X

Σεβόμαστε την ιδιωτικότητά σας

ΜΑΡΟΥΣΙ

Μαρούσι-Άρης: 66-70

Με πρωταγωνιστή τον Σπένσερ Νέλσον και όπλο τα ριμπάουντ ο Άρης πέρασε από το Μαρούσι με 70-66

Οι φιλοξενούμενοι έδειξαν χαρακτήρα διώχνοντας... τα σύννεφα που είχαν μαζευτεί μετά από τα ανεπιτυχή αποτελέσματα. Με τους Σπένσερ Νέλσον και Κέιντρεν Κλαρκ σε εξαιρετική μέρα κατάφεραν να φύγουν με τη νίκη από το κλειστό του Αγίου Θωμά.
Οι παίκτες του Αντρέα Ματσόν είχαν τον έλεγχο στα ριμπάουντ (39-26) και έπαιξαν πολύ καλή άμυνα πάνω στα ατού του Αμαρουσίου. Κάποια ξεσπάσματα του Μπίλι Κις και του Τζαρόντ Στίβενσον δεν ήταν αρκετά για κρατήσουν τους γηπεδούχους μέσα στη διεκδίκηση της νίκης. Στα τελευταία λεπτά η αναμέτρηση πήγε στις βολές όπου οι παίκτες ήταν ψύχραιμοι και δεν έδωσαν δικαιώματα.

Οι "κίτρινοι" της Θεσσαλονίκης μπήκαν πιο δυνατά στο παιχνίδι (2-9) και χάρις στα περιφερειακά σουτ έχτισαν μια μικρή διαφορά. Ο Δημήτρης Τσαλδάρης μπήκε "φορτσάτος" κι ο Κίκι Κλαρκ τιμώρησε με σουτ μετά από ντρίμπλα τους γηπεδούχους με αποτέλεσμα το Μαρούσι να βρεθεί ακόμη και με διψήφια διαφορά πίσω στο σκορ.

Μόνο όταν ο Ανδρέας Γλυνιαδάκης κοίταξε στα μάτια τον Άντριου Μπετς κι ο Τζαρόντ Στίβενσον πήρε το... όπλο του κατάφεραν οι παίκτες του Σούλη Μαρκόπουλου να ισορροπήσουν την αναμέτρηση πριν το δεκάλεπτο (21-15).

Στη δεύτερη περίοδο τα... τρίποντα του Άρη στέρεψαν (προηγουμένως ο Αργυρόπουλος είχε σκοράρει από μέχρι κι από τα 9 μέτρα) κι έτσι το Μαρούσι βρήκε τον τρόπο να φέρει το ματς στο καλάθι. Το ψηλό σχήμα των "κιτρινόμαυρων" (με Καϊμακόγλου στο "3" ως απάντηση στον Νέλσον) άλλαξε την εικόνα του αγώνα, που στο σύνολο του ήταν αργός.

Παρόλα αυτά ο Άρης ήταν αυτός που έκλεισε το σκορ προπορευόμενος με 6 πόντους την ώρα που οι έξτρα επιθέσεις από τα επιθετικά ριμπάουντ έπαιξαν πολύτιμο ρόλο.

Η επανάληψη

Με τον Μπίλι Κις να μένει μακριά από το σκοράρισμα οι γηπεδούχοι έψαχναν το εύκολο καλάθι, το οποίο έβρισκαν μόνο μέσω των ψηλών. Την... ίδια αναποτελεσματικότητα, ωστόσο, είχε κι ο Άρης όπως φάνηκε κι από την τελική συγκομιδή πόντων στο δεύτερο ημίχρονο (33 πόντους το Μαρούσι και 31 ο Άρης).

Με τρίποντο του Στίβενσον (η σταθερότερη επιθετική απειλή) οι γηπεδούχοι -που δοκίμασαν και άμυνα ζώνης στο ξεκίνημα της επανάληψης- πέρασαν για πρώτη φορά μπροστά (47-45), πριν "απαντήσει" ο Νίκος Αργυρόπουλος για το 50-49.

