Live από το "Mediolanunforum"

Γκριρ Βασιλόπουλος INTIME SPORTS

To SPORT 24 βρίσκεται στο Μιλάνο και σας μεταφέρει το κλίμα πριν από τον αγώνα Αρμάνι-Ολυμπιακός

20:17: Μετά από μεγάλη ταλαιπωρία και με τον οδηγό του πούλμαν που μας μετέφερε να έχει καταλάβει αρχικά ότι θέλαμε να πάμε σε κάποιο ξενοδοχείο... Ολίμπια, φτάσαμε στο "Φόρουμ" που μισοάδειο υποδεχόταν σιγά-σιγά τους οπαδούς της Αρμάνι.
20:20: Πολυπληθέστατη η αποστολή των Ελλήνων δημοσιογράφων (ας είναι καλά και η WIND), που έχει πάρει τις θέσεις της πίσω από το καλάθι που θα κάνει προθέρμανση ο Ολυμπιακός.

20:21: Το γήπεδο μαζεύει κόσμο αλλά δεν αναμένεται να γεμίσει από τους κατά τ' άλλα φιλήσυχους οπαδούς της Αρμάνι.

20:22: Η Αρμάνι Τζινς βγαίνει στο παρκέ για προθέρμανση και χειροκροτείται, όπως και ο Ολυμπιακός ένα λεπτό αργότερα. Ο Τζανίρο Πάργκο κάνει την πρώτη του εμφάνιση με τα "ερυθρόλευκα" και προθερμαίνεται μπροστά μας.

20:28: Την ίδια ώρα στο ΟΑΚΑ τα πράγματα δεν πηγαίνουν καλά για τον Παναθηναϊκό που είναι πίσω με 36-41 από την Παρτίζαν.

20:30: Στην κερκίδα πίσω από τον πάγκο του Ολυμπιακού έχουν λάβει τις θέσεις τους και οι περίπου 20 ηρωικοί οπαδοί της ομάδας που ήρθαν στο Μιλάνο για να παρακολουθήσουν την αγαπημένη τους ομάδας συνδυάζοντας και ψώνια στη "Monte Napoleone".

20:33: Ο "Σόφο" έχει αρχίσει τα καρφώματα στην προθέρμανση. Ας ελπίσουμε να συνεχίσει και στον αγώνα με τον ίδιο τρόπο ώστε να πάρει ο Ολυμπιακός το αβαντάζ.

20:35: Οι αδερφοί Αγγελόπουλοι κάνουν την εμφάνιση τους και χαιρετούν όλους τους δημοσιογράφους.

20:39: Ξεκινάει η παρουσίαση του Ολυμπιακού με πρώτο τον Πάργκο και στη συνέχεια τους υπόλοιπους που δίνουν τα χέρια με το τεχνικό τιμ και χειροκροτούνται από τους οπαδούς τους.

20:40: Μεγαλύτερος χαμός στην παρουσίαση της Αρμάνι όπως είναι φυσιολογικό, με το γήπεδο να έχει πλέον περίπου 7.000 κόσμο. Κλειστό το άνω διάζωμα.

20:43: Τα τελευταία σουτάκια τους κάνουν οι αθλητές του Ολυμπιακού. Ένα λεπτό δίνουν οι διαιτητές. Το τελευταίο σουτ της προθέρμανσης κάνει ο Βασιλόπουλος και... το χάνει.

20:45: Οι παίκτες φωνάζουν "Ολυμπιακός" και η πεντάδα των Πελεκάνου, Γκριρ, Πρίντεζη, Βούισιτς και Χαλπερίν μπαίνει στο παρκέ. Χόκινς, Βιτάλι, Σόου, Τόμας και Χολ.

20:49: Kακό ξεκίνημα για τον Ολυμπιακό που χάνει 0-5 από πόντους του Σόου. Ο Βούισιτς σκοράρει αλλά ο Βιτάλι απαντάει με τρίποντο για το 8-2 της Αρμάνι.

