Σεβόμαστε την ιδιωτικότητά σας

ΑΡΗΣ

ΛεΜαν-Άρης: 79-75

Κλαρκ

Δεύτερος στον όμιλο ο Άρης που ηττήθηκε με 79-75 από τη Λε Μαν. Η Βαλένθια αντίπαλος στους "8"

Μακράν κορυφαίος του ματς ήταν ο Μαρκ Σάλιερς που σημείωσε 25 πόντους και πήρε 8 ριμπάουντ, οδηγώντας τους Γάλλους στο θετικό αποτέλεσμα. Πολύ καλός ήταν και ο Ντιό με 18 πόντους, ενώ 12 είχε ο Εντόι.
Από πλευράς Άρη ο Κλαρκ είχε 18 πόντους και 4 ασίστ, ενώ ο Ρίτσαρντσον προσέθεσε 14 και 11 ριμπάουντ. Διψήφιοι ήταν και οι Μάιλς-Ουολς (από 10 πόντους).

Όσον αφορά στη φάση των "8" η ελληνική ομάδα θα βρει απέναντί της τη Βαλένθια το εμπόδιο της οποίας θα πρέπει να ξεπεράσει για να βρεθεί στο Final Four της Βιτόρια. Να σημειωθεί ότι το πρώτο ματς θα γίνει στο "Αλεξάνδρειο" (24 Μαρτίου) και το δεύτερο στο "Παβεγιόν Φουέντε Ντε Σαν Λούις" (31 Μαρτίου).

Το τρίποντο ρεσιτάλ της Λε Μαν στο πρώτο δεκάλεπτο αιφνιδίασε τον Άρη που έμεινε πίσω από το ξεκίνημα του ματς. Έχοντας ως "πρώτο βιολί" τον Σάλιερς οι Γάλλοι προηγήθηκαν με 9-3 στο τρίλεπτο και αφού ο Άρης κάλυψε τη διαφορά και μείωσε σε 9-8 χτυπώντας κοντά στο καλάθι με τους Μπετς και Κακιούζη.

Σ' εκείνο το σημείο οι παίκτες της Λε Μαν ευστόχησαν σε τρία σουτ έξω από τα 6.25 με αποτέλεσμα να προηγηθούν στα μισά της περιόδου με 18-11. Ευτυχώς η καλή άμυνα της ελληνικής ομάδας έκανε την εμφάνισή της στο παρκέ, έστω και με 5 λεπτά καθυστέρηση.

Το σκορ δεν άλλαξε για ένα δίλεπτο αλλά ο Μπετς "ξεκόλλησε" τους φιλοξενούμενους και στη συνέχεια πήραν τη σκυτάλη οι Κλαρκ και Ρίτσαρντσον που με τρίποντα έκαναν το 18-19. Το σερί του Άρη σταμάτησε στο 0-10 (18-21) όταν σκόραρε ο Ντιο. Το 22-24 του δεκαλέπτου διαμόρφωσε ο Κλαρκ, αφού νωρίτερα ο Ρούπερτ είχε ευστοχήσει σε 2 βολές.

Πολύ νευρικά μπήκαν στη δεύτερη περίοδο οι δύο ομάδες που έκαναν να σκοράρουν 3 λεπτά. Ο Σάλιερς ήταν αυτός που σκόραρε πρώτος αλλά ο Ουολς απάντησε αμέσως με τρίποντο για το 25-27. Οι δύο ομάδες ήταν αρκετά άστοχες και εναλλάσσονταν στο προβάδισμα.

Ο Σάλιερς είχε τον πρώτο λόγο στην επίθεση της ομάδας του και όταν ο Άρης προγήθηκε με 30-33 3 λεπτά, ήταν αυτός που με 5 συνεχόμενους πόντους έκανε το 35-33. Απάντησε αμέσως ο Μάιλς με ένα προσωπικό σερί 0-4 για το 35-37, πριν ο Εντόι διαμορφώσει το 37-37 με το οποίο ολοκληρώθηκε το πρώτο μέρος.

Κέφια είχε ο Εντόι με την έναρξη του τρίτου δεκαλέπτου κι έδωσε το προβάδισμα με 44-42 στη Λε Μαν. Παρόλα αυτά κι ενώ το σκορ κυμαινόταν σε πολύ χαμηλά επίπεδα, ο Ντικούδης κατάφερε να φέρει ως το +4 (50-54) τον Άρη. Η απάντηση της ομάδας του Τζάκσον ήρθε με σερί 6-0 για το 56-54, αλλά ο Κλαρκ κράτησε ζωντανό τον Άρη που προηγήθηκε εκ νέου με 56-57 πριν το δεκάλεπτο τελειώσει με σκορ 60-59.

