X

Σεβόμαστε την ιδιωτικότητά σας

STOIXIMAN GBL

ΚΑΟΔ - Άρης 84-81

Μετά από ένα παιχνίδι που κρίθηκε στη ρώσικη ρουλέτα των ελευθέρων βολών ο ΚΑΟΔ επιβλήθηκε με σκορ 84-81 του Άρη και τον υποχρέωσε στην 4η ήττα του στην Α1 Ανδρών

Σπουδαία νίκη για τον ΚΑΟΔ ο οποίος επιβλήθηκε με σκορ 84-81 του Άρη κι έκανε την πρώτη του νίκη στην Α1 Ανδρών μετά από 10 ολόκληρα χρόνια.

Οι νεοφώτιστοι στο φετινό πρωτάθλημα, ήταν ψύχραιμοι στο τέλος στις βολές και βοηθήθηκαν σημαντικά στα κρίσιμα σημεία της αναμέτρησης από τους Κιτσούλη και Αθηναίου.

Σπουδαίο ματς έγινε στο "Δημήτριος Κραχτίδης" όπου ΚΑΟΔ και Άρης αναζητούσαν την πρώτη τους φετινή νίκη στην Α1 Ανδρών, σε ένα άτυπο ντέρμπι ουραγών. Το παιχνίδι αν και στο α' ημίχρονο ελεγχόταν από τον Άρη, στο β' ημίχρονο έγινε ντέρμπι για γερά νεύρα.

Οι γηπεδούχοι ήταν ψύχραιμοι στο τέλος στις βολές και το ίδιο ίσχυε και για τον Άρη μέχρι που ο νεοαποκτηθείς Ντέιβις με 0/2 βολές στα 4,8'' πριν το τέλος του αγώνα αποτέλεσε τον μοιραίο παίκτη για την ομάδα του. Το τελευταίο λεπτό άλλωστε λόγω των συνεχόμενων φάουλ αλλά και τάιμ άουτ διήρκεσε σχεδόν 20 λεπτά.

Κορυφαίος για τους νικητές ο Κώστας Χαραλαμπίδης με 21 πόντους, ενώ 14 είχε ο Φλάουερς. Καθοριστικός ο Αθηναίου που τελείωσε το παιχνίδι με 11 πόντους και πέτυχε τα δύο τρίποντα στο τελευταίο λεπτό του αγώνα.

Ο αγώνας:

Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι ουραγών και το άγχος δεν βάραινε τόσο τους γηπεδούχους, όσο τον Άρη ο οποίος έπαιζε με την πλάτη στον τοίχο. Παρ' όλα αυτά, οι παίκτες του Βαγγέλη Αλεξανδρή μπήκαν στο παιχνίδι αρκετά ορεξάτοι και προηγήθηκαν με 13-2 χάρη σε καλάθι του Ταπούτου. Οι γηπεδούχοι έκαναν μία προσπάθεια να μειώσουν ωστόσο η ομάδα του Βαγγέλη Αλεξανδρή είχαν τις λύσεις στην επίθεση. Κι αν μάλιστα δεν έκαναν με ευκολία το λάθος τότε θα ολοκλήρωναν το α' δεκάλεπτο με μεγαλύτερη διαφορά από το +9 (14-23).

Με το ξεκίνημα της β' περιόδου ο Άρης βρέθηκε στο +12 (14-26) χάρη σε τρίποντο Βεργίνη. Παρ' ότι ο ΚΑΟΔ μείωσε παροδικά στους 6 πόντους (21-27), η ομάδα του Βαγγέλη Αλεξανδρή έτρεξε ένα σερί 5-0 για το 21-32. Η διαφορά παγιώθηκε στους 8-10 πόντους υπέρ του Άρη (23-32, 23-33) και παρ' ότι ο Χαραλαμπίδης έδινε συνεχείς επιθετικές λύσεις στην ομάδα του έφυγε για τα αποδυτήρια στο -8 (29-37).

