Σεβόμαστε την ιδιωτικότητά σας

ΟΛΥΜΠΙΑ ΛΑΡΙΣΑΣ

"Καθάρισε" μέσα στο Αλεξάνδρειο

Κινγκ

Κομβικής σημασίας εκτός έδρας νίκη πήρε η Ολύμπια με 58-48 επί του Άρη, κάνοντας μεγάλο βήμα παραμονής

Όταν σημειώνεις εντός έδρας 48 πόντους, εναντίον χειρότερης ομάδας δεν έχεις ελπίδες να πάρεις τη νίκη. Αυτό έγινε και στην περίπτωση του Άρη, σε ένα κλειστό παιχνίδι του οποίου η τρίτη περίοδος, ολοκληρώθηκε με 36-36 και ήταν φανερό ότι όποια ομάδα έφτανε πρώτη στους 50 πόντους, θα έπαιρνε τη νίκη.
Η τελευταία περίοδος, ήταν καταστροφική για την ομάδα του Γκόρντον Χέρμπερτ και ανέδειξε σε μεγάλη μορφή της αναμέτρησης, τον Μάριο Μπατή, που πήρε την κατάσταση στα χέρια του σημειώνοντας κρίσιμα τρίποντα που οδήγησαν τους "πορτοκαλί" στο +14 (40-54), από το οπόοιο οι γηπεδούχοι δεν επέστρεψαν.

Το καλό ξεκίνημα του Άρη, που προηγήθηκε με 8-3 έχοντας ως όπλο τα τρίποντα, σταμάτησε από ένα 0-5 της Ολύμπιας, χάρη στους Αριγκμπάμπου-Κουμπούρα. Οι "πορτοκαλί" συνήλθαν, αλλά ο Τζερεμάια Μάσεϊ, ήταν ασταμάτητος και με δικούς του πόντους οδήγησε τους γηπεδούχους στο 15-10 (μαζί με μία βολή του Ράιτ), πριν ο Τσιάρας διαμορφώσει το 15-12 του δεκαλέπτου.

Όπως τελείωσε την πρώτη περίοδο, ξεκίνησε και τη δεύτερη, ο Τσιάρας, που ισοφάρισε σε 15-15, σε ένα δεκάλεπτο που τα καλάθια έμπαιναν με... σταγονόμετρο. Ο Ράιτ σημείωσε το πρώτο για τον Άρη, 5.49 πριν τη λήξη του ημιχρόνου για να κάνει το 17-15, που έγινε 19-17 μετά από βολές του Κινγκ και ένα κάρφωμα του Μάσεϊ. Ο Μότολα έδωσε και πάλι προβάδισμα 4 πόντων (21-17) στους "κίτρινους", αλλά οι παίκτες του Μπαρτζώκα, αντέδρασαν και πάλι, πραγματοποίησαν ένα 0-6 (Κινγκ-Τσιάρας-Αγκέλοφ) και πέρασαν για πρώτη φορά μπροστά δύο λεπτά πριν την ανάπαυλα.

Το προβάδισμα της Ολύμπιας, διευρύνθηκε με αποτέλεσμα να φτάσει για πρώτη φορά στο ματς στους 4 πόντους (22-26), όταν ο Λέισι κάρφωσε την μπάλα. Το 24-26 του ημιχρόνου, έκανε με βολές ο Ουάσιγκτον, ο οποίος δεν κατάφερε να οργανώσει όπως έπρεπε στη δεύτερη περίοδο με αποτέλεσμα ο προβληματικός στο συγκεκριμένο διάστημα, Άρης, να μην μπορέσει να ξεφύγει.

Συνέχεια στο ντέρμπι
Παρά το καλό ξεκίνημα και το σερί 4-0 του Άρη, που ανέκτησε το προβάδισμα (28-26) με τα καλάθια των Μάσεϊ και Ράιτ, το τάιμ άουτ που πήρε αμέσως ο Μπαρτζώκας, ισορρόπησε και πάλι την κατάσταση. Οι "πορτοκαλί" αφού έμειναν πίσω με 4 (32-28), έκαναν το... γνωστό τους στο συγκεκριμένο ματς 0-4 και ισοφάρισαν με τους Κινγκ και Λέισι. Από εκείνο το σημείο και μετά, το παιχνίδι έγινε και πάλι ντέρμπι με τον Κινγκ να σημειώνει το 36-36, με το οποίο ολοκληρώθηκε η τρίτη περίοδος.