Εκρηκτικό ξεκίνημα πραγματοποίησε η Λε Μαν στην τελευταία περίοδο, αφού με τους Σάλιερς και Σπένσερ έφτασε για πρώτη φορά σε προβάδισμα 8 πόντων (67-59). Ο Κλαρκ μείωσε στους 3 (67-64) αλλά οι δύο Αμερικάνοι της γαλλικής ομάδας είχαν πεισμώσει και ανέβασαν εκ νέου το προβάδισμα στους 8 (73-65) 5' πριν τη λήξη. Ο Νίκος Χατζηβρέττας προσπάθησε μόνος του να γυρίσει το ματς και με 5 συνεχόμενους πόντους μείωσε στους 3 (73-70).

Οι Γάλλοι όμως είχαν τον έλεγχο και παρά το καλάθι του Κλαρκ ένα λεπτό πριν τη λήξη που έκανε το 77-74, "σφράγισαν" τη νίκη τους με 2/2 βολές του Ντιό που έκανε το 79-74 πριν διαμορφώσει το τελικό 79-75 ο Ρίτσαρντσον με μία βολή.

Τα δεκάλεπτα: 22-24, 37-37, 60-59, 79-75

Οι σκόρερ των δύο ομάδων:

Λε Μαν (Τζάκσον): Ράιτ 9, Τσαρλς Καουντί 4, Σπένσερ 4, Ντιό 18 (3), Εντόι 12, Γιανγκό, Ρούπερτ 2, Μπατίστα 5, Σάλιερς 25 (3)

Άρης (Μπλατ): Κλαρκ 18 (4), Μπετς 8, Ρίτσαρντσον 14 (3), Χατζηβρέττας 9 (1), Ντικούδης 4, Κακιούζης 2, Μπάρλος, Μάιλς 10 (1), Ουολς 10 (3)

Για τα αναλυτικά στατιστικά της Λε Μαν πατήστε . Γι' αυτά του Άρη .

Μπλατ: " Μεγάλη πρόκληση η Βαλένθια"
Στα χαμένα ριμπάουντ, τα λάθη και την κακή άμυνα οφείλεται η ήττα του Άρη, σύμφωνα με τον προπονητή του Ντέιβιντ Μπλατ.

" Είχαμε ανάγκη τη νίκη ώστε να έχουμε στη συνέχεια το δεύτερο παιχνίδι στο "Αλεξάνδρειο". Ίσως να νιώσαμε πίσεη από την επιθυμία μας να καταλάβουμε την πρώτη θέση στον όμιλο, αλλά αυτό δεν αποτελεί δικαιολογία. Η Βαλένθια είναι μεγάλη πρόκληση και έχουμε να αντιμετωπίσουμε μία σπουδαία ομάδα, αν και θεωρώ ότι ανεξαρτήτως αντιπάλου, θα είχαμε δύσκολη αποστολή".

Όσο για τα αίτια της ήττας, ανέφερε: " Δεν πήραμε ριμπάουντ, κάναμε λάθη και δεν ήμασταν καλοί στην ατομική άμυνα. Αυτοί ήταν οι τρεις λόγοι της ήττας. Μιλήσαμε στα αποδυτήρια και είπαμε κάποια πράγματα που θα μείνουν εκεί. Δεν θέλω να πιστέψω ότι η ομάδα είναι μόνο για τα δύσκολα. Το πρόβλημα είναι ότι δεν παίζουμε καλά εκτός έδρας και πρέπει να διορθωθούμε".

"Ό, τι έγινε, έγινε. Θα ήθελα να είμαι ειλικρινής και να σας πω ότι δεν ασχολήθηκα με τη Βαλένθια, αλλά με τα δικά μας παιχνίδια. Κάναμε τα πάντα για να κερδίσουμε και είμαστε απογοητευμένοι που δεν τα καταφέραμε

".

Από πλευράς παικτών μίλησε ο Νίκος Χατζηβρέττας: " Θέλαμε πολύ τη νίκη. Από εκεί και πέρα, δεν κάναμε καλή εμφάνιση και χάσαμε. Το θέμα δεν είναι με ποια ομάδα παίζουμε, αλλά το πώς παίζουμε. Πρέπει να προκριθούμε στο Final Four, να παίξουμε καλό μπάσκετ και το μυαλό μας να είναι εκεί".

"Πρέπει να έχουμε καλή απόδοση τόσο στο πρώτο όσο και στο δεύτερο παιχνίδι με τη Βαλένθια, να πάμε εκεί και να τα παίξουμε όλα για όλα. Εκτός έδρας έχουμε πρόβλημα, είναι ξεκάθαρο αυτό. Στο Αλεξάνδρειο έχουμε άλλο ρυθμό. Είναι πιο εύκολο να παίζεις στην έδρα σου".

"Πρέπει να είμαστε πιο σκληροί σε μυαλό και άμυνα. Η άμυνα κερδίζει τα παιχνίδια. Δεν ήμασταν συγκεντρωμένοι σήμερα και θέλαμε πολύ τη νίκη. Πρέπει να αλλάξουμε τον τρόπο που αντιμετωπίζουμε τα εκτός έδρας παιχνίδια".

