X

Σεβόμαστε την ιδιωτικότητά σας

ΜΑΡΟΥΣΙ

Μαρούσι-Ολυμπιακός: 81-82

Αν και προηγήθηκε μόνο για 2'' σε όλο το παιχνίδι ο ΟΣΦΠ επικράτησε του Αμαρουσίου με 82-81

Οι "ερυθρόλευκοι" αν και δεν πραγματοποιήσαν καλή εμφάνιση κατάφεραν να "γυρίσουν" το παιχνίδι από το -13 για να φτάσουν στην τελική επικράτηση χάρις στη 1/2 βολές του κορυφαίου Λιν Γκριρ 2.8'' πριν το φινάλε.
Στην τελευταία επίθεση το Μαρούσι κατάφερε να βρει σουτ με τον Μπίλι Κις που με ένα δύσκολο turn-around σουτ έστειλε τη μπάλα να "χορέψει" πάνω στη στεφάνη πριν καταλήξει άουτ, αναβιώνοντας τον περσινό "εφιάλτη" των Πειραιωτών στα πλέι-οφ με πρωταγωνιστή τότε τον Μπράνκο Μιλισάβλιεβιτς.

Πλην του Γκριρ για τον Ολυμπιακό πρωταγωνίστησε ο Θοδωρής Παπαλουκάς κι ο Σοφοκλής Σχορτσιανίτης, αλλά κι ο Μίλος Τεόντοσιτς που "εξολόθρευσε" τον Μπίλι Κις.

Οι "κιτρινόμαυροι" διαμαρτύρονται διότι στην τελευταία επίθεση του Ολυμπιακού (ο Γκριρ κέρδισε φάουλ μετά από επαναφορά από τη baseline τριών δευτερολέπτων) ο Αμερικανός γκαρντ αστόχησε επίτηδες στη δεύτερη -για να κυλήσει ο χρόνος- στέλνοντας τη στο ταμπλό. Οι διαιτητές έδειξαν ορθά ότι η κατοχή περνάει στο Μαρούσι (η μπάλα στις ελεύθερες βολές πρέπει να χτυπήσει στη στεφάνη), αλλά δεν έδωσε τεχνική ποινή. Η απόφαση τους μοιάζει δικαιολογημένη καθώς ο τρόπος με τον οποίο ο άσος των "ερυθρολεύκων" έκανε το σουτ δεν ήταν δυσφημιστικός όπως υποδεικνύεται στον κανονισμό.

Το πρώτο ημίχρονο

Οι "ερυθρόλευκοι" είχαν ξεκάθαρο στόχο να εκμεταλλευτούν την υπεροχή τους στη φροντ-λάιν, επιλογή που... τελικά γύρισε μπούμερανγκ. Η είσοδος στο παρκέ του Ανδρέα Γλυνιαδάκη άλλαξε τα δεδομένα κι οι "κιτρινόμαυροι" χτυπώντας από μέσα κατάφεραν να επιβάλουν τον ρυθμό τους.

Ο διεθνής σέντερ μάλιστα αποτέλεσε το "αντίδοτο" για το μαρκάρισμα του Σοφοκλή Σχορτσιανίτη κάνοντας παράλληλα πολύ καλή δουλειά στην επίθεση, οδηγώντας την ομάδα του στο 28-21 του δεκαλέπτου.

Στη δεύτερη περίοδο οι Πειραιώτες προσπάθησαν να αντιδράσουν, χωρίς όμως επιτυχία. Η άμυνα τους δεν τους επέτρεψε να βγάλουν εύκολα καλάθια, δίνοντας παράλληλα την ευκαιρία στον Γιώργο Διαμαντόπουλο να κάνει τη ζημιά από τον πάγκο την ώρα που ο Στίβενσον είχε "σιγήσει".

Την ίδια ώρα ο Λιν Γκριρ παρέμενε η μοναδική σταθερή επιθετική επιλογή για την ομάδα του Παναγιώτη Γιαννάκη, που στερήθηκε το περιφερειακό σουτ (2/4 τρίποντα στο πρώτο ημίχρονο) με αποτέλεσμα το 50-42 της ανάπαυλας.

