ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ

Λίγο ήθελε...

Σισκάουσκας

Πάλεψε μέχρι το τέλος ο Πανιώνιος, αλλά έχασε με 85-77 από τον ΠΑΟ που έκανε το 1-0 στον ημιτελικό

Καλύτερος παίκτης του Παναθηναϊκού, ήταν για ακόμα ένα παιχνίδι ο Δημήτρης Διαμαντίδης, που μαζί με τον Δήμο Ντικούδη, είχαν από 15 πόντους. Από πλευράς Πανιωνίου, ο Εντέρ Αρσλαν, ήταν εξαιρετικός και ίσως ο μοναδικός που στάθηκε στο ύψος των περιστάσεων, με τους 21 πόντους του, τις 3 ασίστ και την προσπάθειά του να γυρίσει το παιχνίδι, στα τελευταία λεπτά.
Το σύνθημα όλων στον Παναθηναϊκό μετά τα παιχνίδια με το Μαρούσι, ήταν να παίξουν οι Πρωταθλητές Ευρώπης, όπως μπορούν και αυτό έκαναν πράξη με το ξεκίνημα. Μπαίνοντας στο παρκέ και με ηγέτη τον Δημήτρη Διαμαντίδη, που έβρισε διαδρόμους και πάσαρε έξοχα, οι "πράσινοι" πήραν προβάδισμα με 17-11, παίρνοντας σκορ από όλους τους παίκτες στην πεντάδα και "χτυπώντας" κυρίως μέσα στη ρακέτα. Η απάντηση του Πανιωνίου... δεν ήρθε και παρά τις προσπάθειες του Αρσλάν, ο Ντικούδης αύξησε τη διαφορά στους 7 (25-18), ένα λεπτό πριν το τέλος της περιόδου. Ο Χατζηβρέττας, διαμόρφωσε το 27-20 του δεκαλέπτου.

Πράσινη κυριαρχία
Βρίσκοντας όλο και περισσότερες λύσεις στην επίθεση, ο Παναθηναϊκός, έκανε πάρτυ στη δεύτερη περίοδο. Ο Σισκάουσκας, έδωσε για πρώτη φορά διψήφια διαφορά 7 λεπτά πριν το ημίχρονο (34-24) και συνεχίστηκε η άνοδός της, με τον Ντικούδη να παίρνει τη σκυτάλη. Με τρίποντο μπροστά στον Περπέρογλου, ο Διαμαντίδης έφτασε για πρώτη φορά το σκορ στο +16 (53-27) την ίδια ώρα που στην επίθεση, ο Πανιώνιος, έκανε απανωτά λάθη. Οι "κυανέρυθροι" επιχείρησαν να αντιδράσουν, με τον Αρσλάν που πήρε την κατάσταση στα χέρια του, με ασίτ και καλάθια, έριξαν τη διαφορά, αλλά ένα "πράσινο" ξέσπασμα στο τέλος του πρώτου μέρους, την εκτόξευσε για πρώτη φορά στους 18 (51-33), στο τέλος του πρώτου μέρους.

Η βιασύνη του Πανιωνίου να ξαναμπεί στο ματς, έδωσε γρήγορο ρυθμό στις αρχές της επανάληψης, η διαφορά έπεσε στους 16 με τρίποντο του Αρσλάν, αλλά οι παίκτες του Παναθηναϊκού αφυπνίσθηκαν, "έσφιξαν" την άμυνα και ανέβασαν τη διαφορά στους 19 με καλάθι και φάουλ του Τσαρτσαρή. Μία μίνι-επιθετική ανομβρία στην επίθεση του "τριφυλλιού", επέτρεψε στους "κυανέρυθρους" να κατεβάσουν και πάλι τη διαφορά στους 12 (61-49), 2.14 λεπτά πριν τη λήξη του τρίτου δεκαλέπτου. Το νεκρό διάστημα της ομάδας του Ομπράντοβιτς, συνεχίστηκε παρά την είσοδο των Σισκάουσκας και Μπατίστ και η διαφορά σταθεροποιήθηκε στους 10-12 πόντους με την τρίτη περίοδο να κλείνει 65-53.

Το ίδιο σκνικό με τον Πανιώνιο να προσπαθεί να μειώσει και τον Παναθηναϊκό να διατηρεί τη διψήφια διαφορά, επαναλήφθηκε και στην τελευταία περίοδο, με τους "πράσινους" να παίζουν όσο χρειάζεται. Ο Χατζηβρέττας, έκανε το +12 πέντε λεπτά πριν τη λήξη στον αιφνιδισαμό και μετά το τάιμ άουτ που κάλεσε άμεσα ο Παβίτσεβιτς, ο Αρσλάν, μείωσε μετά από ώρα στους 9, με 4.32 να απομένουν και ο Χάτσον, ήταν αυτός που νίκησε τους ψηλούς του Παναθηναϊκού και έκανε το 76-69.απομένουν. Ο Ντικούδης ανέβασε και πάλι στους 9 (78-69) και ο Αρσλάν αστόχησε σε λέι απ και το παιχνίδι έμεινε χωρίς σκορ για περίπου δύο λεπτά.

