ΚΟΛΟΣΣΟΣ

Κολοσσός-Παναθηναϊκός: 66-92

Περπέρογλου

Άριστα πήρε ο Παναθηναϊκός στην πρόβα τζενεράλε ενόψει Ευρωλίγκας νικώντας με 92-66 τον Κολοσσό

Από το ξεκίνημα του ματς η ομάδα του Ζέλικο Ομπράντοβιτς έδειξε τις άγριες διαθέσεις της αφού εδραίωσε γρήγορα το προβάδισμά της με τον Σέρβο κόουτς να δοκιμάζει καθόλη τη διάρκεια του αγώνα συστήματα και σχήματα που θα φανούν χρήσιμα στη συνέχεια.
Εξαιρετικοί ήταν από πλευράς Παναθηναϊκού οι Περπέρογλου-Γιασικεβίτσιους που είχαν από 15 πόντους και τους ακολούθησε ο Τσαρτσαρής που έβαλε τις βάσεις για τη νίκη. Από πλευράς της ομάδας του Σφαιρόπουλου ο Βασίλιεβιτς βοήθησε πολύ στο πρώτο δεκάλεπτο ενώ οι Τσάμης και Ασημακόπουλος ξεχώρισαν.

Έχοντας σε πολύ καλή μέρα τον Τσαρτσαρή ο Παναθηναϊκός ξέφυγε γρήγορα με 9-2 με τον Κολοσσό να μην μπορεί να ακολουθήσει τους παίκτες του "τριφυλλιού". Με όπλο τον Βασίλιεβιτς η ομάδα του Σφαιρόπουλου προσπαθούσε να κρατηθεί στο ματς αλλά οι αλλαγές του Ομπράντοβιτς (Μπατίστ-Φώτσης) έπαιξαν καταλυτικό ρόλο στο +10 (18-8) των Πρωταθλητών τρία λεπτά πριν τη λήξη του δεκαλέπτου.

Με τον εξαιρετικό αμυντικά Νίκολας να αντικαθίσταται από τον Γιασικεβίτσιους οι φιλοξενούμενοι εκτόξευσαν τη διαφορά στους 16 (11-27) σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε η πρώτη περίοδος που αποτέλεσε παράσταση για έναν ρόλο.

Παρουσιάζοντας εξαιρετικό θέαμα οι παίκτες των "πρασίνων" εδραίωσαν την κυριαρχία τους στο παιχνίδι. Είναι χαρακτηριστικό ότι όποιο σχήμα κι αν δοκίμασε ο Ομπράντοβιτς (στο πρώτο ημίχρονο τους είχε χρησιμοποιήσει όλους πλην του Βεργίνη) "του βγήκε" και αν δεν ήταν ο Τσέρανιτς που "ξεκόλλησε" μερικές φορές την ομάδα του το προβάδισμα θα είχε φτάσει σε δυσθεώρητα ύψη.

Τελικά μετά από ένα τρίποντο στη λήξη από τον Βασίλιεβιτς οι Ροδίτες μείωσαν στο τέλος του πρώτου μέρους σε 29-53 με τον πλέι μέικερ τους να έχει σε αυτό το διάστημα 12 πόντους.

Μείωσε αλλά...
Μπαίνοντας λιγότερο μουδιασμένος στο τρίτο δεκάλεπτο ο Κολοσσός, κατάφερε να ανεβάσει την απόδοσή του με αιχμή του δόρατος τον Παπανικολόπουλο. Πέντε λεπτά μετά την έναρξή του η διαφορά έπεσε για πρώτη φορά κάτω από τους 20 (45-64). Σε εκείνο το σημείο όμως οι παίκτες του Παναθηναϊκού "αφυπνίσθηκαν" και με ηγέτη τον Περπέρογλου που έκανε ότι ήθελε στο παιχνίδι αύξησαν εκ νέου το προβάδισμά στους 23 (45-68) για να τελειώσει η περίοδος με σκορ 49-73.

Ακόμα καλύτερα έγιναν τα πράγματα για τους γηπεδούχους μπαίνοντας στο τελευταίο δεκάλεπτο αφού με τον Ασημακόπουλο να παίρνει "μπροστά" και την άμυνα να βελτιώνεται σημαντικά η εικόνα τους βελτιώθηκε στο πρώτο μισό της περιόδου. Αυτό δεν εμπόδισε τους παίκτες του Παναθηναϊκού να συνεχίσουν το παιχνίδι τους και με τον Βεργίνη να είναι ο τελευταίος που πήρε χρόνο συμμετοχής οι Πρωταθλητές έφτασαν στο τελικό 66-92.