Το καλάθι του Μπατή στην εκκίνηση του τελευταίο δεκαλέπτου, άγχωσε τον Χέρμπερτ, που κάλεσε αμέσως τάιμ άουτ, αλλά αυτό δεν πτόησε τους φιλοξενούμενους. Ο Μάσεϊ ισοφάρισε, αλλά οι Μπατής και Κούρτοβιτς "πυροβόλησαν" έξω από τα 6.25 και έδωσαν προβάδισμα 6 πόντων στην ομάδα τους για πρώτη φορά στο παιχνίδι, 6 λεπτά πριν τη λήξη. Ο Μπατής εξελίχθηκε σε μορφή του αγώνα, αφού έκανε το 40-49, 4.17 πριν τη λήξη, με ακόμα ένα τρίποντο. Το προβάδισμα της Ολύμπιας, έφτασε ως τους 14 πόντους (40-54), με ακόμα ένα τρίποντο, αυτή τη φορά από τον Κουμπούρα, το οποίο ουσιαστικά "σκότωσε" τον Άρη, 2.23 πριν τη λήξη. Όσο κι αν προσπάθησαν οι γηπεδούχοι, δεν κατάφεραν να γυρίσουν το ματς το οποίο "πήρε" η ομάδα του Μπαρτζώκα, με τελικό σκορ 48-58.

Τα δεκάλεπτα: 15-12, 24-26, 36-36, 48-58

Οι σκόρερ των δύο ομάδων:

Άρης (Χέρμπερτ): Καραδολάμης, Τέρι, Τσαλδάρης 3 (1), Ουάσιγκτον 4, Ράιτ 15 (2), Καλαϊτζής 6, Ηλιάδης, Μπόισα, Μότολα 2, Μάσεϊ 18

Ολύμπια (Μπαρτζώκας): Κούρτοβιτς 6 (2), Κουμπούρας 6 (2), Λέισι 6, Αηκέλοφ 2, Τσιάρας 9 (1), Γιαννουλάκος, Μπατής 10 (2), Αριγκμπάμπου 8, Κινγκ 11 (1), Γκιζόγιαννης

Μπαρτζώκας: " Ο χρόνος μοιράστηκε σωστά" Ο έλεγχος του ρυθμού, η υπεροπλία στα ριμπάουντ και τα κρίσιμα τρίποντα που έβαλε η Ολύμπια στο τελευταίο δεκάλεπτο, την οδήγησαν στη νίκη, σύμφωνα με τον προπονητής της, Γιώργο Μπαρτζώκα.

" Όπως είναι αυτονόητο πρόκειται για μία πάρα πολύ σημαντική νίκη. Είτε το δει κάποιος σε συνδυασμό με τα άλλα αποτελέσματα είτε μεμονωμένα. Η ομάδα μας με βάση τον χαρακτήρα της δικαιούται τέτοιου είδους νίκες. Είναι πολλά τα παιχνίδια όπου θα δικαιούμασταν κάτι καλύτερο. Στον πρώτο γύρο παίζαμε χωρίς τον βασικό μας σούτινγκ γκαρντ και στον δεύτερο, χωρίς τον βασικό μας ψηλό, που ήταν ο Λέισι".

Αναφερόμενος στο γεγονός ότι η ομάδα του έπαιξε πλήρης, εξήγησε: " Σήμερα ήταν το πρώτο μας παιχνίδι που παίξαμε πλήρεις και ο χρόνος μοιράστηκε σωστά. Είμαστε μία ομάδα που μας έχουν δώσει τα εύσημα, κάτι που είναι σημαντικό αλλά το σπουδαιότερο στον επαγγελματικό είναι οι νίκες και τα αποτελέσματα. Πλέον στις πέντε αγωνιστικές που απομένουν, με ένα βατό πρόγραμμα θα κοιτάξουμε να κάνουμε το καλύτερο δυνατό για να κατακτήσουμε την θέση που πραγματικά μας αξίζει".

Τέλος, αναφέρθηκε και στον Άρη: "Θα ήθελα να πω πάντως ότι κι εμείς όταν τελειώσαμε τις ευρωπαϊκές μας υποχρεώσεις είχαμε μία πολύ μεγάλη κοιλιά και η διάθεσή μας ήταν λιγότερη".