20:50: Ο Πελεκάνος σκοράρει έξω από τα 6.25 και ο Γκριρ κερδίζει φάουλ. Η κατάσταση έχει ισορροπήσει. O Aμερικάνος πετυχαίνει λέι απ για το 8-7.

20:57: Ο Βούισιτς κάνει πολλή δουλειά ανοίγοντας τους χώρους ενώ ο Βασιλόπουλος περνάει στο παρκέ στη θέση του Πελεκάνου και αφήνει την μπάλα στο καλάθι. Παρόλα αυτά οι γηπεδούχοι με τους πρώτους πόντους των Χόκινς και Βιτάλι μένουν μπροστά πριν τα φόλοου του Πρίντεζη.

20: 58: 18-15 μπροστά οι γηπεδούχοι με 3.44 να απομένουν. Οι άμυνες και των δύο ομάδων όπως και τα μπλοκ άουτ δεν λειτουργούν ακόμα με αποτέλεσμα να έχει ανέβει ψηλά το σκορ. Ο Γιαννάκης σηκώνει Παπαλουκά και Σχορτσιανίτη. Από την άλλη πλευρά περνάει στο παρκέ ο Κατελίνας και για πρώτη φορά ο Χόλις Πράις.

20:59: 2/2 βολές ο "Σόφο" που μειώνει στον πόντο (17-18). Παίζει και καλή άμυνα κλείνοντας το διάδρομο στον Κατελίνας αλλά ο Βασιλόπουλος κάνει επιθετικό φάουλ στον αιφνιδιασμό. Ισοφαρίζει ο Παπαλουκάς με μία βολή.

21:04: Ο Ρόκα Μέισον δίνει προβάδισμα στην Αρμάνι αλλά ο Σχορτσιανίτης απαντάει άμεσα. Ο Έρτσεγκ όμως δίνει χώρο στον Χόκινς που κλείνει το δεκάλεπτο με τρίποντο και το σκορ 20-23.

21:05: Όρθιος ο Τζόρτζο Αρμάνι χειροκροτεί την ομάδα του. Παραδίπλα οι αδερφοί Αγγελόπουλοι δείχνουν προβληματισμένοι.

21:06: Ξεκινάει η δεύτερη περίοδος με κλέψιμο του Ολυμπιακού και τον πάγκο να ξεσηκώνεται. Ο Γιαννάκης μιλάει στον Πάργκο ο οποίος λογικά σε λίγο θα πάρει την πρώτη του ευκαιρία αφού ο τεόντοσιτς δεν τα πηγαίνει καλά. Τελικά στη θέση του περνάει ο Γκριρ.

21:09: Το τρίποντο του Τόμας στον αιφνιδιασμό φέρνει στο +6 την Αρμάνι και το γήπεδο σηκώνεται στο πόδι. Η λύση; Τζανίρο Πάργκο. Στο παρκέ για πρώτη φορά με τη φανέλα των "ερυθρολεύκων" 8.15 πριν το ημίχρονο.

21:11: Ο Σχορτσιανίτης καρφώνει εντυπωσιακά αλλά χρεώνεται με επιθετικό φάουλ και ο Παπαλουκάς εκνευρισμένος χρεώνεται με τεχνική ποινή θυμίζοντας τον Τριαντάφυλλο στο Πρωτάθλημα Τύπου. Αισίως στο -8 η ελληνική ομάδα.΄

21:12: Ο Χόλις Πράις σκοράρει για 3 και κάνει το 30-21. Ο πρώην συμπαίκτης του Πάργκο, παίρνει την μπάλα αμέσως μετά και 6.55 πριν τη λήξη του ημιχρόνου μπαίνει προς το καλάθι και κερδίζει φάουλ από τον Τόμας. Ήρθε η ώρα του τάιμ άουτ και ο Γιαννάκης πριν μιλήσει στους παίκτες του τα λέει στους διαιτητές.

21:17: Ο Μπουρούσης μπαίνει στο παρκέ αλλά χάνει λέι απ. Απαντάει όμως ο Πάργκο με το πρώτο του καλάθι 6.15 πριν το ημίχρονο. Ξανά στο παρκέ Χαλπερίν και Πρίντεζης αφού ο Βασιλόπουλος χρεώνεται με το δεύτερό του φάουλ. 2/2 βολές ο Χαλπερίν που μειώνει σε 33-24.

