X

Σεβόμαστε την ιδιωτικότητά σας

STOIXIMAN GBL

Ν.Κηφισιά-Πανιώνιος 64-60

Την 10η φετινή της νίκη πέτυχε η Νέα Κηφισιά που έκανε την έκπληξη κόντρα στον Πανιώνιο, υποχρεώνοντας τον στην 4η φετινή του ήττα με σκορ 64-60

Ο Πανιώνιος τα βρήκε σκούρα κόντρα στη Νέα Κηφισιά από το ξεκίνημα του αγώνα και δεν κατάφερε να επιβάλει το ρυθμό του.

Από την άλλη, η νεοφώτιστη ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου για μία ακόμα φορά εντυπωσίασε και με όπλο την άμυνα, έφτασε στην τελική επικράτηση με σκορ 64-60, στο παιχνίδι που ολοκλήρωσε την 17η αγωνιστική της Basket League ΟΠΑΠ.

Έτσι, η Νέα Κηφισιά έφτασε τις 10 νίκες στο πρωτάθλημα και είναι σίγουρα η μεγάλη έκπληξη του πρωταθλήματος, έχοντας βάλει μάλιστα πλώρη για τα πλέι οφ. Τώρα αν οι νεοφώτιστοι καταφέρουν να φτάσουν και ψηλότερα, θα φανεί από τα αποτελέσματά τους στις 9 αγωνιστικές που απομένουν για το τέλος της κανονικής περιόδου.

Πάντως, ο Πανιώνιος που είχε νικήσει 64-39 στο παιχνίδι του α' γύρου, πήρε ένα πρώτης τάξεως μάθημα, καθώς έδειξε να παίζει χωρίς ενέργεια και πάθος σε πολλά σημεία του αγώνα.

Ο πρωταγωνιστής

Ο Σάσα Βασίλιεβιτς ήταν εξαιρετικός για τη Νέα Κηφισιά κρατώντας την μέσα στο παιχνίδι σε κρίσιμα σημεία. Τελείωσε το παιχνίδι σε 15 πόντους σε ισάριθμα λεπτά συμμετοχής, έδωσε 1 ασίστ, έκανε 1 κλέψιμο και κέρδισε 4 φάουλ.

Που κρίθηκε το παιχνίδι

Στις άστοχες βολές του Μάριου Μπατή, ο οποίος είχε δύο άστοχες βολές στα 20'' πριν το τέλος του αγώνα κι ενώ το σκορ ήταν 62-59 και θα μπορούσε να μειώσει στον πόντο.

Ο αριθμός του αγώνα

Το 13% στα τρίποντα της Νέας Κηφισιάς αποδεικνύουν πως μία ομάδα μπορεί να νικήσει ακόμα κι όταν δεν της μπαίνουν τα μακρινά σουτ. Οι παίκτες του Παπαθεοδώρου είχαν 2/15 σουτ, ωστόσο με όπλο την άμυνα τους έφτασαν στην τελική επικράτηση. Από την άλλη, το 38% στις βολές των παικτών του Πανιωνίου λέει πολλά για τη νευρικότητα και την έλλειψη συγκέντρωσης.

O Πανιώνιος ξεκίνησε καλά το παιχνίδι και προηγήθηκε με 8-4 και 13-8 παίρνοντας το προβάδισμα σε ένα παιχνίδι που ήξερε ότι οι γηπεδούχοι ήθελαν πάση θυσία. Παρ' ότι οι παίκτες του Παπαθεοδώρου μείωσαν στο καλάθι (16-18) με τον Βασίλιεβιτς να βάζει σημαντικούς πόντους, ο Πανιώνιος ολοκλήρωσε το α' δεκάλεπτο μπροστά στο σκορ 20-16.

Μόλις στο 16' κατάφερε η Κηφισιά να πάρει το προβάδισμα με τον Γκάρετ να γράφει το 27-26. Έκτοτε οι γηπεδούχοι πήραν το προβάδισμα και με επιμέρους 20-10 κατάφεραν να ολοκληρώσουν το ημίχρονο, έχοντας αέρα 6 πόντων για πρώτη φορά στο παιχνίδι (36-30). Οι γηπεδούχοι είχαν 9/15 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 16 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 7 λάθη, 3 κλεψίματα και 4 τάπες, ενώ ο Πανιώνιος είχε 10/25 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 14 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 4 λάθη, 1 κλέψιμο και 1 τάπα.

Σε ένα κακό ποιοτικά γ' δεκάλεπτο, η Νέα Κηφισιά κατάφερε να διατηρήσει το προβάδισμα της, παίζοντας πολύ καλή άμυνα. Το 40-33, μετατράπηκε σε 42-33 με επιμέρους 9-2 από τον Πανιώνιο που κατάφερε να ισοφαρίσει σε 42-42. Ωστόσο, με σερί 5-0, η Κηφισιά κατάφερε να γράψει το 47-42 στο 30ό λεπτό.

Το ντέρμπι συνεχίστηκε και στο δ' δεκάλεπτο, με τον Πανιώνιο πάντως να αντιδρά και να κάνει με σερί το σκορ 49-50, κι ενώ έχανε με 49-42 στο 31'. Οι παίκτες του Σφαιρόπουλου πέρασαν μπροστά και με 54-51, ωστόσο οι γηπεδούχοι αντέδρασαν και πάλι. Ένα λέι απ του Μπάρλου έγραψε το 59-56 στο 39ο λεπτό, ενώ ο Μίλμπουρν στα 20'' έβαλε τη μία βολή κι έχασε την άλλη. Από τη γραμμή ο Μπάρλος ήταν ψύχραιμος κι έγραψε το 61-57 και παρ' ότι ο Κάρτερ μείωσε (61-59), ο Μπατής έχασε δύο βολές κι ενώ το σκορ ήταν 62-59.

Τα δεκάλεπτα: 16-20, 36-30, 47-42, 64-60

Ν.Κηφισιά (Παπαθεοδώρου): Βασίλιεβιτς 15(2), Λιακόπουλος 4, Κρόκερ 13, Κομποδιέτας, Ψαθάς 6, Γκάρετ 5, Γουντς 2, Τσαλδάρης 4, Αντεγκμπόγιε 4, Κακιούζης 4, Μπάρλος 7.

Πανιώνιος (Σφαιρόπουλος): ΜακΚόλουμ 19(2), Κάρτερ 13(2), Μίλμπουρν 15(2), Αθανασούλας, Μπατής, 2, Σκορδίλης 7, Λάνγκφορντ, Μισέλ 2, Σίμτσακ, Κυρίτσης 2, Σαλούστρος.