Σεβόμαστε την ιδιωτικότητά σας

ΑΡΗΣ

Καβάλα-Άρης: 68-74

Τσαλδάρης

Με καλή εμφάνιση στο κλειστό της Καλαμίτσας ο Άρης επικράτησε με 74-68 της μαχητικής Καβάλας

Οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι μόνο στο πρώτο δεκάλεπτο όταν με ηγέτη τον Ντάνιελς έδειξαν ότι μπορούν να κοντράρουν στα ίσα τον αντίπαλό τους. Ένα ξέσπασμα των "κίτρινων" όμως με τον Ηλιάδη να αποτελεί τον μαέστρο του Άρη αποτέλεσε την αρχή του τέλους για την Καβάλα που όσο κι αν προσπάθησε δεν μπόρεσε να μπει ξανά στον ρυθμό του αγώνα.
Στα θετικά στοιχεία για τον Αντρέα Ματσόν συμπεριλαμβάνεται η ομαδική δουλειά τόσο στην άμυνα όσο και στην επίθεση γεγονός που αποδεικνύεται από τους τέσσερις παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων (Νέλσον, Κλαρκ, Τσαλδάρης, Ηλιάδης).
Από εκεί και πέρα ο Πιλαφίδης είχε σαφώς λιγότερες λύσεις αφού ο Ντάνιελς "σίγησε" στο δεύτερο ημίχρονο, όπου ο Καβαλιάουσκας βοήθησε όπως και ο Αμαγκού.

Πραγματοποιώντας εκρηκτικό ξεκίνημα μπροστά στους οπαδούς της που γέμισαν το κλειστό της Καλαμίτσας, η Καβάλα με ηγέτη τον Ντάνιελς κατάφερε να ξεφύγει με 6-1 στο δίλεπτο εκμεταλλευόμενη και τις κάκιστες επιλογές των παικτών του Άρη. Ο Αμερικάνος συνέχισε να "πυροβολεί" με τους φιλοξενούμενους να αντιμετωπίζουν προβλήματα στην κυκλοφορία της μπάλας με χαρακτηριστικό το γεγονός ότι σημείωσαν το πρώτο του καλάθι εντός πεδιάς πέντε λεπτά μετά την έναρξη του ματς με τον Σέκουλιτς.

Ο Μαυροβούνιος έδωσε λύσεις αλλά η απάντηση των γηπεδούχων ήρθε στον αιφνιδιασμό όπου οι Ντάνιελς και Τόμας έκαναν το 13-6 που αποτέλεσε και το μεγαλύτερο προβάδισμα της ομάδας του Πιλαφίδη. Σε εκείνο το σημείο ο Ματσόν κάλεσε τάιμ άουτ και όταν οι παίκτες του επέστρεψαν στο παρκέ έδειξαν καλύτερα στοιχεία με αποτέλεσμα να πραγματοποιήσουν σερί 0-5 που έκανε το σκορ 13-11 πριν ο Γκαγκαλούδης διαμορφώσει το 16-11 με το οποίο ολοκληρώθηκε η πρώτη περίοδος.

Το παιχνίδι στα ίσα
Μεταμορφωμένος μπήκε στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Άρης που με τον Ηλιάδη να τον οδηγεί και τον Νέλσον να σκοράρει διαρκώς κατάφερε να κάνει σε λιγότερο από δύο λεπτά να παίξει γρήγορο μπάσκετ, να πραγματοποιήσει σερί 0-6 και να προσπεράσει για πρώτη φορά με 16-17. Οι Αμαγκού και Ντάνιελς έδωσαν τις λύσεις που περίμενε ο Πιλαφίδης δίνοντας εκ νέου το προβάδισμα με 20-18 στην Καβάλα αλλά ο Ηλιάδης με δύο ασίστ στον Νέλσον οδήγησε σε ένα 0-4 τους "κίτρινους" για το 20-22.

Οι γηπεδούχοι συνήλθαν για τα καλά "χτυπώντας" με τον Καβαλιάουσκας αλλά η συνέπεια του Ηλιάδη σε συνδυασμό με την εκρηκτικότητα του Κλαρκ που πήρε την ομάδα στις πλάτες του κατά τη διάρκεια των τελευταίων δύο λεπτών του ημιχρόνου οδήγησαν στο 30-33 του πρώτου μέρους χάρη σε τρίποντο του Γκαβέλ 3 δευτερόλεπτα πριν τη λήξη.