Στο ίδιο μοτίβο

Στο τρίτο δεκάλεπτο το Μαρούσι διατήρησε την κυριαρχία του. Με τον Γλυνιαδάκη να δεσπόζει στη ρακέτα (είχε 7 ριμπάουντ και 6 κοψίματα!) εξασφαλίζοντας τον έλεγχο των ριμπάουντ, οι γηπεδούχοι κατάφεραν να ελέγξουν τον ρυθμό και να επιλέξουν αυτό που τους ταιριάζει.

Ο Μπίλι Κις πήρε το... όπλο του και με τον Διαμαντόπουλο να σιγοντάρει, απέκρουσε την πρώτη προσπάθεια του Ολυμπιακού για αντεπίθεση γράφοντας το 70-60 στο 30'.

Το δραματικό φινάλε

Η εικόνα του αγώνα στην τελευταία περίοδο ήταν τελείως διαφορετική. Με άξονα τον Θοδωρή Παπαλουκά (6 πόντοι με προσωπικές ενέργειες ένας-εναντίον-ενός) και σημείο αναφοράς τον Σοφοκλή Σχορτσιανίτη οι Πειραιώτες "έτρεξαν" ένα γρήγορο σερί 9-0 που έφερε το παιχνίδι στον πόντο (70-69).

Από εκεί και πέρα το Μαρούσι πήρε... ανάσες από τη γραμμή των βολών και τα τρίποντα των Κις-Καϊμακόγλου, αλλά από εκείνο το σημείο κι έπειτα σίγησε.

Ο Λιν Γκριρ που είχε κρατήσει τον Ολυμπιακό στην τρίτη περίοδο συνέχισε το... επιθετικό του κρεσέντο, αν και τελικά αυτός που ισοφάρισε ήταν ο Ζόραν Ερτσέγκ στο 38'.

Από εκεί και πέρα οι δύο ομάδες... μπλόκαραν. Ακολούθησαν πέντε άστοχα τρίποντα εκατέροθεν (Στίβενσον, Χαραλαμπίδης Κις από τη μια και Τεόντοσιτς-Γκριρ από την άλλη), πριν διαμορφώσει το τελικό σκορ ο Λιν Γκριρ που κέρδισε φάουλ από τον Χαραλαμπίδη στα 2.8'' μετά από επαναφορά τριών δευτερολέπτων από τη baseline.

Το παιχνίδι ολοκληρώθηκε με την επαναφορά του Αμαρουσίου από το κέντρο (αρχικά και στη συνέχεια από πλάγια καθώς υπήρχε παρεμβολή) και το δύσκολο -πλην καλό- σουτ του Κις που δεν άλλαξε το τελικό σκορ (82-81).

Τα δεκάλεπτα του αγώνα: 28-21, 50-44, 70-60, 81-82

Μαρούσι (Σούλης Μαρκόπουλος): Στίβενσον 4, Κις 17 (3), Χαραλαμπίδης 10 (1), Διαμαντόπουλος 14 (2), Κουμπούρας, Χαφ, Μαυροειδής, Μαυροκεφαλίδης 13, Καλάθης, Γλυνιαδάκης 11, Καϊμακόγλου 10 (2).

Ολυμπιακός (Παναγιώτης Γιαννάκης): Παπαλουκάς 10 (8ασ), Πελεκάνος 7 (1), Πρίντεζης 7 (1), Βούισιτς 4, Μπουρούσης 7, Χαλπερίν 5 (1), Γκριρ 24 (1), Ερτσέγκ 11 (2), Τεόντοσιτς 2, Σχορτσιανίτης 5.

Γιαννάκης: "Δεν πανικοβληθήκαμε"

Μετά το τέλος του ματς ο Παναγιώτης Γιαννάκης τόνισε: "Το Μαρούσι είναι μια πολύ καλή ομάδα που δεν μας άφησε κανένα περιθώριο να κρατηθούμε στο ματς. Μπήκαμε νωθρά στο παιχνίδι, δεχτήκαμε εύκολους πόντους όπως στο παιχνίδι με τη Μακάμπι. Στο δεύτερο ημίχρονο ήμασταν πιο συγκεντρωμένοι και με υπομονή καταφέραμε να πιέσουμε και να κάνουμε τον αντίπαλό μας να χάσει την ευστοχία του στα τελευταία σουτ.