Η ψυχή του Αρσλάν
Ο Πανιώνιος, όμως, δεν είχε πει την τελευταία του λέξη. Ο Διαμαντίδης, ευστόχησε σε δύο βολές, αλλά ο Αρσλάν πήρε την κατάσταση στα χέρια του. Ο Τούρκος σημείωσε δύο συνεχόμενα τρίποντα και μάλιστα στο δεύτερο κέριδσε και φάουλ. Αστόχησε στη βολή, ο Χάτσον άρπαξε το επιθετικό ριμπάουντ και μείωσε στους 3 (80-77), αναγκάζοντας τους φίλους του Παναθηναϊκού να καρδιοχτυπήσουν. Μέχρι εκεί, όμως έφτασε ο Πανιώνιος. Ο Ντικούδης, ευστόχησε σε δύο βολές, ο Χάτσον σπατάλησε την ευκαιρία με την ασίστ που του έδωσε ο Αρσλάν και μετά από ένα ακόμα χαμένο σουτ του Ουίνστον, η μπάλα κατέληξε στον Διαμαντίδη, που κέρδισε φάουλ και ευστόχησε σε ακόμα δύο βολές. Μία βολή του Ντικούδη, διαμόρφωσε το τελικό 85-77 και πλέον οι δύο ομάδες, ανανέωσαν το ραντεβού τους για την Πέμπτη, στο Ελληνικό.

Tα δεκάλεπτα:27-20, 51-33, 65-53, 85-77

Παναθηναϊκός (Ζέλικο Ομπράντοβιτς): Αλβέρτης 7 (1), Βούγιανιτς 2, Μπετσίροβιτς 7 (1), Μπατίστ 7, Σισκάουσκας 10 (1), Χατζηβρέττας 6, Ντικούδης 15, Τσαρτσαρής 11 (1), Διαμαντίδης 15 (2), Γιαβτόκας 2, Τομάσεβιτς 3.

Πανιώνιος (Λούκα Παβίσεβιτς): Μιλίκοβιτς 12 (2), Περπέρογλου 10, Ντόιτσιν, Χατζής, Αρσλάν 21 (5), Αγγελόπουλος, Ουίνστον 6 (1), Ντραγκοίλοβιτς 13, Χάτσον 15.

