ΠΡΟΟΛΥΜΠΙΑΚΟ

Μεξικό - Λιθουανία 84-96: Άνετη νίκη με πρώτο σκόρερ τον Γκριγκόνις στο Προολυμπιακό του Πουέρτο Ρίκο

Ο Μάριους Γκριγκόνις
Ο Μάριους Γκριγκόνις @FIBABASKETBALL

Ένα ξέσπασμα στην 3η περίοδο ήταν αρκετό για την Λιθουανία προκειμένου να επικρατήσει εύκολα με 96-84 του Μεξικού στο πρώτο παιχνίδι της στο Προολυμπιακό του Πουέρτο Ρίκο, με τον Μάριους Γκριγκόνις να την οδηγεί στο σκοράρισμα.

Ψεκάστε, σκουπίστε, τελειώσατε. Η Λιθουανία ξεκίνησε ιδανικά στο Προολυμπιακό τουρνουά του Σαν Χουάν στο Πουέρτο Ρίκο, επικρατώντας εύκολα με 84-96 του Μεξικού, καθαρίζοντας το ματς από την τρίτη περίοδο, όταν χάρη σε ένα επιμέρους σκορ 34-17 ξέφυγε με 61-83.

Ο Μάριους Γκριγκόνις του Παναθηναϊκού AKTOR με 21 πόντους (4/6 δίποντα, 4/7 τρίποντα, 1/1 βολή) σε 21 λεπτά συμμετοχής ήταν ο κορυφαίος των νικητών, με τον Ντομάντας Σαμπόνις να προσθέτει 12 πόντους και 11 ριμπάουντ και τον Τάντας Σεντεκέρσκις άλλους 12 πόντους.

Για το Μεξικό, ο Τζόσουα Ιμπάρα είχε 18 πόντους, με τον Γκάμπριελ Γκιρόν να προσθέτει άλλους 15 πόντους.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 26-29, 44-49, 61-83, 84-96