NBA

NBA, τα αποτελέσματα της βραδιάς: Εντυπωσιακό ντεμπούτο για το Νο1 του Draft, Ζακαρί Ριζασέ, με τους Χοκς, στο ρελαντί οι Σανς τους Πίστονς

Ο Ζακαρί Ριζασέ
Ο Ζακαρί Ριζασέ Ⓒ 2024 JASON ALLEN/ ASSOCIATED PRESS

Ο Ζακαρί Ριζασέ πήρε μία πρώτη - ανεπίσημη - γεύση από το NBA και ήταν εντυπωσιακός στην φιλική νίκη των Χοκς επί των Πέισερς. Στο ρελαντί με Ντουράντ, Μπούκερ και Μπιλ οι Σανς τους Πίστονς.

Ονειρεμένο ντεμπούτο για τον Ζακαρί Ριζασέ, ονειρεμένη έναρξη και στην preseason για τους Χοκς, οι οποίοι επέστρεψαν από το -17 και λύγισαν με 131-130 τους Πέισερς, χάρη σε buzzer-beater τρίποντο του Σεθ Λούντι κι ενώ με 11 δευτερόλεπτα για το φινάλε ήταν πίσω στο σκορ με 127-130!

Πώς νίκησαν όμως οι Χοκς; Ο Ντέιβιντ Ρόντι κέρδισε φάουλ και είχε 1/2 βολές. Η άστοχη βολή όμως ήταν η δεύτερη, με την Ατλάντα να παίρνει το επιθετικό ριμπάουντ και η μπάλα να φτάνει στον Λούντι, ο οποίος με τρίποντο έδωσε την νίκη στην ομάδα του μέσα σε αποθέωση.

Ο κυριότερος λόγος που χαμογέλασαν βέβαια οι Χοκς μετά το ματς ήταν η εικόνα του Ριζασέ. Το Νο1 του NBA Draft 2024 ήρθε από τον πάγκο και ήταν εξαιρετικός, τελειώνοντας τον αγώνα με 18 πόντους με 7/9 σουτ (3/4 τρίποντα), 1/2 βολές, 3 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 1 λάθος και +15 στο σύστημα +/- σε 23 λεπτά συμμετοχής, δείχνοντας πράγματα.

Ο Τζέιλεν Τζόνσον με 19 πόντους και 10 ριμπάουντ ήταν ο κορυφαίος των νικητών, με τον Τρέι Γιανγκ να προσθέτει 17 πόντους.

Για τους Πέισερς, ο Πασκάλ Σιάκαμ είχε 15 πόντους και ο Κουέντον Τζάκσον 13 πόντους.

ΤΑ ΔΩΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 35-31, 58-63, 99-98, 131-130

Πίστονς - Σανς 97-105

Δεύτερο φιλικό για τους Σανς, δεύτερη νίκη, με το Φοίνιξ να δίνει περίπου 20 λεπτά συμμετοχής στους βασικούς του - εκτός έμεινε ο τραυματίας Νούρκιτς - και να επικρατεί με 97-105 των Πίστονς.

Ο Κέβιν Ντουράντ με 21 πόντους ήταν ο κορυφαίος των νικητών, με τον Μπράντλι Μπιλ να προσθέτει 12 πόντους.

Για τους Πίστονς, ο Τζέιλεν Ντούρεν είχε 17 πόντους και ο Τζέιντεν Άιβι 16 πόντους.

ΤΑ ΔΩΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 29-36, 46-53, 66-84, 97-105

Χόρνετς - Χιτ 111-108

Πρώτη φιλική νίκη για τους Χόρνετς, οι οποίοι επιβλήθηκαν με 111-108 των Χιτ στο δεύτερο φιλικό που έχουν δώσει στην φετινή preseason.

Ο ΛαΜέλο Μπολ με 24 πόντους οδήγησε τους νικητές, με τον Τιντιέ Σαλούν (Νο6 του NBA Draft 2024) να προσθέτει 15 πόντους και τον Μάιλς Μπρίτζες 14 πόντους.

Για τους Χιτ, ο Μπαμ Αντεμπάγιο και ο Κελ Γουέρ είχαν από 13 πόντους, με τον δεύτερο να αστοχεί στο φινάλε σε τρίποντο που θα έστελνε το ματς στην παράταση.

ΤΑ ΔΩΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 29-28, 58-62, 89-81, 111-108

Καβαλίερς - Μπουλς 112-116

Οι Μπουλς είχαν καλύτερη εικόνα - και μεγαλύτερο κίνητρο - από τους Καβαλίερς στο πρώτο φιλικό της preseason, παίρνοντας έτσι την νίκη με 112-116 μέσα στο Κλίβελαντ.

Ο Κόμπι Γουάιτ με 21 πόντους ήταν ο πρώτος σκόρερ των νικητών, με τον Μάτας Μπουζέλις (Νο11 στο NBA Draft 2024) να προσθέτει 12 πόντους και τον Τζος Γκίντι 11 πόντους.

Για τους Καβαλίερς, ο Ίβαν Μόμπλι είχε 19 πόντους και ο Ντάριους Γκάρλαντ 13 πόντους.

ΤΑ ΔΩΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 31-24, 67-54, 85-88, 112-116

Κλίπερς - Νετς 115-106

Οι Κλίπερς έκαναν... αυτό που έπρεπε κόντρα στους Νετς, για να πάρουν την νίκη με 115-106, σε ένα ματς που έφτασαν ακόμα και στο +18.

Ο Τζέιμς Χάρντεν με 14 πόντους ήταν ο πρώτος σκόρερ των νικητών, με τον Κάι Τζόουνς να προσθέτει 13 πόντους.

Για τους Νετς, ο Κίον Τζόνσον είχε 14 πόντους και ο Καμ Τόμας 12 πόντους.

ΤΑ ΔΩΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 35-18, 55-57, 83-76, 115-106