21:19: Η άμυνα των "ερυθρόλευκων" συνεχίζει να μπάζει και ο Ρόκα σκοράρει. Δύο βολές από τον Γκριρ και ζώνη από τον Ολυμπιακό. Αυτό δεν εμποδίζει τον Χόλ να καρφώσει με φόλοου για το 37-26. Καρφώνει και ο Μπουρούσης μετά από ασίστ του Γκριρ (37-28). Τάιμ άουτ ζητά ο Μπούκι.

21:22: Xόκινς και Πρίντεζης βάζουν από ένα δίποντο για το 39-30. Ακόμα ένα επιθετικό ριμπάουντ από την Αρμάνι που έχει εκθέσει τον Ολυμπιακό. Ο "Δράκος" ψηλώνει ελαφρώς το σχήμα με Παπαλουκά αντί Γκριρ για το ριμπάουντ. 39-30 το σκορ και παρατηρήσεις στον Λιν.

21:28: Xόκινς για τρεις και 42-30 μετά από ακόμα ένα χαμένο ριμπάουντ. Τάιμ άουτ παίρνει ο κόουτς των φιλοξενούμενων για να δώσει οδηγίες ενόψει των τελευταίων 41 δευτερολέπτων του ημιχρόνου.

21:30: Ο Βούισιτς μειώνει σε 42-32 μετά την ασίστ του Τεό και η άμυνα βγαίνει. Ο Γκριρ αστοχεί από το κέντρο και αυτό είναι το σκορ ημιχρόνου. Προβληματική σε ακόμα ένα εκτός έδρας ματς η εικόνα του Ολυμπιακού. Οι παίκτες δεν δείχνουν συγκεντρωμένοι και ο Γιαννάκης αναμένεται να τους ταρακουνήσει στα αποδυτήρια.

21:39: O Παναθηναϊκός ξεπέρασε το εμπόδιο της Παρτίζαν φορτσάροντας στην τελευταία περίοδο. Ηγέτης ο Πέκοβιτς στο 81-63 επί της πρώην ομάδας του και θετικό ξεκίνημα για το "τριφύλλι" στο Top-16. Ας ελπίζουμε να έχει ανάλογο τέλος και το παιχνίδι που παρακολουθούμε στο "Φόρουμ". Στο παρκέ για προθέρμανση οι δύο ομάδες.

Δεύτερο ημίχρονο
21:48: Χολ και Βιτάλι πυροβολούν για τρεις με το ξεκίνημα και ενδιάμεσα σκοράρει ο Πρίντεζης. 48-34 το σκορ για τους γηπεδούχους. Ανάσα με γκολ-φάουλ από τον Χαλπερίν για το 48-36. Τρίτο φάουλ ο Βιτάλι.

21:51: Ο καλύτερος παίκτης του Ολυμπιακού Γιώργος Πρίντεζης μειώνει σε 48-38 με χουκ. Τρίτο φάουλ ο Βασιλόπουλος. 2/2 βολές ο Χόκινς (38-50). Αυστηρότατο φάουλ στον Σχορτσιανίτη (3ο) και ετοιμάζεται ο Βούισιτς.

Καρφώνει ο Πρίντεζης (40-50) και οι διαιτητές χρεώνουν με επίσης αυστηρό αντιαθλητικό τον Γκριρ που φτάνει κι αυτός τα 3. 2/2 ο Βιτάλι και 40-52. Άσχημο ξεκίνημα και στο δεύτερο ημίχρονο για τους "ερυθρόλευκους".

21:57: Ο Ολυμπιακός κάνει σερί 4-0 με τον Πρίντεζη να καρφώνει εκπληκτικά στον αιφνιδιασμό για το 55-44. Τάιμ άουτ ο Μπούκι. Ακόμα ένα τρίποντο από τον Τόμας που "ξεκολλάει" την ομάδα του.

