STOIXIMAN GBL

Μαρούσι - Περιστέρι 73-79: Ο Ζούγρης έλαμψε και οι κυανοκίτρινοι έφυγαν με το μεγάλο διπλό από τον Άγιο Θωμά

BASKET LEAGUE 2024-2025 /  -  (  / EUROKINISSI)
BASKET LEAGUE 2024-2025 / - ( / EUROKINISSI) EUROKINISSI SPORTS

Το Περιστέρι επικράτησε 79-73 του Αμαρουσίου στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής της Stoiximan GBL με πρωταγωνιστή τον Βαγγέλη Ζούγρη.

Ένα μεγάλο διπλό πανηγύρισε το απόγευμα του Σαββάτου (19/10) το Περιστέρι, επικρατώντας 79-73 του Αμαρουσίου στο κλειστό του Αγίου Θωμά για την 3η αγωνιστική της Stoiximan GBL.

Απόλυτος πρωταγωνιστής του αγώνα ο 20χρονος Βαγγέλης Ζούγρης που έλαμψε και οδήγησε την ομάδα των δυτικών προαστίων στη νίκη, μετρώντας 24 πόντους με 10/11 δίποντα, 4/4 βολές, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 4 μπλοκ σε 23' συμμετοχής. Ο Κρις Κόφι πέτυχε double-double με 13 πόντους και 10 ριμπάουντ, ενώ ο Σι Τζέι Χάρις πρόσφερε ισάριθμους πόντους.

Για τους γηπεδούχους ξεχώρισε ο Κάμερον Ρέινολντς με 18 πόντους, 3/5 τρίποντα, 3 ριμπάουντ και 3 ασίστ.

Ο Νεοκλής Αβδάλας αποχώρησε υποβασταζόμενος δύο λεπτά πριν από τη λήξη του ματς με πόνους στον αριστερό του αστράγαλο.

Το Μαρούσι ξεκίνησε πιο δυνατά στην αναμέτρηση και κατάφερε να προηγηθεί με 9-2, τέσσερα λεπτά μετά από το τζάμπολ (4') χάρη σε τρίποντο του Ρέινολντς, με το Περιστέρι να ισορροπεί την αναμέτρηση και να κλείνει την πρώτη περίοδο με το υπέρ του 19-16 (10').

Οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό και κατάφεραν να μπουν στα αποδυτήρια με "αέρα" 9 πόντων, χάρη στις βολές του Πέιτον και στο κάρφωμα του Αβδάλα (34-43, 20').

Οι έξι διαδοχικοί πόντοι του Ζούγρη στην τελική ευθεία του τρίτου δεκαλέπτου έφεραν το Περιστέρι στο +13 (47-60, 29'), το οποίο μπήκε στην τέταρτη περίοδο με προβάδισμα 15 πόντων, με τον Χάρις να διαμορφώνει το (47-63, 30'). Ο Ζούγρης το "έπιασε από εκεί που το άφησε" και με επτά δικούς του πόντους διατήρησε την ομάδα του στο +15, έξι λεπτά πριν από τη λήξη.

Το Μαρούσι πλησίασε στο -7 ένα λεπτό πριν από τη λήξη του ματς (70-77, 39'), ο Λευτέρης Μαντζούκας "όπλισε" για τρεις, ωστόσο ο Βαγγέλης Ζούγρης αρνήθηκε το καλάθι με εντυπωσιακό μπλοκ, όπως κατέβασε και τον Άνταμς 15" πριν από το τέλος, για να βάλει την υπογραφή του στο μεγάλο διπλό του Περιστερίου.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Πουρσανίδης, Τσιμπούρης, Καλογριάς

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 16-19, 34-43, 47-63, 73-79

ΜΑΡΟΥΣΙ (Βετούλας): Σανόγκο 4 (1), Ρέινολντς 18 (3/5 τρίποντα), Φρίντρικσον 5, Στόουβ 13 (1), Τανούλης 11 (2/3 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Καρακώστας 5 (1/3 τρίποντα, 2 ασίστ), Στασινός, Άνταμς 1, Ιορδάνου, Γιαννόπουλος 5 (1), Λάντζεβαϊν 6, Μαντζούκας 5 (1/2 τρίποντα, 4 ριμπάουντ)

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ (Λιμνιάτης): Κόφι 13 (10 ριμπάουντ, Πουλιανίτης 6 (2/5 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Χάρις 13 (2/4 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Πέιτον 9 (1), Έντι 2, Πάπας 6 (1), Σταυρακόπουλος, Τσουργιάννης, Αβδάλας 4, Κάρμπερι 2, Ζούγρης 24

Τα ομαδικά στατιστικά του Αμαρουσίου: 17/33 δίποντα, 10/27 τρίποντα, 9/14 βολές, 33 ριμπάουντ (21 αμυντικά, 12 επιθετικά), 12 ασίστ, 13 λάθη, 2 κλεψίματα, 4 μπλοκ, 25 φάουλ

Τα ομαδικά στατιστικά του Περιστερίου: 19/31 δίποντα, 6/22 τρίποντα, 23/29 βολές, 32 ριμπάουντ (22 αμυντικά, 10 επιθετικά), 21 ασίστ, 14 λάθη, 10 κλεψίματα, 4 μπλοκ, 17 φάουλ

Οι επόμενοι αγώνες των δύο ομάδων: Στην 4η αγωνιστική το Μαρούσι θα αντιμετωπίσει τον Πανιώνιο στο κλειστό της Γλυφάδας (26/10, 20:15), ενώ το Περιστέρι θα υποδεχθεί το Λαύριο (28/10, 20:15).