Σεβόμαστε την ιδιωτικότητά σας

ΑΙΓΑΛΕΩ

Μαρούσι-Αιγάλεω: 66-72

Πάτερσον

Τη μεγάλη ανατροπή κατάφερε το Αιγάλεω που νίκησε με 72-66 το Μαρούσι στον Άγιο Θωμά

Η ομάδα του Θανάση Σκουρτόπουλου απέδειξε ότι και φέτος αναμένεται να αποτελέσει την ευχάριστη έκπληξη του Πρωταθλήματος. Πρωτεργάτες της μεγάλης νίκης ήταν οι Μπρέισι (ηγέτης στο σκοράρισμα) και οι Καλλινικίδης-Σούλης απέναντι στο Μαρούσι που παρά την πληθώρα επιλογών του δεν βρήκε λύσεις.
Από το ξεκίνημα του αγώνα το Μαρούσι πήρε το προβάδισμα και με τον Κις να οδηγεί και τις λύσεις να έρχονται από όλους τους παίκτες που χρησιμοποίησε ο Μαρκόπουλος, οικοδόμησε μία διαφορά 6 πόντων στο εξάλεπτο (18-12). Το Αιγάλεω δεν τα παράτησε και με τον Αγγελόπουλο να σκοράρει μείωσε στους 4 (21-17) προσπαθώντας στην κάθε ευκαιρία να τρέξει, αλλά ο Κουμπούρας προσγείωσε με ένα τρίποντο τους παίκτες του Σκουρτόπουλου πριν ο Καλάθης γράψει το 26-20 με το οποίο τελείωσε η περίοδος.

Ένα σερί 4-0 των γηπεδούχων στο πρώτο δίλεπτο η διαφορά άγγιξε τους 8 πόντους (30-22) αλλά ακόμα ένα από το "Σίτι" την έριξε εκ νέου στους 4 και με τον Μαγκουνή να παίρνει πρωτοβουλίες διατηρήθηκε σε αυτό το επίπεδο μέχρι και 3 λεπτά πριν την ανάπαυλα. Από εκείνο το σημείο και μετά όμως ο Κις πήρε την κατάσταση στα χέρια. Με δύο τρίποντα, εκ των οποίων το δεύτερο ήταν "μαχαιριά στο στήθος" του Σκουρτόπουλου γιατί επετεύχθη με την κόρνα του ημιχρόνου, το σκορ έγινε 38-29.

Ακόμα μία προσπάθεια ανάκαμψης έκαναν οι φιλοξενούμενοι μπαίνοντας στο δεύτερο μέρος αφού οι Καλλινικίδης και Μαγκουνής μείωσαν στους 6 (39-33), αλλά ο Στίβενσον πήρε τ' όπλο του και με δύο "κολλητά" τρίποντα έφτασε τη διαφορά στο +12 που ήταν η μέγιστη τιμή της σε ολόκληρο το ματς. Παρά τις προσπάθειες του Αιγάλεω που μείωσε περιστασιακά το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με το Μαρούσι να έχει προβάδισμα 10 πόντων (53-43).

Τα πάνω κάτω
Μέσα σε ένα δίλεπτο οι παίκτες του Θανάση Σκουρτόπουλου έφεραν τα πάνω κάτω στο παιχνίδι. Μπαίνοντας στην τελευταία περίοδο οι "μπλε" πίεσαν ασφυκτικά αιφνιδιάζοντας τους αντιπάλους τους που δεν κατάφεραν να ανταποκριθούν με αποτέλεσμα ο Μπρέισι να μειώσει στο καλάθι (53-51) με το σερί να φτάνει το 0-8. Ο Μαυροειδής με βολές έσπασε την κυριαρχία του Αιγάλεω κάνοντας το 56-51 αλλά ήταν φανερό ότι οι γηπεδούχοι είχαν χάσει τη συγκέντρωσή τους.

Με πολλά επιθετικά ριμπάουντ χαμένα οι "κίτρινοι" πήραν μία τελευταία ανάσα από το τρίποντο του Χαραλαμπίδη (59-54) στα μισά της περιόδου. Όταν όμως ο Καλλινικίδης τον έκοψε σε έναν αιφνιδιασμό ένα λεπτό αργότερα η ψυχολογία φάνηκε καθαρά ότι είχε περιέλθει στους φιλοξενούμενους. Εμπνευσμένοι από το πάθος των Σούλη και Καλλινικίδη που βοήθησαν πολύ και στον τομέα των επιθετικών ριμπάουντ οι παίκτες του Αιγάλεω επέβαλαν τον ρυθμό τους και ισοφάρισαν για πρώτη φορά με τον αρχηγό τρία λεπτά πριν τη λήξη (64-64). Ο Γκιζόγιαννης ήταν αυτός που έδωσε το προβάδισμα (66-68) στην ομάδα του ένα λεπτό πριν το τέλος και ο Γκόλντγουαϊρ "σφράγισε" τη νίκη με δύο βολές (66-70) πριν το τελικό 66-72.