Είναι πολύ σημαντικό το γεγονός ότι δεν πανικοβληθήκαμε σε κανένα σημείο του παιχνιδιού. Δεν θέλω να σταθώ στις απουσίες των Τσίλντρες και Βασιλόπουλου, όλοι μπορούν να βοηθήσουν και το απέδειξαν, στο δεύτερο ημίχρονο. Πρέπει να μάθουμε να αντιμετωπίζουμε τέτοιες καταστάσεις όπως αυτό που έγινε με το τελευταίο σουτ του Κις. Ίσως κάποια στιγμή δεχτούμε το καλάθι και τότε θα είναι πιο σκληρό"

Μαρκόπουλος: "Αδικούμαστε..."

Από τη δική του πλευρά ο Σούλης Μαρκόπουλος υπογράμμισε: "Κάναμε μεγάλη προσπάθεια, παίξαμε πολύ καλά στο μεγαλύτερο μέρος του παιχνιδιού. Το τελικό αποτέλεσμα μας αδικεί. Αν είχαμε δύο, τρεις ξεκάθαρες επιλογές θα παίρναμε αυτό που χάσαμε στο τέλος. Αν κερδίζαμε ίσως οι στόχοι μας να ήταν πιο υψηλοί για τη συνέχεια.

Χάσαμε δύο καθοριστικά σουτ του Κις και του Στίβενσον… Όταν χάνεις στον πόντο πολλά σου φταίνε, στη διάρκεια του παιχνιδιού δεν πήραμε τα σφυρίγματα που έπρεπε να πάρουμε, ωστόσο αυτό δεν αποτελεί δικαιολογία"

.

Για το φάουλ του Χαραλαμπίδη πάνω στον Γκριρ ο τεχνικός του Αμαρουσίου ανέφερε: "Πραγματικά δεν μπορώ να το εξηγήσω γιατί το έκανε. Έπεσε με μεγάλη ταχύτητα πάνω του, ο Γκριρ ήταν στημένος και κέρδισε το φάουλ".

Γκριρ: "Δεν προπονούμε στο να χάνω βολές"

Ο Λιν Γκριρ δήλωσε: "Είμαι περήφανος για την ομάδα μου. Ήμασταν πίσω στο σκορ ωστόσο δεν τα παρατήσαμε σε κανένα σημείο του παιχνιδιού. Παίξαμε καλύτερη άμυνα στο τέλος και κάναμε αυτό που έπρεπε για να πάρουμε τη νίκη.

Η εντολή ήταν να χάσω το σουτ. Παρόλα αυτά δεν έχω δουλέψει στο να χάνω βολές και γι’ αυτό το λόγο είχαμε αυτή την... κατάληξη! Κάθε νίκη σε κάνει να νιώθεις καλύτερα, θέλουμε να συνεχίσουμε στους ίδιους ρυθμούς και να παρουσιαστούμε καλύτεροι στη συνέχεια"

.

Ο Ανδρέας Γλυνιαδάκης κατέληξες: "Από την αρχή ξέραμε ότι θα έχουμε πολύ δύσκολο έργο απέναντι στον Ολυμπιακό. Προσπαθήσαμε να επιβάλλουμε τον ρυθμό μας, τα καταφέραμε στο μεγαλύτερο μέρος της αναμέτρησης ωστόσο όταν αφήνεις τον Ολυμπιακό να μπαίνει ξανά στο παιχνίδι στα τελευταία λεπτά, τότε το πληρώνεις! Ίσως ήμασταν πιο χαλαροί στο τελευταίο δεκάλεπτο".

Πριν από την έναρξη του αγώνα ο Νίκος Λινάρδος και οι φίλοι του Αμαρουσίου έδωσαν ανθοδέσμη στον γυμναστή του Ολυμπιακού Ανδρέα Γκατζούλη που επί χρόνια εργάστηκε στο Μαρούσι.

Μετά το τέλος του ματς ο Κώστας Χαραλαμπίδης -ως αρχηγός- υπέβαλε ένσταση, θεωρώντας ότι ο Λιν Γκριρ έπρεπε να χρεωθεί με τεχνική ποινή.