X

Σεβόμαστε την ιδιωτικότητά σας

NBA

NBA: Σούπερ Μάξι οδήγησε τους Σίξερς στην νίκη με 102-97 και στο 3-0 επί των Νετς, σε ματς με αποβολές και νεύρα

Ο Ταϊρίς Μάξι σε αγώνα των Σίξερς με τους Νετς Ⓒ 2023 FRANK FRANKLIN II/ ASSOCIATED PRESS

Συγκλονιστικό παιχνίδι έγινε στο Game 3 στο Μπρούκλιν με πολλή ένταση, με τους Σίξερς να παίρνουν την νίκη με 102-97 και να κάνουν το 3-0 στην σειρά. Αποβλήθηκε ο Χάρντεν για τους Σίξερς και ο Κλάξτον για τους Νετς, σε διαφορετικές φάσεις. Φωνάζουν οι Νετς για μη αποβολή του Εμπίντ στο ξεκίνημα του αγώνα.

Σε έναν αγώνα που σημαδεύτηκε από πολλή ένταση, μία αποβολή που δεν δόθηκε στον Τζοέλ Εμπίντ για κλωτσιά στα γεννητικά όργανα στον Νικ Κλάξτον στο 3ο λεπτό και δύο αποβολές (Τζέιμς Χάρντεν για τους Σίξερς στην 3η περίοδο και Νικ Κλάξτον για τους Νετς στην 4η περίοδο), οι Σίξερς άλωσαν με 97-102 το Μπρούκλιν και έκαναν το 97-102 στην σειρά.

Οι Σίξερς φαινόταν να οδεύουν προς περίπατο σταδιακά, αφού πατώντας γκάζι στην δεύτερη περίοδο έφτασαν ακόμα και στο +13, κλείνοντας την δεύτερη περίοδο προηγούμενοι με 47-58. Αντί όμως να κλειδώσουν το ματς στην τρίτη περίοδο είδαν τους Νετς να ξεσπούν και με ένα επιμέρους σκορ 18-35 να περνάνε μπροστά με 82-76, βλέποντας και τον Χάρντεν να αποβάλλεται για χτύπημα στην βουβωνική χώρα του Ρόις Ο'Νιλ.

Στην τέταρτη περίοδο έγινε πλέον μάχη, με τους Νετς να χάνουν τον Κλάξτον (αποβλήθηκε επειδή έπειτα από κάρφωμα φώναξε στον Εμπίντ) με τον Εμπίντ να είναι αυτός που έβαλε την σφραγίδα του στο τέλος, αφού με το σκορ στο 97-99 έκανε τάπα στον Σπένσερ Ντίνγουιντι, για να ακολουθήσει μία εύστοχη βολή του Πι Τζέι Τάκερ, λάθος του Μπρούκλιν στην τελευταία του επίθεση και ένα κάρφωμα του ΝτιΆντονι Μέλτον που σφράγισε το τελικό σκορ.

Ο Ταϊρίς Μάξι με 25 πόντους (10 εκ των οποίων στην 4η περίοδο) ήταν αυτός που βγήκε μπροστά για τους Σίξερς, με τον Χάρντεν να σημειώνει 21 πόντους πριν αποβληθεί και τον Τομπάιας Χάρις 15 πόντους. ενώ ο Εμπίντ έμεινε στους 14 πόντους με 5/13 σουτ και 10 ριμπάουντ.

Για τους Νετς - που φωνάζουν για την μη αποβολή του Εμπίντ - ο Μάικαλ Μπρίτζες είχε 26 πόντους (αλλά 9/26 σουτ), ο Ντίνγουιντι 20 πόντους και ο Κλάξτον 18 πόντους.

ΤΑ ΔΩΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 28-32, 47-58, 82-76, 97-102

ΝΕΤΣ: Φίνι-Σμιθ 3 (1 τρίποντο, 9 ριμπάουντ), Τζόνσον 17 (2/5 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Μπρίτζες 26 (9/26 σουτ, 4/7 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Κλάξτον 18, Ντίνγουιντι 20 (5/12 σουτ, 2 τρίποντα, 7 ασίστ), Ο'Νιλ 7 (1/5 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Χάρις, Σαρπ, Τόμας 6

ΣΙΞΕΡΣ: Τάκερ 3 (8 ριμπάουντ), Χάρις 15 (2 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Εμπίντ 14 (5/13 σουτ, 10 ριμπάουντ, 5 λάθη), Μάξι 25 (5/8 τρίποντα), Χάρντεν 21 (3/7 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), ΜακΝτάνιελς 4, Νιάνγκ 5 (1), Ριντ 2 (6 ριμπάουντ), Μέλτον 13 (2)