Μαρούσι-Λοτομάτικα Ρόμα: 71-83

Κις

Η Ρόμα και τα... προβλήματα "λύγισαν" το Μαρούσι που ηττήθηκε με 71-83 στο ΟΑΚΑ για την 3η αγωνιστική

Η ελληνική ομάδα έπαιξε καλή άμυνα, ήταν μέσα στο παιχνίδι στη μεγαλύτερη διάρκειά του αλλά δεν μπόρεσε να κάμψει την αντίσταση των Ρωμαίων που ήταν πλήρεις και είχαν σαφώς περισσότερες λύσεις.
Από πλευράς Αμαρουσίου ο Λούκας ήταν πολύ καλός και βοήθησε σε κρίσιμα σημεία, έχοντας συνολικά 15 πόντους, ενώ και ο Κώστας Καϊμακόγλου που προερχόταν από απουσία, "μίλησε" στα δύσκολα και με 13 πόντους βοήθησε την ομάδα του να επανέλθει στο ματς σε δύο περιπτώσεις.

Δυστυχώς ανάλογη παρουσία δεν είχε ο Μπίλι Κις που κουράστηκε και ειδικά στην τελευταία περίοδο, έκανε λάθη, έχασε λέι απ και εξελίχθηκε σε μοιραίο παίκτη για τους γηπεδούχους.

Στην αντίπερα όχθη η Λοτομάτικα είχε έναν Τζάαμπερ που τα έκανε όλα, τελειώνοντας το παιχνίδι με 14 πόντους. Πρώτος σκόρερ για την ιταλική ομάδα ήταν ο Ουίνστον με 16, ενώ ο Χάτσον είχε 13 και ο Τζίλι 10.

Με όπλο την καλή του άμυνα και τις σωστές επιλογές στην επίθεση το Μαρούσι κατάφερε να προηγηθεί με 7-3 στο ξεκίνημα του ματς. Ο Κένταλ, που ήταν ο κύριος εκφραστής των επιθέσεων της ελληνικής ομάδας, σίγησε και οι Ρωμαίοι επιχείρησαν επιτυχώς να τρέξουν με αποτέλεσμα να ισοφαρίσουν σε 11-11 στα μισά της περιόδου.

Η απάντηση ήρθε από τον Χόμαν αλλά ένα σερί 0-4 των Ρωμαίων δια χειρός Ουίνστον, έδωσε το προβάδισμα στους φιλοξενούμενους (13-15) για δεύτερη φορά στο ματς (μετά το αρχικό 0-3). Ο Λούκας ισοφάρισε με βολές αλλά τα πράγματα έγιναν δύσκολα για την ελληνική ομάδα στη συνέχεια.

Οι Ιταλοί άρχισαν να πυροβολούν ασταμάτητα κι εκμεταλλευόμενοι κάποια αμυντικά λάθη των παικτών του Μπαρτζώκα, πραγματοποίησαν σερί 0-9 με ηγέτες τους Χάτσον, Τζάαμπερ και Τουρέ έφτασαν στο 15-24. Ο Χόμαν μείωσε αλλά ένα λάθος στην τελευταία επίθεση οδήγησε τον Τζάαμπερ σε 3 εύστοχες βολές που διαμόρφωσαν το 17-29 της πρώτης περιόδου.

Τα δύο "come-back" του Αμαρουσίου
Ο καλός ρυθμός της Λοτομάτικα συνεχίστηκε στο δεύτερο δεκάλεπτο, αφού η διαφορά της εδραιώθηκε σε διψήφια επίπεδα. Κροσαριόλ και Ντε Λα Φουέντε έδωσαν λύσεις για το +12 της ομάδας τους (17-29, 19-31 και 21-33). Ως τα μισά της περιόδου η ομάδα του Τζεντίλε έκανε ότι ήθελε στο παρκέ αλλά στη συνέχεια ανέλαβε δράση ο Κώστας Καϊμακόγλου.

Ξεπερνώντας τα δύο λάθη που έκανε μπαίνοντας στο ματς, ο αρχηγός πήρε την ομάδα στις πλάτες του και με 7 σερί πόντους μείωσε στους 5 (33-38) δίνοντας νέα πνοή στο Μαρούσι. Δυστυχώς για την ελληνική ομάδα η Ρόμα δεν έχασε τον έλεγχο. Οι γηπεδούχοι έκαναν κάποια λάθη και όλα κατέληξαν σε καλάθια των Χάτσον, Μίναρντ και Ντε Λα Φουέντε που με επιμέρους σκορ 0-7 έδωσαν εκ νέου προβάδισμα 12 πόντων στην ομάδα τους.

Για ακόμα μία φορά πάντως η άμυνα των "κίτρινων" συνήλθε και με δύο κλεψίματα στα τελευταία λεπτά της δεύτερης περιόδου, κατάφερε να πλησιάσει στους 6 (41-47) με τη λήξη του ημιχρόνου.

Το Μαρούσι πίεσε - Ο Τζάαμπερ απάντησε
Πολύ καλό ήταν το ξεκίνημα της Ρόμα και στο δεύτερο μέρος αφού ο Τζίλι ήταν ασταμάτητος και έφερε την ομάδα του στο +9 (43-52). Αφού ο Κροσαριόλ έκανε το 45-54 το Μαρούσι ξεκίνησε την αντεπίθεσή του. Με πολύ καλή άμυνα στα ατού της Ρόμα πραγματοποίησε σερί 6-0 και μείωσε μετά από πολλή ώρα στους 3 (51-54).