Χάρη σε ένα προσωπικό 4-0 του Τόμας οι γηπεδούχοι πέρασαν και πάλι μπροστά μπαίνοντας στο δεύτερο δεκάλεπτο αλλά οι Κλαρκ και Ηλιάδης με κεκτημένη ταχύτητα από τη δεύτερη περίοδο έφεραν τον Άρη στο +4 (34-38). Ο Νέλσον που βρέθηκε σε πολύ καλή μέρα έδωσε για πρώτη φορά προβάδισμα 5 πόντων στον Άρη (35-40) αλλά οι γηπεδούχοι συνέχισαν να παλεύουν και με τους κατά τεκμήριο κορυφαίους παίκτες τους Ντάνιελς και Αμαγκού μείωσαν ξανά στον πόντο (39-40).

Η απάντηση των "κίτρινων" ήταν άμεση αφού πραγματοποίησαν σερί 0-5 για να κάνουν το 39-45 παίρνοντας για πρώτη φορά διαφορά 6 πόντων και στη συνέχεια 7 (41-48 με τρίποντο του Τσαλδάρη). Ο Έλληνας γκαρντ φτάνοντας τους 7 σερί πόντους έφερε στο +9 την ομάδα του που έδειξε να ελέγχει το ματς. Οι Καβαλιώτες όμως είχαν άλλη άποψη και με ένα επιμέρους 6-0 (Ντιγμπέ, Καβαλιάουσκας, Γκαγκαλούδης) κατάφεραν να κλείσουν την τρίτη περίοδο με σκορ 47-50 και ελπίδες για ανάκαμψη στην τελευταία.

Απόλυτος κυρίαρχος ο Άρης
Το τέταρτο δεκάλεπτο άνηκε αποκλειστικά στον Άρη που αποδίδοντας καλό μπάσκετ και εκμεταλλευόμενος την πληθώρα επιλογών του κατάφερε να φτάσει ως το +10 (51-61) ένα πεντάλεπτο πριν τη λήξη. Ως το τέλος του αγώνα οι παίκτες του Ματσόν συνέχισαν να αυξάνουν σιγά-σιγά τη διαφορά, ώσπου οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν να κάνουν φάουλ σε μία ύστατη προσπάθεια να "γυρίσουν" το ματς. Η ψυχραιμία των αθλητών του Άρη όμως από τη γραμμή δεν τους επέτρεψε να... ονειρεύονται με αποτέλεσμα ο φωτεινός πίνακας του γηπέδου να γράψει το τελικό 68-74.

Τα δεκάλεπτα: 16-11, 30-33, 47-50, 68-74

Οι σκόρερ των δύο ομάδων:

Καβάλα (Πιλαφίδης): Nτιγκμπέ 7 (1), Ντάνιελς 18 (2), Τόμας 10, Κέκελης 3 (1), Πενταζίδης, Γκαγκαλούδης 5 (1), Αμαγκού 13 (1), Καβαλιάουσκας 9, Κούβελας, Αγγελακόπουλος, Πάντιτς 3

Άρης (Ματσόν): Κλαρκ 14, Μάρσαλ 1, Τσαλδάρης 14 (1), Νέλσον 16, Σέκουλιτς 8, Αργυρόπουλος 2, Ηλιάδης 12 (2), Γκαβέλ 3 (1), Μπάρλος 4

Ματσόν: " Ξεπεράσαμε τα προβλήματα"
Oμάδα που μπορεί να κερδίσει οποιονδήποτε αντίπαλο χαρακτήρισε την Καβάλα ο Αντρέα Ματσόν που στάθηκε στα προβλήματα που αντιμετώπισε κατά τη διάρκεια της εβδομάδας.

