ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΣ

Μπιλμπάο-Πανελλήνιος: 81-61

Βουγιούκας

Την ήττα στη Βασκονία γνώρισε ο Πανελλήνιος με 81-61 από τη Μπιλμπάο του Φώτη Κατσικάρη

Οι "Ολυμπιονίκες" γνώρισαν την πρώτη τους ήττα στη δεύτερη φάση, μα το χειρότερο είναι ότι έχασαν την επαφή με το σκορ και μοιραία η ψαλίδα άνοιξε στους 20 πόντους.
Πρώτος σκόρερ από την ομάδα του Ηλία Ζούρου ήταν ο Ίαν Βουγιούκας με 20 πόντους, ενώ από την ομάδα του Φώτη Κατσικάρη ξεχώρισε ο Μπλουμς με 17 πόντους και 5/7 τρίποντα.

Η εξέλιξη του αγώνα

"Χτυπώντας" μες στο καλάθι ο Πανελλήνιος κατάφερε να επιβάλει τον ρυθμό του στο πρώτο δεκάλεπτο και να μείνει κοντά στο σκορ (19-16), αν και στη δεύτερη οι Βάσκοι βρήκαν τον τρόπο να ξεφύγουν με πρωταγωνιστή τον Τζερόμ Μουαζό.

Μάλιστα το πρώτο προβάδισμα "χτίστηκε" από φάση του Γάλλου σέντερ, όταν έκοψε τον Όστοϊτς στο τρίποντο και πέτυχε γκολ-φάουλ στον αιφνιδιασμό, το οποίο συνοδεύτηκε από... τεχνική ποινή (28-23), που ουσιαστικά επέτρεψε στην ομάδα του Φώτη Κατσικάρη να κάνει το 41-32 στο ημίχρονο.

Το παιχνίδι ουσιαστικά κρίθηκε στο τρίτο δεκάλεπτο όταν ο Μπλουμς έδωσε το σύνθημα για το... ξέσπασμα της Μπιλμπάο που προηγήθηκε με 20 πόντους (52-32) με ένα επιμέρους 11-0 που ουσιαστικά "καθάρισε" το παιχνίδι.

Το μόνο που κατάφερε να κάνει ο Πανελλήνιος ήταν να μειώσει το σκορ μετά από τις προσπάθειες των Ξανθόπουλου, Κολώκα και Βουγιούκα με αποτέλεσμα το 52-40 και στη συνέχεια το 54-44, που ήταν κι η μικρότερη διαφορά για τους "Ολυμπιονίκες" στο δεύτερο ημίχρονο (60-49).

Στην τελευταία περίοδο η ψαλίδα άνοιξε και πάλι με τους Βάσκους να διατηρούν το προβάδισμα έχοντας μεγάλα ποσοστά ευστοχίας. Ο Μπλουμς συνέχισε να εντυπωσιάζει με τις επιδόσεις του στα περιφερειακά σουτ. Το φινάλε δεν ήταν καλό για τον Πανελλήνιο που εκτός από το παιχνίδι, έχασε τη διαφορά (81-61), αλλά και τον Ντέβιν Σμιθ που αποχώρησε κουτσαίνοντας.

Τα δεκάλεπτα του αγώνα: 19-16, 41-32, 60-49, 81-61

Μπιλμπάο (Φώτης Κατσικάρης): Ουόρεν 14 (2), Μουαζό 16, Ροντρίγκεζ, Μάρκοτα, Μπάνιτς 11, Σαλγάδο 12 (2), Μουμπρού 7, Ερβέλ 2, Μπλουμς 17 (5).

Πανελλήνιος (Ηλίας Ζούρος): Ξανθόπουλος 3 (1), Παπαμακάριος, Χαραλαμπίδης 10 (2), Καλαϊτζής, Τζόνσεν 3, Σμιθ 14 (2), Γεωργαλής, Μπλάκνεϊ 6 (2), Ντέιβις, Βουγιούκας 20 (1), Όστοΐτς 2, Κολώκας 3 (1).

Πατήστε εδώ για τα αναλυτικά στατιστικά του Πανελληνίου. Πατήστε εδώ για τα αναλυτικά στατιστικά της Μπιλμπάο.