"Από’ δω και πέρα, όλα τα παιχνίδια είναι οριακά για μας και πρέπει να κερδίζουμε. Αυτό πρέπει να το δείξουμε και μέσα στο γήπεδο στον αγώνα με το Περιστέρι

".

Tέλος ο τεχνικός της Λε Μαν Τζον Ντέιβιντ Τζάκσον τόνισε: " Είχαμε αντιμετωπίσει πρόσφατα τον Άρη και ξέραμε τι έπρεπε να κάνουμε από πλευράς στρατηγικής. Προφανώς πρόκειται για μία πάρα πολύ καλή ομάδα, αλλά από την στιγμή που είχαμε καταφέρει να κερδίσουμε στη Θεσσαλονίκη, μέσα σε μια καυτή ατμόσφαιρα, ξέραμε ότι μπορούσαμε να κάνουμε το ίδιο και απόψε".

"Παρότι δεν είχαμε βαθμολογικό ενδιαφέρον, δεν χρειάστηκε να κάνω κάτι ιδιαίτερο για να δώσω κίνητρο στους παίκτες μου. Σε τέτοια παιχνίδια, κόντρα σε τόσο δυνατούς αντιπάλους, το κίνητρο υπάρχει από μόνο του. Αυτή η νίκη δεν έχει ουσιαστικό αντίκρισμα, αλλά το να κερδίζεις μία μεγάλη ελληνική ομάδα είναι πάντοτε σπουδαίο κατόρθωμα. Μας δίνει αυτοπεποίθηση για την συνέχεια του γαλλικό Πρωτάθλημα, όπου θα επικεντρωθούμε αναγκαστικά, έχοντας ως στόχο την κατάκτηση του τίτλου

".

Η εξέλιξη του αγώνα:

1' Έναρξη 1ης περιόδου
1' Δίποντο
Σάλιερς (2-0)
1' Δίποντο
Εντόι (4-0)
2' Τρίποντο
Μάιλς (4-3)
2' Δίποντο
Σάλιερς (6-3)
3' Τρίποντο
Σάλιερς (9-3)
3' Δίποντο
Μπετς (9-5)
4' Δίποντο
Κακιούζης (9-8)
4' Τρίποντο
Σάλιερς (12-8)
4' Τρίποντο
Ντιό (15-8)
5' Τρίποντο
Κλαρκ (15-11)
5' Τρίποντο
Ντιό (18-11)
7' Δίποντο
Μπετς (18-13)
7' Τρίποντο
Ρίτσαρντσον (18-16)
8' Τρίποντο
Κλαρκ (18-19)
8' Δίποντο
Ρίτσαρντσον (18-21)
9' Δίποντο
Ντιό (20-21)
10' Δύο βολές
Ρούπερτ (22-22)
10' Δίποντο
Κλαρκ (22-24)
10' Λήξη 1ης περιόδου
22-24, ο Άρης έμεινε πίσω με 7 αλλά επέστρεψε και προηγήθηκε μέχρι και με 3 πόντους
11' Έναρξη 2ης περιόδου
14' Δίποντο
Σάλιερς (25-24)
14' Τρίποντο
Ουολς (25-27)
15' Δίποντο
Ράιτ (27-27)
16' Δίποντο
Μπατίστα (29-27)
16' Τρίποντο
Ουολς (29-30)
17' Τρίποντο
Ρίτσαρντσον (30-33)
18' Τάιμ-άουτ
18' Καλάθι και φάουλ
Σάλιερς (33-33)
19' Δύο βολές
Σάλιερς (35-33)
19' Δίποντο
Μάιλς (35-35)
19' Δίποντο
Μάιλς (35-37)
20' Δίποντο
Εντόι (37-37)
20' Λήξη ημιχρόνου
37-37, αμφίρροπο το παιχνίδι στη δεύτερη περίοδο με τον Άρη να μένει πίσω αλλά να ισοφαρίζει εκ νέου
21' Έναρξη 3ης περιόδου
21' Δίποντο
Ρίτσαρντσον (37-39)
22' Δίποντο
Σάλιερς (40-39)
23' Δίποντο
Εντόι (42-42)
23' Δίποντο
Εντόι (44-42)
25' Δύο βολές
Χατζηβρέττας (44-44)
26' Τρίποντο
Ράιτ (47-44)
26' Δύο βολές
Ντικούδης (47-46)
27' Δύο βολές
Χατζηβρέττας (47-49)
27' Τρίποντο
Ντιό (50-47)
Ρίτσαρντσον (50-52)
27' Δίποντο
Ντικούδης (50-54)
28' Δύο βολές
Καουντί (52-54)
28' Δίποντο
Εντόι (54-54)
29' Δίποντο
Ντιό (56-54)
30' Τρίποντο
Κλαρκ (56-57)
30' Δίποντο
Ράιτ (58-57)
30' Δύο βολές
Κλαρκ (59-59)
30' Λήξη 3ης περιόδου
60-59, το ντέρμπι συνεχίζεται στη Γαλλία
31' Έναρξη 4ης περιόδου