Απάντησε ξανά ο ζεστός Τζίλι με τρίποντο (51-57) και ακολούθησε ένα νεκρό διάστημα και από τις δύο ομάδες, μέχρι ο Χόμαν να σκοράρει μπροστά στον Χάτσον, μειώνοντας σε 53-57 3 λεπτά πριν το τέλος του δεκαλέπτου. Ο Χάτσον πήρε την κατάσταση στα χέρια του και κερδίζοντας δύο φάουλ ευστόχησε σε 4 βολές, ανεβάζοντας ξανά στους 8 (53-61).

Ο Κις απάντησε αλλά ο Τζάαμπερ κράτησε την ομάδα του αφού με 5 δικούς του πόντους η Ρόμα έφτασε στο 59-66 του τρίτου δεκαλέπτου (ενδιάμεσα είχε προηγηθεί παλικαρίσιο γκολ-φάουλ του Μαυροειδή).

Λύγισε από την κούραση και τα λάθη
Η άμυνα του Αμαρουσίου έκανε καλά τη δουλειά της και στην τελευταία περίοδο αλλά τα λάθη του Κις δεν το άφησαν να ολοκληρώσει την αντεπίθεσή του. Στο ξεκίνημα του δεκαλέπτου οι δύο ομάδες έμειναν μακριά από το σκοράρισμα και ο Καϊμακόγλου κατάφερε να μειώσει 5 λεπτά πριν τη λήξη σε 65-68 δίνοντας ελπίδες στους γηπεδούχους.

Το έβδομο λάθος του Κις έδωσε την ευκαιρία στον Τζάαμπερ να σκοράρει στον αιφνιδιασμό αλλά και πάλι ο Καϊμακόγλου μείωσε στους 3 (67-70). Από εκείνο το σημείο και μετά η Λοτομάτικα έδειξε να έχει τον έλεγχο, αφού ο Τουρέ σκόραρε αρχικά για 2 και στη συνέχεια ο Ουίνστον με τρίποντο έκανε το 67-75 3' πριν το τέλος.

Τα χαμένα λέι απ του Κις στέρησαν από την ελληνική ομάδα να μπει ξανά στο ματς και η ψυχραιμία της Ρόμα στις βολές αποτέλεσε βασικό συστατικό της επιτυχίας της στα τελευταία λεπτά και την οδήγησε στο τελικό 71-83.

Τα δεκάλεπτα: 17-29, 41-47, 59-66, 71-83

Οι σκόρερ των δύο ομάδων:

Μαρούσι (Μπαρτζώκας): Μιλόσεβιτς 1, Κις 11 (1), Μπατής 6, Χόμαν 11, Μαυροειδής 7, Καλάθης, Κένταλ 7(1), Καϊμακόγλου 13 (2), Λούκας 15 (1)

Λοτομάτικα (Τζεντίλε): Τζακέτι 2, Τζίλι 10 (1), Τζάαμπερ 14 (2), Χάτσον 13, Τουρέ 7 (1), Κροσαριόλ 6, Ντε Λα Φουέντε 7 (1), Ουίνστον 16 (3), Μίναρντ 8

Για τα αναλυτικά στατιστικά του Αμαρουσίου πατήστε εδώ . Για τα αναλυτικά στατιστικά της Λοτομάτικα πατήστε εδώ .

Μπαρτζώκας: " Κακό μομέντουμ"
Συγχαρητήρια στους παίκτες του έδωσε ο Γιώργος Μπαρτζώκας παρά την ήττα από τη Λοτομάτικα. Ο Έλληνας κόουτς ξεκαθάρισε ότι το μομέντουμ ήταν κακό, ενώ τόνισε ότι δεν φταίνε οι παίκτες που έκαναν λάθη αφού έπαιξαν περισσότερο από όσο θα έπρεπε.

" Είχαμε πολύ δύσκολη δουλειά απέναντι στην επικεφαλής του ομίλου μας, μια ομάδα με εμπειρία που βρίσκεται σε πολύ καλή αγωνιστική κατάσταση. Δυστυχώς το μομέντουμ ήταν κακό μετά από συνεχόμενα ταξίδια και παιχνίδια με ιδιαίτερες απαιτήσεις".

"Κάποιοι παίκτες τράβηξαν το βάρος παίζοντας περισσότερο από όσο έπρεπε και οδηγήθηκαν σε λάθος επιλογές χωρίς να φταίνε αυτοί. Για παράδειγμα ο Μιλόσεβιτς δεν έχει προσαρμοστεί ακόμα στα αγωνιστικά πλάνα και την τακτική της ομάδας και ο Πελεκάνος έλειπε".

"Σήμερα είχαμε σοβαρές πιθανότητες αλλά όλα ήταν θέμα συγκέντρωσης. Αξίζουν συγχαρητήρια στα παιδιά, πλέον στρεφόμαστε στο ελληνικό Πρωτάθλημα και το παιχνίδι με τον ΠΑΟΚ. Δεν έχουμε κανένα περιθώριο να στεκόμαστε πίσω αλλά πρέπει να κοιτάμε μπροστά

".

Από την πλευρά του ο Νάντο Τζεντίλε, τόνισε (αφού χαιρέτησε στα ελληνικά): " Θέλαμε πολύ τη νίκη μετά τις επιτυχίες με την Κάχα Λαμποράλ και την ΤΣΣΚΑ, πρέπει να συνεχίσουμε να βελτιωνόμαστε. Το Μαρούσι είναι μια πολύ δύσκολη και καλή ομάδα, με έμπειρους παίκτες ενώ είχε καλή ψυχολογία μετά τη νίκη στη Λουμπλιάνα".

"Για μας είναι πολύ σημαντική αυτή η χρονιά καθώς η ομάδα έχει τριετές συμβόλαιο με την Ευρωλίγκα και πρέπει να δείξουμε ότι το αξίζουμε. Παίξαμε καλά στο τρίτο και τέταρτο δεκάλεπτο