Σεβόμαστε την ιδιωτικότητά σας

ΜΑΡΟΥΣΙ

Μαρούσι - Κολοσσός 71-75

New Image

Ο Κολοσσός έκανε την ολική επαναφορά από το -18 και νίκησε το Μαρούσι με 75-71 για την 23η αγων.

Με υπομονή στο παιχνίδι του και με μία αχτύπητη άμυνα ζώνης, ο Κολοσσός γύρισε ένα παιχνίδι που έμοιαζε χαμένο και πέτυχε έτσι την πέμπτη του εκτός έδρας νίκη στο πρωτάθλημα. Έτσι, οι "θαλασσί" κρατούν σφιχτά στα χέρια τους την 5η θέση της βαθμολογίας, παρά το γεγονός ότι έχουν μπροστά τους δύσκολα παιχνίδια.
Μεγάλος πρωταγωνιστής για τους Ροδίτες, ο Λανς Χάρις ο οποίος πέτυχε 21 πόντους, ενώ ο Βασίλιεβιτς ήταν καθοριστικός στο τέλος και πολύ ψύχραιμος στις βολές.

Από την άλλη, το Μαρούσι για 25' έπαιξε πολύ καλά σε όλους τους τομείς, καλύπτοντας το κενό του Κώστα Καϊμακόγλου ο οποίος δεν αγωνίστηκε καθώς εξακολούθησε να ταλαιπωρείται από στομαχικές διαταραχές, όμως από εκεί και έπειτα εγκλωβίστηκε στην άμυνα των "θαλασσί" χάνοντας την επαφή με το καλάθι.

Ο αγώνας:

Με τον Πελεκάνο να ξεκινάει... καυτός από τα 6.25μ. το Μαρούσι προηγήθηκε 6-2 και λίγο αργότερα 8-2 μετά από καλάθι του Νάντζφεϊ. Στο τάιμ άουτ που ζήτησε, ο Γιάννης Σφαιρόπουλος αναλώθηκε στο να ζητάει από τους παίκτες του να παίξουν άμυνα.

Οι γηπεδούχοι πάντως είχαν επιβάλει το ρυθμό τους κι έτρεχαν στον αιφνιδιασμό όταν τους το επέτρεπαν οι συνθήκες, πετυχαίνοντας εύκολα καλάθια. Ο Κολοσσός έκανε με ευκολία το λάθος και ο Λούκας το εκμεταλλεύτηκε καρφώνοντας την μπάλα στο καλάθι στο 6' κάνοντας το σκορ 18-7.

Το σερί του Αμαρουσίου έφτασε το 10-0, πριν ο Μοντς δώσει ξανά ανάσα στην ομάδα του (20-9), μετά από περίπου τρία λεπτά. Ο Κολοσσός ολοκλήρωσε το α' δεκάλεπτο με ένα σερί 6-0, κατεβάζοντας τη διαφορά από τους 13 πόντους (24-11) στους επτά (24-17).

Με όπλο την άμυνά του... έτρεξε

Στη συνέχεια, ο Γιάννης Σφαιρόπουλος συνέχισε με χαμηλό σχήμα το οποίο είχε αποδώσει στο α' δεκάλεπτο. Ο Νάντζφεϊ όμως δεν είχε αντίπαλο μέσα στο αντίπαλο καλάθι και κρατούσε το Μαρούσι σε απόσταση ασφαλείας (28-19, 30-22).

Με καλάθι και φάουλ του Μαυροειδή που είχε χάσει τις δύο πρώτες του προσπάθειες αλλά σταδιακά βρήκε ρυθμό, το Μαρούσι βρέθηκε στο +11 (33-22), ενώ με καλάθι του ίδιου το σκορ έγινε 36-24. Ο Κολοσσός συνέχιζε να... πουλάει την μπάλα και οι "κιτρινόμαυροι" δεν το άφησαν ανεκμετάλλευτο.

Ο Κις εκτόξευσε τη διαφορά στους 16 πόντους με τρίποντο στο 17'30'' (44-28), μία διαφορά που άγγιξε και τους 18 μετά από καλάθι του Χόμαν. Το Μαρούσι είχε σαν όπλο την καλή του άμυνα, εξ ου και τα 9 κλεψίματα, ενώ υπέπεσε σε μόλις πέντε λάθη που έκανε, έναντι των 11 του Κολοσσού.

