Σεβόμαστε την ιδιωτικότητά σας

ΠΑΟΚ

Καβάλα-ΠΑΟΚ: 73-72

Γκαγκαλούδης

Ένα καλάθι του Ντάνιελς 8'' πριν το τέλος έδωσε τη νίκη στην Καβάλα με 73-72 επί του ΠΑΟΚ

Ο Γιάννης Γκαγκαλούδης ήταν ο μεγάλος πρωταγωνιστής αφού κράτησε την ομάδα του στα δύσκολα σημεία του αγώνα ενώ ο Καβαλιάουσκας ήταν παντού και ειδικά στο τέλος παρά τα φάουλ με τα οποία ήταν χρεωμένος.
Από πλευράς ΠΑΟΚ ο Μουλαομέροβιτς ήταν ο κορυφαίος μέχρι και 21 δευτερόλεπτα πριν τη λήξη αφού σε εκείνο το σημείο έκανε το μοιραίο λάθος που οδήγησε τελικά στο νικητήριο καλάθι του Ντάνιελς.

Με τους Βασιλειάδη και Μουλαομέροβιτς να πρωταγωνιστούν στο σκοράρισμα ο ΠΑΟΚ ήταν αυτός που ξεκίνησε καλύτερα στο ματς απέναντι στη σκληροτράχηλη Καβάλα. Ο "Δικέφαλος" πέρασε με 18-13 ένα δίλεπτο πριν το τέλος του δεκαλέπτου αλλά οι γηπεδούχοι δεν τα παράτησαν και με τους Ντιγμπέ, Αγγελακόπουλο και Κούβελα να σκοράρουν και να πραγματοποιούν σερί 6-0 προσπέρασαν και προηγήθηκαν με 19-18 στο τέλος της περιόδου.

Ο ρυθμός στο δεύτερο δεκάλεπτο ήταν σαφώς χειρότερος από αυτόν του πρώτου αφού χρειάστηκε ένα δίλεπτο για να μπει καλάθι. Από εκεί και πέρα οι δύο ομάδες εναλλάσσονταν στο σκορ με τον Καβαλιάουσκας να κλέβει την παράσταση σε άμυνα και επίθεση κερδίζοντας πολλές μάχες.

Περίπου στα μισά της περιόδου άρχισε να παίρνει ο ΠΑΟΚ τον έλεγχο του ματς αφού αρχικά επιστρατεύοντας ζώνη που οδήγησε σε πολλά άστοχα σουτ της Καβάλας και στη συνέχεια παίρνοντας πόντους κυρίως από τον Κυρίτση πέρασε μπροστά με 23-29. Οι παίκτες του Πιλαφίδη όμως αφού απέναντι σε οργανωμένη άμυνα δεν μπορούσαν να σκοράρουν έτρεξαν στον αιφνιδιασμό στον οποίο ο Αγγελακόπουλος σημείωσε 5 αναπάντητους πόντους μειώνοντας σε 28-29.

Οι Κυρίτσης και Ντιαρά έφεραν ξανά την ομάδα τους στο +5 πριν ο Γκαγκαλούδης μειώσει με τρίποντο (μόλις το δεύτερο της Καβάλας στο ματς) σε 31-33. Ο Έλληνας άσος δεν σταμάτησε εκεί αφού μετά από ακόμα ένα καλάθι του Ντιαρά ευστόχησε σε δύσκολο τρίποντο με τη λήξη για να διαμορφώσει το 34-35 με το οποίο ολοκληρώθηκε το πρώτο μέρος.

Μπαίνοντας στο δεύτερο μέρος ο ΠΑΟΚ "χτύπησε" μέσα από τη ρακέτα αφού τα τρία φάουλ που είχε ο Καβαλιάουσκας δεν του επέτρεπαν να αμύνεται όπως θα ήθελε (στη συνέχεια έκανε και το τέταρτο). Το σκορ έγινε 36-41 και ο "Δικέφαλος" διατήρησε το προβάδισμά του για αρκετή ώρα αφού με τα πολλά επιθετικά ριμπάουντ και τους πόντους από τους Αμερικανούς έφτασε ως το +8 (47-55) απέναντι στους γηπεδούχους που είχαν "κολλήσει" απέναντι στη ζώνη και τα περίμεναν όλα από τον Γκαγκαλούδη. Το 51-58 της τρίτης περιόδου έκανε ο Μουλαομέροβιτς με καλάθι στη λήξη.