Το φινάλε

Οι δύο ομάδες από εκείνο το σημείο βρέθηκαν να συμβαδίζουν στο σκορ. Το +4 του Άρη ωστόσο αποδείχτηκε καθοριστικό, ειδικά μετά τα συνεχόμενα επιθετικά ριμπάουντ που έδωσαν την ευκαιρία στην ομάδα του Αντρέα Ματσόν να ανανεώσει επιθέσεις και επί της ουσίας να "φάει" χρόνο.

Ο Σπένσερ Νέλσον με επιθετικό ριμπάουντ ήταν αυτός που έκανε το 64-60 στο 39', πριν ακριβώς αρχίσει η... ρουλέτα των βολών: Κις, Τσαλδάρης και Μαυροκεφαλίδης είχαν από 1/2 (61-65) πριν κάνει με 2/2 ο Νέλσον το 62-67. Το παιχνίδι ωστόχο δεν είχε τελειώσει! Ο Καϊμακόγλου μείωσε με γρήγορο τρίποντο (65-67) για να ακολουθήσει ωστόσο η καθοριστική φάση και το χαμένο αμυντικό ριμπάουντ (σ.σ φαίνεται ότι ο Μπετς έσπρωξε τον Μαυροκεφαλίδη αν και δεν μιλάμε για 100% "καθαρό" φάουλ), που ουσιαστικά οδήγησε στο τελικό 70-66.

Τα δεκάλεπτα του αγώνα: 14-25, 33-39, 49-50, 66-70

Μαρούσι (Σούλης Μαρκόπουλος): Στίβενσον 14 (4), Κις 12 (2), Χαραλαμπίδης 10 (2), Στεφανίδης, Μαυροειδής 4, Μαυροκεφαλίδης 13, Καλάθης, Γλυνιαδάκης 4, Καϊμακόγλου 9 (2).

Άρης (Αντρέα Ματσόν): Κλαρκ 17 (3), Τσαλδάρης 14 (3), Μπετς 10, Σέκουλιτς, Αργυρόπουλος 10 (2), Νέλσον 17, Παπανικολάου, Αγαδάκος 1, Μπάρλος 1.

Για τα πλήρη στατιστικά του αγώνα πατήστε εδώ .

Μετά το τέλος του αγώνα ο Δημήτρης Τσαλδάρης είπε: " Ήταν μία πολύ μεγάλη νίκη αν αναλογιστεί κάποιος ότι όχι μόνο είχαμε τρεις συνεχόμενες ήττες αλλά το βάρος του αποκλεισμού από το Eurocup και τους τραυματισμούς. Νομίζω ότι η νίκη αυτή είναι αντάξια του Άρη. Σήμερα έπαιξε ρόλο το ειδικό βάρος της φανέλας, όσο κι αν είναι κοινότυπο αυτό που λέω πιστεύω ότι ισχύει.

Παρά τα προβλήματα που είχαμε καταφέραμε να αντεπεξέλθουμε σε ένα δύσκολο ματς εναντίον μίας ομάδας που μπορεί να παίξει το καλύτερο μπάσκετ μετά τις δύο πρώτες. Είχαμε το πάθος του αουτσάιντερ. Προσπαθήσαμε να ελέγξουμε το παιχνίδι όσο ήταν δυνατόν αυτό με αργές επιθέσεις και να χτυπήσουμε τις αδυναμίες του Αμαρουσίου. Στο τέλος ίσως αν ήμασταν προσεκτικότεροι ίσως να είχε τελειώσει πιο γρήγορα το ματς.

Aανακοινώθηκε ο ΡάιτΌπως αναμενόταν τις τελευταίες μέρες, επισημοποιήθηκε η συνεργασία της ΚΑΕ Άρης με τον Μπρέισι Ράιτ, η απόκτηση του οποίου ανακοινώθηκε μετά το ματς με το Μαρούσι.