Τα δεκάλεπτα: 26-20, 38-29, 53-43, 66-72

Οι σκόρερ των δύο ομάδων:

Μαρούσι (Μαρκόπουλος): Στίβενσον 10 (2), Κις 11 (2), Χαραλαμπίδης 6 (1), Πάντιους 15 (2), Κουμπούρας 3 (1), Μαυροειδής 5, Μαυροκεφαλίδης, Καλάθης 8, Γλυνιαδάκης 4, Καϊμακόγλου 4

Αιγάλεω (Σκουρτόπουλος): Κρστιτς 4, Σούλης 8, Γκόλντγουαϊρ 14 (1), Κουπίδης, Πάτερσον 2, Χόχλερ, Μαγκουνής 10, Αγγελόπουλος 9, Μπρέισι 16 (2), Καλλινικίδης 7, Γκιζόγιαννης 2

Μετά το τέλος του αγώνα ο προπονητής των νικητών, Θανάσης Σκουρτόπουλος, είπε: " Μας δίνει μεγαλύτερη χαρά το ότι νικήσαμε έναν σπουδαίο αντίπαλο, πρότυπο για όλους. Η ζωή μας είναι να παλεύουμε κάθε αγώνα. Μόνο έτσι θα φτάσουμε εκεί που θέλουμε. Οι δυνατότητές μας είναι μέχρι εδώ".

"Να κερδίζουμε αγώνες, δηλαδή και να μένουμε μακριά, όσο γίνεται, από την επικίνδυνη ζώνη. Μετά τον αγώνα με τον Ολυμπιακό, θέλαμε να κάνουμε μία νίκη στις επόμενες δύο αγωνιστικές. Έχουμε ένα πολύ δύσκολο πρόγραμμα από εδώ και πέρα οπότε χρειαζόμαστε κάθε νίκη

".

Όσο για τον αρχηγό του Αιγάλεω, Ακη Καλλινικίδη τόνισε: " Ηταν μία πολύ όμορφη βραδιά. Περιμέναμε ότι θα αρχίσουμε τόσο νωρίς τις νίκες. Το πιστεύαμε. Γι’ αυτό ήρθαμε εδώ. Τα παιδιά έκαναν εκπληκτική προσπάθεια, όπως και το προπονητικό τιμ, αλλά και οι φίλαθλοι. Όταν παλεύουμε όλοι μαζί για ένα κοινό σκοπό φεύγουμε με ψηλά το κεφάλι".

Από την πλευρά του, ο Σούλης Μαρκόπουλος εξήγησε: " Aυτή η ήττα είναι πολύ άσχημη διότι έπρεπε να νικήσουμε το Αιγάλεω. Ήταν από τους αγώνες που οφείλουμε να παίρνουμε. Παίρνω την ανάλογη ευθύνη αυτής της ήττας. Θα δούμε τι λάθη κάνουμε, και είναι πολλά, ώστε να διορθωθούμε στη συνέχεια. Δεν έχουμε στο μυαλό μας κάποια αλλαγή διότι μόλις τώρα ξεκινήσαμε το Πρωτάθλημα".

Τέλος ο Δημήτρης Μαυροειδής τόνισε: " Στο δεύτερο ημίχρονο δεν ξέρω τι συνέβη. Το Αιγάλεω μας έπαιξε ζώνη, εγκλωβιστήκαμε και κάναμε πολλά λάθη. Εχουμε δυνατότητες αλλά τα ρόστερ δεν λένε τίποτα. Το θέμα είναι τι κάνεις στο γήπεδο".

