Σεβόμαστε την ιδιωτικότητά σας

ΑΡΗΣ

Mαρούσι-Άρης: 85-78

New Image

Το Μαρούσι ισοφάρισε τη σειρά των μικρών τελικών (1-1) κερδίζοντας με 85-78 τον Άρη

Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν νευρικά το παιχνίδι, στη συνέχεια όμως βρήκαν ρυθμό με τους παίκτες του Άρη να παρουσιάζονται πολύ καλά διαβασμένοι και με την προσεκτική τους άμυνα δημιουργούσαν προβλήματα στο Μαρούσι.
Οι παίκτες του Σούλη Μαρκόπουλου βελτιώθηκαν στη συνέχεια και πέρασαν τη μπάλα κοντά στο καλάθι όπου Δημήτρης Μαυροειδής έκανε πολύ καλή δουλειά. Οι φιλοξενούμενοι έχοντας καλές επιλογές στην επίθεση έβγαλαν ελεύθερα σουτ με τον Κίκι Κλαρκ ο οποίος ήταν αλάνθαστος έχοντας 10 πόντους (2/2 δίποντα, 2/2 τρίποντα) στην πρώτη περίοδο και ο Άρης ήταν μπροστά με 19-13.

Στο 13' ο Λάζαρος Βορεάδης διέκοψε την αναμέτρηση καθώς ζητούσε να απομακρυνθούν οι φίλοι του Αμαρουσίου που κάθονταν πίσω από το καλάθι που επιτίθεται η ομάδα τους, σε κοντινή απόσταση από το γήπεδο. Μετά από δέκα λεπτά πάντως, η αναμέτρηση ξεκίνησε και πάλι.

Στο επόμενο διάστημα το Μαρούσι ήταν κάπως νωθρό κάτι που εκμεταλεύτηκε ο Άρης καθώς προηγήθηκε με 28-20 στο 15' έπειτα από εύστοχο τρίποντο του Νίκου Αργυρόπουλου.

Το Μαρούσι προσπάθησε να αντιδράσει όμως σε εκείνο το σημείο έδωσε τη λύση ο Σάββας Ηλιάδης με αποτέλεσμα η ομάδα να πάει στα αποδυτήρια για το ημίχρονο έχοντας το προβάδισμα με 37-33.

Στην επανάληψη ο αγώνας έγινε ντέρμπι αφού το Μαρούσι με επιθετικές αιχμές του Κώστα Χαραλαμπίδη και Ανδρέα Γλυνιαδάκη πέρασε μπροστά με 40-39 για δεύτερη φορά μετά το τέταρτο λεπτό. Στη συνέχεια το Μαρούσι ανέβασε την απόδοση του και διατηρούσε το προβάδισμα κατά τη διάρκεια της τέταρτης περιόδου παίζοντας κυρίως κοντά στο καλάθι.

Στο τελευταίο λεπτό οι παίκτες του Σούλη Μαρκόπουλου ήταν εύστοχοι από τη γραμμή των ελευθέρων βολών και με καλές αμυντικές προσπάθειες δεν άφησαν περιθώρια αντίδρασης στον Άρη.

*Στη διάρκεια της διακοπής οι φίλοι του Αμαρουσίου σήκωσαν ένα πανό που έγραφε: "Βωβέ αποφάσισε αν θα μείνεις και εσύ διαχειριστή καλύτερα να φύγεις".

Για τα στατιστικά των δύο ομάδων πατήστε εδώ

Τα δεκάλεπτα: 13-19, 33-37, 58-57, 85-78.

Μαρούσι (Μαρκόπουλος): Στίβενσον 15 (1), Κις 8, Χαραλαμπίδης 19 (3), Παπαντωνίου, Κουμπούρας 5, Διαμαντόπουλος 2, Μαυροειδής 15, Μαυροκεφαλίδης 10 (1), Γλυνιαδάκης 8, Καϊμακόγλου 3.

Άρης (Ματσόν): Κλαρκ 29 (5), Ράιτ 4, Τσαλδάρης 2, Μπετς 13, Νέλσον 7, Αργυρόπουλος 12 (2), Ηλιάδης 2, Παπανικολάου, Αγαδάκος 5, Μπάρλος 4.

Μαρκόπουλος: "Μένουν ακόμα τρία παιχνίδια"

Μετά το τέλος του αγώνα ο Σούλης Μαρκόπουλος ανέφερε: " Οι δύο ομάδες έπαιξαν πολύ σκληρά. Ο Άρης στο πρώτο ημίχρονο επέβαλε το παιχνίδι του. Μας αποσυντόνισε και δεχτήκαμε ελεύθερα σουτ τριών πόντων που δημιούργησαν πρόβλημα στην ψυχολογία μας. Εμείς δεν ήμασταν ουσιαστικοί.

Στη συνέχεια δημιουργήσαμε τις προϋποθέσεις για σουτ και βελτιώσαμε την άμυνα μας με αποτέλεσμα να τρέξουμε στον αιφνιδιασμό. Μένουν ακόμα τρία παιχνίδια για να δούμε ποια ομάδα θα κατακτήσει την τρίτη θέση

".

Στην αντίπαρε όχθη ο Αντρέα Ματσόν υποστήριξε: " Εμείς στο δεύτερο ημίχρονο δεν βάλαμε τα σουτ. Κάναμε καλά σουτ, με καλές προϋποθέσεις αλλά δεν μπορέσαμε να πετύχουμε πόντους. Την ίδια στιγμή το Μαρούσι έβαλε μεγάλα σουτ και αυτός ήταν ο λόγος που πήρε τη νίκη. Γυρίζουμε στη Θεσσαλονίκη με στόχο να τελειώσουμε την δουλειά με τον καλύτερο τρόπο".