Μπαρτσελόνα-Παναθηναϊκός: 83-71

Σπανούλης

Ακόμα μία τραγική εμφάνιση του ΠΑΟ στο Top-16 οδήγησε στην ήττα με 83-71 από την Μπαρτσελόνα

Οι Πρωταθλητές Ευρώπης παρότι ξεκίνησαν προσπαθώντας να πιέσουν στην άμυνα, δεν είχαν για ακόμα μία φορά την απαραίτητη συγκέντρωση στην επίθεση με αποτέλεσμα η ισπανική ομάδα να πάρει γρήγορα διψήφια διαφορά.
Σε αρκετές φάσεις οι παίκτες του Ομπράντοβιτς έδειχναν πελαγωμένοι και επέτρεψαν στην παρέα των Γκριμάου (17 πόντοι), Εντόνγκ (16), Λόρμπεκ (14) και Ναβάρο (11 και 5 ασίστ) να νικήσει σχετικά άνετα και να τελειώσει τον πρώτο γύρο στην πρώτη θέση του ομίλου όπου ισοβαθμεί με Παρτίζαν και Μαρούσι (έχουν και οι 3 από 2 νίκες).

Όαση μέσα στην κόλαση του Παναθηναϊκού απόψε ήταν ο πάντα μαχητικός Μάικ Μπατίστ, που σημείωσε 19 πόντους, μάζεψε 7 ριμπάουντ κι έκανε ότι μπορούσε για να βοηθήσει την ομάδα του να ανατρέψει τα εις βάρος της δεδομένα.

Πλέον, αρχής γενομένης από το ματς της 25ης Φλεβάρη με την Μπαρτσελόνα στο ΟΑΚΑ, οι "πράσινοι" θα πρέπει να δείξουν ένα εντελώς διαφορετικό πρόσωπο, να νικήσουν αρχικά τους "μπλαουγκράνα" και εν συνεχεία την Παρτίζαν στη "Χάλα Πιονίρ", ώστε να διεκδικήσουν την πρόκριση στα πλέι οφ εναντίον του Αμαρουσίου την τελευταία αγωνιστική.

Όλα αυτά την ίδια στιγμή που εντός των συνόρων ο Ομπράντοβιτς κι οι παίκτες του θα πρέπει να παίξουν αρχικά για το Πρωτάθλημα με τον Άρη (Κυριακή), εν συνεχεία με το Μαρούσι (Τετάρτη 17/2), στη συνέχεια στον τελικό Κυπέλλου με τον Ολυμπιακό (20/2) και ξανά με τους "ερυθρόλευκους" για το Πρωτάθλημα στις 28 Φεβρουαρίου.

Ξεκινώντας το παιχνίδι με καλή άμυνα και τον Χέισλιπ στην πεντάδα, ώστε να αναχαιτίσει τη γρήγορη φροντ λάιν της Μπαρτσελόνα, ο Παναθηναϊκός έμεινε κοντά στο σκορ ως το τρίλεπτο όταν το σκορ ήταν 6-5 για τους γηπεδούχους. Δυστυχώς όμως δύο "κολλητά" τρίποντα από τους Μάικλ και Λόρμπεκ έκαναν ανέβασαν τη διαφορά στους 7 (12-5) κι έδωσαν το πάνω χέρι στην ισπανική ομάδα.

Στους "πράσινους" κόστισε η διστακτικότητα στην επίθεση, αφού πολλές φορές έδειχναν πελαγωμένοι ακόμα και σε περιπτώσεις που έφευγαν στον αιφνιδιασμό. Μόνο ο Μπατίστ είχε την ψυχραιμία να τελειώνει κάποιες φάσεις που κράτησαν κοντά στο σκορ τους Πρωταθλητές Ευρώπης οι οποίοι πλησίασαν στους 3 (12-9) στο εξάλεπτο.

Δυστυχώς όμως με οι παίκτες του Πασκουάλ είχαν βρει τους διαδρόμους στην επίθεση και αρχικά με ακόμα ένα τρίποντο, αυτή τη φορά από τον Ρούμπιο και στη συνέχεια ένα λέι απ του Μάικλ αλλά και δύο εύστοχες βολές του νεαρού πλέι μέικερ δημιούργησαν σερί 6-0 για την Μπαρτσελόνα και το προβάδισμά της ανέβηκε για πρώτη φορά σε διψήφιο νούμερο (21-11).

Παρά τις προσπάθειες των Σπανούλη και Πέκοβιτς, η αμυντική λειτουργία ήταν πολύ αργή από πλευράς "τριφυλλιού" που δέχθηκε καλάθια από Βάσκεθ και Μπαζίλε και έμεινε 11 πόντους πίσω στο τέλος του δεκαλέπτου (29-18), ενώ η διαφορά για την Μπάρτσα είχε φτάσει νωρίτερα ως τους 13 (29-16).

