Σεβόμαστε την ιδιωτικότητά σας

ΜΑΡΟΥΣΙ

Με τα φωτά... νυσταγμένα

Μότολα-Μπράιαντ

Φάνηκε κουρασμένος, αλλά τελικά ο Άρης επικράτησε του αξιόμαχου Αμαρουσίου στο Αλεξάνδρειο με 72-59

Το πρώτο ημίχρονο δεν ήταν κάτι το ιδιαίτερο. Αργός ρυθμός (κυρίως από το Μαρούσι), κακά ποσοστά ευστοχίας, με τον Άρη να έχει 18% στα δίποντα και χαμηλή παραγωγικότητα που τη μαρτυρεί το 30-28 της ανάπαυλας, αλλά και το 15-14 του πρώτου δεκαλέπτου.
Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να ρίξουν το ρυθμό του παιχνιδιού με σκληρή άμυνα και αργές επιθέσεις, γεγονός που επηρέασε και το παιχνίδι του Άρη. Στα πρώτα λεπτά το Μαρούσι είχε ένα μικρό προβάδισμα, την ώρα που από την ομάδα του Άρη σκόραρε μόνο ο Τζερεμάια Μάσεϊ που πέτυχε τους πρώτους επτά πόντους της ομάδας του.

Οι δύο ομάδες πήγαν χέρι χέρι για αρκετές φάσεις. Ο Σούλης Μαρκόπουλος έβλεπε τους παίκτες του να παίζουν όσο περισσότερο μπορούσαν εντός της ρακέτας, ενώ αντίθετα ο Άρης έβρισκε το δρόμο προς το καλάθι κυρίως με τρίποντα και βολές. Με τον Αγαδάκο και τον Μότολα να βρίσκουν στόχο, οι γηπεδούχοι έκαναν ένα μικρό ξέσπασμα και προηγήθηκαν με 30-22.

Όμως, το Μαρούσι αντέδρασε σωστά, κέρδισε κάποια φάουλ και με βολές ροκάνισε τη διαφορά, για να κλείσει τελικά το ημίχρονο με το σκορ να είναι 30-28. Αλλά δεν σταμάτησε εκεί. Με τον Στίβενσον -που δεν είχε σκοράρει στο πρώτο ημίχρονο- να σημειώνει τρία συνεχόμενα τρίποντα και άλλους δύο πόντους από τον Γλυνιαδάκη, το Μαρούσι προηγήθηκε με 32-39 στα πρώτα τρία λεπτά του δεύτερου μέρους.

Ο Άρης βρήκε λύσεις, για να επιστρέψει και να πλησιάσει ξανά στο σκορ και στη συνέχεια οι δύο ομάδες ήταν και πάλι κοντά η μία στην άλλη. Δύομισι λεπτά πριν το τέλος το Μαρούσι ήταν μπροστά με 42-45, αλλά σε εκείνο το σημείο οι γηπεδούχοι ξύπνησαν. Ουάσινγκτον, Ράιτ και Μάσεϊ πέτυχαν συνεχόμενους πόντους και ο Άρης πήρε κεφάλι στο σκορ, κλείνοντας το δεκάλεπτο με 51-45.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο ο Άρης βελτίωσε την άμυνά του, το Μαρούσι δεν βρήκε λύσεις και σιγά σιγά άρχισε να λυγίζει, παρά την επίσης "κουρασμένη" απόδοση των γηπεδούχων, που όμως στα τελευταία λεπτά ήταν πιο αποτελεσματικοί και κατάφεραν να πάρουν τη νίκη με 72-59.

Τα δεκάλεπτα: 15-14, 30-28, 51-45, 72-59

Άρης: Τέρι, Τσαλδάρης 11 (1), Ουάσινγκτον 12, Ράιτ 7 (1), Καλαϊτζής 7 (2), Ηλιάδης, Μπόισα, Μότολα 7 (2), Μάσεϊ 18 (1), Αγαδάκος 5 (1).

Μαρούσι: Στίβενσον 12 (4), Νοέας, Χαραλαμπίδης 3 (1), Μπουντούρης 2, Τζάζβιν 6, Μπράιαντ 13 (1), Στεφανίδης 3 (1), Μαυροειδής, Κογιαντίνοβιτς 9 (1), Μιλισάβλιεβιτς 4, Γλυνιαδάκης 3, Καϊμακόγλου 4.

Του Πάρη Τσελεπίδη

Μετά το τέλος του ματς, ο Γκόρντον Χέρμπερτ τόνισε: "Κερδίσαμε μια πολύ καλή ομάδα. Θέλω να δώσω συγχαρητήρια στον προπονητή του Αμαρουσίου, γιατί συγκριτά με τον πρώτο γύρο η ομάδα του έχει βελτιωθεί πολύ. Εμείς δεν είχαμε καλά ποσοστά, αλλά παίξαμε καλή άμυνα και πήραμε τα ριμπάουντ. Ο Μπόισα και ο Τέρι έπαιξαν εξαιρετικά. Ο Μπόισα είχε 5 ριμπάουντ και απέδωσε πολύ καλά στην άμυνα, όπως και ο Τέρι που είχε 8 ριμπάουντ κι ας έβαλε μόνο 3 πόντους".

Από την πλευρά του ο Σούλης Μαρκόπουλος είπε: "Συγχατήρια στον Άρη για τη νίκη και την καλή πορεία που κάνει σε Ελλάδα και Ευρώπη. Είναι μια σκληρή ομάδα και θέλαμε να παίξαμε πολύ καλά. Δεν έμεινα ευχαριστημένος και πρέπει να διορθώσουμε κάποια στοιχεία. Η άμυνα του Άρης μας δυσκόλεψε, ενώ μας πλήγωσαν οι 10/13 αιφνιδιασμοί που είχε. Εκτελέσαμε πολύ λιγότερες βολές από τον Άρη, 14 έναντι 33, και δεν είχαμε τις ίδιες ευκαιρίες για να σκοράρουμε. Έπρεπε να ήμασταν πιο συγκεντρωμένοι και με μεγαλύτερη διάρκεια".

Ο Χάνο Μότολα δήλωσε: "Μας περίμενε ένα δύσκολο ματς μετά τη νίκη μας στην Τουρκία και έπρεπε να είμαστε προετοιμασμένοι για μια σκληρή ομάδα. Το παιχνίδι δεν ήταν θεαματικό, αλλά με σωστή άμυνα και αιφνιδιασμούς πήραμε τη νίκη. Δεν περίμενα να νικήσουμε πιο εύκολα. Το Μαρούσι είναι πολύ καλή ομάδα και προερχόταν από τέσσερις εκτός έδρας νίκες και η μία στο ΟΑΚΑ με τον Παναθηναϊκό. Θέλαμε να σταματήσουμε το σερί τους και να συνεχίσουμε το δικό μας".

Τέλος, ο Πέτρος Νοέας σχολίασε: "Ξεκίνησαμε καλά και παίξαμε δυνατά ως το 35', αλλά ο Άρης από εκείνο το σημείο και μετά έπαιξε πολύ δυνατή άμυνα. Χάσαμε αρκετές βολές στο τέλος. Κοιτάμε το επόμενο ματς με την Ολύμπια που είναι εξίσου δύσκολο".