X

Σεβόμαστε την ιδιωτικότητά σας

ΜΑΡΟΥΣΙ

Μαρούσι-Περιστέρι: 79-81

Με τρίποντο του Τσιάκου το Περιστέρι πέρασε από το Μαρούσι (81-79) σε ένα ματς με ξύλο και αποβολές

Οι "κυανοκίτρινοι" -παρότι έπαιξαν χωρίς τον Τζέιμι Άρνολντ- γύρισαν το παιχνίδι από το -11 της τρίτης περιόδου και χάρις στους Νέλσον, Τσιάκο, Χάμοντς και Φεϊσόν πήραν μια σπουδαία εκτός έδρας νίκη "ισοφαρίζοντας" έτσι την εντός έδρας ήττα του πρώτου γύρου. Με αυτό το αποτέλεσμα μάλιστα διατηρήθηκαν στην 6η θέση του πρωταθλήματος.
Το "λαβωμένο" Μαρούσι από την άλλη (έπαιξε χωρίς τους Μπατή και Μαυροειδή) ηττήθηκε για δεύτερη φορά στον Άγιο Θωμά (είχε χάσει μόνο από τον Παναθηναϊκό), πληρώνοντας ουσιαστικά τις κακές επιλογές του δευτέρου ημιχρόνου και τον εκνευρισμό που προκλήθηκε μετά την αποβολή του Μπίλι Κις.

Το παιχνίδι "αμαυρώθηκε" με το ντισκαλιφιέ των Αγαδάκου και Κις (σ.σ δίκαιη απόφαση), σε ένα επεισόδιο που ξεκίνησε ο σέντερ του Περιστερίου, όταν χτύπησε στο πρόσωπο τον Τζαμόν Λούκας.

Οι "κιτρινόμαυροι", ωστόσο, που έπαιζαν με δύο σημαντικές απουσίες, έχασαν έτσι τον ηγέτη τους, ενώ λίγα δευτερόλεπτα μετά αποχαιρέτησαν (με 5 φάουλ) και τον Πελεκάνο. Με τόσες ελλείψεις δεν κατάφεραν να βρουν τις λύσεις, χαραμίζοντας τη σπουδαία εμφάνιση των Χόμαν και Καϊμακόγλου (πέτυχαν συνολικά 29 πόντοι). Μάλιστα ο τελευταίος είχε την ευκαιρία να στείλει το ματς στην παράταση, καθώς έκανε τη διείσδυση προς το καλάθι, αλλά οι διαιτητές δεν του έδωσαν φάουλ, όπως φάνηκε καθαρά.

Η εξέλιξη του αγώνα

Το Περιστέρι με γρήγορες επιθέσεις στο ξεκίνημα του αγώνα βρέθηκε να προπορεύεται στο σκορ, με πρωταγωνιστή τον Κλιφ Χάμοντς. Το Μαρούσι, ωστόσο, αντέδρασε άμεσα. Οι περιφερειακοί των "κιτρινόμαυρων" δημιούργησαν ρήγαματα και κατάφεραν να τροφοδοτήσουν τους ψηλούς, που με τη σειρά τους κυριάρχησαν.

Είναι χαρακτηριστικό ότι ο Χόμαν (11π) και Καϊμακόγλου (10π) είχαν σκοράρει όλους τους πόντους των γηπεδούχων στο 21-19 του 8', τελειώνοντας φάσεις μετά απο τελικές πάσες ή επιθετικά ριμπάουντ. Μάλιστα ο Χόμαν είχε πετύχει τρία γκολ-φάουλ, φθείροντας παράληλλα την αντίπαλη φροντ-λάιν.

Κάπως έτσι το Μαρούσι κατάφερε να ξεφύγει αρχικά με 5 πόντους (24-19) και στη συνέχεια με 7 (29-22) στη λήξη του δεκαλέπτου, χάρις σε τρίποντο του "ζεστού" Τζαμόν Λούκας που ειχε αναλάβει το κομμάτι της δημιουργίας για την ομάδα του.

Οι παίκτες του Θανάση Σκουρτόπουλου εκμεταλλεύτηκαν τις αλλαγές του Γιώργου Μπαρτζώκα (κάθισαν στον πάγκο οι Κις, Καϊμακόγλου και Μαυροειδής) και όχι απλά μείωσαν το σκορ, αλλά πέρασαν και μπροστά στο σκορ με 34-33 χάρις στα δύο συνεχόμενα τρίποντα από Νέλσον-Τσιάκο και το καλάθι του Χάμοντς.