Μείωσε με άμυνα ζώνης

Ο Κολοσσός μπήκε πιο αποφασισμένος και προσηλωμένος στο παρκέ με αποτέλεσμα να τρέξει και να πετύχει ορισμένα εύκολα καλάθια με τους Τσάμη και Χάρις μειώνοντας σε 50-38. Με τον Χόμαν να κάνει και πάλι ότι θέλει μέσα στις δύο ρακέτες, το Μαρούσι ξέφυγε 56-40, όντας η κύρια επιθετική αιχμή για την ομάδα του. Οι Ροδίτες γύρισαν την άμυνα τους σε ζώνη μετά το 25΄κάτι που είχε αποτέλεσμα, καθώς τα τρίποντα των Μπατή και Πελεκάνου δεν βρήκαν στόχο.

Έτσι, ο Κολοσσός μείωσε στους 10 (58-48) στο 28΄, τρέχοντας ένα επιμέρους σκορ 8-2. Το Μαρούσι έμεινε χωρίς σκορ για περίπου τέσσερα λεπτά εγκλωβισμένος στη ζώνη των αντιπάλων του, ο Κολοσσός συνέχισε να τρέχει και ο Βασίλιεβιτς ήταν αυτός που έκανε το 58-52 με δύο βολές. Οι "κιτρινόμαυροι" έμειναν άποντοι, καθώς δεν είχαν καλή κυκλοφορία της μπάλας, έμειναν με αυτή στα χέρια σε δυο τρεις περιπτώσεις, ενώ έχασαν και τη μάχη των ριμπάουντ στην γ' περίοδο.

Το γύρισε με τον Χάρις

Στο δ' δεκάλεπτο, ο Κολοσσός πλησίασε ακόμα περισσότερο, διευρύνοντας το σερί που έτρεχε από την γ' περίοδο σε 11-0 (58-54). Ο Νάντζφεϊ έδωσε ανάσα στο Μαρούσι κάνοντας το 60-54, ενώ ο Χόμαν με καλάθι και φάουλ του χάρισε και πάλι διαφορά εννέα πόντων (63-54), ξεφέυγοντας από τον Κολοσσό που είχε πλησιάσει επικίνδυνα.

Ο Χάρις όμως συνέχισε να πυροβολεί το καλάθι του Αμαρουσίου, ενώ οι "θαλασσί" με την πρώτη ευκαιρία ξεχύνονταν στον αιφνιδιασμό. Ο Τσάμης μείωσε και πάλι στους τέσσερις (63-59), όμως ο Κις με παλικαρίσιο τρίποντο έγραψε το 66-59. Στο 36΄αποβλήθηκε ο Μπατής με πέντε φάουλ και ο Χάρις βρήκε την ευκαιρία να μειώσει στο καλάθι (68-66), ενώ ο Βασίλιεβιτς με τρίποντο-μαχαιριά ισοφάρισε σε 70-70, στα δύομιση λεπτά πριν το τέλος.

Ο Χάρις στο 38' έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα του (71-72), ενώ ο Βασίλιεβιτς με 2/2 έκανε το 71-74 στα 29''. Ο Κις ήταν άστοχος στα 14'' και ουσιαστικά όλα τελείωσαν, με τον Παππά να γράφει το τελικό 71-75 στα 3'' πριν το τέλος.

Τα δεκάλεπτα: 24-17, 48-32, 58-52, 71-75

Μαρούσι (Μπαρτζώκας): Κουμπούρας, Κις 6(2), Λούκας 8, Πελεκάνος 8(2), Μπατής 2, Χόμαν 17, Νάντζφεϊ 18(1), Μαυροειδής 5, Κένταλ 7,

Κολοσσός (Σφαιρόπουλος): Χάρις 21(1), Παντελιάδης 8(2), Βασίλιεβιτς 13(2), Μανωλόπουλος 6, Aσημακόπουλος, Ντόζιερ 2, Χαρίσης, Τσάμης 5, Παππάς 8(1), Μοντς 12.

Για τα αναλυτικά στατιστικά του αγώνα πατήστε .

Σφαιρόπουλος: "Ήμασταν και τυχεροί"

Φανερά ικανοποιημένος μετά το τέλος του αγώνα ο Γιάννης Σφαιρόπουλος δήλωσε: "Δεν ξεκινήσαμε καλά στο παιχνίδι, καθώς είναι δύσκολο για μια ομάδα σε νησί να κρατά σταθερό ρυθμό στις διακοπές του πρωταθλήματος. Σίγουρα το Μαρούσι κυριάρχησε στο πρώτο ημίχρονο. Εμείς δεν είχαμε συγκέντρωση στην άμυνα και δεχθήκαμε 47 πόντους κάνοντας πολλά λάθη και στην επίθεση.