Ως το +15 η Μπάρτσα, ξανά στους 9 ο Παναθηναϊκός
Ο Πέκοβιτς μείωσε άμεσα στους 9 με την έναρξη της δεύτερης περιόδου, αλλά η είσοδος του Γκριμάου αλλά και του Λόρμπεκ έδωσε άλλη πνοή στην Μπαρτσελόνα, που εκμεταλλεύθηκε τα αργά πόδια του Μαυροβούνιου και χτύπησε μέσα από τη ρακέτα εκτοξεύοντας το προβάδισμά της στους 15 (38-23) 5 λεπτά πριν το ημίχρονο.

Μία ανάσα από ένα τρίποντο του Νίκολας δεν ήταν αρκετή για τον Παναθηναϊκό που συνέχισε να δέχεται καλάθια από τον Γκριμάου, που σε λιγότερο από 7 λεπτά είχε σημειώσει 10 πόντους κάνοντας το σκορ 44-29, δίνοντας για πρώτη φορά στην ομάδα του πρωτοπορία 15 πόντων.

Από εκείνο το σημείο και μετά ο Παναθηναϊκός έδειξε να συνέρχεται και εκμεταλλευόμενος το τελευταίο τρίλεπτο του ημιχρόνου κατάφερε μέσω της φροντ λάιν του (Μπατίστ, Πέκοβιτς), να μειώσει στους 9 (47-38).

Εκτός τόπου και χρόνου ο Παναθηναϊκός - ψηλά η διαφορά
O Έραζεμ Λόρμπεκ ήταν αυτός που με την έναρξη του δευτέρου μέρους κατάφερε να φέρει ξανά στο +13 την ομάδα του, ενώ στην αντίπερα όχθη η νευρικότητα των Νίκολας και Χέισλιπ οδηγούσε σε απανωτά λάθη τον Παναθηναϊκό. Μόνος του πάλευε ο Μάικ Μπατίστ αλλά οι συμπαίκτες του αλλού είχαν το μυαλό τους, την ίδια ώρα που ο Λόρμπεκ συνέχιζε να φορτώνει με πόντους τους "πράσινους".

Δύο συνεχόμενα καλάθια του Εντόνγκ έφεραν για πρώτη φορά το προβάδισμα των "μπλαουγκράνα" στους 17 πόντους (62-47). Ένα 0-5 του Παναθηναϊκού με βολές του Νίκολας και τρίποντο του Διαμαντίδη, "έσπασε" ο πολυτιμότατος Γκριμάου με ένα σουτάκι από το χάι ποστ.

Μπαίνοντας στο ματς ο Περπέρογλου σταμάτησε τον Γκριμάου, αλλά ο Εντόνγκ είχε τις απαντήσεις και η διαφορά παρέμενε σε διψήφια επίπεδα. Τα ανεξήγητα λάθη των "πράσινων" διατήρησαν το διψήφιο προβάδισμα των Ισπανών που έκλεισαν στο +15 την τρίτη περίοδο (68-54).

Για πρώτη φορά στο +20 και τέλος
Με μία βολή του Ναβάρο (από τεχνική ποινή που είχε δεχθεί ο Ομπράντοβιτς) και 5 συνεχόμενους πόντους του Γκριμάου (γκολ-φάουλ και λέι απ) η Μπαρτσελόνα πήρε για πρώτη φορά πρωτοπορία 20 πόντων (74-54) 8 λεπτά πριν τη λήξη και ουσιαστικά "καθάρισε" το ματς.

O Μπατίστ μείωσε ξανά στους 18 αλλά ο Μόρις έκανε το 76-56. Ένα μίνι 0-6 για τον Παναθηναϊκό ακολούθησε με αποτέλεσμα οι πόντοι των Περπέρογλου, Μπατίστ και Χέισλιπ να μειώσουν στους 14 (76-62). Ο ανίκητος απόψε Εντόνγκ με 5 συνεχόμενους πόντους διέκοψε το επιμέρους σκορ των "πράσινων" και επανέφερε στους 19 τη διαφορά (81-62), αλλά η ελληνική ομάδα αποφάσισε με... 37 λεπτά καθυστέρηση να πιέσει με αποτέλεσμα οι Χέισλιπ, Μπατίστ και Διαμαντίδης να μειώσουν μετά από ώρα στους 10 (81-71), αναγκάζοντας τον Πασκουάλ να καλέσει αμέσως τάιμ άουτ.