Τα δεκάλεπτα: 11-27, 29-53, 49-73, 66-92

Οι σκόρερ των δύο ομάδων:

Κολοσσός (Σφαιρόπουλος): Χάρις 2, Παντελιάδης, Παπανικολόπουλος 8 (2), Βασίλιεβιτς 12 (2), Τζόκο, Αυγενικός, Ασημακόπουλος 9 (1), Σμιθ 10, Χαρίσης 4, Τσάμης 12, Σταυρόπουλος, Τσέρανιτς 9

Παναθηναϊκός (Ομπράντοβιτς): Κέτσμαν 4, Βεργίνης, Περπέρογλου 15 (1), Μπατίστ 8, Φώτσης 7 (1), Χατζηβρέττας 2, Νίκολας 4, Τσαρτσαρής 10 (2), Διαμαντίδης 15 (3), Πέκοβιτς 12, Γιασικεβίτσιους 15 (2)

Ομπράντοβιτς: " Διαβάσαμε καλά τους αντιπάλους"
Συγχαρητήρια στους παίκτες του που διατήρησαν τη σοβαρότητά τους καθόλη τη διάρκεια του αγώνα, έδωσε ο Ζέλικο Ομπράντοβιτς, που μίλησε και για τους φιλάθλους των δύο ομάδων.

" Ήταν ένα σοβαρό παιχνίδι από την πλευρά μας. Παίξαμε επιθετικά στην άμυνα και αναγνωρίσαμε όλες τις καταστάσεις του Κολοσσού και στη ζώνη και στο μαν του μαν. Διαβάσαμε καλά τους αντιπάλους μας και στο πρώτο ημίχρονο ήμασταν πολύ καλοί. Ένα από τα πλέον θετικά στοιχεία που θα πρέπει να κρατήσουμε είναι το υψηλό κίνητρο από το ξεκίνημα του αγώνα. Οι αντίπαλοί μας στο δεύτερο ημίχρονο είχαν αθλητικό εγωισμό κι έπαιξαν καλύτερα".

"Αξίζουν συγχαρητήρια στους παίκτες μου για τη νίκη και τη συμπεριφορά τους μέσα στο παρκέ. Εύχομαι στον Κολοσσό καλή συνέχεια και θέλω να δώσω συγχαρητήρια στους φιλάθλους και των δύο ομάδων για την όμορφη ατμόσφαιρα που δημιούργησαν. Περισσότερο στους φίλους του Παναθηναϊκού που σε ένα ακόμη εκτός έδρας παιχνίδι ήταν δίπλα μας και απέδειξαν το σημαντικό δέσιμο με την ομάδα

".

Τον Χάρις υπερασπίστηκε στη συνέντευξη Τύπου ο Γιάννης Σφαιρόπουλος: " Δεν θέλω να κάνω σχόλιο για τον Χάρις. Δεν μιλάω για κανέναν προσωπικά. Συνεχίζουμε την ομαδική δουλειά που κάνουμε με βάση το σύνολο ώστε να παίξουμε στο μέλλον ακόμα καλύτερα. Αγωνιστήκαμε απέναντι σε μία πολύ δυνατή ομάδα και στο πρώτο μέρος δεν κάναμε αυτά που μπορούσαμε".

"Στο ημίχρονο μιλήσαμε με τους παίκτες και βγήκαμε να παίξουμε πιο ελεύθερα με αποτέλεσμα να είμαστε πιο ανταγωνιστικοί. Το ζήτημα ήταν να μάθουμε από αυτό το ματς και το κάναμε. Το δεύτερο ημίχρονο αφήνει υπόσχεση για το μέλλον. Κάθε μέρα που περνάει θα ανεβαίνουμε και θα συνεχίσουμε τη δουλειά έχοντας εμπιστοσύνη στις δυνάμεις μας

".

