Σεβόμαστε την ιδιωτικότητά σας

ΑΕΚ

Κολοσσός Ρόδου-ΑΕΚ: 77-61

Σφαιρόπουλος INTIME SPORTS

Με 16 πόντους του Λανς Χάρις ο Κολοσσός νίκησε στη Ρόδο πολύ εύκολα την ΑΕΚ με 77-61

Ο Κολοσσός ήταν εντυπωσιακός στο δεύτερο ημίχρονο και δεν αντιμετώπισε κανένα πρόβλημα από την ΑΕΚ. Εκτός από τον Λανς Χάρις που είχε 16 πόντους, πολύ καλός ήταν ο Σάσα Βασίλιεβιτς που σημείωσε 10 πόντους, αλλά βασικά μοίρασε 7 ασίστ και οργάνωσε υποδειγματικά το παιχνίδι του Κολοσσού. Η ΑΕΚ είχε τους ΜακΓκράθ και Γκριν σε καλή μέρα, αλλά το πρόβλημα της Ένωσης ήταν ομαδικό. Δεν υπήρχαν συνεργασίες, ενώ τα 13/33 δίποντα και τα 15 λάθη μιλούν από μόνα τους για την εικόνα της ομάδας.

Επί της ουσίας η ΑΕΚ κόντραρε τον Κολοσσό μόνο στο πρώτο ημίχρονο, όπου ο Μάκης Νικολαϊδης ήταν σταθερή απειλή για το καλάθι των γηπεδούχων, αλλά με το που ξεκίνησε το τρίτο δεκάλεπτο ο Κολοσσός πήρε τα ηνία του ματς, έτρεξε, βελτίωσε πολύ την άμυνά του και κατάφερε να φτάσει σε μια ακόμη νίκη και να κρατήσει το γήπεδό του ανέπαφο.

Τα δεκάλεπτα: 16-12, 33-29, 58-41, 77-61

Για τα αναλυτικά στατιστικά του Κολοσσού πατήστε και για της ΑΕΚ .

Φλεβαράκης: "Είμαι αισιόδοξος"

Μετά το τέλος του ματς ο Κώστας Φλεβαράκης (που πλέον βρίσκεται σε πολύ δύσκολη θέση) τόνισε: " Θέλω να δώσω συγχαρητήρια στον Κολοσσό που ειδικά στα πρώτα 15 λεπτά του β ημιχρόνου κυριάρχησε πλήρως στον αγωνιστικό χώρο. Εμείς ξεκινήσαμε πολύ καλά στο παιχνίδι, έκανε ό,τι μπορούσαμε για να ελέγξουμε το ρυθμό. Η εικόνα μας ήταν πολύ κακή στο β ημίχρονο. Όλη η διαφορά στο παιχνίδι έγινε στο 3ο δεκάλεπτο.

Χρειάζεται ηρεμία και να παλεύουμε κάθε μέρα στο γήπεδο. Η ΑΕΚ είναι μεγάλη ομάδα παρά τα προβλήματα που αντιμετωπίσαμε στην αρχή της σεζόν. Ο Κολοσσός είναι μία ομάδα που συνδυάζει ηρεμία και ενθουσιασμό σε όλους τους τομείς και γι αυτό πάει τόσο καλά στην Α1. Αυτά τα στοιχεία χρειαζόμαστε κι εμείς. Είμαι σίγουρος ότι θα πάμε καλύτερα στη συνέχεια. Παραμένω αισιόδοξος".

Σφαιρόπουλος: "Απόλυτα ομαδικό παιχνίδι"

Από την πλευρά του ο Γιάννης Σφαιρόπουλος δήλωσε: " Λέγαμε όλη την εβδομάδα ότι το παιχνίδι ήταν πολύ σημαντικό για μας γιατί η ΑΕΚ έχει ποιοτικό ρόστερ και παρότι στην αρχή του πρωταθλήματος αντιμετώπισε προβλήματα, τώρα οι παίκτες της έχουν βρεθεί όλοι μαζί. Είναι επίσης μία ομάδα που έχει ίδιους στόχους με εμάς τη φετινή σεζόν.Για πρώτη φορά φέτος πήγα στα αποδυτήρια και έδωσα συγχαρητήρια στους παίκτες μου γιατί πραγματικά η πολύ μεγάλη προσπάθεια που έκαναν απέδωσε στο παρκέ. Στο β ημίχρονο παίξαμε όμορφο μπάσκετ, προσέξαμε την άμυνά μας και κρατήσαμε την ΑΕΚ για 35 λεπτά στους 46 πόντους. Το κλειδί ήταν η ομαδική άμυνα και επικρατήσαμε πιο εύκολα απ ό,τι περιμέναμε. Στο β ημίχρονο, κάναμε το απόλυτα ομαδικό παιχνίδι.

Στο πρώτο ημίχρονο είχαμε κάποιο άγχος στο να τελειώσουμε κάποιες φάσεις γρήγορα αλλά στο δεύτερο είχαμε καλύτερο γύρισμα μπάλας στην επίθεση, καλύτερη άμυνα και μας προέκυψε η ευκαιρία να πάρουν οι μικροί της ομάδας το βάπτισμα του πυρός. Είχαμε ν αντιμετωπίσουμε και τα προβλήματα με τους ψηλούς. Ο Έντουαρντς ήταν εκτός λόγω τραυματισμού, ο Χαρίσης είχε ήδη δύο φάουλ από το 4ο λεπτό και ο Ντόζιερ έκανε το 3ο προσωπικό του φάουλ στο ξεκίνημα του β δεκαλέπτου. Στη συνέχεια ο Χαρίσης έσκισε το φρύδι του και δεν μπόρεσε να ξαναπαίξει. Είμαστε ακόμη στην αρχή για να πανηγυρίζουμε. Η συνέχεια είναι μακριά. Το πρωτάθλημα είναι μεγάλο και δύσκολο. Απολαμβάνουμε σήμερα τη νίκη και από αύριο επιστρέφουμε στη δουλειά. Η ΑΕΚ θα γίνεται καλύτερη στη συνέχεια γιατί έχει και καλό προπονητή και καλό ρόστερ".