ΠΑΟΚ

Με το σπαθί της!

Η ΑΕΚ εξασφαλίσει και μαθηματικά την παραμονή με το σπαθί της (97-92 τον ΠΑΟΚ) και την... τάπα της!

Η Ένωση είχε σε κάθε δεκάλεπτο διαφορετικό πρωταγωνιστή (Πέρκοβιτς, Γκαγκαλούδη, Κόμματο και Νικολαΐδη) φτάνοντας στη νίκη, έστω κι αν από το +23 του 31' βρέθηκε στο +2 στα τελευταία δευτερόλεπτα!
Παρά την απουσία του κόσμου κατάφερε να βρει τις λύσεις και να πάρει τη νίκη, "πληγώνοντας" τον πρώην προπονητή της, Βαγγέλη Αλεξανδρή. Μάλιστα πρώτος σκόρερ -και μάλιστα με εκπληκτικά στατιστικά- αναδείχτηκε ο Γιάννης Γκαγκαλούδης (25 πόντοι με 4/5β, 6/8δ, 3/4τρ και 4 ασίστ), που τη Δευτέρα είχε πρωταγωνιστήσει αρνητικά στο επεισόδιο με τον ασίσταντ κόουτς Δημήτρη Πρίφτη!

Αυτά όμως έμειναν στα αποδυτήρια γιατί στο παρκέ η εξαιρετικά εύστοχη ΑΕΚ (67% εντός έδρας) έπαιξε κατά διαστήματα πολύ καλό μπάσκετ.

Σούπερ ξεκίνημα

Ο γρήγορος ρυθμός του παιχνιδιού -τουλάχιστον στο ξεκίνημα- "βόλεψε" περισσότερο την ΑΕΚ, που προηγήθηκε με μια σταθερή διαφορά στο πρώτο δεκάλεπτο, με τον Γιασμιν Πέρκοβιτς να σκοράρει νωρίς-νωρίς 12 πόντους.

Απο την άλλη οι Θεσσαλονικείς "απάντησαν" με τον Ντράγκο Πάσαλιτς, αλλά δεν είχαν τις κατάλληλες περιφερειακές λύσεις, με αποτέλεσμα το 31-23 του 10', που γράφτηκε κυρίως χάρις στο 87% της Ένωσης στα δίποντα!

Υπέρ του ΠΑΟΚ η διακοπή

Στη δεύτερη περίοδο η ολιγόλεπτη διακοπή (ο διαιτητής Ζαβλανός ζήτησε την αποχώρηση ορισμένων από τους λιγοστούς φιλάθλους των γηπεδούχων που βρέθηκαν σε αυτό το ματς κεκλεισμένων των θυρών) λειτούργησε ευεργετικά για τον ΠΑΟΚ.

Ο "δικέφαλος του βορρά" μείωσε με οργανωτή τον Τζάστιν Πάρκερ και "εκτελεστη" τον Βλάντο Σκεπάνοβιτς. Ωστόσο ο "αλάνθαστος" Γιάννης Γκαγκαλούδης ήταν αυτός που πήρε την κατάσταση στα χέρια του και απέναντι στην πρώην ομάδα του έφτασε τους 17 πόντους για να γίνει το 46-40 στο ημίχρονο.

"Κιτρινόμαυρο" ξέσπασμα

Η Ένωση παρουσιάστηκε "μεταμορφωμένη" στην τρίτη περίοδο! Με τον Κόμματο να "παίρνει το όπλο του" οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 17 πόντους (62-45) μέσα σε λίγα λεπτά, τρέχοντας ένα επιμέρους σερί (16-5), το οποίο τελικά οδήγησε στο 77-57 του 30'.

Η ανώτατη τιμή της διαφοράς ήταν οι 23 πόντοι και το 80-57 (από το χέρι του Γιάννη Γκαγκαλούδη), πριν αρχίσει η αντεπίθεση του ΠΑΟΚ. Ο Φέλιξ Κογιαντίνοβιτς "ξύπνησε" την ομάδα του με συνεχόμενους προσωπικούς πόντους, αλλά οι Αγαδάκος και Σκεπάνοβιτς ήταν αυτοί που "γύρισαν" το ως τους 2 πόντους.