Από πλευράς παικτών τοποθετήθηκε ο Άγγελος Τσάμης: " Αυτό που θέλαμε ήταν να είμαστε ανταγνωνιστικοί απέναντι σε μία από τις καλύτερες ομάδες της Ευρώπης. Το παιχνίδι χάθηκε στο πρώτο ημίχρονο που ο Παναθηναϊκός πήρε τη διαφορά".

"Στο δεύτερο μέρος προσπαθήσαμε περισσότερο, ήμασταν πιο ανταγωνιστικοί αλλά ο Παναθηναϊκός ξέρει πολύ καλά πώς να κρατά τις διαφορές. Στόχος μας είναι να εξασφαλίσουμε την παραμονή όσο πιο γρήγορα γίνεται και να είμαστε ανταγωνιστικοί. Εχουμε δύο ματς εκτός έδρας τώρα και πρέπει να δείξουμε τον καλύτερο εαυτό μας

".

*Πριν το τζάμπολ κρατήθηκε ενός λεπτού σιγή στη μνήμη του 18 χρόνια φροντιστή του Κολοσσού, Θαρενού Αντώνογλου, ο οποίος έφυγε από τη ζωή πριν λίγες μέρες.

H εξέλιξη του αγώνα:

1' Έναρξη 1ης περιόδου
1' Δίποντο Παναθηναϊκός Τσαρτσαρής (0-2)
2' Δίποντο Κολοσσός Ρόδου Σμιθ (2-2)
2' Τρίποντο Παναθηναϊκός Διαμαντίδης (2-5)
3' Δίποντο Παναθηναϊκός Νίκολας (2-7)
4' Δίποντο Παναθηναϊκός Τσαρτσαρής (2-9)
Δεν έχει πρόβλημα μέσα στη ρακέτα ο Έλληνας φόργουορντ
4' Καλάθι και φάουλ Κολοσσός Ρόδου Βασίλιεβιτς (5-9)
5' Τρίποντο Παναθηναϊκός Τσαρτσαρής (5-12)
5' Δίποντο Παναθηναϊκός Μπατίστ (5-14)
6' Τρίποντο Κολοσσός Ρόδου Βασίλιεβιτς (8-14)
7' Δίποντο Παναθηναϊκός Μπατίστ (8-16)
7' Δίποντο Παναθηναϊκός Φώτσης (8-18)
7' Τάιμ-άουτ Κολοσσός Ρόδου Σφαιρόπουλος
Το γεγονός ότι πολύ νωρίς ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε με διψήφιο αριθμό πόντων ανάγκασε τον Έλληνα κόουτς να σταματήσει τον ρυθμό
8' 3 Βολές Κολοσσός Ρόδου Βασίλιεβιτς (11-18)
9' Τρίποντο Παναθηναϊκός Φώτσης (11-21)
9' Δίποντο Παναθηναϊκός Μπατίστ (11-23)
10' Δίποντο Παναθηναϊκός Περπέρογλου (11-25)
10' Δίποντο Παναθηναϊκός Γιασικεβίτσιους (11-27)
10' Λήξη 1ης περιόδου 11-27
Πάρτυ κάνει ο Παναθηναϊκός στο "Βενετόκλειο" αφού έχει ήδη ανεβάσει τη διαφορά στους 16 πόντους
11' Έναρξη 2ης περιόδου
11' Τρίποντο Παναθηναϊκός Γιασικεβίτσιους (11-30)
12' Δίποντο Κολοσσός Ρόδου Τσάμης (13-30)
13' Δίποντο Κολοσσός Ρόδου Τσέρανιτς (15-31)
13' Δίποντο Παναθηναϊκός Περπέρογλου (15-33)
14' Δίποντο Κολοσσός Ρόδου Τσέρανιτς (17-33)
14' Δίποντο Παναθηναϊκός Γιασικεβίτσιους (17-35)
Πρώτος σκόρερ του Παναθηναϊκού με 8 πόντους γίνεται ο Λιθουανός
15' Δίποντο Παναθηναϊκός Μπατίστ (17-37)
Για πρώτη φορά στους 20 η διαφορά
15' Δίποντο Κολοσσός Ρόδου Τσέρανιτς (19-37)
16' Τρίποντο Παναθηναϊκός Γιασικεβίτσιους (19-40)
