Μπασκόνια - Παρτίζαν 88-82: Οι Βάσκοι λύγισαν την ομάδα του Ομπράντοβιτς με επιθετική πολυφωνία και χαμογέλασαν στην πρεμιέρα

Η Μπασκόνια πήρε τη νίκη απέναντι στην Παρτίζαν με 88-82, ξεκινώντας με το δεξί τις αγωνιστικές της υποχρεώσεις στην EuroLeague στηριζόμενη στην επιθετική πολυφωνία.

Νίκη για την Μπασκόνια στην πρεμιέρα της EuroLeague, με την ομάδα του Λάσο να επικρατεί της Παρτίζαν με 88-82, βασιζόμενη στην επιθετική πολυφωνία.

Λουγαγού-Καμπαρό, Σεντεκέρσκις, Μονέκε και Χάουαρντ ήταν οι πρωταγωνιστές για τους Βάσκους. Η μεγάλη εμφάνιση του Ταϊρίκ Τζόουνς δεν έφτασε για την ομάδα του Ομπράντοβιτς.

Νευρικό ήταν το ξεκίνημα για τις δύο ομάδες, με το τέμπο να μην είναι ιδιαίτερα υψηλό και τις δύο ομάδες να βρίσκονται κοντά στο σκορ (16-17 στο 10'). Στη δεύτερη περίοδο η ομάδα του Ομπράντοβιτς ανέβασε στροφές, κράτησε την Μπασκόνια χαμηλά και πήγε στην ανάπαυλα προηγούμενη με έξι πόντους (32-38).

Στο τρίτο δεκάλεπτο η Μπασκόνια ανέβασε στροφές, κυρίως επιθετικά και ισορρόπησε το παιχνίδι. Σκορ τρίτου δεκαλέπτου ήταν το 59-60 και όλα θα κρίνονταν στην τελευταία περίοδο. Εκεί οι Βάσκοι είχαν το καθαρό μυαλό και πήραν τη νίκη, τρέχοντας ένα επιμέρους 10-2 σε κρίσιμο σημείο του αγώνα. Τελικό σκορ 88-82.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Λοτερμόσερ, Παστούσιακ, Μπισάνγκ

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 16-17, 32-38, 59-60, 88-82

ΜΠΑΣΚΟΝΙΑ (Λάσο): Χάουαρντ 17 (2/6 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 4/4 βολές), Σεντεκέρσκις 14 (3/3 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 2/4 βολές, 6 ριμπάουντ), Λουγαγού-Καμπαρό 15 (5/10 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 2/2 βολές, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα), Γιάραμαζ 2, Φόρεστ 10 (2/3 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 3/3 βολές, 2 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Ρογκαβόπουλος (0/1 δίποντο, 0/1 τρίποντο σε 6:55), Ντιοπ 2, Μπάλντουιν 7 (1), Χολ 8 (3/3 δίποντα, 2/2 βολές, 4 ριμπάουντ, 4 μπλοκ), Μονέκε 13 (2/4 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 6/6 βολές, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ)

ΠΑΡΤΙΖΑΝ (Ομπράντοβιτς): Ντέιβις 20 (5/7 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 1/2 βολές, 3 ασίστ), Λούντμπεργκ 10 (2/5 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 4 ασίστ), Τζόουνς 4 (2/6 σουτ, 3 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Νιλικίνα 3 (1), Μαρίνκοβιτς 11 (3), Μπράουν 4 (2/8 σουτ, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Μπόνγκα 8 (0/5 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 2/2 βολές, 4 ριμπάουντ), Τζόουνς 22 (9/10 δίποντα, 4/6 βολές, 4 ριμπάουντ)

Τα ομαδικά στατιστικά της Μπασκόνια: 21/35 δίποντα, 9/21 τρίποντα, 19/21 βολές, 30 ριμπάουντ (24 αμυντικα - 6 επιθετικά), 14 ασίστ, 4 κλεψίματα, 6 μπλοκ, 10 λάθη, 14 φάουλ

Τα ομαδικά στατιστικά της Παρτίζαν: 21/40 δίποντα, 11/24 τρίποντα, 7/10 βολές, 27 ριμπάουντ (20 αμυντικά - 7 επιθετικά), 20 ασίστ, 6 κλεψίματα, 10 λάθη, 16 φάουλ

Οι επόμενοι αγώνες των δύο ομάδων: Την επόμενη αγωνιστική η Μπασκόνια πηγαίνει στην έδρα του Ερυθρού Αστέρα (9/10, 21:00), ενώ την επόμενη αγωνιστική η Παρτίζαν πηγαίνει στη Μαδρίτη για το ματς με τη Ρεάλ (10/10, 21:45).