Οι Δραμινοί είχαν 0/6 τρίποντα στο α' ημίχρονο και είχαν χαμηλότερα ποσοστά στα δίποντα (37% έναντι 61%), ωστόσο έλεγχαν τα ριμπάουντ (23-20).

Ντέρμπι με τα όλα του

Το ματς έγινε ντέρμπι στο ξεκίνημα του β' ημιχρόνου, όταν ο ΚΑΟΔ με τη βοήθεια του κόσμου του κατάφερε να ροκανίσει σταδιακά τη διαφορά και με επιμέρους 11-3 να ισοφαρίσει σε 40-40 χάρη σε δύο βολές του Τσέρανιτς. Στο 24' οι Βεργίνης και Τσαλδάρης ξεκόλλησαν τον Άρη από τους 40 πόντους κι έγραψαν το 40-44, παίρνοντας μία βαθιά ανάσα.

Πάντως, ο ΚΑΟΔ παρ' ότι αγωνιζόταν χωρίς τους Χαραλαμπίδη και Καρύδα, κατάφερε να βρει λύσεις από τον νεαρό Κιτσούλη ο οποίος με δύο προσωπικά του σουτ έγραψε το 58-54 στο 30'. Είναι χαρακτηριστικό ότι οι Δραμινοί πέτυχαν 29 πόντους στη γ΄περίοδο όσους ακριβώς δηλαδή είχαν πετύχει σε ολόκληρο το α' ημίχρονο.

Στο δ' δεκάλεπτο ο Άρης ξεκίνησε με 3/3 τρίποντα από τους Ταπούτο και Τζέιμς και πέρασε μπροστά (58-60, 60-63) ωστόσο το αντίδοτο του ΚΑΟΔ λεγόταν και πάλι Κιτσούλης. Ο 28χρονος φόργουορντ ισοφάρισε σε 63-63, ενώ ο Χαραλαμπίδης έδωσε στη συνέχεια και πάλι στην ομάδα του το προβάδισμα (65-63).

Οι δύο ομάδες συνέχισαν να εναλλάσσονται στο σκορ και στο 38' ο ΚΑΟΔ ξέφυγε με 4 πόντους, πριν ο Άρης τελικά τρέξει ένα 5-0 και πάρει το προβάδισμα για το 72-73. Ο Γιάννης Αθηναίου με δύο τρίποντα έκανε σε πρώτη φάση το 75-73 και στη συνέχεια έστειλε την ομάδα του στο +5 (78-73), ωστόσο ο Άρης πήρε πόντους από τον Κρούσιτς που έδωσε ανάσες στη φροντ λάιν.

Στο τελευταίο λεπτά γίνονταν συνεχόμενα φάουλ με τους Τσαλδάρη, Χαραλαμπίδη, Βεργίνη και Φλάουερς να είναι εύστοχοι στις βολές. Ωστόσο, ο Ντέιβις στα 4,8'' έχασε την πρώτη βολή, επίτηδες και τη δεύτερη, η μπάλα κατέληξε στα χέρια του Χαραλαμπίδη και ο ΚΑΟΔ πανηγύρισε την πρώτη του νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 14-23, 29-37, 58-54, 84-81

ΚΑΟΔ (Καλαφατάκης): Σάντερς 6, Καρύδας 4, Χαραλαμπίδης 21, Αθηναίου 11(2), Μισέλ 4, Κιτσούλης 9(1), Τσέρανιτς 12, Ζάρας, Φλάουερς 14(1), Κακαρούδης 2, Γκόινς 1.

Άρης (Αλεξανδρής): Μαυραϊδής, Κερούς 5, Ταπούτος 23(4), Τζέιμς 13(1), Τσαϊρέλης, Ντέιβις 5(1), Κρούσιτς 4, Μάλντροου 4. Τσαλδάρης 14(1), Βεργίνης 13(1).