Ανατροπή και φινάλε

Οι παίκτες του Βαγγέλη Αλεξανδρή απάντησαν με ένα σερί 30-9 (!!) μέσα σε 9 αγωνιστικά λεπτά, που είχαν ως αποτέλεσμα το 89-87! Στην κρίσιμη επίθεση, όμως και συγκεκριμένα στα 23'' ο Πρόδρομος Νικολαΐδης έκρινε το αποτέλεσμα! Πρώτα έκοψε το σουτ του Βλάντο Σκεπάνοβιτς και στη συνέχεια σκόραρε στον αιφνιδιασμό για το 91-89.

Ακολούθησαν 1/2 βολές του Ταπούτου και το τρίποντο του Σκεπάνοβιτς (92-90), πριν πάρει και πάλι την κατάσταση στα χέρια του ο αρχηγός της ΑΕΚ, που έγραψε το τελικό 97-92.

Τα δεκάλεπτα του αγώνα: 31-23, 46-40, 77-57, 97-92

ΑΕΚ (Σούλης Μαρκόπουλος): Γκαγκαλούδης 25 (3), Σ. Νικολαΐδης 2, Π. Νικολαΐδης 15 (1), Ταπούτος 7, Μάγλος 2, Σακελλαράκης, Κόμματος 14 (2), Γκργκούρεβιτς 8 (1), Παπανικολάου, Πέρκοβιτς 12 (2), Σκοτ 12.

ΠΑΟΚ (Βαγγέλης Αλεξανδρής): Πάρκερ 8 (1), Μανωλόπουλος, Βεργίνης 2, Σκεπάνοβιτς 21 (3), Όστογιτς 4, Χαριτόπουλος 4, Καλαμπόκης 11, Κογιαντίνοβιτς 10 (2), Κούβελας 4, Ουάτσον 4, Αγαδάκος 13, Πάσαλιτς 11 (1).

Μαρκόπουλος: "Γλυκόπικρη γεύση"

Μετά το τέλος του ματς ο Σούλης Μαρκόπουλος δήλωσε: "Παίζαμε για τη σωτηρία μας σήμερα και το ματς μας άφησε μια γλυκόπικρη γεύση. Είναι πικρία να παίζει η ΑΕΚ για την παραμονή. Ήμασταν καλύτεροι από τον ΠΑΟΚ σε όλο το ματς κι είχαμε καθαρό μυαλό. Τη νίκη μας την έδωσε το τρίτο δεκάλεπτο, που πήραμε μεγάλη διαφορά".

Από τη μεριά του ο Βαγγέλης Αλεξανδρής σχολίασε: "Η ΑΕΚ ήταν πολύ καλύτερη σε όλη τη διάρκεια του ματς και κέρδισε δίκαια. Για 33' ήμασταν οσοί παρόντες κι αυτό για μένα ήταν έκπληξη. Η διαφορά πήγε σε μεγάλα επίπεδα.

Στα τελευταία 7 λεπτά κάναμε την αντεπίθεση μας και προσπαθήσαμε να πάρουμε το ματς. Πήγαμε στους δύο πόντους, αλλά υστερήσαμε σε μια φάση και χάσαμε το ματς. Πιστεύω ότι έγινε φάουλ στον Σκεπάνοβιτς. Έτσι μου είπε.