"Δεν μπορείς να μην σέβεσαι μια ομάδα όπως ο Άρης, που έχει μεγαλύτερη εμπειρία από τη δική μας ομάδα. Αν κανείς δει το παιχνίδι του Άρη με την Λιέτουβος θα δει ότι επιτίθεται εξαιρετικά στα 6''-7'' και αν ελέγξει τα ριμπάουντ είναι μία ομάδα που στον τομέα της ταχύτητας υπερτερεί σε σχέση με μας. Γι’ αυτό έπρεπε να ελέγξουμε τα ριμπάουντ. Ο Λέισι μας βοήθησε σε αυτό και πήραμε 8 παραπάνω. Ελέγξαμε τον ρυθμό και βάζοντας κρίσιμα τρίποντα πήραμε τη νίκη

".

Ο Γιώργος Τσιάρας, που ήταν από τους καλύτερους της ομάδας του, είπε: " Όλη τη χρονιά ψάχναμε να πετύχουμε μια καλή νίκη και πιστεύω ότι τη δικαιούμασταν αφού είχαμε χτυπήσει καλές ομάδες όπως ο Ολυμπιακός είτε μέσα είτε έξω. Δικαιούμασταν λοιπόν μία καλή εμφάνιση και νίκη".

Όσο για το τι είχε ζητήσει από τους παίκτες του ο Γιώργος Μπαρτζώκας πριν από το παιχνίδι είπε: " Από την αρχή ο κόουτς μας είχε πει να ελέγξουμε τα ριμπάουντ αλλά και τον ρυθμό του παιχνιδιού. Στα ριμπάουντ το κάναμε αφού έχουμε διαφορά κατά 10 από τον Άρη", ενώ για ην συνέχεια τόνισε: " Πλέον στα τελευταία πέντε παιχνίδια που είμαστε και πλήρεις τώρα ότι καλύτερο για την ομάδα".

Σε ερώτηση για τα άλλα αποτελέσματα, απάντησε: " Τα έμαθα μετά το παιχνίδι εδώ στη φυσούνα. Δεν έχουμε μάθει να κοιτάμε τα άλλα αποτελέσματα αλλά να χτυπάμε κάθε παιχνίδι και να είμαστε όσο πιο ανταγωνιστικοί γίνεται".

Χέρμπερτ: " Είμαι σοκαρισμένος" Συγνώμη από τον κόσμο του Άρη, ζήτησε μετά το τέλος του αγώνα, ο προπονητής της ομάδας, Γκόρντον Χέρμπερτ, που ανέλαβε την ευθύνη της ήττας.

" Συγχαρητήρια στην Ολύμπια Λάρισας. Επέβαλε τον ρυθμό που ήθελε στο παιχνίδι και έπαιξε πολύ καλά. Δεν θέλω να μειώσω την προσπάθεια της Ολύμπιας γιατί σίγουρα άξιζε τη νίκη αλλά νιώθω προσβεβλημένος με τον τρόπο που παίξαμε. Παίρνω την πλήρη ευθύνη για το αποτέλεσμα και θέλω να ζητήσω συγνώμη από τον κόσμο μας".

" Είμαι σοκαρισμένος. Είχαμε πολλές ευκαιρίες να κερδίσουμε το παιχνίδι στο δεύτερο ημίχρονο αλλά πουλάγαμε την μπάλα σαν να ήταν μία καυτή πατάτα".

" Έχουμε να κάνουμε με την εκπροσώπηση μιας επαγγελματικής ομάδας και αυτό θα πρέπει να γίνεται πάντα με επαγγελματικό τρόπο δίνοντας τη μέγιστη προσπάθεια κάθε φορά. Αν είναι να πάει κάπου το φταίξιμο να πάει σε μένα".

Αναφερόμενος στις αιτίες της ήττα, εξήγησε: " Θα προτιμούσα να μην πω. Αλλά η ουσία είναι ότι είμαστε πολύ κουρασμένοι. Την Τετάρτη δώσαμε την καλύτερη προσπάθεια και μετά από τρεις μέρες έχουμε αυτήν την εικόνα χωρίς να θέλω να μειώσω την προσπάθεια της Ολύμπιας που συνέβαλε για να εξελιχθεί το παιχνίδι όπως κύλησε".

Στη συνέχεια, έκρουσε τον κώδωνα του κινδύνου, όσον αφορά στην εξασφάλιση της τρίτης θέσης στην κανονική περίοδο: " Αυτό που με ανησυχεί περισσότερο είναι ότι υπάρχει μία γενική πεποίθηση ότι η ομάδα έχει εξασφαλίσει την Τρίτη θέση κάτι όμως που δεν είναι αλήθεια. Αυτό που περισσότερο με ανησυχεί είναι ότι δεν είμαστε αυτοί που έπρεπε στο πρωτάθλημα. Εσείς μπορεί να βλέπετε τα αποτελέσματα αλλά εμένα με ενδιαφέρει και η εμφάνιση".