" Ξέραμε ακριβώς τι έπρεπε να περιμένουμε από αυτόν τον αγώνα. Προερχόμασταν από δύο δυνατά παιχνίδια με τον ΠΑΟΚ και τον Πανιώνιο, δύο απίστευτους αγώνες και είναι λογικό να υπήρχε κούραση. Ήρθαμε και με δύο προβλήματα τραυματισμών των Μάρσαλ και Αγαδάκου. Θα πρέπει ωστόσο να δώσουμε συγχαρητήρια στην Καβάλα γιατί ήταν συνεχώς μέσα στην διεκδίκηση της νίκης και ήταν ένας καλός ανταγωνιστής. Για μας ήταν μία πολύ σημαντική νίκη ώστε να είμαστε στις τέσσερις πρώτες ομάδες του ελληνικού πρωταθλήματος. Ξέρουμε ότι θα είναι δύσκολο αυτό αλλά θα παλέψουμε για να το πετύχουμε".

Για το ότι η ομάδα του παρά την κούραση έτρεξε στο παιχνίδι απάντησε ότι: " Η εξήγηση είναι απλή. Οι παίκτες μου ήρθαν εδώ για να κερδίσουν τον αγώνα και έτσι ξεπέρασαν τα όποια προβλήματα είχαμε".

Όσο για την Καβάλα είπε: " Δεν περιμέναμε την Καβάλα ούτε πιο δυνατή ούτε πιο αδύναμη. Αυτό που περιμέναμε αυτό συναντήσαμε. Πρόκειται για μία συμπαγή ομάδα. Μπορεί να κερδίσει οποιονδήποτε αντίπαλο και το μόνο που πληρώνει είναι ότι λόγω διαφόρων παραγόντων δεν ξεκίνησε με τις υπόλοιπες ομάδες το Πρωτάθλημα".

Αναφερόμενος στα διπλά παιχνίδια που ξεκινούν ο Ιταλός κόουτς ξεκαθάρισε: " Δυστυχώς δεν είμαστε ούτε Παναθηναϊκός ούτε Ολυμπιακός να διαθέτουμε 17 παίκτες στο ρόστερ μας. Έχουμε καλό υλικό με στόχο μας κάποιοι αθλητές να ωριμάζουν και να γίνονται ολοένα και καλύτεροι. Πιστεύω ότι θα κάνουμε ότι είναι δυνατόν. Σίγουρα δεν θα πρέπει να έχουμε τρεις απουσίες αφού και ο Αργυρόπουλος δεν ήταν στην καλύτερη δυνατή κατάσταση".

Από πλευράς παικτών του Άρη ο Σπένσερ Νέλσον είπε για το ματς: " Η Καβάλα έπαιξε ένα πολύ καλό παιχνίδι. Αξίζει πολλά συγχαρητήρια. Ξέραμε ερχόμενοι εδώ ότι θα αντιμετωπίζαμε ένα σκληρό περιβάλλον και ότι δεν θα είχαμε καθόλου εύκολη αποστολή. Θέλω να δώσω επίσης πολλά συγχαρητήρια στους συμπαίκτες μου και στον κόσμο μας που ήταν και εδώ. Ο Τσαλδάρης έκανε πάρα πολύ καλή δουλειά στο δεύτερο ημίχρονο αφού με τις διεισδύσεις του προκάλεσε ρήγματα στην άμυνα της Καβάλας. Όλοι πάντως κάναμε πολύ καλή δουλειά ανεβάζοντας την απόδοσή μας στην άμυνα στο δεύτερο ημίχρονο".

Για την δική του απόδοση σχολίασε: " Ήμασταν πολύ καλή ομάδα. Οι πόντοι μου ήρθαν από ομαδική δουλειά και έβαλα εύκολα καλάθια. Διαθέτουμε μία ομάδα όπου έχουμε πλουραλισμό".

Τέλος μίλησε για τη βελτίωση του ρυθμού με τους διπλούς αγώνες που ακολουθούν: " Θα ήταν μία πολύ καλή εμπειρία για όλους μας. η ομάδα που έχουμε διαθέτει την ικανότητα αυτή με την πολύ καλή δουλειά του κόουτς μας".

Πιλαφίδης: " Καλύτερος σε κρίσιμα σημεία ο Άρης"
Στην έλλειψη συγκέντρωσης κατά τη διάρκεια του δευτέρου δεκαλέπτου στάθηκε ο Κώστας Πιλαφίδης που εξήγησε ότι η ομάδα του δεν έχει το βάθος των αντιπάλων της.

