Μονακό - Βίρτους 101-85: Τζέιμς και Οκόμπο "καθάρισαν" για την τρίτη νίκη των Μονεγάσκων

AS MONACO BASKET

Η Μονακό έφτασε στην τρίτη της νίκη στην EuroLeague, καθώς επικράτησε άνετα της Βίρτους Μπολόνια (101-85), που ακόμα αναζητά το πρώτο της θετικό αποτέλεσμα.

Η Μονακό επικράτησε της Βίρτους Μπολόνια με 101-85 στο Πριγκιπάτο και έφτασε στην τρίτη νίκη της στη EuroLeague σε τέσσερις αγωνιστικές. Χωρίς θετικό αποτέλεσμα παραμένει η ομάδα του Μπάνκι, έπειτα από τέσσερις στροφές.

Σπουδαίο παιχνίδι από τον Μάικ Τζέιμς (19 πόντοι, 3 ριμπάουντ, 5 ασίστ), που οδήγησε την ομάδα του Ομπράντοβιτς, όποτε κολλούσε. Άξιος συμπαραστάτης ο Έλι Οκόμπο (20 πόντοι, 3/4 τρίποντα, 6 ασίστ) με μεγάλα σουτ. Πάλεψε ο Σενγκέλια (17 πόντοι, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ) για τη Βίρτους, αλλά δεν ήταν αρκετό.

Καλός ρυθμός στο ξεκίνημα του αγώνα, με την Βίρτους Μπολόνια να μοιράζει το σκορ σε αρκετούς παίκτες και να κλείνει την πρώτη περίοδο με προβάδισμα τεσσάρων πόντων (20-24). Ο Μάικ Τζέιμς ήταν ασταμάτητος σε δημιουργία και σκοράρισμα και με τη συμπαράσταση των Έλι Οκόμπο και Μάθιου Στραζέλ, η Μονακό έκανε ένα πολύ καλό δεύτερο δεκάλεπτο και μείωσε στον πόντο, σε ένα χορταστικό πρώτο μέρος (46-47).

Η ομάδα του Σάσα Ομπράντοβιτς διατήρησε τον έλεγχο και στην τρίτη περίοδο. Οι Μονεγάσκοι βρίσκονταν σταθερά μπροστά στο σκορ, παίρνοντας αέρα επτά πόντων εν όψει τέταρτου δεκαλέπτου (71-64). Ο Μάικ Τζέιμς αποτελούσε άλυτο πρόβλημα για την άμυνα των Ιταλών, ενώ και ο Οκόμπο έδωσε πολύτιμες λύσεις, έτσι ώστε η Μονακό να φτάσει στην τρίτη νίκη της στην EuroLeague. Το σκορ ξέφυγε στο τέλος και το τελικό αποτέλεσμα ήταν το 101-85.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Γιαβόρ, Τραβίτσκι, Βαν Ντεν Μπρουκ

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 20-24, 46-47, 71-64, 101-85.

ΜΟΝΑΚΟ (Ομπράντοβιτς): Οκόμπο 20 (3/4 τρίποντα), Λόιντ 11 (1/5 τρίποντα), Παπαγιάννης, Ντιαλό 7 (1/3 τρίποντα), Κορνελί, Τζαϊτέ 15 (7 ριμπάουντ), Μοτιεγιούνας 3, Τάρπεϊ, Μπεγκαρίν, Μπράουν 14 (2/2 τρίποντα), Στραζέλ 12 (4/7 τρίποντα), Τζέιμς 19 (1/2 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 5 ασίστ)

ΒΙΡΤΟΥΣ (Μπάνκι): Κορντινιέ 11 (1/2 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Μπελινέλι 6 (1/3 τρίποντα), Παγιόλα 3, Κλάιμπερν 8 (5 ριμπάουντ), Σενγκέλια 17 (5 ριμπάουντ, 1 ασίστ), Χάκετ 5 (4 ριμπάουντ), Γκράζουλις, Μόργκαν 11 (1/5 τρίποντα), Πολονάρα 3, Ντιούφ 12 (4 ριμπάουντ), Ζίζιτς 9 (5 ριμπάουντ), Τάκερ

Τα ομαδικά στατιστικά της Μονακό: 24/44 δίποντα, 12/24 τρίποντα, 17/21 βολές, 30 ριμπάουντ, 16 ασίστ, 7 κλεψίματα, 2 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά της Βίρτους: 20/36 δίποντα, 7/26 τρίποντα, 24/25 βολές, 36 ριμπάουντ, 17 ασίστ, 1 κλέψιμο, 10 λάθη

Οι επόμενοι αγώνες των δύο ομάδων: Την επόμενη αγωνιστική η Μονακό υποδέχεται την Παρί (24/10, 20:00), ενώ η Βίρτους πηγαίνει στην έδρα της Παρτίζαν (23/10, 21:30).