Αναφερόμενος στα πλέι οφ, είπε: " Σίγουρα θα χρειαστούμε και τα αποτελέσματα στα πλέι οφ. Για να γίνει όμως αυτό θα πρέπει να βελτιωθούμε. Eστιάζω στο πως θα έρθει το αποτέλεσμα. Η ουσία είναι ότι δεχθήκαμε 58 πόντους και χάσαμε το παιχνίδι και θα πρέπει να δούμε και την προσπάθεια που έκανε η Ολύμπια".

Για το αν σκέφτηκε να πάρει πιο ακραίες λύσεις από ότι μέχρι σήμερα, απάντησε: " Η κατάσταση ήταν πολύ δύσκολη σήμερα γιατί ήταν το πρώτο παιχνίδι μετά το τέλος της Ευρωλίγκας και το επισήμανα στους παίκτες μου και χθες το απόγευμα και σήμερα το πρωί. Όσο για το πώς θα πρέπει να αντιδράσω δεν το έχω σκεφτεί ακόμη".

Από πλευράς παικτών του Άρη, μίλησε ο Βλάντιμιρ Μπόισα: " Παίξαμε ένα πολύ άσχημο παιχνίδι. Ο κόουτς μας είχε προειδοποιήσει ότι η Ολύμπια είναι μία ομάδα που της αρέσει να ελέγχει τον ρυθμό του αγώνα και να τον κατεβάζει σε χαμηλό σκορ".

"Δεν παίξαμε το παιχνίδι μας. Η Ολύμπια άρχισε να το πιστεύει και στο τέλος έβαλε τα σουτ. Το σημερινό παιχνίδι ήταν ένα δικό μας λάθος και ίσως να φταίει ότι μόλις τελειώσαμε την Ευρωλίγκα και τώρα να βγαίνει η κούραση της ομάδας πνευματικά

".

Η εξέλιξη του αγώνα:

