Σεβόμαστε την ιδιωτικότητά σας

ΠΑΟΚ

"Καθάρισε" στο τέλος

γκολντγουαιρ

Ο Πανελλήνιος συγκεντρώθηκε στο τελευταίο δεκάλεπτο και νίκησε τον ΠΑΟΚ με 80-71

Οι προβλέψεις έκαναν λόγο για ένα αμφίρροπο παιχνίδι και δεν έπεσαν έξω, καθώς στην Κυψέλη ο Πανελλήνιος και ο ΠΑΟΚ ισορρόπησαν σε ένα τεντωμένο σχοινί, μέχρι να φανεί ο τελικός νικητής. Η ομάδα της Θεσσαλονίκης ήταν εκείνη που μπήκε καλύτερα και πιο δυνατά στο γήπεδα και κατάφερε να κτίσει ένα προβάδισμα στο σκορ.
Ο Πανελλήνιος φαινόταν να είναι εκτός ρυθμού, αλλά ο Γιώργος Καλαφατάκης είδε τον Εντζάι στο πρώτο δεκάλεπτο να κρατάει την ομάδα του κοντά στο σκορ (16-21). Με το που ξεκίνησε η δεύτερη περίοδος, οι γηπεδούχοι ανέβασαν ακόμη περισσότερο την απόδοσή τους και με τον Καραποστόλου να βρίσκει στόχο από την περιφέρεια πήραν κεφάλι στο σκορ και προηγήθηκαν ακόμη και με εννιά πόντους (32-23).

Όμως, οι "ολυμπιονίκες" δεν κατάφεραν να παραμείνουν μακριά από τον ΠΑΟΚ. Ο "δικέφαλος" έπαιξε καλύτερη άμυνα, μείωσε στο σκορ και το δεύτερο ημίχρονο φαινόταν να υπόσχεται μεγάλη μονομαχία.

Ωστόσο, ο Καλαφατάκης είχε κι άλλον άσο στο μανίκι του, ο οποίος αποδείχθηκε άχαστος. Ο Άντονι Γκολντγουάιρ ανέβασε την απόδοσή του στο τρίτο δεκάλεπτο και μαζί του βελτιώθηκε και όλη η ομάδα του Πανελλήνιου που μέχρι το 26' ήταν ισόπαλη 48-48 με τον ΠΑΟΚ, αλλά από εκείνο το σημείο και η διαφορά αυξήθηκε και το παιχνίδι έγινε πιο εύκολο για τους γηπεδούχους.

Το σκορ έγινε 72-56 και ο ΠΑΟΚ έδειχνε ανήμπορος να αντιδράσει, ενώ κόλλησε και επιθετικά. Ο Πανελλήνιος δεν είχε πρόβλημα να πάρει τελικά τη νίκη, έστω κι αν η διαφορά έπεσε.

Τα δεκάλεπτα: 16-21, 39-39, 59-53, 80-71

Πανελλήνιος (Καλαφατάκης): Γκολντγουάιρ 17 (3), Αργυρόπουλος 10, Γεωργαλής 6, Σακελαρίου, Εντζάι 17, Πέτρουλας 3, Νανζφέι 11 (1), Καραποστόλου 8 (2), Ζέμλιτς 8 (1), Παπαϊωακείμ.

ΠΑΟΚ (Πιλαφίδης): Πάρκερ 19 (1), Βεργίνης 11 (3), Σκεπάνοβιτς, Όστοϊτς 13, Χαριτόπουλος 2, Καλαμπόκης 9 (1), Κογιαντίνοβιτς, Ουάσιγκτον 5, Αγαδάκος 6, Πάσαλιτς 6.

Καλαφατάκης: "Όσο ψηλότερα γίνεται"

"Ο Πανελλήνιος επιβεβαίωσε την ανοδική του πορεία. Εμείς στο 4ο δεκάλεπτο όταν έφυγε μπροστά στο σκορ δεν είχαμε τις δυνάμεις να ακολουθήσουμε. Ακόμη προσπαθούμε να εντάξουμε στην ομάδα τον Ουάσινγκτον μετά τον τραυματισμό του.

Όταν μία ομάδα βάζει έναν μεγάλο στόχο πρέπει να είναι έμπειρη και να έχει βάθος. Εμείς δεν τα έχουμε αυτά τα δύο στοιχεία"