22:01: Ο Τόμας σκοτώνει τον Ολυμπιακό και δίνει προβάδισμα με 51-45 στην Αρμάνι. Παπαλουκάς 2/2 βολές και 61-47. Τα πράγματα δυσκολεύουν για την ελληνική ομάδα που χάνει 2 συνεχόμενα αμυντικά ριμπάουντ.

22:05: Ότι μπορεί κάνει ο Πρίντεζης αλλά οι συμπαίκτες του τον προδίδουν. Μειώνει σε 62-51. Κλέβει ο Βούισιτς 39 δευτερόλεπτα πριν τη λήξη της τρίτης περιόδου. Ο Παπαλουκάς μειώνει σε 53-62 και το δεκάλεπτο τελειώνει. Η τελευταία ευκαιρία του Ολυμπιακού σε 2 λεπτά.

22:10: Ασίστ του Πάργκο, Βούισιτς και 55-62. Καλό ξεκίνημα για τον Ολυμπιακό που παίρνει και επιθετικό φάουλ. Ακόμα ένα καλάθι από τον Κροάτη και έχουμε ματς. Με το σκορ 57-62 ο Μπούκι ζητάει τάιμ άουτ.

22:13: Κάκιστα νέα για τον Ολυμπιακό. 4ο φάουλ ο Πρίντεζης και τρίποντο ο Χόκινς. Ο Έλληνας σκοράρει και πάλι, οι "ερυθρόλευκοι" κλέβουν αλλά ο Πάργκο κάνει βήματα.

22:16: Σούπερ η άμυνα του Ολυμπιακού, άρτιος αιφνιδιασμός με Παπαλουκά-Μπουρούση και το σκορ 61-65. Ακόμα ένα τάιμ άουτ από τον Μπούκι.

22:19: Τζανίροοοο Πάργκο. Τρίποντο και 65-64. Μεταμορφωμένος ο Ολυμπιακός στην τέταρτη περίοδο έχει εγκλωβίσει την Αρμάνι και έχει μεγάλη ευκαιρία να ολοκληρώσει την ανατροπή. 4 λεπτά για το τέλος και η μπάλα στα χέρια του. Κακή επιλογή του Τεόντοσιτς που χάνει το τρίποντο. Ο Χολ σκοράρει έξω από τα 6.25 για το 64-68 και ο Πάργκο χάνει δύο βολές. 3.13 για το τέλος. Μπάλα στους "ερυθρόλευκους".

22:23: Μειώνει στους 2 ο Βούισιτς (66-68) αλλά και πάλι ο Χολ πετυχαίνει τρίποντο 66-71. Ο Έρτσεγκ μειώνει σε 68-71. 2 λεπτά για τη λήξη. 1.45 πριν το τέλος ο Βούισιτς και πάλι αυτή τη φορά με 2/2 βολές μειώνει στον πόντο (70-71). Ο Παπαλουκάς αδρανεί και ο Χολ με φόλοου κάνει το 73-70. Ο Τεό όμως απαντάει στον αιφνιδιασμό για το 72-73. Ο Χολ κάνει και πάλι τη ζημιά με 2/2 βολές 22 δευτερόλεπτα πριν τη λήξη (72-75). Ταίμ άουτ ο "Δράκος".

22:29: Απομένουν 14 δευτερόλεπτα και ο Γκριρ ευστοχεί σε δύο βολές για το 75-74. Τάιμ άουτ καλεί ο Μπούκι και ο Ολυμπιακός δεν έχει άλλη επιλογή από το φάουλ. Ο χρόνος περνάει και φτάνει στα 5.9 με τον Τόμας να χάνει τη δεύτερη βολή. Η μπάλα στα χέρια του Παπαλουκά, πασάρει στον Γκριρ αυτός πέφτει στο παρκέ ο χρόνος τελειώνει και ο Ολυμπιακός χάνει τη χρυσή ευκαιρία να στείλει το ματς στην παράταση. Κακό ξεκίνημα για τους "ερυθρόλευκους" στο Τοp-16.