Εκρηκτικό ξεκίνημα πραγματοποίησε ο ΠΑΟΚ στο τελευταίο δεκάλεπτο αφού γρήγορα έφτασε στο +10 με τον Βασιλειάδη. Ο Γκρέγκορι με προσωπικές ενέργειες διατήρησε αυτή τη διαφορά αλλά η άμυνα ζώνης που επιστράτευσε ο Πιλαφίδης άρχισε να αλλάζει την εικόνα του ματς. Όταν πέρασε στο ματς και ο Καβαλιάουσκας που έπαιζε με 4 φάουλ η διαφορά μειώθηκε στον πόντο (66-67) μετά από πολλή ώρα με 6 συνεχόμενους πόντους από τον Λιθουανό.

Με λιγότερο από δύο λεπτά να απομένουν ο πολύπειρος Ντέγιαν Τομάσεβιτς "ξεκόλλησε" την ομάδα του για το 66-69 αλλά ο Ντάνιελς με δύο βολές μείωσε και πάλι στον πόντο. Με 40 δευτερόλεπτα να απομένουν ο Νταμίρ Μουλαομέροβιτς πήρε την κατάσταση στα χέρια του και με κρισιμότατο τρίποντο έφερε τον "Δικέφαλο" στο +4 (68-72). Η απάντηση ήρθε άμεσα από ποιον άλλον, τον Γιάννη Γκαγκαλούδη που από τα 7 μέτρα σημείωσε τρίποντο για να ρίξει και πάλι το προβάδισμα του ΠΑΟΚ στον πόντο 21.5 δευτερόλεπτα πριν τη λήξη.

Σαν να μην έφτανε αυτό ο πλέον έμπειρος αθλητής των φιλοξενούμενων Νταμίρ Μουλαομέροβιτς πραγματοποίησε ολέθριο λάθος αφού στο νταμπλ τιμ της Καβάλας μπερδεύτηκε και έχασε την μπάλα η οποία πέρασε εκτός αγωνιστικού χώρου και για τους γηπεδούχους. Ο άνθρωπος που πήρε την κατάσταση στα χέρια του ήταν ο Ντάνιελς που σκόραρε μέσα από τη ρακέτα για το 73-72. Στην τελευταία επίθεση η μπάλα έμεινε στα χέρια των παικτών του ΠΑΟΚ που μπερδεύτηκαν και η μεγάλη νίκη ήρθε για τους "νεοφώτιστους".

Τα δεκάλεπτα: 19-18, 34-35, 51-58, 73-72

Οι σκόρερ των δύο ομάδων:

Καβάλα (Πιλαφίδης): Ντιγκμπέ 2, Ντάνιελς 12, Τόμας 8, Κέκελης, Γκαγκαλούδης 20 (4), Αμαγκού, Καβαλιάουσκας 13, Κούβελας 2, Αγγελακόπουλος 7, Πάντιτς 4

ΠΑΟΚ (Καλαφατάκης): Ουέσον 4, Καυκής, Σίμτσακ 2, Βασιλειάδης 13 (4), Κυρίτσης 10, Τσιάρας, Ντιαρά 8, Μουλαομέροβιτς 17 (2), Γκρέγκορι 16, Δεμερτζής, Τομάσεβιτς 2, Μαρμαρινός

Καλαφατάκης: " Χάσαμε άδικα και χαζά"
Ο τεχνικός του ΠΑΟΚ, Γιώργος Καλαφατάκης, αφού έδωσε συγχαρητήρια στην Καβάλα για την σπουδαία όπως την χαρακτήρισε νίκη της τόνισε πως η ομάδα του έχασε άδικα και χαζά. Στην αντίπερα ο τεχνικός της Καβάλας, Κώστας Πιλαφίδης, υπογράμμισε πως η ομάδα του έκανε μία μεγάλη νίκη και στην επιλογή της ζώνης στο τέλος του παιχνιδιού.

" Χάσαμε άδικα και χαζά", δήλωσε αρχικά ο Καλαφατάκης και συνέχισε: " Είχαμε τον έλεγχο παιχνιδιού για 39:30 λεπτά αλλά δεν μπορούσα να δω σε ριπλέι την παγίδα στον Μούλα όπου η μπάλα βγήκε έξω", για να επισημάνει: " Πιθανό να την έβγαλε αυτός, πιθανό όμως και να υπήρχε φάουλ".

