STOIXIMAN GBL

ΚΑΟΔ - Περιστέρι 74-71

Μετά από ένα συγκλονιστικό ματς που κρίθηκε στις λεπτομέρειες, ο ΚΑΟΔ επικράτησε με σκορ74-71 του Περιστερίου και πέτυχε την 5η του νίκη στη Basket League ΟΠΑΠ

Τη ρεβάνς για την ήττα του α' γύρου πήρε ο ΚΑΟΔ ο οποίος νίκησε το Περιστέρι με σκορ 74-71 και πέτυχε την 5η του φετινή νίκη, ανεβαίνοντας ακόμα περισσότερο στη βαθμολογία.

Πάντως, η ομάδα του Αργύρη Πεδουλάκη κράτησε την υπέρ της διαφορά, καθώς στο πρώτο παιχνίδι είχε κερδίσει με σκορ 73-65 και θα έχει το πλεονέκτημα σε περίπτωση ισοβαθμίας.

Ματς για γερά νεύρα κι εξαιρετικά αμφίρροπο έγινε στο "Δ. Κραχτίδης" με τις δύο ομάδες να παλεύουν μέχρι το τέλος για το ροζ φύλλο αγώνα. Τελικά, τα 6 περισσότερα ριμπάουντ του ΚΑΟΔ έπαιξαν το ρόλο τους και συνδυάστηκαν με την ψυχραιμία στις βολές.

Καθοριστικός από το ξεκίνημα κιόλας του αγώνα, ο Ντράγκαν Τσέρανιτς ο οποίος τελείωσε το ματς 15 πόντους, ενώ πρώτος σκόρερ ήταν ο Χαντ (16π.). Από το Περιστέρι ο Χάρης Γιαννόπουλος ήταν ότι καλύτερο είχε να επιδείξει η ομάδα του Πεδουλάκη.

Ο αγώνας:

Δυναμικό ξεκίνημα για τον ΚΑΟΔ ο οποίος μπήκε ορεξάτος στο "Δ. Κραχτίδης" και προηγήθηκε με 9-3 στο πρώτο τρίλεπτο του αγώνα, ενώ ο Χαραλαμπίδης με λέι απ έκανε το 13-3, εκτοξεύοντας από νωρίς τη διαφορά στο +10 (13-3). Με τον Έντουαρντς, αλλά κυρίως τον Γιαννόπουλο το Περιστέρι κατάφερε να μειώσει σταδιακά και στο 9' βρέθηκε στο -3 (22-19). Ο Σκοτ μείωσε σε 22-19, όμως ο Κιτσούλης με λέι απ έκανε το 24-19 του α' δεκαλέπτου σε ένα ματς που οι γηπεδούχοι είχαν μεγάλη έφεση στο ριμπάουντ (12-5).

Το β' δεκάλεπτο βρήκε το Περιστέρι να παίρνει κεφάλι στο σκορ με λέι απ του Έντουαρντς για το 24-26 στο 11', καθώς οι φωνές του Πεδουλάκη για καλύτερη αμυντική λειτουργία είχαν πιάσει τόπο. Οι Δραμινοί έβρισκαν λύσεις στην επίθεση από τον Τσέρανιτς (35-32), ωστόσο ο Γιαννόπουλος με το τρίτο εύστοχο τρίποντο έδωσε αέρα 4 πόντων για πρώτη φορά στην ομάδα του (37-41). Ο Ζάρας έγραψε το 40-41 με το οποίο έφυγαν οι δύο ομάδες για τα αποδυτήρια.

Ένα γρήγορο 5-0 στο ξεκίνημα του β' ημιχρόνου, έφερε το Περιστέρι στο +6 (40-46), όμως η απάντηση των γηπεδούχων ήταν άμεση. Με ένα επιμέρους 9-2 προηγήθηκαν ξανά στο παιχνίδι μετά από τρίποντο του Αθηναίου που έκανε το 49-48 στο 24'. Μετά από ένα φτωχό γ' δεκάλεπτο κι επιμέρους 14-12, οι Δραμινοί βρέθηκαν στο 30ο λεπτό του αγώνα να έχουν διατηρήσει την υπέρ τους διαφορά (54-53).

Και πάλι ο Αθηναίου έδωσε αέρα 4 πόντων (61-57) στον ΚΑΟΔ, όμως το Περιστέρι έμεινε μέσα στο παιχνίδι με σερί 6-0 βρέθηκε και πάλι μπροστά στο σκορ (61-63). Τίποτα δεν άλλαξε στη συνέχεια, οι ισοπαλίες έδιναν κι έπαιρναν (63-63, 65-65, 67-67), μέχρι που ο Τσέρανιτς με 1/2 βολές έγραψε το 70-67. Ο Μπάβτσιτς έδωσε σαφές προβάδισμα στο 39' με δίποντο γράφοντας το 72-68.

Ακολούθησαν εκατέρωθεν βολές οι οποίες δεν βρήκαν όλες στόχο, όμως ο Χαραλαμπίδης στο τέλος σιγούρεψε το ματς με το 74-71. Νωρίτερα, οι Έντουαρντς και Σκοτ πέταξαν στα σκουπίδια το μπόνους των βολών έχοντας 2/3 και 1/2 αντίστοιχα.

Τα δεκάλεπτα: 24-19, 40-41, 54-53, 74-71

ΚΑΟΔ (Καλαφατάκης): Χαντ 16(2), Χαραλαμπίδης 12, Αθηναίου 8(2), Ιωακειμίδης, Μισέλ, Κιτσούλης 5, Τσέρανιτς 15, Ζάρας 8(2), Μπάβτσιτς 10, Κακαρούδης, Μονρό.

Περιστέρι (Πεδουλάκης): Καυκής 7, Ψαρόπουλος, Γιαννόπουλος 21(3), Μανωλόπουλος 6(2), Σκοτ 8, Έντουαρντς 15, Πέτρουλας 4, Τσιλούλης, Μότσνικ 10.