16' Δίποντο Παναθηναϊκός Κέτσμαν (19-42)
17' Δίποντο Κολοσσός Ρόδου Σμιθ (21-42)
17' Τρίποντο Παναθηναϊκός Φώτσης (21-44)
17' Δίποντο Παναθηναϊκός Διαμαντίδης (21-46)
18' Δίποντο Παναθηναϊκός Πέκοβιτς (22-48)
19' Δίποντο Παναθηναϊκός Διαμαντίδης (22-50)
20' Δίποντο Κολοσσός Ρόδου Σμιθ (24-50)
20' Δίποντο Κολοσσός Ρόδου Τσάμης (26-50)
20' Τρίποντο Παναθηναϊκός Διαμαντίδης (26-53)
20' Τάιμ-άουτ Κολοσσός Ρόδου Σφαιρόπουλος
20' Τρίποντο Κολοσσός Ρόδου Βασίλιεβιτς (29-53)
20' Λήξη ημιχρόνου 29-53
Πολύ μεγάλη η διαφορά δυναμικότητας των δύο ομάδων με τον Παναθηναϊκό να είναι απόλυτα συγκεντρωμένος και να μην αντιμετωπίζει πρόβλημα
21' Έναρξη 3ης περιόδου
21' Δίποντο Κολοσσός Ρόδου Χάρις (31-53)
22' Τρίποντο Παναθηναϊκός Διαμαντίδης (31-56)
22' Τρίποντο Κολοσσός Ρόδου Παπανικολόπουλος (34-56)
22' Δίποντο Παναθηναϊκός Περπέρογλου (34-58)
24' Δύο βολές Παναθηναϊκός Χατζηβρέττας (35-60)
24' Δίποντο Κολοσσός Ρόδου Τσέρανιτς (37-60)
25' Δίποντο Παναθηναϊκός Διαμαντίδης (37-62)
25' Δίποντο Κολοσσός Ρόδου Σμιθ (39-62)
26' Δύο βολές Κολοσσός Ρόδου Τσάμης (42-62)
26' Δίποντο Παναθηναϊκός Περπέρογλου (42-64)
26' Τρίποντο Κολοσσός Ρόδου Παπανικολόπουλος (45-64)
Για πρώτη φορά μετά από αρκετή ώρα η διαφορά πέφτει κάτω από τους 20
27' Δίποντο Παναθηναϊκός Περπέρογλου (45-66)
28' Δίποντο Παναθηναϊκός Περπέρογλου (45-68)
29' Δίποντο Κολοσσός Ρόδου Σμιθ (47-68)
29' Δίποντο Παναθηναϊκός Γιασικεβίτσιους (47-70)
30' Δίποντο Κολοσσός Ρόδου Τσάμης (49-70)
30' Τρίποντο Παναθηναϊκός Περπέρογλου (49-73)
30' Λήξη 3ης περιόδου 49-73
Ο Κολοσσός είναι βελτιωμένος αλλά δεν μπορεί να κοντράρει τον Παναθηναϊκό
31' Έναρξη 4ης περιόδου
31' Δίποντο Παναθηναϊκός Πέκοβιτς (49-75)
32' Δύο βολές Παναθηναϊκός (49-77)
32' Δίποντο Κολοσσός Ρόδου Χαρίσης (51-77)
33' Τρίποντο Κολοσσός Ρόδου Ασημακόπουλος (54-78)
33' Δίποντο Κολοσσός Ρόδου Ασημακόπουλος (56-78)
34' Δίποντο Παναθηναϊκός Κέτσμαν (56-80)
35' Δίποντο Κολοσσός Ρόδου Χαρίσης (58-80)
35' Δύο βολές Παναθηναϊκός Πέκοβιτς (58-82)
36' Δίποντο Παναθηναϊκός Νίκολας (58-84)
37' Δίποντο Κολοσσός Ρόδου Ασημακόπουλος (60-84)
37' Τρίποντο Παναθηναϊκός Τσαρτσαρλης (60-87)
38' Δίποντο Παναθηναϊκός Πέκοβιτς (60-89)
39' Δίποντο Κολοσσός Ρόδου Τσάμης (62-89)
39' Δίποντο Κολοσσός Ρόδου Ασημακόπουλος (64-89)
40' Δίποντο Κολοσσός Ρόδου Τσάμης (66-90)
40' Δύο βολές Παναθηναϊκός Πέκοβιτς (66-92)
40' Λήξη αγώνα 66-92