NBA

NBA: Οι Σέλτικς λύγισαν στην παράταση τους Γουόριορς με 121-118 σε τρομερό ματς

Ο Τζέισον Τέιτουμ με αντίπαλο τον Ντρέιμοντ Γκριν σε αγώνα Σέλτικς - Γουόριορς
Ο Τζέισον Τέιτουμ με αντίπαλο τον Ντρέιμοντ Γκριν σε αγώνα Σέλτικς - Γουόριορς Ⓒ 2023 STEVEN SENNE/ ASSOCIATED PRESS

Στο δεύτερο φετινό συναπάντημα των δύο περσινών φιναλίστ των τελικών του NBA οι Σέλτικς αποδείχθηκαν ανώτεροι των Γουόριορς, παίρνοντας μία σημαντική νίκη με 121-118 στην παράταση, έπειτα από ένα σπουδαίο παιχνίδι.

Οι Σέλτικς και οι Γουόριορς έχουν πλέον από μία νίκη στις φετινές τους αναμετρήσεις στην κανονική περίοδο. Πλέον, αν θέλουν να λύσουν τις διαφορές τους, θα πρέπει να τα πουν ξανά στους τελικούς του NBA, όπως και πέρυσι.

Σε ένα ματς με ατμόσφαιρα playoffs, οι Σέλτικς πήραν μία σπουδαία νίκη με 121-118 στην παράταση, βελτιώνοντας το ρεκόρ τους στο 34-12, το καλύτερο στο NBA, ρίχνοντας το Γκόλντεν Στέιτ στο 22-23 και την 9η θέση της Δύσης. Το Γκόλντεν Στέιτ είχε την ευκαιρία να στείλει το ματς σε δεύτερη παράταση, αλλά το τρίποντο του Τζόρνταν Πουλ από το κέντρο του γηπέδου στο φινάλε δεν βρήκε στόχο.

Ο Τζέισον Τέιτουμ με 34 πόντους (αλλά 9/27 σουτ) και 19 ριμπάουντ (ρεκόρ καριέρας) έδειξε τον δρόμο στους "Κέλτες", με τον Αλ Χόρφορντ να είναι πολύτιμος με 20 πόντους και 10 ριμπάουντ, τον Μάρκους Σμαρτ να προσθέτει 18 πόντους και τον Τζέιλεν Μπράουν 16 πόντους (6/18 σουτ) και το τρίποντο που ισοφάρισε σε 106-106, στέλνοντας το ματς στην παράταση.

Για τους Γουόριορς, ο Στεφ Κάρι είχε 29 πόντους (αλλά μόλις 9/25 σουτ, 6/18 εκ των οποίων τρίποντα), οι Κλέι Τόμπσον και Πουλ από 24 πόντους και ο Άντριου Γουίγκινς 20 πόντους, ενώ ο Ντρέιμοντ Γκριν πρόσθεσε 11 πόντους, 13 ριμπάουντ και 9 ασίστ.

ΤΑ ΔΩΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 25-26, 54-55, 82-89, 106-106, 121-118

ΣΕΛΤΙΚΣ: Τέιτουμ 34 (9/27 σουτ, 4/13 τρίποντα, 19 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 7 λάθη), Χόρφορντ 20 (2 τρίποντα, 10 ριμπάουντ), Ρ. Γουίλιαμς 14 (11 ριμπάουντ), Σμαρτ 18 (3 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Μπράουν 16 (6/18 σουτ, 1 τρίποντο, 9 ριμπάουντ), Γ. Γουίλιαμς 2, Κορνέ 2, Μπρόγκντον 14 (5/15 σουτ, 3/8 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Γουάιτ 1 (0/6 σουτ)

ΓΟΥΟΡΙΟΡΣ: Γκριν 11 (1 τρίποντο, 13 ριμπάουντ, 9 ασίστ), Γουίγκινς 20 (6/18 σουτ, 3 τρίποντα), Κάρι 29 (9/25 σουτ, 6/18 τρίποντα, 7 ασίστ), Τόμπσον 24 (4/8 τρίποντα), Πουλ 24 (10/25 σουτ, 2/10 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Λούνι 2 (12 ριμπάουντ), Λαμπ 2, ΝτιΒιντσέντζο 6 (2)