" Νομίζω ότι η νίκη του Άρη αντικατοπτρίζει την εικόνα του παιχνιδιού. Ο Άρης ήταν καλύτερος σε κρίσιμα σημεία. Ξέραμε ότι είχαμε να αντιμετωπίσουμε τη σκληρότερη ίσως ομάδα του ελληνικού Πρωταθλήματος που ξέρει να κάνει καλά τον τρόπο παιχνιδιού που είχε επιλέξει να παίζει. Δεν μπορέσαμε να αποφύγουμε τους αιφνιδιασμούς του Άρη και τα λάθη στην περιφέρεια. θεωρώ ότι η κοιλιά που κάναμε στο δεύτερο δεκάλεπτο ήταν θέμα συγκέντρωσης. Στο δεύτερο δεκάλεπτο πήγαμε σε γρήγορες επιθέσεις χωρίς λόγο και δώσαμε την ευκαιρία στον Άρη να μπει στον ρυθμό που ήθελε. Απέναντι σε δυνατές ομάδες είναι δύσκολο να έχεις 40 λεπτά συγκέντρωσης και προσπαθούμε να βελτιωθούμε".

Για την εικόνα της ομάδας του μετά από το δυνατό ξεκίνημα σχολίασε ότι: " Όλη η περιπέτεια που περάσαμε είχε ως αποτέλεσμα να κρατήσουμε την και με το στανιό να κάνουμε προπόνηση. Δεν έχουμε το βάθος των ομάδων που έχουμε αγωνιστεί αντίπαλοι. Προσπαθούμε να δούμε τι μπορούμε να πάρουμε από όλους τους παίκτες στη διάρκεια του παιχνιδιού".

Σχολιάζοντας την αλλαγή του Γκαγκαλούδη στα μέσα του τετάρτου δεκαλέπτου με τον Αμαγκού εξήγησε: " Θέλαμε να κοντύνουμε την ομάδα και να έχουμε πιο πιεστική άμυνα με ότι θα μπορούσε να μας δώσει αυτό".

Σχετικά με την πιθανότητα ενίσχυσης δήλωσε: " Έχουμε κλείσει τις θέσεις των ξένων. Στην ελληνική αγορά δεν υπάρχει κάτι που μπορεί να μας αλλάξει δραματικά την εικόνα. Για αυτό και προτιμούμε να παλεύουμε με τα παιδιά που έχουμε".

Για την Καβάλα ακολουθεί το δύσκολο εξ αναβολής παιχνίδι της Τετάρτης με την ΑΕΛ στο οποίο στάθηκε ο Έλληνας κόουτς: " Πρόκειται για ένα καθοριστικό παιχνίδι. Είναι μετά από τρεις μέρες. Ίσως θα έπρεπε να κάνουμε περισσότερη οικονομία. Δεν άνοιξε όμως η διαφορά και δεν μπορούσαμε να το αφήσουμε. Και η ΑΕΛ κυνηγάει την παραμονή της έχοντας τρεις προσθήκες και θα πρέπει να ετοιμαστούμε να κάνουμε την δουλειά μας".

Στη συνέντευξη Τύπου βρέθηκε και ο Πάπε Αμαγκού: " Ήταν μία σκληρή ήττα για μας. Ο Άρης είναι μία καλή ομάδα και το ξέραμε αυτό. Ότι θα είχαμε δύσκολο έργο. Παρόλα αυτά αν και είχαμε την ευκαιρία να πάρουμε την νίκη δεν την αρπάξαμε και είναι κρίμα".

Για το αν είναι ικανοποιημένος από την περιφερειακή άμυνα της ομάδας του απάντησε: " Δεν είμαι απόλυτα ευχαριστημένος γιατί κάναμε πολλά λάθη. Είχαμε κάνει ένα καλό σκάουτινγκ για τον τρόπο που αγωνίζεται ο Άρης αλλά κάναμε κάποια λάθη σε κάποια κρίσιμα σημεία στο δεύτερο ημίχρονο που όπως φάνηκε μας κόστισαν ενώ δεν ήμασταν συγκεντρωμένοι και στην άμυνά μας στο δεύτερο ημίχρονο".