Η εξέλιξη του αγώνα

1' Έναρξη 1ης περιόδου
Για πρώτη φορά μετά τον τραυματισμό του στη μέση, ο Τσαρτσαρής ξεκινάει
2' Δύο βολές Παναθηναϊκός Τσαρτσαρής (2-0)
2' Δίποντο Πανιώνιος Χάτσον (2-2)
2' Δίποντο Παναθηναϊκός Μπετσίροβιτς (4-2)
3' Καλάθι και φάουλ Πανιώνιος Χάτσον (4-5)
3' Δίποντο Παναθηναϊκός Διαμαντίδης (6-5)
4' Δίποντο Παναθηναϊκός Τσαρτσαρής (8-5)
4' Δίποντο Πανιώνιος Ντόιτσιν (8-7)
5' Τρίποντο Παναθηναϊκός Σισκάουσκας (11-7)
5' Δίποντο Παναθηναϊκός Μπατίστ (13-7)
5' Δίποντο Πανιώνιος Μίλκοβιτς (13-9)
6' Δίποντο Πανιώνιος Χατζής (13-11)
Αυτοκαλάθι από τους παίκτες του Παναθηναϊκού, που χρεώνεται στον αρχηγό
6' Καλάθι και φάουλ Παναθηναϊκός Μπατίστ (15-11)
7' Δίποντο Παναθηναϊκός Μπατίστ (17-11)
Πολύ καλή πάσα από τον Διαμαντίδη
7' Τάιμ-άουτ Πανιώνιος Παβίτσεβιτς
Καλό μπάσκετ από τον Παναθηναϊκό στο ξεκίνημα. Ο Διαμαντίδης εκμεταλλεύεται όλους τους διαδρόμους και πασάρει έξοχα, ενώ η πολυφωνία στην επίθεση, έχει οικοδομήσει διαφορά 6 πόντων. Από πλευράς Πανιωνίου, καλά πήγε στην αρχή ο Χάτσον, αλλά εν συνεχεία κλείστηκε
8' Τρίποντο Παναθηναϊκός Διαμαντίδης
8' Τρίποντο Πανιώνιος Αρσλάν (22-16)
9' Δίποντο Παναθηναϊκός Ντικούδης (25-18)
10' Δίποντο Πανιώνιος Ντραγκοΐλοβιτς (25-20)
10' Δίποντο Παναθηναϊκός Χατζηβρέττας (27-20)
10' Λήξη 1ης περιόδου 27-20
Καλός ο Παναθηναϊκός στην πρώτη περίοδο. Έχοντας περιορίσει τα ατού των αντιπάλων, ξεδιπλώνει το παιχνίδι του με αιχμή τις πάσες του Διαμαντίδη
11' Έναρξη 2ης περιόδου
11' Καλάθι και φάουλ Παναθηναϊκός Τομάσεβιτς (30-21)
12' Τρίποντο Πανιώνιος Ουίνστον (30-24)
13' Δίποντο Παναθηναϊκός Ντικούδης (32-24)
Καταπληκτική πάσα του Σισκάουσκας, που βγάζει τον δευτερεύοντα αιφνιδιασμό
13' Δίποντο Παναθηναϊκός Σισκάουσκας (34-24)
Για πρώτη φορά στο +10 ο Παναθηναϊκός με τον Λιθουανό, να κάνει ακόμα μία εξαιρετική εμφάνοση
14' Καλάθι και φάουλ Παναθηναϊκός Ντικούδης (36-24)
15' Καλάθι και φάουλ Παναθηναϊκός Χατζηβρέττας (38-25)
15' Δύο βολές Πανιώνιος Αρσλάν (38-27)
16' Τρίποντο Παναθηναϊκός Διαμαντίδης (43-27)
Έχει ξεφύγει για τα καλά ο Παναθηναϊκός, αφού επιθετικά κάνει ότι θέλει
17' Δίποντο Πανιώνιος Αρσλάν (43-30)
Το πιο όμροφο καλάθι του αγώνα σημειώνει ο Τούρκος, που περνάει όλη την άμυνα και αφήνει την μπάλα δίνοντας ύψος για να αποφύγει το κόψιμο
18' Τρίποντο Πανιώνιος Μίλκοβιτς
19' Τρίποντο Παναθηναϊκός Μπετσίροβιτς (48-33)
Στο +15 με πολύ καλή πάσα του Τσαρτσαρή
20' Δίποντο Παναθηναϊκός Σισκάουσκας (51-33)
20' Λήξη ημιχρόνου 51-33
Πολύ καλύτερος ο Παναθηναϊκός στο πρώτο μέρος, με πολυφωνία στην επίθεση και καλή άμυνα πάνω στα ατού του Πανιωνίου (πλην του Αρσλάν). Πρώτος σκόρερ του ματς ο Ντικούδης και ακολουθούν Διαμαντίδης και Αρσλάν
21' Έναρξη 3ης περιόδου
21' Δίποντο Παναθηναϊκός Τσαρτσαρής (54-35)
23' Δίποντο Παναθηναϊκός Σισκάουσκας (56-38)
24' Καλάθι και φάουλ Παναθηναϊκός Τσαρτσαρής (59-40)
25' Δύο βολές Πανιώνιος Περπέργλου (59-44)
29' Δύο βολές Πανιώνιος Ντραγκοΐλοβιτς (61-51)
29' Δύο βολές Παναθηναϊκός Βούγιανιτς (63-51)
30' Έναρξη 3ης περιόδου 65-53
Η διαφορά έχει σταθεροποιηθεί στους 10-12 πόντους και όλα δείχνουν ότι ο Παναθηναϊκός πάει για το 1-0, εκτός κι αν υπάρξει κάποια δραματική αλλαγή στον ρυθμό του ματς
31' Έναρξη 4ης περιόδου
32' Τρίποντο Πανιώνιος Μίλκοβιτς (67-58)
33' Τρίποντο Παναθηναϊκός Αλβέρτης (70-58)
34' Δίποντο Παναθηναϊκός Διαμαντίδης (74-60)
35' Δίποντο Παναθηναϊκός Χατζηβρέττας (76-64)
36' Τρίποντο Πανιώνιος Αρσλάν (76-67)
37' Δίποντο Πανιώνιος Χάτσον (76-69)
37' Δίποντο Παναθηναϊκός Ντικούδης (78-69)
39' Δύο βολές Παναθηναϊκός Διαμαντίδης (80-69)
40' Τρίποντο Παναθηναϊκός Αρσλάν (80-75)
Τρίποντο και φάουλ από τον Αρσλάν, που παίρνει την ομάδα στις πλάτες του.
40' Δύο βολές Παναθηναϊκός Ντικούδης (82-77)
40' Λήξη αγώνα 85-77
Παρότι πλησίασε στους 3 (80-77) στο τέλος, ο Πανιώνιος έχασε στο ΟΑΚΑ με 85-77. Ο Παναθηναϊκός, είναι πλέον μπροστά με 1-0 στην ημιτελική σειρά των πλέι οφ