Όσο για την τελευταία επίθεση του ΠΑΟΚ; " Νομίζω ότι δεν κάναμε επίθεση αφού μας έφυγε τρεις φορές η μπάλα. Αν και δεν ψάχνω δικαιολογίες για το αν έγινε φάουλ από τον Αμάγκου στα τελευταία λεπτά δείξαμε νευρικότητα".

Για το παιχνίδι τόνισε: " Ήταν ένα παιχνίδι με ρυθμό και πάθος που κρίθηκε στις λεπτομέρειες. Ότι λάθος κάνεις το πληρώνεις με μας να επιλέξαμε να παίξουμε άμυνα στο τέλος να μην κάνουμε φάουλ. Δεν μας έδωσαν φάουλ από ψηλούς και δεν ξέραμε αν θα παίρναμε φάουλ", για να παραδεχθεί ότι: " Έχουμε χάσει ήδη έδαφος και αυτό μας πονάει", ενώ σε ερώτηση για τα πολλά τρίποντα της ομάδας του απάντησε πως: " Φωνάζουμε για να πάει η μπάλα μέσα στο καλάθι αλλά δεν έχουμε ψηλό να απειλήσει".

Κι όσο για τον ίδιο; Ο Καλαφατάκης είπε: " Ανέλαβα σε δύσκολη περίοδο την ομάδα και δεν θα ήθελα να αναφερθώ σε καλοκαιρινές επιλογές και μάλιστα μετά από μια ήττα. Είχα πει ότι θα δώσω πίστωση χρόνου και θα δουλέψουμε".

Πιλαφίδης: " Στο -10 δεν τα παρατήσαμε"
Από την πλευρά του ο τεχνικός της Καβάλας, Κώστας Πιλαφίδης, δεν έκρυψε πως: " Κάναμε μια μεγάλη νίκη απέναντι σε μια δυνατή ομάδα με πολλές επιλογές ενώ ακόμα και όταν βρεθήκαμε στο -10 δεν τα παρατήσαμε".

Για την επιλογή της ζώνης στο τέλος του παιχνιδιού είπε: " Προτιμήσαμε τη ζώνη δίνοντας τα σουτ στον ΠΑΟΚ. Ήταν η τελευταία επιλογή που είχαμε και πιστεύαμε κάτω από πίεση του σουτ μπορούσαμε να πάρουμε το αποτέλεσμα. Δικαιωθήκαμε σε όλες εκτός τις τελευταίες φάσεις με εξαίρεση το τρίποντο του Μούλα αλλά στο τέλος κάναμε κατά γράμμα αυτά που θέλαμε".

Γκαγκαλούδης: " Δείξαμε χαρακτήρα"
Ο μεγάλος πρωταγωνιστής του παιχνιδιού, Γιάννης Γκαγκαλούδης, τόνισε μετά την λήξη του αγώνα: " Δείξαμε χαρακτήρα και πετύχαμε μία μεγάλη νίκη απέναντι στον ΠΑΟΚ", και πρόσθεσε: " Ακόμα όμως δεν έχουμε πετύχει τίποτα με τον στόχο μας να παραμένει η σωτηρία μας και μόνο", ενώ αφιέρωσε την νίκη: " Eίμαι πολύ συγκινημένος την στιγμή αυτή και θα ήθελα να αφιερώσω την νίκη μας στον προπονητή μας τον Κώστα Πιλαφίδη".

Κι όσο για τον Αμερικανό Μπίλι Τόμας είπε: " Όπως και στο φιλικό παιχνίδι που παίξαμε ξέραμε ότι έπρεπε να μείνουμε ενωμένοι σαν ομάδα για να τα καταφέρουμε. Στην τελευταία φάση θέλαμε να είχαμε περισσότερες από μία επιλογές με τον Ντάνιελς να πήρε τη μπάλα χαμηλά και να έβαλε το σουτ".

Η εξέλιξη του αγώνα:

1' Έναρξη 1ης περιόδου
5' Τρίποντο ΠΑΟΚ Βασιλειάδης (7-11)
8' Δίποντο Καβάλα Ντιγκμπέ (15-18)
9' Δίποντο Καβάλα Αγγελακόπουλος (17-18)
10' Δίποντο Καβάλα Κούβελας (19-18)
10' Λήξη 1ης περιόδου 19-18
Με ένα σερί 6-0 στο τέλος της περιόδου η Καβάλα προσπερνάει τον ΠΑΟΚ
11' Έναρξη 2ης περιόδου
12' Δίποντο ΠΑΟΚ Κυρίτσης (19-20)
14' Τρίποντο ΠΑΟΚ Βασιλειάδης (21-23)
15' Δίποντο Καβάλα Ντάνιελς (23-23)
15' Δίποντο ΠΑΟΚ Κυρίτσης (23-25)
16' Δίποντο ΠΑΟΚ Ντιαρά (23-27)
16' Καλάθι και φάουλ Καβάλα Αγγελακόπουλος (26-29)
17' Δίποντο ΠΑΟΚ Κυρίτσης (23-29)
18' Δίποντο Καβάλα Αγγελακόπουλος (28-29)
19' Δύο βολές ΠΑΟΚ Ντιαρά (28-31)
19' Δίποντο ΠΑΟΚ Κυρίτσης (28-33)
20' Τρίποντο Καβάλα Γκαγκαλούδης (31-33)
20' Δίποντο ΠΑΟΚ Ντιαρά (31-35)
20' Τρίποντο Καβάλα Γκαγκαλούδης (34-35)
Στο "0" ευστοχεί ο Έλληνας άσος που μειώνει στον πόντο
20' Λήξη ημιχρόνου 34-35
Μεγάλο ντέρμπι στο κλειστό της Καλαμίτσας με τον ΠΑΟΚ να έχει το ελαφρύ προβάδισμα
21' Έναρξη 3ης περιόδου
22' Δίποντο Καβάλα Τόμας (36-37)
22' Δίποντο ΠΑΟΚ Ντιαρά (36-39)
23' Δίποντο ΠΑΟΚ Ουέσον (36-41)
24' Δίποντο ΠΑΟΚ Γκρέγκορι (37-43)
24' Δίποντο Καβάλα Ντάνιελς (39-43)
24' Δύο βολές ΠΑΟΚ Μουλαομέροβιτς (39-45)
25' Δίποντο Καβάλα Τόμας (41-45)
26' Δίποντο ΠΑΟΚ Γκρέγκορι (41-47)
26' Δίποντο Καβάλα Τόμας (43-47)
27' Δύο βολές Καβάλα Γκαγκαλούδης (45-47)
27' Δύο βολές ΠΑΟΚ Μουλαομέροβιτς (45-49)
28' Δίποντο ΠΑΟΚ Ουέσον (45-51)
28' Δίποντο Καβάλα Ντάνιελς (47-51)
29' Δύο βολές ΠΑΟΚ Μουλαομέροβιτς (47-53)
29' Καλάθι και φάουλ ΠΑΟΚ Γκρέγκορι (47-55)
29' Τρίποντο Καβάλα Γκαγκαλούδης (50-55)
30' Τάιμ-άουτ ΠΑΟΚ Καλαφατάκης
30' Δίποντο ΠΑΟΚ Μουλαομέροβιτς (51-58)
30' Λήξη 3ης περιόδου 51-58
Στο +7 ο ΠΑΟΚ που έχει τον πρώτο λόγο στο παρκέ
31' Έναρξη 4ης περιόδου
32' Τρίποντο ΠΑΟΚ Βασιλειάδης (51-61)
32' Δίποντο Καβάλα Πάντιτς (53-61)
33' Δίποντο ΠΑΟΚ Γκρέγκορι (53-63)
33' Δίποντο Καβάλα Πάντιτς (55-63)
33' Καλάθι και φάουλ ΠΑΟΚ Γκρέγκορι (55-65)
34' Δίποντο Καβάλα Γκαγκαλούδης (57-65)
35' Δίποντο Καβάλα Τόμας (59-65)
36' Δίποντο ΠΑΟΚ Γκρέγκορι (61-67)
37' Δίποντο ΠΑΟΚ Καβαλιάουσκας (61-65)
38' Καλάθι και φάουλ Καβάλα Καβαλιάουσκας (63-67)
38' Δίποντο Καβάλα Καβαλιάουσκας (66-67)
39' Δίποντο ΠΑΟΚ Τομάσεβιτς (66-69)
39' Δύο βολές Καβάλα Ντάνιελς (68-69)
40' Τρίποντο ΠΑΟΚ Μουλαομέροβιτς (68-72)
40' Τάιμ-άουτ Καβάλα Πιλαφίδης
40' Τρίποντο Καβάλα Γκαγκαλούδης (71-72)
40' Δίποντο Καβάλα Ντάνιελς (73-72)
Με 8 δευτερόλεπτα να απομένουν ο Αμερικάνος δίνει το προβάδισμα στην Καβάλα
40' Λήξη αγώνα 73-72