Ακολούθησαν και πάλι κάποιες άσχημες επιλογές του Παναθηναϊκού, με αποτέλεσμα ο Ναβάρο με 2/2 βολές να διαμορφώσει το τελικό 83-71.

Tα δεκάλεπτα: 29-16, 47-38, 68-54, 83-71

Οι σκόρερ των δύο ομάδων:

Μπαρτσελόνα (Πασκουάλ): Μπαζίλε 3 (1), Ρούμπιο 9 (1), Λάκοβιτς, Ναβάρο 11 (1), Βάσκεθ 2, Εντόνγκ 16, Μόρις 6 (1), Σάδα, Λόρμπεκ 14 (2), Μάικλ 5 (1), Γκριμάου 17

Παναθηναϊκός (Ομπράντοβιτς): Τέπιτς, Σπανούλης 10 (1), Περπέρογλου 5, Μπατίστ 19, Φώτσης 1, Χέισλιπ 6, Νίκολας 11 (1), Διαμαντίδης 8 (2), Πέκοβιτς 11, Καλάθης

Για τα αναλυτικά στατιστικά της Μπαρτσελόνα πατήστε εδώ . Γι' αυτά του Παναθηναϊκού εδώ .

Oμπράντοβιτς: " Αρχίζει μία σειρά τελικών"
Mετά το τέλος του ματς ο Ζέλικο Ομπράντοβιτς παραδέχθηκε: " Νίκησε δίκαια η Μπαρτσελόνα. Για μας αρχίζει μία σειρά αγώνων σε Πρωτάθλημα, Κύπελλο και Ευρώπη που ο καθένας τους είναι τελικός".

"Όσον αφορά στην Ευρώπη έχουμε ξαναβρεθεί στο 0-3. Έχουμε πιθανότητες πρόκρισης και αυτό πρέπει να θυμόμαστε σε κάθε αγώνα που μπαίνουμε να παίξουμε. Θα πρέπει να κοιτάζουμε κάθε παιχνίδι ξεχωριστά και να μπαίνουμε δυνατά διεκδικώντας τη νίκη

".

Ολοκληρώνοντας τόνισε: " Σήμερα η Μπαρτσελόνα μας έδειξε πως πρέπει να παίζουμε μέσα στην έδρα μας και κέρδισε δίκαια".

Από πλευράς παικτών ο Ντρου Νίκολας είπε: " Το παιχνίδι κρίθηκε στο πρώτο δεκάλεπτο. Από εδώ και πέρα κάθε ματς είναι ζωής και θανάτου".

Τέλος, ο προπονητής των νικητών Τσάβι Πασκουάλ, είπε: " Ξεκινήσαμε πολύ καλά, πήραμε μεγάλη διαφορά και είχαμε σωστές επιλογές. Στη συνέχεια ο Παναθηναϊκός μείωσε τη διαφορά γιατί είχαμε κάποιες κακές επιλογές στην επίθεση, αλλά ευτυχώς δεν του επιτρέψαμε να πλησιάσει σε απειλητικό επίπεδο".

Η εξέλιξη του αγώνα:

1' Έναρξη 1ης περιόδου
1' Δύο βολές
Ρούμπιο (2-0)
2' Δίποντο
Εντόνγκ (4-2)
2' Δίποντο
Ναβάρο (6-3)
3' Δίποντο
Διαμαντίδης (6-5)
3' Τρίποντο
Μάικλ (9-5)
4' Τρίποντο
Λόρμπεκ (12-5), στο +7 ανεβάζει τη διαφορά η Μπαρτσελόνα
4' Δίποντο
Μπατίστ (12-7)
5' Σχόλιο
Πολύ καλή η άμυνα του Παναθηναϊκού, που δεν μπορεί όμως στην επίθεση να κάνει αυτό που πρέπει. Για ακόμα μία φορά ο Ναβάρο είναι ο πλέον εκνευριστικός παίκτης του γηπέδου αφού διαμαρτύρεται σε κάθε φάση
6' Δίποντο
Μπατίστ (12-9)
7' Τρίποντο
Ρούμπιο (15-9)
7' Δίποντο
Μπατίστ (15-11)
7' Δίποντο
Ναβάρο (17-11), συνεχίζει το... κλάμα ο Ισπανός που διαμαρτύρεται και για φάουλ
8' Δίποντο
Μάικλ (19-11)
8' Τάιμ-άουτ
Ο Ομπράντοβιτς καλεί τους παίκτες κοντά του, αφού οι γηπεδούχοι φτάνουν για πρώτη φορά στο +8
8' Δύο βολές
Ρούμπιο (21-11), σερί 6-0 από την Μπαρτσελόνα που ανεβάζει για πρώτη φορά σε διψήφιο νούμερο τη διαφορά
9' Τρίποντο
Μόρις (24-12), 4/5 τρίποντα από την Μπαρτσελόνα που φτάνει σε νταμπλ σκορ
9' Δύο βολές
Πέκοβιτς (24-14)
10' Δίποντο
Βάσκεθ (26-14)
10' Δίποντο
Σπανούλης (26-16)
10' Τρίποντο
Μπαζίλε (29-16)
10' Δίποντο
Πέκοβιτς (29-18)
10' Λήξη 1ης περιόδου
(29-18) Τα τρίποντα της Μπαρτσελόνα έχουν δημιουργήσει μία διαφορά 11 πόντων στο δεκάλεπτο
11' Έναρξη 2ης περιόδου
11' Δύο βολές
Πέκοβιτς (29-20)
12' Φάουλ
Επιθετικό από τον Διαμαντίδη που κάνει τον Έλληνα να διαμαρτυρηθεί λανθασμένα
12' Δίποντο
Γκριμάου (32-20)
12' Καλάθι και φάουλ
Σπανούλης (32-23)
12' Δίποντο
Λόρμπεκ (34-23)
13' Δίποντο
Λόρμπεκ (36-23)
15' Δύο βολές
Γκριμάου (38-23)
15' Τρίποντο
Νίκολας (38-26)
15' Δίποντο
Γκριμάου (40-26)
16' Δίποντο
Νίκολας (40-28)
16' Δίποντο
Γκριμάου (42-28)
17' Δύο βολές
Γκριμάου (44-29)
18' Δίποντο
Νίκολας (45-32)
19' Δύο βολές
Μπατίστ (45-34)
20' Δύο βολές
Ρούμπιο (47-34)
20' Δίποντο
Μπατίστ (47-36)
20' Τάιμ-άουτ
Ο Ζοτς καλεί τάιμ άουτ για να δώσει οδηγίες στους παίκτες του που έχουν στη διάθεσή τους 6 δευτερόλεπτα
Πέκοβιτς (47-38)
20' Λήξη ημιχρόνου
47-38, ο Παναθηναϊκός μάζεψε κάπως τη διαφορά που είχε φτάσει ως τους 15
21' Έναρξη 3ης περιόδου
21' Δίποντο
Λόρμπεκ (49-38)
21' Δίποντο
Λόρμπεκ (51-38)
22' Δίποντο
Μπατίστ (51-40)
22' Τρίποντο
Ναβάρο (54-40)
23' Δίποντο
Σπανούλης (54-42)
24' Καλάθι και φάουλ
Εντόνγκ (57-42)
25' Τρίποντο
Σπανούλης (57-45)
Λόρμπεκ (60-45)
27' Δίποντο
Εντόνγκ (62-45), για πρώτη φορά στο +17 η διαφορά
27' Δύο βολές
Νίκολας (62-47)
28' Τρίποντο
Διαμαντίδης (62-50)
28' Δίποντο
Γκριμάου (64-50)
29' Δίποντο
Πέκοβιτς (64-52)
29' Δύο βολές
Εντόνγκ (66-52)
Περπέρογλου (66-54)
30' Δίποντο
Εντόνγκ (68-54)
30' Τεχνική ποινή
Ομπράντοβιτς
30' Λήξη 3ης περιόδου
68-54, τραγικός σε αρκετές στιγμές ο Παναθηναϊκός που κάνει ανεξήγητα λάθη με αποτέλεσμα η διαφορά να μην μπορεί να πέσει σε μονοψήφιο νούμερο
31' Έναρξη 4ης περιόδου
31' Καλάθι και φάουλ
Γκριμάου (72-54)
32' Δίποντο
Γκριμάου (74-54)
33' Δίποντο
Μπατίστ (74-56)
33' Δίποντο
Μόρις (76-56)
34' Δίποντο
Περπέρογλου (76-58)
35' Δίποντο
Μπατίστ (76-60)
35' Δύο βολές
Χέισλιπ (76-62)
36' Δύο βολές
Εντόνγκ (78-62)
36' Καλάθι και φάουλ
Εντόνγκ (81-62)
36' Δίποντο
Χέισλιπ (81-64)
37' Τρίποντο
Διαμαντίδης (81-67)
38' Δίποντο
Μπατίστ (81-69), συμμαζεύει κάπως τη διαφορά ο Παναθηναϊκός
38' Δύο βολές
Χέισλιπ (81-71)
39' Δύο βολές
Ναβάρο (83-71)
40' Λήξη αγώνα
83-71, τρίτη ήττα σε ισάριθμα ματς για τον Παναθηναϊκό που πλέον είναι με την πλάτη στον τοίχο