Η εξέλιξη του αγώνα:

1' Έναρξη 1ης περιόδου
Γεμάτο το κλειστό της Καλαμίτσας στο οποίο βρίσκονται και 300 οπαδοί του Άρη
1' Καλάθι και φάουλ Καβάλα Πάντιτς (3-0)
2' Τρίποντο Καβάλα Ντάνιελς (6-1)
5' Δίποντο Άρης Σέκουλιτς (6-4)
Κάκιστο ξεκίνημα από τον Άρη που σημειώνει το πρώτο του εντός πεδιάς καλάθι στο πεντάλεπτο
5' Τρίποντο Καβάλα Ντάνιελς (9-4)
6' Δίποντο Άρης Σέκουλιτς (9-6)
7' Δίποντο Καβάλα Ντάνιελς (11-6)
Φόλοου κάρφωμα από τον Αμερικανό (έχει 8 πόντους) στον αιφνιδιασμό
8' Δίποντο Καβάλα Τόμας (13-6)
Νέος αιφνιδιασμός για τους γπεδούχους που έχουν επιβάλει τον ρυθμό τους
8' Τάιμ-άουτ Άρης Ματσόν
8' Δύο βολές Άρης Μπάρλος (13-9)
Μειώνει στους 4 ο Άρης μετά από αρκετή ώρα
9' Δίποντο Άρης Τσαλδάρης (13-11)
Στο καλάθι μειώνουν οι "κίτρινοι" που σιγά-σιγά συνέρχονται
10' Τρίποντο Καβάλα Γκαγκαλούδης (16-11)
Ανεβάζει εκ νέου τη διαφορά η Καβάλα
10' Λήξη 1ης περιόδου 16-11
Αστοχεί ο Ηλιάδης στην εκπνοή και η Καβάλα ολοκληρώνει την πρώτη περίοδο στο +5
11' Έναρξη 2ης περιόδου
11' Δίποντο Άρης Νέλσον (16-13)
11' Δίποντο Άρης Μπάρλος (16-15)
12' Δίποντο Άρης Ηλιάδης (16-17)
Σούπερ ξεκίνημα του Άρη στη δεύτερη περίοδο με σερί 0-6, γρήγορο μπάσκετ και για πρώτη φορά στο ματς προβάδισμα μέσα σε λιγότερο από δύο λεπτά
12' Αντιαθλητικό φάουλ Καβάλα Ντιγκμπέ
Ο Ηλιάδης κερδίζει το φάουλ αλλά ευστοχεί σε μία βολή για το 16-18
13' Δίποντο Καβάλα Ντάνιελς (18-18)
Καρφώνει ο Αμερικάνος που ισοφαρίζει και δίνει ανάσα στην Καβάλα
13' Δίποντο Καβάλα Αμαγκού (20-18)
Ξανά η πρωτοπορία στους γηπεδούχους
14' Δίποντο Άρης Νέλσον (20-20)
Ασίστ από τον Ηλιάδη και ισοφάριση
15' Δίποντο Άρης Νέλσον (20-22)
Ακόμα ένα καλάθι από τον Αμερικανό που δέχεται εκ νέου ασίστ από τον Ηλιάδη ο οποίος έχει αποτελέσει το κλειδί για την ανάκαμψη του Άρη
15' Τάιμ-άουτ Καβάλα Πιλαφίδης
15' Καλάθι και φάουλ Καβάλα Καβαλιάουσκας (23-22)
16' Δίποντο Καβάλα Αμαγκού (25-22)
17' Δίποντο Άρης Ηλιάδης (25-24)
18' Δίποντο Άρης Κλαρκ (25-26)
18' Δίποντο Καβάλα Καβαλιάουσκας (27-26)
19' Δίποντο Άρης Κλαρκ (27-28)
20' Δίποντο Άρης Νέλσον (27-30)
20' Τάιμ-άουτ Καβάλα Πιλαφίδης
Εκεί που η Καβάλα είχε ανακάμψει ο Κλαρκ οδηγεί τον Άρη σε νεό ξέσπασμα, σερί 2-6 και προβάδισμα με 27-30
20' Τρίποντο Καβάλα Ντιγκμπέ (30-30)
20' Τάιμ-άουτ Άρης Ματσόν
Την τελευταία επίθεση του Άρη σχεδιάζει ο Ιταλός με 26 δευτερόλεπτα να απομένουν
