X

Σεβόμαστε την ιδιωτικότητά σας

Μαρούσι-ΤΣΣΚΑ Μόσχας: 65-66

Κριάπα

Το τρίποντο του Κριάπα στα 0.4'' στέρησε από το Μαρούσι την ιστορική νίκη (66-65) επί της ΤΣΣΚΑ (video)

Ένα δευτερόλεπτο νωρίτερα ο Κις είχε σκοράρει για 3 και είχε κάνει το 65-63 υπέρ των παικτών του Μπαρτζώκα που... βιάστηκαν να πανηγυρίσουν. Ανεξαρτήτως αποτελέσματος πάντως απέδειξαν για ακόμα μία φορά ότι φέτος δεν πρόκειται να αποτελέσουν εύκολη λεία η για κανέναν.
Οι "κίτρινοι" έδειξαν καλό πρόσωπο και διατήρησαν τη συγκέντρωσή τους καθόλη τη διάρκεια του αγώνα. Με πολύ καλή άμυνα και έλεγχο της εναέριας κυκλοφορίας το Μαρούσι δεν επέτρεψε στους έμπειρους Ρώσους να ξεφύγουν και διεκδίκησε τη νίκη ως το τέλος.

Η τριάδα των Καϊμακόγλου (15 πόντοι), Κις (14) και Μαυροειδή (13) οδήγησε την ελληνική ομάδα, ενώ από πλευράς Ρώσων ο Λάνγκντον είχε 18 πόντους, ο Χόλντεν 16 και ο Σισκάουσκας 12. Είναι χαρακτηριστικό ότι ο ήρωας Κριάπα που με το τρίποντο του έδωσε τη νίκη στην ΤΣΣΚΑ, είχε μέχρι εκείνη την ώρα μόλις 2 πόντους!

Το Μαρούσι ξεκίνησε καλύτερα και προηγήθηκε με 8-3 στο τρίλεπτο, αξιοποιώντας στο έπακρο τον Χόμαν και με τον Γκόρντον να δημιουργεί. Η αντίδραση της ΤΣΣΚΑ ήρθε γρήγορα από την περιφέρεια αφού οι Λάνγκντον και Χόλντεν έδωσαν το προβάδισμα με 12-18 στην ομάδα τους με τη λήξη του δεκαλέπτου, συμπληρώνοντας ένα σερί 0-7.

Καλή άμυνα και προσπέρασμα

Περνώντας τον Κώστα Καϊμακόγλου στο παρκέ ο Γιώργος Μπαρτζώκας είδε την ομάδα του να παίρνει ώθηση από τον Έλληνα φόργουορντ και να ισοφαρίζει γρήγορα σε 18-18. Ο έλεγχος του ματς πέρασε στους "κίτρινους" οι οποίοι επιχείρησαν να ανεβάσουν τον ρυθμό αλλά έχασαν αρκετές ευκαιρίες να πάρουν μία διαφορά, δίνοντας την ευκαιρία στον Λάνγκντον να κρατήσει την ομάδα του μπροστά στο σκορ (22-25 5' πριν το τέλος του ημιχρόνου).

Η καλή άμυνα των γηπεδούχων δεν επέτρεψε στην "Αρκούδα" να ξεφύγει και όταν ο Κις αντικαταστάθηκε από τον Μπατή το Μαρούσι έκανε σερί 5-0 και κατάφερε να κλείσει το πρώτο μέρος προηγούμενο με 34-32.

Το "κίτρινο" +5 και η αντεπίθεση Χόλντεν

Έχοντας σε πρωταγωνιστικό ρόλο τον Μπίλι Κις το Μαρούσι κατάφερε για πρώτη φορά στο ματς να προηγηθεί με 5 πόντους (39-34), αιφνιδιάζοντας την ΤΣΣΚΑ που κατάφερε να αντιδράσει άμεσα.

Αφού οι "κίτρινοι" έχασαν και πάλι εύκολα καλάθια που θα ανέβαζαν τη διαφορά, ο Χόλντεν πήρε την κατάσταση στα χέρια του και έδωσε προβάδισμα με 42-43 στην ομάδα του. Ο Αμερικάνος ήταν η μοναδική αξιόπιστη λύση για τους φιλοξενούμενους ως το τέλος της τρίτης περιόδου, όταν διαμόρφωσε το 48-49.

