ΑΡΗΣ

Κολοσσός Ρ. - Άρης 79-73

New Image

Σε ένα όμορφο ματς με συνεχείς εναλλαγές στο σκορ, ο Κολοσσός επικράτησε με 79-73 του Άρη

Με όπλο τον επιθετικό του πλουραλισμό και την βελτιωμένη στο β' ημίχρονο άμυνά του, ο Κολοσσός έφτασε στην 13η φετινή του νίκη και 9η στο Βενετόκλειο. Παράλληλα, κάλυψε το -4 (51-47) του α' γύρου, με το οποίο είχε επικρατήσει ο Άρης.
Πρώτος σκόρερ για τον Κολοσσό ο Βασίλιεβιτς με 16 πόντους, ενώ 18 πέτυχε ο Ουόλς που σε πολλά σημεία του αγώνα, πάλευε μόνος του για τον Άρη.

ο αγώνας:

Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι από το ξεκίνημά του, με καμία από τις δύο ομάδες να μην μπορεί να επιβάλει το ρυθμό της. Στο 6΄ο Κολοσσός προηγήθηκε με 10-6 χάρη σε ένα δίποντο του Μοντς, ενώ ο Άρης χάρη σε ένα γρήγορο σερί 7-0, πέρασε μπροστά με 10-13.

Οι φιλοξενούμενοι έπαιζαν ζώνη και σε αρκετές περιπτώσεις εγκλώβισαν τους αντιπάλους τους. Ο Ουόλς με τρίποντο έκανε το 13-16, ωστόσο ένα 5-0 από πλευράς Ροδιτών, διαμόρφωσε το σκορ σε 18-16. Οι δύο ομάδες ολοκλήρωσαν το α' δεκάλεπτο ισόπαλες 18-18, με τον Κολοσσό να έχει έξι ασίστ.

Εκπληκτική ευστοχία για Άρη

Η είσοδος του Ρίτσαρντσον στο β' δεκάλεπτο βοήθησε πάρα πολύ τον Άρη που βρήκε την πιο αξιόπιστη λύση του στην επίθεση. Παράλληλα, οι Θεσσαλονικείς ήταν πολύ εύστοχοι από τα 6.25μ., κάτι που τους βοήθησε να χτίσουν μια διαφορά στο β' δεκάλεπτο. Ο Ρίτσαρντσον με 2/3 τρίποντα και 2/2 δίποντα, έφερε τον Άρη σε θέση ισχύος.

Οι Θεσσαλονικείς βρέθηκαν δύο φορές στο +7 (26-33, 29-36), ευστοχώντας σε τρίποντα ακόμα και με τους Μπάρλο, Ντικούδη. Έτσι, λοιπόν, ο Κολοσσός έφυγε για τα αποδυτήρια όντας στο -6 (31-37), πληρώνοντας την αστοχία του σε όλες τις κατηγορίες. Ακόμα και στις βολές, οι "θαλασσί" είχαν 6/13.

Αντεπίθεση ο Κολοσσός

Στην επανάληψη, ο Κακιούζης με δύο βολές, έφερε τον Άρη στο +8 (31-39) που ήταν και η μεγαλύτερη διαφορά. Σταδιακά, όμως οι Ροδίτες βελτίωσαν την άμυνά τους και εκμεταλλευόμενοι την τεχνική ποινή που δόθηκε στον Πάουνιτς για... διαμαρτυρία μείωσαν στον πόντο (38-39).

Την πολιορκία του καλαθιού του Άρη, έλυσε ο Ουόλς που έκανε το 38-41, όμως οι "θαλασσί" είχαν ξαναπάρει για τα καλά μπροστά με τον Χάρις να δίνει το έναυσμα για την αντεπίθεση. Ο Βασίλιεβιτς με δύο βολές ισοφάρισε σε 45-45, ενώ ο Τσάμης έδωσε το προβάδισμα στον Κολοσσό με καλάθι και φάουλ στο 23΄(48-47).

Οι "θαλασσί" έπαιζαν πια με τρεις περιφερειακούς για καλύτερη κυκλοφορία της μπάλας και ο Βασίλιεβιτς διαμόρφωσε το 53-53 της γ' περιόδου.

Γύρισε η πλάστιγκα

Το παιχνίδι εξακολούθησε να είναι ντέρμπι και στην δ' περίοδο, με τον Κολοσσό να ελέγχει σταθερά τα ριμπάουντ και τον Άρη να έχει χάσει την μεγάλη του ευστοχία από τα 6.25μ. Έτσι, λοιπόν, οι γηπεδούχοι ξέφυγαν στο σκορ τρέχοντας στον αιφνιδιασμό με την πρώτη ευκαιρία.

Ο Ντόζιερ έκανε το 63-58, οι Θεσσαλονικείς έκαναν λάθος στην επαναφορά και έτσι ο Μπλατ κάλεσε σε τάιμ άουτ για να συνετίσει τους παίκτες του. Στο 34΄ο Μπάρλος αποβλήθηκε με πέμπτο φάουλ και ο Ντόζιερ πoυ πήγε στις βολές έκανε το 65-60. Πάντως, ο Ουόλς μείωσε σε 65-63, στην επόμενη φάση ο Κολοσσός έχασε την μπάλα και ο Σφαιρόπουλος ζήτησε τάιμ άουτ.

Ο Χάρις έκανε το 69-65 στο 37΄, όμως ο Ουόλς μείωσε σε 69-67 με δύο βολές. Ένα φόλοου του Ασημακόπουλου έφερε και πάλι στο +4 τον Κολοσσό, όμως ο Νίκος Παππάς ουσιαστικά τελείωσε το παιχνίδι, κάνοντας το 74-67 από τα 6.25μ. Από εκεί κι έπειτα, στο ενάμιση λεπτό που απέμενε ο Άρης δεν πρόλαβε να αλλάξει κάτι.

Τα δεκάλεπτα: 18-18, 31-37, 53-53, 79-73

Κολοσσός (Σφαιρόπουλος): Χάρις 15, Παντελιάδης, Βασίλιεβιτς 16(2), Ζάρας, Μανωλόπουλος 2, Ασημακόπουλος 2, Ντόζιερ 14(2), Χαρίσης 6, Τσάμης 11(1), Παππάς 9(1), Μοντς 4.

Άρης (Μπλατ): Κλαρκ 2, Μάιλς 11, Μπετς 5, Ουόλς 18(2), Ρίτσαρντσον 13(3), Χατζηβρέττας 3(1), Ντικούδης 11(1), Πάουνιτς 3(1), Κακιούζης 2, Μπάρλος 5(1).

Για τα αναλυτικά στατιστικά του αγώνα πατήστε εδώ .