Αυτή η ήττα μας βγάζει από τους στόχους μας"

Η εξέλιξη του αγώνα

1' Τρίποντο ΑΕΚ Πέρκοβιτς
Πρώτοι πόντοι
2' Τρίποντο ΠΑΟΚ Πάσαλιτς
Με 5 πόντους μειώνει
3' Δίποντο ΠΑΟΚ Πάσαλιτς
Συνεχιζει να τραβάει στο σκορ
4' Δύο βολές ΑΕΚ Πέρκοβιτς
Φτάνει τους 8 πόντους
5' Δύο βολές ΠΑΟΚ Όστογιτς
Έχει 3/4 βολές
6' Δίποντο ΑΕΚ Κόμματος
Πολύ θετικός.
7' Δίποντο ΑΕΚ Πέρκοβιτς
Φτάνει τους 12 πόντους2
8' Δίποντο ΑΕΚ Γκαγκαλούδης
Με 7 πόντους κάνει το 29-23
9' Τρίποντο ΠΑΟΚ Σκεπάνοβιτς
Κρατά τον "δικέφαλο" κοντά στο σκορ
10' Λήξη 1ης περιόδου 31-23
Στο +8 η Ενωση χάρις στοηυς Γκαγκαλούδη, Πέρκοβιτς και Κόμματο.
11' Σχόλιο 31-25
Διακοπή ζητά ο Ζαβλανός
12' Δίποντο ΠΑΟΚ Ουάτσον
Μειώνει
13' Δίποντο ΠΑΟΚ Σκεπανοβιτς
Μειώνει στους 5 (34-29)
14' Δίποντο ΑΕΚ Γκαγκαλούδης
Φτάνει τους 13 πόντους (40-34)
15' Δύο βολές ΠΑΟΚ Αγαδάκος
Ο "δικέφαλος του βορρά" θέλει να περάσει τη μπάλα στο καλάθι
17' Δύο βολές ΠΑΟΚ Σκεπάνοβιτς
Μειώνει στους 2 (42-40)
18' Δίποντο ΑΕΚ Ταπούτος
Καρφώνει
20' Λήξη ημιχρόνου 46-40
Στο +6 η Ένωση
21' Τρίποντο ΑΕΚ Κομματος
Στο +11 η διαφορά!
23' Ριμπάουντ ΑΕΚ Κόμματος
Και δεύτερο σουτ!
25' Τρίποντο ΑΕΚ Γκαγκαλούδης
Φτάνει τους 20 πόντους. Η διαφορά στους 17! (62-45)
26' Δίποντο ΠΑΟΚ Σκεπάνοβιτς
Η... όαση των φιλοξενούμενων
27' Δύο βολές ΠΑΟΚ Ουάτσον
Σκοράρει αλλά η διαφορά παραμένει στα ύψη
28' Δίποντο ΑΕΚ Νικολαΐδης
Σερί 6-0 κι η διαφορά στους 23 (75-52)
29' Δίποντο ΑΕΚ Νικολαΐδης
Φτάνει τους 11 πόντους
30' Λήξη 3ης περιόδου 77-57
Στους 20 η διαφορά!
31' Τρίποντο ΑΕΚ Γκαγκαλούδης
Στους 25 πόντους ο ίδιος στους 23 η διαφορά (80-57)
32' Δίποντο ΑΕΚ Κόμματος
Βρίσκει ξανά το δρόμο προς το καλάθι
33' Τρίποντο ΠΑΟΚ Κογιαντίνοβιτς
Προσπαθεί να μειώσει τη διαφορά
34' Δίποντο ΠΑΟΚ Καλαμπόκης
"Ξύπνησε" αργά ο "δικέφαλος του βορρά"
35' Τρίποντο ΠΑΟΚ Σκεπάνοβιτς
Ντεμαράζ περιφερειακών σουτ κι η διαφορά πέφτει... κατακόρυφα
36' Τρίποντο ΠΑΟΚ Κογιαντίνοβιτς
Μειώνει στους 11 (87-76)
37' Δύο βολές ΑΕΚ Σκεπάνοβιτς
Στους 2 πόντους η διαφορά (89-87)
38' Τρίποντο ΠΑΟΚ Σκεπάνοβιτς
Μειώνει στο καλάθι (92-90)
39' Δύο βολές ΑΕΚ Νικολαΐδης
"Καθάρισε" το ματς. Προηγουμένως είχε ταπώσει τον Σκεπάνοβιτς σκοράροντας στον αιφνιδιασμό (95-90)
40' Λήξη αγώνα 97-92