H... ταφόπλακα από τον Κριάπα
Μπαίνοντας στην τελευταία περίοδο οι Ραντένοβιτς και Κριάπα έφρεαν στο +4 την ομάδα τους (48-52) αλλά το Μαρούσι με σερί 5-0 (Λούκας-Καϊμακόγλου) ανέκαμψε. Το ματς ήταν ντέρμπι ως το τέλος και οι "κίτρινοι" έδειχναν ότι μπορούσαν να πάρουν τη νίκη. Την πολύ καλή άμυνα "έσπασε" ο Σισκάουσκας με δύο δύσκολα τρίποντα για το 57-61 αλλά η αντίδραση ήρθε από τους Μαυροειδή και Καϊμακόγλου που έκαναν το 62-61.

Τα τελευταία 21 δευτερόλεπτα ήταν δραματικά. Ο Λάνγκντον ευστόχησε κι έκανε το 62-63 αλλά το Μαρούσι είχε ακόμα μία ευκαιρία. Στην τελευταία του επίθεση ο Κις κατάφερε με πολύ δύσκολο τρίποντο στο 1.4'' πριν το τέλος επανέφερε το προβάδισμα σε ελληνικά χέρια με 65-63 και όλοι πίστεψαν ότι το Μαρούσι θα έπαιρνε μία από τις σπουδαιότερες νίκες της ιστορίας του.

Δυστυχώς η απειρία των παικτών της ομάδας των βορείων προαστίων κόστισε στα τελευταία 1.4. Οι Ρώσοι είχαν την επαναφορά από το κέντρο, φάουλ δεν τους έγινε παρότι υπήρχε ένα ακόμα και η μπάλα κατέληξε με μπέιζμπολ πάσα στον Κριάπα. Αυτός σηκώθηκε με τον Μαυροειδή πάνω του, έβαλε το μεγάλο σουτ και έδωσε τη νίκη στην ΤΣΣΚΑ με 66-65.

Τα δεκάλεπτα: 12-18, 34-32, 48-49, 65-66

Οι σκόρερ των δύο ομάδων:

Μαρούσι (Μπαρτζώκας): Κις 14 (3), Πελεκάνος 3 (1), Μπατής 3 (1), Χόμαν 5, Μαυροειδής 13, Καλάθης, Κένταλ 2, Καϊμακόγλου 15 (3), Λούκας 10

ΤΣΣΚΑ (Πασούτιν): Κουρμπανόφ, Σισκάουσκας 12 (3), Χόλντεν 16 (2), Πονκράσοφ, Λάνγκντον 18 (2), Σοκόλοφ 7, Κριάπα 5 (1), Πλάνινιτς 2, Ραντένοβιτς 6

Για τα αναλυτικά στατιστικά του Αμαρουσίου πατήστε εδώ και για της ΤΣΣΚΑ Μόσχας πατήστε εδώ .

Μπαρτζώκας: " Δεν θα είναι τυπική η συμμετοχή μας"
Μετά το τέλος της αναμέτρησης ο προπονητής του Αμαρουσίου Γιώργος Mπαρτζώκας τόνισε για ακόμα μία φορά ότι η ομάδα του δεν θα έχει τυπική συμμετοχή στην Ευρωλίγκα, ενώ παραδέχθηκε ότι υπήρξε ολιγωρία στην τελευταία φάση.

" Σήμερα είχαμε την ευκαιρία να δείξουμε πόσο ανταγωνιστικοί είμαστε ακόμα και σ' αυτό το επίπεδο. Είτε κερδίζαμε είτε χάναμε θα έλεγα στους παίκτες μας το ίδιο πράγμα. Αυτά τα ματς πρέπει να τα ξεχνάμε το ίδιο δευτερόλεπτο γιατί έχουμε πολλές υποχρεώσεις στο ελληνικό Πρωτάθλημα".

"Πιστεύω ότι στα τελευταία λεπτά που το ματς ήταν πόντο-πόντο παίξαμε εκπληκτική άμυνα. Θα δούμε τα λάθη που κάναμε και θα προσπαθήσουμε να τα διορθώσουμε. Το σίγουρο είναι ότι δεν θα είναι τυπική η συμμετοχή μας".

