ΑΡΗΣ

Λε Μαν-Άρης: 85-70

Σλούκας

Το κάκιστο ξεκίνημά του στην τρίτη περίοδο στοίχισε στον Άρη την ήττα με 70-85 στην έδρα της Λε Μαν για τη δεύτερη αγωνιστική του Last-16.

Οι Θεσσαλονικείς ήταν μέσα στο ματς για 20 λεπτά, αλλά στη συνέχεια παραδόθηκαν στις ορέξεις των Γάλλων που με τον Άκερ (19 πόντοι και 6 ασίστ) και τον Μπατίστα (15 πόντοι) να ξεχωρίζουν εξασφάλισαν την πρώτη τους νίκη στη φάση των "16".

Από πλευράς Άρη, κορυφαίος ήταν ο Ταπούτος με 14 πόντους (και 8 ριμπάουντ) κι ακολούθησε με 13 ο Τάκερ, ενώ το άσχημο για την ομάδα του Ντρούκερ είναι το -15 που δύσκολα θα καλυφθεί στο παιχνίδι του δεύτερου γύρου.

Ο Άρης μπήκε πιο δυνατα στο ματς και με τον Τάκερ να τον οδηγεί κατάφερε να προηγηθεί με 8-7. Η Λε Μαν όμως δεν άργησε να κάνει το ξέσπασμά της και με σερί 7-0 κατάφερε να προηγηθεί με 17-10 χάρη στους Ντιούαρ και Μπατίστα. Οι Θεσσαλονικείς πάντως δεν άργησαν να απαντήσουν και με τον Μπροόβνιακ να εκμεταλλεύεται την υπεροχή του κάτω από το καλάθι κατάφεραν να προσπεράσουν με σερί 0-8 (17-18) πριν ο Κάουντι διαμορφώσει το 19-18 του δεκαλέπτου.

Η δεύτερη περίοδος αντίθετα με την πρώτη δεν είχε μεγάλες διαφορές, αφού ο Άρης το μόνο που κατάφερε ήταν να φτάσει στο +4 (25-29, 34-38 και 38-42) με τους Ταπούτο, Χαραλαμπίδη και Σλούκα. Οι γηπεδούχοι όμως αντέδρασαν και με σερί 5-0 έκλεισαν το πρώτο μέρος στο +1 (43-42).

Εκπληκτικό ξεκίνημα που ουσιαστικά την οδήγησε τελικά στη νίκη πραγματοποίησε η Λε Μαν στο δεύτερο ημίχρονο. Οι Ντιό, Άκερ και Μπατίστα οδήγησαν την ομάδα τους σε σερί 10-2 που έκανε το 53-44. Από εκεί και πέρα η διαφορά ανέβηκε ως τους 15 πόντους (61-46 και 63-48) πριν το δεκάλεπτο λήξει με σκορ 67-54.

Η ομάδα του Σάρον Ντρούκερ πάλεψε στην τελευταία περίοδο πάλεψε, αλλά το μόνο που κατάφερε ήταν να μειώσει στους 7 (71-64 και 73-66). Η συνέχεια άνηκε στη Λε Μαν που βρήκε λύσεις και τελικά επικράτησε με 85-70 παίρνοντας και μία σημαντική διαφορά ενόψει της συνέχειας, την οποία διαμόρφωσε στα τελευταία λεπτά ο Κακιούζης.

Τα δεκάλεπτα: 19-18, 43-42, 67-54, 85-70

Οι σκόρερ των δύο ομάδων:

Λε Μαν (Τζάκσον): Τσαρλς Καούντι 2, Ντιό 7, Άκερ 19 (2), Ντιούαρ 13 (1), Πέλιν 6 (1), Ρούπερτ 9, Μπατίστα 15, Καούντι, Νιάνγκ, Κακιούζης 14 (2)

Άρης (Ντρούκερ): Μπράουν 10, Ντάνστον 5, Ταπούτος 14, Τσαϊρέλης 2, Χατζηβρέττας 2, Χαραλαμπίδης 9 (1), Μπορόβνιακ 8, Σλούκας 4, Τάκερ 13, Τόμας 3