20' Τρίποντο Άρης Γκαβέλ (30-33)
Σκοράρει στα τρία δευτερόλεπτα ο Σλοβάκος
20' Λήξη ημιχρόνου 30-33
Κλείνει το ημίχρονο μπροστά ο Άρης που βελτιώθηκε αισθητά στο δεύτερο δεκάλεπτο
21' Έναρξη 3ης περιόδου
22' Δίποντο Καβάλα Τόμας (32-33)
22' Δίποντο Καβάλα Τόμας (34-33)
23' Δίποντο Άρης Κλαρκ (34-35)
23' Τρίποντο Άρης Ηλιάδης (34-38)
Στο +4 ο Άρης με τον πιο αξιόπιστο παίκτη του απόψε
24' Δίποντο Άρης Νέλσον (35-40)
25' Δίποντο Καβάλα Ντάνιελς (37-40)
25' Δίποντο Καβάλα Αμαγκού (39-40)
Στον πόντο και πάλι η Καβάλα που δεν τα παρατάει
26' Δίποντο Άρης Κλαρκ (39-43)
Στον αιφνιδιασμό ο Αμερικάνος και +4 για τον Άρη
27' Δίποντο Άρης Τσαλδάρης (39-45)
Για πρώτη φορά στο +6 ο Άρης
27' Τάιμ-άουτ Καβάλα Πιλαφίδης
Το +6 του Άρη για πρώτη φορά στο ματς προβληματίζει τον Έλληνα κόουτς
28' Δύο βολές Καβάλα Ντιγκμπέ (41-45)
28' Τρίποντο Άρης Τσαλδάρης (41-48)
Σιγά-σιγά ανεβάζει τη διαφορά ο Άρης που για πρώτη φορά πάει στο +7
29' Δίποντο Άρης Τσαλδάρης (41-50)
Προβάδισμα 9 πόντων για τον Άρη με τον Τσαλδάρη να έχει 7 συνεχόμενους
29' Δύο βολές Καβάλα Ντιγκμπέ (43-50)
29' Δίποντο Καβάλα Καβαλιάουσκας (45-50)
30' Δύο βολές Καβάλα Γκαγκαλούδης (47-50)
30' Λήξη 3ης περιόδου 47-50
Με ένα σερί 6-0 η Καβάλα επιστρέφει στο ματς και δίνει νέο ενδιαφέρον ενόψει της τελευταίας περιόδου
31' Έναρξη 4ης περιόδου
31' Δύο βολές Άρης Αργυρόπουλος (47-52)
33' Δίποντο Καβάλα Καβαλιάουσκας (49-52)
33' Δύο βολές Άρης Σέκουλιτς (49-54)
34' Τρίποντο Άρης Ηλιάδης (49-57)
35' Δίποντο Καβάλα Ντάνιελς (51-57)
35' Δίποντο Άρης Τσαλδάρης (51-59)
36' Δίποντο Άρης Νέλσον (51-61)
Για πρώτη φορά στο +10 ο Άρης που βαδίζει σταθερά προς τη νίκη
36' Τρίποντο Καβάλα Κέκελης (54-61)
37' Δίποντο Άρης Νέλσον (54-63)
37' Δύο βολές Καβάλα Ντάνιελς (56-63)
38' Δίποντο Άρης Κλαρκ (56-65)
38' Δύο βολές Άρης Νέλσον (56-67)
39' Δύο βολές Καβάλα Τόμας (58-67)
39' Δίποντο Καβάλα Τόμας (60-67)
39' Τάιμ-άουτ Άρης Ματσόν
40' Δίποντο Άρης Κλαρκ (60-69)
40' Δύο βολές Άρης Τσαλδάρης (61-71)
40' Δίποντο Καβάλα Αμαγκού (63-71)
40' Δύο βολές Άρης Κλαρκ (63-73)
40' Δίποντο Καβάλα Αμαγκού (65-73)
40' Αντιαθλητικό φάουλ Καβάλα Αμαγκού
Στη μία βολή ευστοχεί ο Τσαλδάρης για το 65-74
40' Τρίποντο Καβάλα Αμαγκού (68-74)
40' Λήξη αγώνα 68-74
Σπουδαία νίκη για τον Άρη που ήταν καλύτερος στο δεύτερο ημίχρονο και επανήλθε στα θετικά αποτελέσματα