Σεβόμαστε την ιδιωτικότητά σας

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ

"Μικρός" σε όνομα και χάρη

Σκειλς 51;

Σε ένα μέτριο ποιοτικά παιχνίδι ο Άρης νίκησε τον Πανιώνιο με 65-57 και πήρε προβάδισμα με 2-1

Εν συγκρίσει με τα άλλα δύο ματς, αυτό ήταν το χειρότερο από πλευράς θεάματος, καθώς ο ρυθμός ήταν αργός, οι απουσίες επηρέασαν τον Πανιώνιο, ο οποίος στηρίχθηκε μόνο στους πολύ καλούς Ουίνστον και Χάτσον, όχι όμως και στον Περπέρογλου που δεν έπιασε καλή απόδοση.
Ούτε και ο Άρης έπιασε σούπερ απόδοση, αλλά αυτό δεν απασχολεί και πολύ τον Αντρέα Ματσόν από τη στιγμή που η ομάδα του έκανε άλλο ένα βήμα προς την επόμενη Ευρωλίγκα και τώρα έχει δύο ευκαιρίες για να σφραγίσει το διαβατήριο, η μία μάλιστα (αν χρειαστεί) μέσα στο Αλεξάνδρειο.

Οι κυανέρυθροι δεν βρήκαν λύση στο οργανωτικό πρόβλημα, έκαναν πολλά λάθη, ενώ δεν περιόρισαν τον Άλεξ Σκέιλς που ήταν σε καλή μέρα και έπαιξε σημαντικό ρόλο για τον Άρη στο πρώτο ημίχρονο, όταν ακόμη ο Πανιώνιος ακόμη αντιστεκόταν.

Ήταν αναμενόμενο, ότι ο Πανιώνιος χωρίς τη βοήθεια του Ερντεν Αρσλάν θα είχε πρόβλημα στην επίθεση και συγκεκριμένα στην οργάνωση του παιχνιδιού, κάτι που αποδείχθηκε και στην πράξη και ιδιαίτερα στα πρώτα λεπτά του αγώνα. Οι κυανέρυθροι αδυνατούσαν να βρουν ρυθμό, ενώ έκαναν και πολλά λάθη, τα οποία εκμεταλλεύτηκε με τον καλύτερο δυνατό τρόπο ο Άρης για να αποκτήσει ένα προβάδισμα έξι πόντων (14-8), το οποίο ο Πανιώνιος "ροκάνισε" προς το τέλος της πρώτης περιόδου, η οποία έληξε με σκορ 17-14.

Το δεύτερο δεκάλεπτο ήταν περισσότερο ισορροπημένο κυρίως εξαιτίας της καλής απόδοσης του Αντρέ Χάτσον, που ήταν συνεπής στα επιθετικά του καθήκοντα και έδινε λύσεις στην ομάδα του. Βέβαια και πάλι ο Άρης φαινόταν να πατάει καλύτερα στο γήπεδο και πότε με τον Σκέιλς, πότε με τον Γιαννούλη ή τον Καστλ έβρισκε τον τρόπο να κρατάει το προβάδισμα και να ελέγχει τον ρυθμό του αγώνα.

Ο Λούκα Παβίσεβιτς προσπαθούσε να καλύψει τα οργανωτικά κενά με τον Φώτη Βασιλόπουλο και παρά τις προσπάθειες του Έλληνα παίκτη, ο Πανιώνιος συνέχισε να... χάνει λάδια. Το 32-26 του πρώτου ημιχρόνου έγινε γρήγορα 39-29 με την έναρξη του τρίτου δεκαλέπτου, καθώς ένα τρίποντο του Τερέλ Καστλ ήταν αρκετό για να δώσει ακόμη μεγαλύτερη αυτοπεποίθηση και καλή ψυχολογία στους παίκτες του Άρη. Η διαφορά έφτασε και τους δεκατέσσερις πόντους (50-36) και οι φιλοξενούμενοι έδειχναν να χάνουν την επαφή με το παιχνίδι.

Ο Χάτσον συνέχισε να είναι ο παίκτης για όλες τις δουλειές του Πανιωνίου και ειδικότερα αυτός που σήκωνε το βάρος στην επίθεση, αλλά ήταν λογικό να μην είναι αρκετός για να ανακόψει τη φόρα του Άρη. Είχε μαζί του και τον Κένεντι Ουίνστον, αλλά στο τρίτο δεκάλεπτο ο Αμερικανός σίγησε παρά τους 10 πόντους του πρώτου ημιχρόνου.

Όμως, παρά το γεγονός ότι ο Άρης συντηρούσε μια διαφορά άνω των δέκα πόντων, όταν χαλάρωσε ο Πανιώνιος μείωσε με τον Ουίνστον και τον Περπέρογλου (ο οποίος δεν ήταν σε καλή επιθετικά μέρα) και το σκορ έγινε 59-50 και 61-54 κάτι παραπάνω από ένα λεπτό πριν τη λήξη του αγώνα. Ωστόσο, ο χρόνος που απέμενε δεν ήταν αρκετός και ο Άρης κατάφερε να πάρει τη νίκη με 65-57.

Τα δεκάλεπτα: 17-14, 32-26, 53-40, 65-57

Άρης (Αντρέα Ματσόν): Καστλ 13 (1), Σιγάλας 2, Τσαλδάρης 10, Σεραπίνας, Σκέιλς 15 (2), Καλαϊτζής 8 (1), Ηλιάδης, Ουίλκινσον 6, Παντελιάδης, Μάσεϊ 6, Γιαννούλης 5.

Πανιώνιος (Λούκα Παβίσεβιτς): Μίλκοβιτς, Βασιλόπουλος 5 (1), Περπέρογλου 5, Ντόιτσιν, Χατζής 4 (1), Αγγελόπουλος, Ουίνστον 21 (3), Ντραγκόλιοβιτς 4, Χάτσον 18.