55)
28' Δίποντο Ντιναμό Ντιν (49-55)
29' Δίποντο Ντιναμό Γκιλ (51-55)
29' Δίποντο Άρης Σκέιλς (51-57)
30' Δίποντο Ντιναμό Φώτσης (53-57)
30' Δίποντο Άρης Σιγάλας (53-59)
30' Λήξη 10λεπτου 53-59
Τον έλεγχο του αγώνα έχει ο Άρης, στη Μόσχα. Οι παίκτες του Ματσόν, παίζοντας με καθαρό μυαλό και καταφέρονοντας να περιορίσουν τον Φώτση που στο τρίτο δεκάλεπτο, έχει μόλις ένα καλάθι, προηγούνται με 6 πόντους
31' Έναρξη 10λέπτου
31' Δύο βολές Άρης Φώτσης (55-57)
32' Δίποντο Ντιναμό Ντιν (57-57)
33' Δίποντο Ντιναμό Παπαδόπουλος (59-57)
Ο Έλληνας σέντερ βάζει και πάλι μπροστά τη ρωσική ομάδα, μετά από αρκετή ώρα
34' Δίποντο Άρης Ουίλκινσον (59-59)
34' Δίποντο Άρης Σκέιλς (59-61)
Και πάλι μπροστά η ελληνική ομάδα με τον Αμερικανό να φτάνει τους 23 πόντους
34' Δίποντο Ντιναμό Φώτσης (61-61)
36' Δύο βολές Άρης Σκέιλς (62-63)
36' Δίποντο Ντιναμό Φώτσης (64-63)
Ο Αντώνης ξύπνησε στην τελευταία περίοδο και με 6 πόντους έχει δώσει το προβάδισμα στην Ντιναμό
37' Δίποντο Άρης Γιαννούλης (64-65)
37' Τρίποντο Ντιναμό Ντομάνι (67-65)
38' Δύο βολές Ντιναμό Φώτσης (69-65)
40' Δίποντο Ντιναμό Πόποβιτς (71-66)
40' Τρίποντο Άρης Καστλ (71-69)
40' Λήξη αγώνα 71-69
Κάτι του λείπει του Άρη, που για ακόμα μία φορά έχασε στα τελευταία δευτερόλεπτα. Οι "κίτρινοι" έχασαν από την Ντιναμό με 71-69, στη Μόσχα, χάρη στην εκπληκτική εμφάνιση του Αντώνη Φώτση, που είχε 28 πόντους και 10 ριμπάουντ, νικώντας σχεδόν μόνος του την ελληνική ομάδα.