Μπάγερν - Βιλερμπάν 76-62: Πήραν τη νίκη και φιγουράρουν στην τριάδα

Η Μπάγερν τα κατάφερε και απέναντι στη Βιλερμπάν (76-62) πήρε την 9η νίκη της στη φετινή EuroLeague και πλέον φιγουράρει δικαίως στις πρώτες ομάδες του βαθμολογικού πίνακα, έχοντας μόλις 4 ήττες.

Με έναν Τζέντοβιτς να σουτάρει σαν σε προπόνηση, και έναν Ρέινολντς να τελειώνει το ματς έχοντας double double (17 πόντους, 11 ριμπάουντ) η Μπάγερν Μονάχου πήρε την 9η νίκη της για φέτος, επικρατώντας της Βιλερμπάν με 76-62.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Από τα πρώτα κιόλας λεπτά, η Μπάγερν έδειξε ότι θέλει να επιβάλει τον ρυθμό της και με ένα σερί 8-0, με τρίποντα κυρίως του Τζέντοβιτς, έβαλε δύσκολα στην ομάδα του Πάρκερ. Η πρώτη περίοδος ολοκληρώθηκε με τους Γερμανούς να είναι μπροστά στο σκορ (13-7). Στη δεύτερη περίοδο, οι φιλοξενούμενοι θέλησαν να βρουν ρυθμό επιθετικά ξεκινώντας από την άμυνα, όμως δεν έγινε τίποτα από τα δύο, αφού δέχθηκαν 6 σερί πόντους στο ξεκίνημα, από αιφνιδιασμούς, με αποτέλεσμα η διαφορά να ξεφύγει και να φτάσει και στο +14 για τους γηπεδούχους (35-21). Αυτή δεν ήταν η μεγαλύτερη διαφορά, αφού το ημίχρονο έληξε 42-25 υπέρ των Γερμανών.

Στην τρίτη περίοδο, η εικόνα των Γάλλων δεν άλλαξε και πολύ, με την ομάδα του Αντρεά Τρινκιέρι να συνεχίζει το κρεσέντο μέσα και έξω από το ζωγραφιστό, με αποτέλεσμα το τρίτο δεκάλεπτο να λήξει έχοντας μία διαφορά της τάξεως των 16 πόντων (60-44). Στην τέταρτη και τελευταία περίοδο τα πράγματα εξελίχθηκαν όπως τα ήθελε ο Αντρέα Τρινκιέρι, με τη Βιλερμπάν να έχει κάτι παραπάνω από τα διπλάσια λάθη (14 έναντι 6) και το παιχνίδι να τελειώνει παίρνοντας μία διαφορά 14 πόντων (76-62). Έτσι οι Γερμανοί, με αυτή τη νίκη έφτασαν τις 9 συνολικά στην κανονική διάρκεια της EuroLeague, και φιγουράρουν δικαίως στις πρώτες θέσεις της κατάταξης.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Ράντοβιτς, Λαυριναβίτσιους, Μπάλακ

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 24-15, 42-25, 60-44, 76-62

ΜΠΑΓΕΡΝ (Τρινκιέρι): Νικ Γουάιλερ - Μπαμπ 2 (5 ριμπάουντ), Μπάλντουιν 7 (2/4 δίποντα) Σίλι 5 (3 ασίστ), Ρέινολντς 17 (11 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα), Φλακαντόρι, Τζέντοβιτς 11 (3/3 τρίποντα, 2 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Αμάιζε, Τσίπσερ 7, Τζόνσον 7 (4 ριμπάουντ), Σίσκο 9 (3 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Ραντόσεβιτς 11 (5/9 δίποντα), Γκραντ

ΒΙΛΕΡΜΠΑΝ (Πάρκερ): Φρίμαν 6, Καουντί 6, Λακόμπ, Ντιό 5, Φαλ 6, Νουά 4, Χέιζ 4, Μπακό, Λάιτι 8 (4/6 δίποντα, 3 ριμπάπουντ, 2 ασίστ) , Χάουαρντ, Γιαμπουσελέ 10 (3 ριμπάουντ) , Κόουλ 3 (0/5 δίποντα, 2 ασίστ, 2 ριμπάουντ)

Τα ομαδικά στατιστικά της Μπάγερν: 21/48 δίποντα, 6/13 τρίποντα, 13/35 βολές, 33 ριμπάουντ, 13 ασίστ, 11 κλεψίματα, 10 λάθη, 4 μπλοκ.

Τα ομαδικά στατιστικά της Βιλερμπάν: 15/33 δίποντα, 6/21 τρίποντα, 7/9 βολές, 29 ριμπάουντ, 13 ασίστ, 5 κλεψίματα, 16 λάθη, 4 μπλοκ

Οι επόμενοι αγώνες των δύο ομάδων: Η Μπάγερν ναφιλοξενηθεί από τη Ζενίτ (16/12, 18:00), ενώ λίγο αργότερα, η Βιλερμπάν θα υποδεχθείτην Μακάμπι (16/12, 21:45)