Η εξέλιξη του αγώνα:

1' Έναρξη 1ης περιόδου
2' Τρίποντο Αιγάλεω Μπρέισι
3' Δίποντο Μαρούσι Κις
4' Τρίποντο Αιγάλεω Γκόλντγουραϊρ
5' Δίποντο Μαρούσι Γλυνιαδάκης
6' Δίποντο Μαρούσι Πάντιους (18-12)
7' Δύο βολές Αιγάλεω Πάτερσον (18-14)
8' Δίποντο Μαρούσι Καϊμακόγλου (21-15)
9' Δύο βολές Αιγάλεω Αγγελόπουλος (21-17)
9' Τρίποντο Μαρούσι Κουμπούρας (24-18)
10' Δίποντο Μαρούσι Καλάθης (26-20)
Γρήγορο και θεαματικό μπάσκετ στο πρώτο δεκάλεπτο. Το Μαρούσι έχει βρει περισσότερες λύσεις αλλά το "Σίτι" παλεύει
10' Λήξη 1ης περιόδου 26-20
11' Έναρξη 2ης περιόδου
11' Δίποντο Αιγάλεω Μαγκουνής (26-22)
12' Δίποντο Μαρούσι Μαυροειδής (30-22)
Στους 8 η διαφορά για τους "κίτρινους"
12' Δίποντο Μαρούσι Καλάθης (28-22)
14' Δίποντο Αιγάλεω Μαγκουνής (30-26)
Σερί 0-4 για το "Σίτι" που παλεύει
15' Τάιμ-άουτ Μαρούσι Μαρκόπουλος
16' Δίποντο Μαρούσι Στίβενσον (32-26)
Για πρώτη φορά σκοράρει ο Αμερικάνος
17' Δίποντο Αιγάλεω Μαγκουνής (32-28)
17' Τρίποντο Μαρούσι Κις ν(35-28)
Με σούπερ ποσοστά ο Αμερικάνος φτάνει τους 8
20' Τρίποντο Μαρούσι Κις (38-29)
Απίθανό καλάθι από τον Κις που ανεβάζει τη διαφορά στους 9
20' Λήξη ημιχρόνου 38-29
Ελαφρώς καλύτερο το Μαρούσι που διατηρεί από το ξεκίνημα του αγώνα τη διαφορά
21' Έναρξη 3ης περιόδου
22' Δίποντο Αιγάλεω Καλλινικίδης (39-31)
24' Δίποντο Αιγάλεω Μαγκουνής (39-33)
24' Τρίποντο Μαρούσι Στίβενσον (42-33)
25' Τρίποντο Μαρούσι Στίβενσον (45-33)
Δια χειρός Αμερικανού στο +12 το Μαρούσι
27' Δίποντο Αιγάλεω Γκόλντγουαϊρ (48-38)
28' Δίποντο Αιγάλεω Καλλινικίδης (48-41)
28' Τάιμ-άουτ Μαρούσι Μαρκόπουλος
Το +12 γίνεται +7 και ο Έλληνας κόουτς καλεί τάιμ άουτ
29' Δύο βολές Αιγάλεω Μπρέισι (48-43)
29' Τρίποντο Μαρούσι Πάντιους (51-43)
30' Δίποντο Μαρούσι Πάντιους (53-43)
30' Λήξη 3ης περιόδου 53-43
Το Αιγάλεω είχε πλησιάσει αλλά ο Πάντιους πήρε την κατάσταση στα χέρια του και αύξησε τη διαφορά και πάλι στους 10
31' Έναρξη 4ης περιόδου
31' Δίποντο Αιγάλεω Σούλης (53-45)
32' Δίποντο Αιγάλεω Γκόλντγουαϊρ (53-47)
32' Καλάθι και φάουλ Αιγάλεω Μπρέισι (53-49)
32' Τάιμ-άουτ Μαρούσι Μαρκόπουλος
Αλλάζουν τα δεδομένα στο παιχνίδι αφού το Αιγάλεω με σερί 0-6 μπαίνει και πάλι στο ματς
32' Δίποντο Αιγάλεω Μπρέισι (53-51)
Στο καλάθι η διαφορά
33' Δύο βολές Μαρούσι Μαυροειδής (56-51)
33' Καλάθι και φάουλ Αιγάλεω Σούλης (56-54)
34' Τρίποντο Μαρούσι Χαραλαμπίδης (59-54)
34' Δίποντο Αιγάλεω Γκόλντγουαϊρ (59-56)
34' Δίποντο Μαρούσι Καλάθης (61-56)
35' Δίποντο Αιγάλεω Μπρέισι (61-58)
37' Καλάθι και φάουλ Αιγάλεω Καλλινικίδης (64-64)
Ισοπαλία στο παιχνίδι για πρώτη φορά μετά το πρώτο δεκάλεπτο
38' Δύο βολές Μαρούσι Στίβενσον (66-64)
40' Δίποντο Αιγάλεω Γκιζόγιαννης (66-68)
40' Δύο βολές Αιγάλεω Γκόλντγουαϊρ (66-70)
40' Λήξη αγώνα 66-72
Μεγάλη ανατροπή και νίκη για το Αιγάλεω μέσα στον Άγιο Θωμά επί του Αμαρουσίου που παραμένει χωρίς ροζ φύλλο