NBA

NBA: Οι Σίξερς λύγισαν τους Πέισερς με 118-114 στην παράταση με διαστημικό Μάξι

AP PHOTO/JAE C. HONG

Με πρωταγωνιστή τον Ταϊρίς Μάξι που πέτυχε 45 πόντους, οι Φιλαντέλφια Σίξερς επικράτησαν 118-114 των Πέισερς στην Ιντιάνα στην παράταση.

Απίθανος Ταϊρίς Μάξι και απόδραση από την Ιντιάνα για τους Σίξερς, οι οποίοι επικράτησαν 118-114 των Πέισερς τα ξημερώματα της Δευτέρας (28/10).

Για τον οργανισμό της Φιλαντέλφια, σπουδαία εμφάνιση πραγματοποίησε ο Ταϊρίς Μάξι με 45 πόντους (5/17 τρίποντα), 4 ριμπάουντ και 4 ασίστ. Στους 17 πόντους σταμάτησε ο Κάλεμπ Μάρτιν, ενώ 15 πρόσθεσε οι Έρικ Γκόρντον. Από την πλευρά των γηπεδούχων, ο Ταϊρίς Χαλιμπάρτον σημείωσε 22 πόντους (4/9 τρίποντα), ενώ ο Πασκάλ Σιάκαμ πρόσφερε 17 πόντους (2/4 τρίποντα).

Με το ματς να βρίσκεται στην "κόψη του ξυραφιού" και τους Πέισερς να έχουν το προβάδισμα με 102-97, οι Σίξερς έφτασαν σε ένα σερί 6-0 και πέρασαν μπροστά με λέι-απ του Μάρτιν (103-102, 32.4" για το τέλος).

Το ματς πήρε απίθανη τροπή στα τελευταία 12", αφού μετά τις εύστοχες βολές του Μάξι (105-102), οι γηπεδούχοι εκτέλεσαν την επίθεση με την μπάλα στα χέρια του Χαλιμπάρτον, ο οποίος ευστόχησε για τρεις 4" πριν τη λήξη, για να οδηγήσει το ματς στην παράταση (105-105).

Ο Μάξι έλαβε δράση για ακόμα μια φορά στο ματς και με εντυπωσιακή ατομική ενέργεια πέτυχε το λέι-απ για να δώσει "αέρα" τριών πόντων στους Σίξερς (114-111), με 20" για τη λήξη της παράτασης.

Οι βολές του Νέισμιθ έφεραν πιο κοντά τους Πέισερς (115-114, 13" για το τέλος) και ο Χαλιμπάρτον είχε την ευκαιρία να ισοφαρίσει και να στείλει το ματς σε δεύτερη παράταση, ωστόσο αστόχησε σε δύο βολές με 3" για το τέλος. Ο Μάξι με τη σειρά του δεν λάθεψε στη δική του αντίστοιχη ευκαιρία και διαμόρφωσε το τελικό 118-114.

ΤΑ ΔΩΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 28-23, 52-58, 79-78, 105-105 (κ.δ), 114-118

ΠΕΪΣΕΡΣ (Καρλάιλ): Νέισμιθ 10 (1), Σιάκαμ 17 (2), Τέρνερ 14 (2), Νέμπχαρντ 10 (1), Χαλιμπάρτον 22 (4), Μάθουριν 5, Τόπιν 15 (1), ΜακΚόνελ 10, Τζάκσον 2, Γουόκερ 3, Σίπαρντ 6 (2)

ΣΙΞΕΡΣ (Νέρς): Ούμπρε 14, Κάλεμπ Μάρτιν 17 (1), Ντράμοντ 9, Λόουρι 6 (2), Μάξι 45 (5), Γκόρντον 15 (2), Κέι Τζέι Μάρτιν 8 (1), Γιαμπουσέλε (6 ριμπάουντ, 4 ασίστ), ΜακΚέιν 4