Για την τελευταία φάση εξήγησε: " Ξέραμε ότι θα πήγαιναν για σουτ και ήταν δύσκολο να κάνουμε φάουλ γιατί θα τους στέλναμε για τρεις βολές. Υπήρξε ολιγωρία, ήταν μεγάλο σουτ και μπήκε".

Από την πλευρά του ο τεχνικός της ΤΣΣΚΑ Εβγένι Πασούτιν τόνισε: " Είχαμε δει το Μαρούσι, ξέραμε ότι είναι καλή ομάδα με καλό κόουτς και περιμέναμε σκληρό παιχνίδι. Συναντήσαμε ακριβώς αυτό που περιμέναμε. Βασιστήκαμε στους ηγέτες μας Λάνγκντον, Χόλντεν και Σισκάουσκας. Θέλαμε να βρουν αυτοί ρυθμό, γιατί είχαμε πολλές απουσίες λόγω των εθνικών ομάδων και βηρήκαμε ρυθμό μόλις τις τελευταίες μέρες".

Όσον αφορά στην τελευταία φάση, είπε: " Στο τάιμ άουτ είπαμε ότι θέλαμε να απλωθούμε. Ο Πλάνινιτς είχε τρεις διαφορετικές κινήσεις αντίθετες, βγήκε τελικά το σουτ του Κριάπα, το έβαλε και πήραμε τη νίκη".

Τέλος, μίλησε για την αποδυνάμωση της ομάδας: " Μας λείπει ο Βοροντσέβιτς, ο Καούν και ο Σμόντις. Οι στόχοι μας όμως δεν αλλάζουν. Ακόμα και 5 παίκτες να έχουμε πάντα στοχεύουμε στη νίκη".

Οι καλύτερες φάσεις της αναμέτρησης

Η εξέλιξη του ματς από τον Στέλιο Χαρτζουλάκη:

1' Έναρξη 1ης περιόδου
2' Δίποντο Μαρούσι Χόμαν (2-0)
2' Δίποντο ΤΣΣΚΑ Μόσχας Σοκόλοφ (2-2)
2' Δίποντο Μαρούσι Χόμαν (4-2)
3' Δύο βολές ΤΣΣΚΑ Μόσχας Σοκόλοφ (4-3)
Εύστοχος μόνο στη μία
3' Δίποντο Μαρούσι Κένταλ (6-3)
4' Δίποντο Μαρούσι Κις (8-3)
6' Τρίποντο ΤΣΣΚΑ Μόσχας Χόλντεν (8-6)
6' Τάιμ-άουτ ΤΣΣΚΑ Μόσχας
7' Δίποντο Μαρούσι Κις (10-6)
7' Δίποντο ΤΣΣΚΑ Μόσχας Σοκόλοφ (10-8)
8' Τρίποντο ΤΣΣΚΑ Μόσχας Λάνγκντον (10-11)
8' Δίποντο Μαρούσι Γκόρντον (12-11)
9' Τρίποντο ΤΣΣΚΑ Μόσχας Σισκάουσκας (12-14)
9' Δίποντο ΤΣΣΚΑ Μόσχας Σοκόλοφ (12-16)
10' Δίποντο ΤΣΣΚΑ Μόσχας Λάνγκντον (12-18)
10' Λήξη 1ης περιόδου
12-18
11' Έναρξη 2ης περιόδου
11' Τρίποντο Μαρούσι Καϊμακόγλου (15-18)
12' Τρίποντο Μαρούσι Πελεκάνος (18-18)
13' Τρίποντο ΤΣΣΚΑ Μόσχας Λάνγκντον (18-21)
14' Δίποντο Μαρούσι Καϊμακόγλου (20-21)
15' Δίποντο Μαρούσι Γκόρντον (22-21)
15' Δίποντο ΤΣΣΚΑ Μόσχας Λάνγκντον (22-23)
16' Τάιμ-άουτ ΤΣΣΚΑ Μόσχας
16' Δίποντο ΤΣΣΚΑ Μόσχας Χόλντεν (22-25)
17' Δίποντο Μαρούσι Μαυροειδής (24-25)
18' Τρίποντο Μαρούσι Καϊμακόγλου (27-25)
18' Τάιμ-άουτ Μαρούσι
18' 3 Βολές ΤΣΣΚΑ Μόσχας Σισκάουσκας (27-28)
19' Δύο βολές Μαρούσι Μαυροειδής (27-28)
Άστοχος και στις δύο βολές
19' Δίποντο ΤΣΣΚΑ Μόσχας Λάνγκντον (27-30)
19' Δίποντο Μαρούσι Καϊμακόγλου (29-30)
20' Δύο βολές ΤΣΣΚΑ Μόσχας Λάνγκντον (29-32)
20' Τρίποντο Μαρούσι Μπατής (32-32)
20' Δίποντο Μαρούσι Μαυροειδής (34-32)
20' Λήξη ημιχρόνου
34-32
21' Έναρξη 3ης περιόδου
22' Δύο βολές ΤΣΣΚΑ Μόσχας Λάνγκντον (34-34)
24' Δίποντο Μαρούσι Γκόρντον (36-34)
24' Τρίποντο Μαρούσι Κις (39-34)
26' Τρίποντο ΤΣΣΚΑ Μόσχας Χόλντεν (39-37)
26' Αντιαθλητικό φάουλ ΤΣΣΚΑ Μόσχας Σοκόλοφ
26' Τάιμ-άουτ ΤΣΣΚΑ Μόσχας
26' Δύο βολές Μαρούσι Χόμαν (40-37)
26' Δίποντο ΤΣΣΚΑ Μόσχας Χόλντεν (40-39)
27' Δύο βολές Μαρούσι Καϊμακόγλου (42-39)
27' Δίποντο ΤΣΣΚΑ Μόσχας Πλάνινιτς (42-41)
28' Δύο βολές ΤΣΣΚΑ Μόσχας Χόλντεν (42-43)
28' Δύο βολές Μαρούσι Κις (43-43)
29' Δίποντο Μαρούσι Μαυροειδής (45-43)
29' Δύο βολές ΤΣΣΚΑ Μόσχας Χόλντεν (45-45)
29' Δίποντο ΤΣΣΚΑ Μόσχας Ραντένοβιτς (45-47)
29' Τρίποντο Μαρούσι Κις (48-47)
30' Δίποντο ΤΣΣΚΑ Μόσχας Χόλντεν (48-49)
30' Λήξη 3ης περιόδου
48-49
31' Έναρξη 4ης περιόδου
31' Δύο βολές ΤΣΣΚΑ Μόσχας Ραντένοβιτς (48-50)
32' Δύο βολές Μαρούσι Μαυροειδής (48-50)
33' Δίποντο ΤΣΣΚΑ Μόσχας Κριάπα (48-52)
34' Δίποντο Μαρούσι Γκόρντον (50-52)
34' Τρίποντο Μαρούσι Καϊμακόγλου (53-52)
35' Καλάθι και φάουλ ΤΣΣΚΑ Μόσχας Ραντένοβιτς (53-55)
35' Δίποντο Μαρούσι Γκόρντον (55-55)
35' Τρίποντο ΤΣΣΚΑ Μόσχας Σισκάουσκας (55-58)
36' Δίποντο Μαρούσι Μαυροειδής (57-58)
36' Τάιμ-άουτ ΤΣΣΚΑ Μόσχας
37' Τρίποντο ΤΣΣΚΑ Μόσχας Σισκάουσκας (57-61)
38' Καλάθι και φάουλ Μαρούσι Μαυροειδής (60-61)
39' Δίποντο Μαρούσι Καϊμακόγλου (62-61)
39' Τάιμ-άουτ ΤΣΣΚΑ Μόσχας
40' Τάιμ-άουτ Μαρούσι
21,6'' πριν το φινάλε με την ΤΣΣΚΑ να έχει την κατοχή
40' Δίποντο ΤΣΣΚΑ Μόσχας Λάνγκντον (62-63)
40' Τρίποντο Μαρούσι Κις (65-63)
1,4'' πριν το φινάλε
40' Τάιμ-άουτ ΤΣΣΚΑ Μόσχας
40' Τρίποντο ΤΣΣΚΑ Μόσχας Κριάπα (65-66)