Στη συνέχεια κι ως το τέλος του ημιχρόνου οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ. Ο Χόμαν επέστρεψε στο παρκέ κι έκανε αισθητή την παρουσία του, αλλά οι συνεχόμενες κακές επιλογές των γηπεδούχων έφεραν ως αποτέλεσμα το 38-38 πριν την ανάπαυλα.

Στην τρίτη περίοδο το Μαρούσι ακολούθησε την ίδια πετυχημένη συνταγή, "χτυπώντας" δηλαδή κοντά στο καλάθι με τους Χόμαν και Καϊμακόγλου, που είχαν πετύχει πολύ παραπάνω από τους... μισούς πόντους της ομάδας (39 από τους 61) ως το 30'. Οι γηπεδούχοι που βελτίωσαν ακόμη περισσότερο την άμυνα τους ξέφυγαν με 11 πόντους (52-41 και 57-46), πριν απαντήσει ο Παπανικολόπουλος για το 57-50.

Άναψαν τα... αίματα

Η περίοδος, πάντως, ολοκληρώθηκε επεισοδιακά καθώς ο Λάζαρος Αγαδάκος κι ο Τζαμόν Λούκας ήρθαν στα χέρια. Ο Αμερικανός ζήτησε το λόγο για τις "λαβές" του Έλληνα σέντερ κι οι δύο "κόλλησαν" τα πρόσωπα τους. Ο πρώτος απώθησε τον Αγαδάκο, ο οποίος απάντησε με γροθιά. Κάπου εκεί μπήκαν στη μέση οι "κιτρινόμαυροι", αλλά κι ο Μπίλι Κις που "ανταπέδωσε" τη μπουνιά.

Το αποτέλεσμα; Η αποβολή των δύο παικτών (Αγαδάκου και Κις), αλλά και στη συνέχεια μια τεχνική ποινή που δέχτηκε για διαμαρτυρίες ο Γιώργος Μπαρτζώκας, που εν τω μεταξύ κατέθεσε ένσταση. Για την ιστορία το δεκάλεπτο έληξε με 61-56.

Ένα ξέσπασμα του Φεϊζόν έφερε το ματς στα "ίσα", καθώς οι γηπεδούχοι φάνηκαν αρκετά εκνευρισμένοι κάνοντας το ένα λάθος, μετά το άλλο. Η διαφορά έφτασε ως και τους 4 πόντους υπέρ της ομάδας των δυτικών προαστίων (63-67), πριν "απαντήσουν" οι Λούκας και Χόμαν που έστειλαν το παιχνίδι σε ένα... δραματικό φινάλε.

Στα κρίσιμα τελευταία λεπτά ο Λούκας αστόχησε εξ επαφής κι ο Νέλσον μείωσε σε 69-68 με τρίποντο από τη γωνία. Ακολούθησε νέα άστοχη προσπάθεια των "κιτρινόμαυρων" που είδαν στο 39' τον Τσιάκο να κάνει το 81-79, που έμελλε να είναι και το τελικό σκορ, καθώς ο Χόμαν έκανε λάθος κι οι φιλοξενούμενοι αστόχησαν σε δύσκολο σουτ.

Τα τελευταία 15'' ανήκαν στο Μαρούσι που είχε δύο ευκαιρίες να σκοράρει. Στην πρώτη ο Κουμπούρας αστόχησε από τα 6.25, ενώ στη δεύτερη ο Καϊμακόγλου έκανε το μπάσιμο, αλλά οι διαιτητές δεν έδωσαν (σ.σ λανθασμένα) το φάουλ και τις βολές.

Τα δεκάλεπτα του αγώνα: 29-22, 38-38, 61-54, 79-81

Μαρούσι (Γιώργος Μπαρτζώκας): Κουμπούρας 6, Κις 2, Λούκας 8 (1), Πελεκάνος 5, Χόμαν 26, Νάτζφεϊ 5, Καλάθης 5 (1), Αριγκμπάμπου, Καϊμακόγλου 23 (2).

Περιστέρι (Θανάσης Σκουρτόπουλος): Χάμοντς 23 (6), Αγαδάκος, Παπανικολόπουλος 8, Β. Μάντζαρης 2, Μπράμος 5 (1), Φεϊζόν 14 (2), Αντ. Μάντζαρης, Μαργαρίτης, Νέλσον 15 (2), Τσιάκος 8 (2), Ουίλκινσον 4.

Πατήστε εδώ για τα αναλυτικά στατιστικά του αγώνα.