1' Έναρξη 1ης περιόδου
1' Τρίποντο Ολύμπια Λάρισας Κινγκ (0-3)
1' Τρίποντο Άρης Ράιτ (3-3)
3' Δίποντο Άρης Μάσεϊ (5-3)
4' Τρίποντο Άρης Τσαλδάρης (8-3)
Προβάδισμα 5 πόντων παίρνει ο Άρης για πρώτη φορά στο παιχνίδι
5' Δίποντο Ολύμπια Λάρισας Αριγκμπάμπου (8-5)
Τέσσερα λεπτά είχε να σημειώσει καλάθι η Ολύμπια και τα καταφέρνει με τον Γερμανό
5' Τρίποντο Ολύμπια Λάρισας Κουμπούρας (8-8)
Σερί 0-5 και ισοφάριση για τους "πορτοκαλί"
6' Δύο βολές Άρης Μάσεϊ (10-8)
6' Δίποντο Ολύμπια Λάρισας Αριγκμπάμπου (10-10)
7' Φάουλ Ολύμπια Λάρισας Αριγκμπάμπου (2ο)
Αντικαθίσταται από τον Λέισι
8' Δίποντο Άρης Μάσεϊ (12-10)
9' Σχόλιο
Αλλαγές για τον Άρη, Τέρι αντί Τσαλδάρη και Μότολα αντί Μπόισα
9' Δίποντο Άρης Μάσεϊ (14-10)
10' Δύο βολές Ολύμπια Λάρισας Τσιάρας (15-12)
Στους 3 μειώνει ο Έλληνας άσος
10' Λήξη 1ης περιόδου 15-12
Ελαφρώς καλύτερος ο Άρης με τον Μάσεϊ να ηγείται της προσπάθειας
11' Έναρξη 2ης περιόδου
12' Τρίποντο Ολύμπια Λάρισας Τσιάρας (15-15)
Ισοφαρίζει ο Τσιάρας που κάνει το σερί 0-5 για την ομάδα του
15' Δίποντο Άρης Ράιτ (17-15)
5.49 πριν το ημίχρονο ο Άρης καταφέρνει να σκοράρει για πρώτη φορά στο δεύτερο δεκάλεπτο
15' Δύο βολές Ολύμπια Λάρισας Κινγκ (17-17)
Πόντοι για την Ολύμπια μετά από 3.30 λεπτά και το τρίποντο του Τσιάρα
16' Δίποντο Άρης Μάσεϊ (19-17)
Ξεκολλάει και ο Μάσεϊ που καρφώνει και φτάνει τους 10 πόντους
16' Δύο βολές Άρης Μότολα (21-17)
Για ακόμα μία φορά στο +4 ο Άρης
16' Δίποντο Ολύμπια Λάρισας Λέισι (21-19)
17' Δίποντο Ολύμπια Λάρισας Τσιάρας (21-21)
Ένα μίνι σερί 0-4 κάνει η Ολύμπια που ισοφαρίζει εκ νέου
18' Δύο βολές Ολύμπια Λάρισας Αγκέλοφ (21-23)
Για πρώτη φορά μπροστά η Ολύμπια
20' Δίποντο Ολύμπια Λάρισας Λέισι (22-26)
Εντυπωσιακό φόλοου-κάρφωμα από τον Αμερικανό που δίνει για πρώτη φορά στην ομάδα του διαφορά 4 πόντων
20' Δύο βολές Άρης Ουάσιγκτον (24-26)
20' Λήξη ημιχρόνου 24-26
Λήγει το πρώτο μέρος με τον Άρη να μην μπορεί να ξεφύγει και την Ολύμπια να προηγείται με 2
21' Έναρξη 3ης περιόδου
21' Δίποντο Άρης Μάσεϊ (26-26)
Ισοφαρίζει ο Αμερικανός με την έναρξη της τρίτης περιόδου
21' Δίποντο Άρης Ράιτ (28-26)
Καλό ξεκίνημα για τον Άρη που ανακτά το προβάδισμα
22' Τάιμ-άουτ Ολύμπια Λάρισας Μπαρτζώκας
Το 4-0 του Άρη αναγκάζει τον Έλληνα κόουτς να πάρει τάιμ άουτ
23' Δίποντο Ολύμπια Λάρισας Τσιάρας (28-28)
23' Δύο βολές Άρης Καλαϊτζής (30-28)
24' Δύο βολές Άρης Ράιτ (32-28)
24' Δίποντο Ολύμπια Λάρισας Κινγκ (32-30)
25' Δύο βολές Ολύμπια Λάρισας Λέισι (32-32)
Ισοφαρίζει εκ νέου ο Αμερικανός
26' Δύο βολές Άρης Καλαϊτζής (34-32)
26' Δίποντο Ολύμπια Λάρισας Μπατής (34-34)
29' Δίποντο Άρης Μάσεϊ (36-34)
Καλάθι μετά από τρία λεπτά από τον πάουερ φόργουορντ του Άρη που φτάνει τους 15 και είναι ο πρώτος σκόρερ του ματς
30' Δίποντο Ολύμπια Λάρισας Κινγκ (36-36)
30' Λήξη 3ης περιόδου 36-36
Όπως όλα δείχνουν σε ένα κακό παιχνίδι που κυριαρχούν οι άμυνες, όποιος φτάσει τους 50 πόντους αναμένεται να είναι και ο νικητής
31' Έναρξη 4ης περιόδου
31' Δίποντο Ολύμπια Λάρισας Μπατής (36-38)
32' Δίποντο Άρης Μάσεϊ (38-38)
33' Τρίποντο Ολύμπια Λάρισας Μπατής (38-41)
34' Τρίποντο Ολύμπια Λάρισας Κούρτοβιτς (38-44)
34' Τάιμ-άουτ Άρης Χέρμπερτ
35' Δίποντο Ολύμπια Λάρισας Αριγκμπάμπου (38-46)
35' Δίποντο Άρης Ράιτ (40-46)
36' Τρίποντο Ολύμπια Λάρισας Μπατής (40-49)
37' Δύο βολές Ολύμπια Λάρισας Αριγκμπάμπου (40-51)
38' Τρίποντο Ολύμπια Λάρισας Κουμπούρας (40-54)
38' Δύο βολές Άρης Καλαϊτζής (42-54)
39' Τρίποντο Άρης Ράιτ (45-54)
39' Τρίποντο Ολύμπια Λάρισας Κούρτοβιτς (45-57)
40' Δύο βολές Άρης Ουάσιγκτον (48-57)
40' Λήξη αγώνα 48-58
Μεγάλη νίκη μέσα στο "Αλεξάνδρειο" για την Ολύμπια, που έκανε μεγάλο βήμα για την εξασφάλιση της παραμονής. Τραγικός ο Άρης, που σε εντός έδρας ματς σημείωσε 48 πόντους