ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ

Μία καλή προπόνηση

Ομαδική

Εύκολο απόγευμα πέρασε στην Κυψέλη ο Παναθηναϊκός που νίκησε με 57-83 τον Πανελλήνιο για την 8η αγωνιστική

Με τη νίκη του αυτή, ο Παναθηναϊκός διατήρησε και την παράδοση, αφού έχει να ηττηθεί από τους "Ολυμπιονίκες", 25 χρόνια (1981-1982).

Οι "πράσινοι" πέρασαν γρήγορα μπροστά με 5-10, αφού σκόραραν όλοι οι παίκτες της πεντάδας του. Από εκείνο το σημείο και μετά δεν αντιμετώπισε πρόβλημα ο Παναθηναϊκός, που αύξησε τη διαφορά (7-15), έχοντας πολυφωνία στην επίθεση. Oι "πράσινοι" ολοκλήρωσαν το πρώτο δεκάλεπτο, προηγούμενοι με 8 πόντους (12-20).

Ο Πανελλήνιος μπόρεσε να κοντράρει τους Πρωταθλητές, που χάρη στο rotation του Ομπράντοβιτς, είχαν πάρει στο ξεκίνημα του δευτέρου δεκαλέπτου, πόντους από 9 παίκτες. Η διαφορά έφτασε στους 15 (20-35) λίγα λεπτά πριν τη λήξη του ημιχρόνου και το θετικό για τους φιλοξενούμενους, ήταν ότι στην πρώτη εμφάνιση του Τόνι Ντελκ μετά τον τραυματισμό του, ο Αμερικανός, πήγε πολύ καλά και ήταν ο πρώτος σκόρερ από πλευράς Παναθηναϊκού. Το ημίχρονο έληξε με 25-44, αφού οι παίκτες του "τριφυλλιού" δεν εναπαύθηκαν
σε οποιοδήποτε σημείο.

Για πρώτη φορά, ο Παναθηναϊκός πήρε στο ξεκίνημα του δευτέρου μέρους, προβάδισμα με 20 (31-51). Ο Ομπράντοβιτς δοκίμασε τα πάντα στο παρκέ, και σκόραραν όλοι. Η διαφορά σταθεροποιήθηκε στους 20 (63-43) και με αυτό το σκορ, έκλεισε και η τρίτη περίοδος.

Η διαφορά εκτοξεύθηκε στους 24 (47-71) και το τελικό 57-83, ήρθε απόλυτα φυσιολογικά, καθώς ο Πανελλήνιος, είχε παραδώσει τα όπλα πολύ νωρίτερα.

Τα δεκάλεπτα: 12-20, 25-44, 43-63, 57-83.

Πανελλήνιος (Γιώργος Καλαφατάκης): Νάτζφεϊ 5, Αργυρόπουλος 8 (1), Παππάς, Πελεκάνος 6, Σακελλαρίου, Πάτερσον 8 (1), Πέτρουλας, Γκολντγουάιρ 8 (2), Τσέρανιτς 7, Καραποστόλου 8 (2), Ιμπέζα 2, Παπαϊωακείμ 5

Παναθηναϊκός (Ζέλιμιρ Ομπράντοβιτς): Αλβέρτης 4, Ντελκ 14 (1), Σάκοτα 5 (1), Μπετσίροβιτς 5 (1), Μπατίστ 7, Σισκάουσκας 5 (1), Χατζηβρέττας 6, Ντικούδης 7, Τσαρτσαρής 6 (1), Διαμαντίδης 10 (2), Γιαβτόκας 10, Τομάσεβιτς 4