Σίγουρα στο δεύτερο ημίχρονο άλλαξε το παιχνίδι. Οι παίκτες μου ήταν πιο έτοιμοι και έπαιξαν με περισσότερο πάθος. Μοιραία είχαμε καλό ρυθμό και στην επίθεση. Ασκήσαμε πίεση στο Μαρούσι στην περιφέρεια και ήμασταν λίγο τυχεροί, επειδή δεν έβαλαν τα σουτ οι αντίπαλοι μας. Τα παιδιά αξίζουν συγχαρητήρια γιατί γύρισαν ένα πολύ δύσκολο ματς. Ξέρουμε πόσο μεγάλη και επιτυχημένη ομάδα είναι το Μαρούσι. Τους βγάζω το καπέλο".

Αναφερόμενος στην άμυνα ζώνης υπογράμμισε: "Όταν προσπαθεί να αλλάξει κάτι ο προπονητής στην ομάδα τη χρησιμοποιεί. Μας έδωσε νέο κίνητρο. Όταν μια ομάδα δεν σκοράρει μετά από τρεις επιθέσεις, ανεβαίνει η ψυχολογία της αμυνόμενης. Στο πρώτο ημίχρονο χρησιμοποιήσαμε λίγο τη ζώνη".

Για τους στόχους του Κολοσσού κατέληξε: "Δεν ξέρουμε μέχρι που θα φτάσουμε. Είναι σημαντικό για μια ομάδα από επαρχία και μάλιστα από νησί, όπως ο Κολοσσός να φθάνει εδώ. Για να παίξει φιλικό χρειάζεται περίπου 10 χιλιάδες ευρώ. Είναι πολύ δύσκολο λοιπόν, να πηγαίνει εκτός έδρας και να στέκεται ίσος προς ίσο. Αυτό γιατί σε όλα τα ματς εκτός από αυτά με τον Ολυμπιακό και τον Παναθηναϊκό, παλεύει από το πρώτο μέχρι το τελευταίο λεπτό. Μας χαροποιεί ότι παίρνουμε ψηλή θέση στα playoffs. Θέλουμε τουλάχιστον να κερδίσουμε το ματς στη Ρόδο".

Μπαρτζώκας: "Δεν χάσαμε από τη ζώνη"

Από τη μεριά του ο Γιώργος Μπαρτζώκας τόνισε: "Έπαιξε καλά ο Κολοσσός. Παίζει με αυτοπεποίθηση, αφού όποιος έμπαινε από τον πάγκο, έβαζε τα σουτ. Εμείς πρέπει να δούμε ότι παρά το ότι είμαστε στενοχωρημένοι πολύ, έχουμε ακόμα την τύχη στα χέρια μας. Είναι πολύ σημαντική η τρίτη θέση. Έχουμε πτώση στην απόδοση μας, η οποία έχει σχέση με πολλά πράγματα.

Είμαστε κουρασμένοι ή απουσιάζουν παίκτες όπως π.χ. ο Πελεκάνος που είχε διάρροια κατά τη διάρκεια του αγώνα και ο Καϊμακόγλου που ήταν άρρωστος. Το ρόστερ μας δεν είναι τόσο βαθύ. Ανταγωνιζόμαστε ομάδες με όνομα και κόσμο κα εμείς παίζουμε μόνοι μας. Όποιος παίξει καλά κερδίζει εδώ. Αυτό δεν συμβαίνει με τους ανταγωνιστές μας. Η διαιτησία ήταν άριστη, αλλά εμάς δεν μας βοηθά κανείς. Αν παίζουμε εγωιστικά ή νομίζουμε ότι τελείωσε το ματς στο ημίχρονο το πληρώνουμε".

Για την αντιμετώπιση της ζώνης δήλωσε: "Πρόβλημα μας δεν ήταν η διάσπαση της ζώνης, αλλά ότι μας άφησαν ανοικτά σουτ και στο πρώτο ημίχρονο τα βάλαμε και στο δεύτερο όχι. Δεν κυκλοφορούσαμε τη μπάλα με ταχύτητα και αυτό ήταν το πρόβλημα. Χάσαμε σε ταχύτητα στην σκέψη και την εκτέλεση".